Reading Time: 2 minutes

על השחרור

Reading Time: 2 minutes

מאת: חמוטל ורוניקה סונג

אני רוצה להתחיל עם הרעיון של בית חולים לבריאות הנפש.

בית חולים הוא מקום חירומי. בכל מצב שהוא לא מצב חירום, עדיף ולפעמים חובה להיות במקום אחר.

הייתי מאושפזת בבית החולים "שלוותה" למעלה משבעה חודשים. זאת היתה תקופה שבה הייתי חייבת להיות שם. הסבל שחוויתי, החרדה והעצב איתם חייתי – לא אפשרו לי להיות בבית התומך והאוהב שלי. הטיפול שהייתי זקוקה לו, מה שנקרא טיפול מאד “מחזיק”, היה אפשרי רק במסגרת שהיא מלאה ומשגיחה. הייתי אובדנית. התאשפזתי במחלקה מאד מיוחדת בעולם הטיפולי הקונבנציונלי: מחלקת דכאון ומשברי חיים.

כעבור קצת יותר משלושה חודשים עברתי להיות מטופלת יום במחלקה.  השהות המלאה בבית החולים הפסיקה להועיל לי, ובחלקה הפכה למזיקה. המשך הטיפול היה חייב להעשות כשאני עטופה בבית שלי, באילה שלי, בכלבים שלי. הייתי במצב קשה מאד, וההחלטה הזאת הצריכה כוחות שהיה כמעט בלתי אפשרי לגייס. יוני, המטפל שלי, היה חלק עצום מההתמודדות הזאת, שכמעט מוטטה אותי לא מעט פעמים.

ועכשיו, אחרי עוד שלושה וחצי חודשים, עשיתי את ההחלטה הבאה בטיפול שלי. גם היא נבעה במידה רבה מהיחודיות של השיחות שלי עם יוני, המטפל שלי. גם הוא, באופן שהיה לי ממש לא מוכר, עודד את המקום החזק בי, המקום של ידיעה והבנה  שהדרך בה מתנהל הטיפול קשורה לחלוטין בדרך שלי, בבחירה שלי. ואז הגיעה ההחלטה להשתחרר. הגיע זמן לשחרר את עצמי.

אני ממשיכה בטיפול בשיחות פעם בשבוע, אבל אני כבר לא חיה בתוך המעטפת שהאישפוז נתן לי. מעטפת שמחזיקה, ותומכת, אבל ללא שום ספק לוקחת גם הרבה מהתחושה שההחלטות שלי לגבי המצב שלי הן קודם כל שלי. שעצה של רופא היא בדיוק זה – עצה (גם אם רצינית ומשמעותית), לא תכתיב ממקום נישא, ובלתי ניתן לערעור. לא אמירה שחייבת להיות נכונה ולכן לא מצריכה שיקול או מחשבה.

הדבר הכי משמעותי שהבנתי הוא שהתמודדות עם כאב, וסבל, וזכרונות שפוצעים כל פעם מחדש – התמודדות כזאת שייכת לחיים.

אם כבר קוראים לזה "פוסט טראומה מורכבת", הדבר הכי משמעותי שאני יכולה לקחת מהשם, זה שזה באמת מורכב. והמורכבות הכי גדולה היא לחיות, לבחור לחיות, בלי לחכות שזה יעבור. בלי להיות פחות רגישה, בן אדם לא עצוב, אישה לא פגועה. להיות כל הדברים האלה – ולעבוד, באמת לעבוד, על עוד דברים אחרים שהם גם אני. לא כשאני ארגיש פחות עצובה, עכשיו. ולחיות.

 

תמונה בכותרת: Image by Sebastian Ganso from Pixabay

רוצות לקרוא עוד כתבות כאלה? תמכו בנו באופן קבוע או חד פעמי על מנת שנוכל להמשיך ולעשות תקשורת פמיניסטית

לפוסט הזה יש 6 תגובות

 1. Avatar

  חמוטל יקרה מקסימה שאת. הפתיחות והשיתוף שלך כה מרגשים ומאפשרים, כך אני בטוחה, לאנשים רבים נוספים לקבל ממך כוחות גדולים להתמודדותם.
  שולחת חיבוק גדול
  נילי פירסט

 2. Avatar

  חמוטל יקרה
  הכתיבה שלך נוגעת ללב.
  חזקי ואמצי
  והצליחי
  באהבה רבה
  אלה לב

 3. Avatar

  את מרגשת מאוד חמוטל יקרה. תודה רבה על הפוסט החשוב הזה, שנוגע בי מאוד. הרבה כוחות וטוב לך.

 4. Avatar

  מרגשת, אמיצה. תודה על זה וחיבוק גדול

 5. Avatar

  מרגש מאד ונוגע. חשוב גם למטופלים וגם למטפלים

 6. Avatar

  חייבות לחיות, כי יש כם הנאה ואהבה ושמחה: הכלבים, אמא, איילה, מוזיקה, קולנוע, חברות, סקס, בגדים מהממים, קעקועים, עוד חברות, לק מדהים, סדרות טלויזיה מצחיקות או עמוקות והופעה של אדי ביולי. אוהבת אותך וגאה בבחירה לחיות

כתיבת תגובה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד באותו נושא:

זמן לעצמי

Reading Time: 3 minutes על האתגר הגדול ביותר שעומד לפתחה של אישה יוצרת: זמן חופשי, לא מוגבל, לעצמה.

מאמא שאכטה

Reading Time: 11 minutes הטאבו החברתי שריחף מעל מריחואנה כמעט והתפוגג לחלוטין, למדנו לאהוב את ה"וויד", את ה"שאכטה", את הירוק. אך למרות הלגליזציה אליה ישראל צועדת לבטח, נותר עוד טאבו אחד: עישון מריחואנה בעת היריון ובעת הנקה. שש אימהות אמיצות שוברות את קשר השתיקה.

סגירת תפריט

A feminist world, needs feminist news
Support the readeress and join the revolution

עולם פמיניסטי זקוק לתקשורת פמיניסטית
תמכו בפוליטיקלי קוראת והצטרפו למהפכה