ג'ניס ג'ופלין

ג'ניס לין ג'ופלין נולדה ב-19.1.1943 בטקסס שבארה"ב. כבר בהיותה נערה צעירה התבטאה למען שוויון זכויות בין לבנים לשחורים בארה"ב וכתוצאה מכך משכה אליה אש בקרב חבריה לבית הספר, בדרום, הגזעני של ארה"ב של שנות ה-50. ההשפעות המוזיקליות שלה היו בעיקר בלוז ומוזיקה שחורה, היא הושפעה מבילי הולידיי, בסי סמית', ועוד. בשנת 1963 עברה לסן פרנסיסקו ועבדה שם באופן מזדמן בזמרת פולק. היא היתה אחת מכוכבות הרוק הראשונות, ובתחילת דרכה הופיעה עם הרכבי רוק שונים, ולאחר מכן התפרסמה כשהפכה למזוהה עם פסטיבלי רוק שונים כמו מונטריי ווודסטוק, שם הופיעה לראשונה בשנת 1969.

היא הוציאה 4 אלבומים בלבד; אלבומה האחרון "Pearl", משנת 1971, ששוחרר רק לאחר מותה, היה לאלבום הנמכר ביותר שלה. ב-1972 יצא אלבום כפול "In concert" שהוקלט בהופעה חיה שלה, ואיפשר למעריצים/ות הרבים שלא זכו לראות אותה בהופעה לקבל טעימה מהפרפורמרית הענקית שהיתה. ב-2008 היא דורגה על-ידי מגזין הרולינג סטון במקום ה-28 ברשימת האמנים הטובים ביותר בכל הזמנים.

היא זכתה להכרה ולהצלחה רבה כבר בחייה הקצרים, אך הדבר לא הצליח ככל הנראה להפיג את תחושת הבדידות ולמלא את החלל שבנפשה. היא אמרה פעם: "על הבמה, אני עושה אהבה עם 25,000 בני אדם – אחר כך אני הולכת הביתה לבד". היא רצתה את ההצלחה אך לא תמיד ידעה איך להכיל אותה ולהתמודד עם ההשלכות שלה. "הקהל אוהב את זמרי הבלוז שלו אומללים", כך אמרה. וככל שהקריירה שלה כזמרת תפסה תאוצה והיא זכתה ליותר פרסום ואהבה, כך גם העמיקו ההרס העצמי והנסיונות שלה לברוח; היא פנתה לאלכוהול ולסמים, מה שהביא בסופו של דבר גם למותה.

ב-4 באוקטובר בשנת 1970 היא נפטרה ממנת יתר של סמים, והצטרפה להיכל התהילה הידוע לשמצה של "מועדון ה-27".

קולה המיוחד, הצרוד והעמוק, הצעקה שעולה ממעמקי נפשה, השירים המעטים שהשאירה אחריה אך הפכו לנכסי צאן ברזל במוזיקת הרוק והמוות בטרם עת כתוצאה מהתמכרות הרסנית לסמים – הפכו אותה למיתוס לאחר מותה. אבל היא היתה בראש ובראשונה אישה צעירה ומאוד מוכשרת, שמתה הרבה יותר מדי מוקדם. ואפשר רק לנסות ולדמיין כמה העולם, ואוהבות המוזיקה בפרט, הפסידו כתוצאה מכך.

כאן בארץ, רחל שפירא כתבה עליה את השיר "פרח משוגע" המוכר בביצועה של חוה אלברשטיין:

"היא שרה כמו מי שנלחם על חייו
היא שרה כמו מי שמסגיר את פחדיו
היא שרה כמו מי שזקוק למגע
אני רוצה לקרוא לה פרח משוגע".

השאירו תגובה