רג'ינה ספקטור

נכתב לרגל ההופעה של רג'ינה ספקטור בארץ:

רג'ינה ספקטור נולדה במוסקבה ב-18.2.1980 למשפחה יהודית. היא היגרה עם משפחתה לברונקס בניו יורק בארה"ב בשנת 1989, קצת לפני נהתפרקות ברית המועצות. שורשיה הרוסיים והיהודיים מקבלים מקום של כבוד ביצירתה, והיא אף שרה ברוסית (בשיר "Apres Moi", למשל). היא התחנכה בבתי ספר יהודיים, ואף יודעת לקרוא בעברית. בראיונות היא סיפרה לא פעם ש"הופעת הבכורה" שלה כזמרת היתה בזמן טיול לישראל בגיל 16, שם לראשונה שרה בפני המשתתפים האחרים בטיול שירים שכתבה.

את הקריירה המוזיקלית "הרשמית" שלה כ- Singer-songwriter היא החלה בשנת 2001, אז הוציאה את אלבומה הראשון (והמופתי) 11:11, שנשען בעיקר על יכולותיה הווקליות המרשימות ועל הפסנתר שעליו היא מנגנת מילדות ומלווה את עצמה גם באלבום. יש באלבום כמה פנינים, כמו "Braille", "Love Affair" ו- "Rejazz", וגם לא מעט שירים ארוכים ומורכבים, שחושפים את ספקטור כמוזיקאית מחוננת, אך לא פחות מכך, גם כמספרת סיפורים מוכשרת. האלבום יצא בהוצאה עצמית, וכך גם אלבומה השני "Songs", שיצא ב-2002, שבמידה רבה ממשיך ואף משכלל את הקו של האלבום הראשון. בשנת 2004 יצא אלבומה השלישי והיפהפה, "Soviet kitsch"', הכולל בתוכו שירים קצביים כמו "Poor little rich boy"  הבועט והייחודי, לצד בלדות כמו "Somedays" או "Ode to divorce".

אלבומה הרביעי, והמוכר ביותר ככל הנראה, הוא "Begin to hope" מ-2006. באלבום הזה ספקטור החלה להתקרב יותר למוזיקת פופ – ו"לייצר" להיטים נגישים וקליטים, כמו "On the radio" או "Fidelty", מה שלא בא בהכרח על חשבון האיכות או היופי של השירים. כמו באלבומיה המוקדמים, היא שומרת על קלילות והומור, לצד עומק ורצינות. שירי הפופ שלה הם קצביים ומהנים, ובאלבומים המתקדמים יותר שלה היא מוסיפה על הפסנתר גם כלים נוספים, שתורמים לצליל הפופי והקצבי. בנוסף לאלבומים שלה, שיריה מככבים גם בפסקולים של סרטים ושל סדרות טלויזיה בעשור האחרון; היא גם שרה את שיר הנושא של "כתום זה השחור החדש", "You've got time". גם בקאברים לשירים של אחרים היא מביאה את קולה המיוחד ואת האינטרפרטציה האישית שלה, למשל בקאברים ל- "No surprises" של רדיוהד, "Chelsea Hotel" של לאונרד כהן, או "While my guitar gently weeps" של הביטלס. אלבומה השביעי והאחרון (בינתיים), "Remember us to life", יצא בספטמבר 2016.

זאת הפעם השלישית שרג'ינה ספקטור מופיעה בארץ. אחרי שתי הופעות בבארבי ב-2007 והופעה בקיסריה בקיץ 2013, היא חוזרת אלינו במוצ"ש, הפעם לאמפי פארק רעננה. מי שכבר ראתה אותה בהופעה יכולה להעיד שהיא שובת לב, ומליחה ליצור אינטימיות וקשר בלתי אמצעי עם הקהל שלה, אפילו בהופעה מול אלפי אנשים. סביר להניח שהיא אפילו תזרוק לנו איזו "תודה רבה!" בעברית. אבל מה שמעניין, ומה שחשוב באמת, זאת המוזיקה שלה, והאופן שבו היא מצליחה לגעת, לרגש ואפילו להצחיק. בעיניי, לפחות, היא באמת אחת המוזיקאיות המוכשרות בדורנו.

השאירו תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.