Reading Time: 2 minutes

"אנו צריכים נשים נוספות בכוחות שמירת השלום באזורי מלחמה"

Reading Time: 2 minutes

מאמר שתורגם וסוכם מתוך הפייננשיאל טיימס 19/10/2019 ונכתב במקור על ידי אראבלה פילימור

״כשאנחנו נאנסות בשעות הלילה, האנסים שייכים לקבוצות הבלתי חוקיות, אך אם זה קורה במהלך היום, יהיו אלה כנראה חיילי הצבא הקונגולזי".

את הדיווח המדאיג הזה נתנה קבוצת נשים בפרובינצית צפון קיבו שברפובליקה הדמוקרטית של קונגו לרחל גריימס, קצינה בכירה בצבא הבריטי, בשנת 2014  בזמן ששרתה שם בכוחות שמירת השלום של האו"ם.

הנשים שהותקפו בזמן שעבדו בשדות הסכימו לשתף פעולה ולספר את סיפורן, רק מאחר ששתי נשים ממוצא טנזני, שמשרתות בכוחות שמירת השלום של האו"ם, היו נוכחות בזמן חקירת המקרה.

מה שאמרו אותן נשים היה לא רק מדאיג מבחינת התוכן, אלא הכיל מידע שכוחות האו״ם כלל לא היו מודעים אליו. כך, הודות לעדותן של אותן נשים, כוחות האו"ם שינו את צורת עבודתם באיזור והחלו לתגבר נוכחות של שומרי שלום שפטרלו בשדות בזמן שהנשים עבדו שם.

זוהי דוגמא אחת לשינוי המציאות האפשרית, בעזרת נשים באיזורי מלחמה. מחקרים מראים שהגדלת מספר הנשים בכוחות שמירת השלום יכולה להפחית במחצית אירועי ניצול מיני והתעללות.

בכל זאת, על אף שנוכחותן של נשים בכוחות מסוג זה מעניקות הרגשה בטוחה לאוכלוסייה המקומית ועוזרת להפחית סכסוכים, ועל אף שבשנת 2000 העביר האו"ם את החלטת מועצת הביטחון 1325, שדרבנה מדינות להגדיל את השתתפותן של נשים במאמצי שלום ובטחון, ישנן רק 4% נשים בקרב כוחות שמירת השלום של האו"ם. בנוסף, רק 3% מכלל המשרתים במדים באו"ם (סך הכל 88,000 א.נשים), הן נשים.

מתוך הכתבה המקורית

לא קל להגדיל השתתפות נשים במשימות האו"ם. המדינות השולחות חיילים וחיילות לכוחות שמירת השלום לא משתפות פעולה בטענה שנשים אינן רוצות להתחייב לשהות הנדרשת של 12 חודשים וגם נרתעות מהסכנה. מאידך, כ200 קצינות צבאיות המשרתות באו"ם נשאלו על הנושא ואמרו שלא קיבלו מידע על משרות כאלו, שניתנו לגברים ללא מכרז.

עד כה, שתי נשים קיבלו פיקוד על כוחות שמירת השלום: בשנת 2014 המתנתה קריסטין לונד הנורבגית להובלת הכוח בקפריסין ובשנת 2018 החליפה אותה שריל פירס האוסטרלית.

נציגו המיוחד של ראש ממשלת בריטניה למניעת אלימות מינית בסכסוך, טריק אחמד, מדגיש את חשיבות מינוי נשים בתפקידי מנהיגות בכירה שישמשו מודל לחיקוי. הוא נותן את הדוגמא של קייטי היסלוף שהיתה המפקדת הבכירה של בריטניה במשימת האו"ם בדרום סודן בשנת 2017: "אישה באזור סכסוך משנה לגמרי את כל התפיסה. וזה נותן השראה לדור שלם של נערות", לפי דבריו.

השבוע אנחנו מציינות 19 שנה להחלטה 1325 במועצת הבטחון של האו"ם (עליה גם ישראל חתומה). החלטה שמכירה בכך שנשים וילדים הם הקרבנות העיקריים של מלחמות, שחשופים לפגיעות באופן משמעותי יותר. החלטה זו קוראת לשתף נשם במוקדי קבלת ההחלטות ובפתרון סכסוכים ותהליכי שלום וכן, להטמיע כלים לראייה מגדרית בכל כוחות האו"ם ומוסדותיו – כולל כמובן, כוחות שמירת השלום.

מהכתבה בפייננשיאל טיימס אנו רואות שאפילו בכוחות שמירת השלום עצמם, הדרך עוד ארוכה למרות שהצורך ברור והרווחים לאוכלוסיה גדולים.

רוצות לקרוא עוד כתבות כאלה? תמכו בנו באופן קבוע או חד פעמי על מנת שנוכל להמשיך ולעשות תקשורת פמיניסטית

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. Avatar

    תודה ארנה רז על הנגשת המידע החשוב. תקנה 1325 שנולדה לפני 19 שנה מעודדת מעצם קיומה. אך מתסכל לראות כמה קשה ליישמה לא רק כאן בארץ, גם במקום שבו נוצרה. חשיפה תורמת למודעות בנחיצות, ולבטח תעזור במשהו

כתיבת תגובה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד באותו נושא:

זמן לעצמי

Reading Time: 3 minutes על האתגר הגדול ביותר שעומד לפתחה של אישה יוצרת: זמן חופשי, לא מוגבל, לעצמה.

מאמא שאכטה

Reading Time: 11 minutes הטאבו החברתי שריחף מעל מריחואנה כמעט והתפוגג לחלוטין, למדנו לאהוב את ה"וויד", את ה"שאכטה", את הירוק. אך למרות הלגליזציה אליה ישראל צועדת לבטח, נותר עוד טאבו אחד: עישון מריחואנה בעת היריון ובעת הנקה. שש אימהות אמיצות שוברות את קשר השתיקה.

סגירת תפריט

A feminist world, needs feminist news
Support the readeress and join the revolution

עולם פמיניסטי זקוק לתקשורת פמיניסטית
תמכו בפוליטיקלי קוראת והצטרפו למהפכה