Reading Time: 2 minutes

המציאות החדשה של זוגיות בגיל המבוגר: גברים רוצים לחיות יחד, נשים מעדיפות שלא

Reading Time: 2 minutes

התקשורת אינה מרבה לעסוק בנשים מבוגרות. זכורות לי כתבות מועטות על נשים בודדות, חסרות אונים, כאלה המולכות שולל על ידי נוכלים ומתחזים שלוקחים את כספן. בכתבות מהסוג הזה, מוצגות הנשים תמיד כחסרות אונים, חלשות. רק לאחרונה קראתי כתבה על קשישה אמריקאית שהתכתבה עם גבר בפייסבוק, אותו גבר סיפר לה שהוא חייל המוצב בעירק, מה שהיה כמובן שקר, וכך גזל ממנה את כספה לאורך זמן.

כאישה מבוגרת, אני מודעת לעובדה שרבות מאיתנו הן נשים עצמאיות, אקטיביות וכשירות שמוצאות בחייהן הנאה והגשמה עצמית. נשים שאין קשר בינן לבין "חוסר אונים". לכן שמחתי כל כך לקרוא את הכתבה הזו בעיתון קנדי, המתמקדת בנשים מעל גיל 65 שאוהבות את החיים שלהן. נשים שבשלב זה של חייהן לא מוכנות לעשות ויתורים, גם לא בשביל זוגיות.

פורסם במקור בגלוב אנד מייל ב26.11.19 על ידי זוסיה ביילסקי

אנטוניו ד'אלפונסו בן ה66, מאמין בנישואים: הוא התחתן כבר שלוש פעמים והיה מוכן לעשות זאת גם בפעם הרביעית. ד׳אלפונסו, סופר המתגורר במונטריאול שבקנדה, נמצא בזוגיות עם אלמנה מטורונטו כבר יותר מעשר שנים. השניים מתראים כל כמה חודשים. הוא היה רוצה יותר ואף הציע לחברתו נישואין כמה פעמים, אך היא סירבה.

היא איננה מעוניינת לחיות איתו. היא רוצה לנסוע ולהיות חופשיה. הוא, מצידו, מתקשה להבין מדוע היא נמצאת במערכת יחסים איתו. לכן הם נפרדו לשנתיים. במהלך אותן שנתיים יצא ד'אלפונסו עם נשים אחרות וגילה לתדהמתו, שעל אף שהוא מוכשר בבישול ובסידור, גם אותן נשים אחרות לא מעוניינות לחיות איתו.

ד׳אלפונסו ובנות זוגו אינם יוצאי דופן, יותר ויותר גברים פוגשים בנשים מבוגרות שרוצות לחיות את חייהן כרצונן, ולמרות שהן מחפשות חברה גברית, או זוגיות, הן לא מעוניינות במערכת יחסים מחייבת ובעיקר, אינן מעוניינות לחיות בבית עם גבר.

חוקרים של קבוצת הגיל הזאת מצאו שנשים מבוגרות רבות דוחות לגמרי את רעיון החיים המשותפים ונרתעות מהצורך לטפל בבן זוג. חלק מהן מוותרות לגמרי על חיפוש זוגיות, ואחרות בוחרות במגורים בנפרד.

על פי סקר שנעשה בקנדה, יותר מ68 אחוזים מהאנשים שהתגוררו לבדם בשנת 2016 היו נשים. בעבר ניתן היה להסביר תופעה זאת באלמנוּת אך כיום הסיבה העיקרית היא גירושין. על פי הסקר, כ72 אחוזים מהנשים מדווחות כי הן מרוצות מאוד לחיות לבד.

בניגוד לנשים, גברים הטרוסקסואלים מבוגרים עדיין מעדיפים לחיות עם בת זוג. בסקר משנת 2019 גברים שחיו לבד דיווחו שהם מתכוונים להינשא או לחיות עם בת זוג. כששאלו בני זוג החיים בנפרד על העדפותיהם, הגברים האמינו שבסופו של דבר הם יעברו לגור יחד עם בנות זוגם, בעוד שהנשים אמרו שאינן מעוניינות בשינוי ושהן נהנות לחיות לבד ללא אחריות לאחרים.

העובדה שיש לנשים מקום משלהן מאפשרת לנשים בגיל המבוגר זמן לנוח, לחשוב ולעסוק בדברים שמעניינים אותן, במקום להרגיש תשושות מעול מטלות הבית.

בראיונות עומק שערכו בשנת 2013 הסוציולוגיות קרן קובאיאשי ולורה פאנק, מצאו שגברים עדיין מחפשים מערכות יחסים מסורתיות בהן בני הזוג חיים יחד כיוון שבנות הזוג מספקות להם את רוב הצרכים החברתיים, הרגשיים והבריאותיים.

כאשר גבר בגילה פונה אל רודה נאדל בת ה-77 במועדון הטניס במונטריאל, היא כבר מדמיינת את ארוחת הערב אליה יצאו. ארוחת ערב שתהפוך למערכת יחסים בה תמצא את עצמה מבשלת, מנקה ובסופו של דבר מטפלת באיש זקן. אך היא מעדיפה לטפל רק בעצמה. נאדל שהתגרשה מבעלה השני לפני כעשרים שנה מוכנה לחברות, אבל לא למערכת יחסים מחייבת.

ככל שאנשים מתבגרים, הם עשויים להיזקק לעזרה. מחקרים מראים כי לאנשים החיים לבד, יש במקרים רבים רשתות תמיכה רחבות יותר מאלו של זוגות נשואים ושבני זוג שחיים בנפרד עדיין תומכים זה בזו בעיתות מחלה או צרה – אך סובלים פחות משחיקה של מערכת היחסים.

הסופר אנטוניו ד׳אלפונסו ממונטריאול מתרגל לאט לאט לרעיון לחיות לבד. הוא ממשיך במערכת היחסים עם האלמנה מטורונטו ומתחיל לחשוב שאולי אפשר גם אחרת.

התמונה בכותרת: by iKlicK from Pixabay 

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. Avatar

    "נאדל בת ה-77 במועדון הטניס במונטריאל, היא כבר מדמיינת את ארוחת הערב אליה יצאו. ארוחת ערב שתהפוך למערכת יחסים בה תמצא את עצמה מבשלת, מנקה ובסופו של דבר מטפלת באיש זקן"
    בדיוק
    וזו גם הסיבה (אולי?) שגברים מחפשים זוגיות, המפונקין האלה ???

כתיבת תגובה

סגירת תפריט