Reading Time: 9 minutes

צוץ, תראה, הטרדה משלנו: עדויות על דפוסי פגיעה שיטתיים של ארז דריגס

בעקבות פוסט של אופיר סגרסקי, התגלו סיפורים רבים נוספים שמצביעים על כך שארז דריגס, הבמאי והשחקן המוערך מ"חזרות", פגע באופן שיטתי בנשים בעולם התיאטרון ומחוצה לו. תחקיר פוליטיקלי קוראת
Reading Time: 9 minutes

"שרופה על 'חזרות', אבל הגיע הזמן לומר שכל נוכחות של ארז דריגס בציבור טריגרית לי לאללה", כתבה העיתונאית אופיר סגרסקי בפרופיל הפייסבוק שלה לפני כשבועיים. בהמשך, מספרת העיתונאית כי דריגס נהג לשלוח לה בעבר "הודעות סליזיות", חרף בקשתה שיפסיק. "מסתבר שעשה את זה להרבה נשים, ובראיונות הוא אומר שזה לא פלילי, ויש מצב שהוא צודק", היא ממשיכה. "הוא אומר גם שזה סתם סליזי ופתטי, אבל לא רק – זה גם פוגעני".

ארז דריגס? יותר כמו טריגרס חחחח 🙁

שרופה על "חזרות" אבל הגיע הזמן לומר שכל נוכחות של ארז דריגס בציבור טריגרית לי…

Posted by Ofir Sgerski on Friday, January 29, 2021

 

הפוסט גרר גל של תגובות נסערות לכאן ולכאן. בין ההאשמות בהרס הקריירה של ארז דריגס, הרס הרומנטיקה והרס האנושות, צצו עדויות של נשים נוספות שהוטרדו על ידי דריגס. רובן המוחלט פנה לסגרסקי באופן פרטי, במטרה לחלוק הטרדות דומות שספגו מצד במאי התיאטרון ויוצר הסדרה האהובה. את העדויות שהגיעו לאינבוקס שלה, פרסמה סגרסקי בפוסט נוסף, שנועד להבהיר את מטרת הנוסח המעורפל בפרסום הראשון:

יש אנשים שטענו שהפוסט הקודם שלי על ארז דריגס לא מספיק ברור, שאני מוציאה דברים מפרופורציות ושאי אפשר לעשות שיימינג לכל…

Posted by Ofir Sgerski on Saturday, January 30, 2021

 

תגובות נוספות שנשלחו כתגובה לפוסט השני לא הותירו ספק: מאחורי הסיפור הבודד של כל מוטרדת מסתתרות נפגעות נוספות ודפוס חוזר של פגיעה והשתקה. חלקן סיפרו כי צפו בסדרה בהנאה, ואף ראו בדמויות של תומר ושל עופר מעין הודאה של ארז בהתנהגותו הבלתי נאותה כלפי נשים בעבר, אך בראיונותיו לתקשורת, התאכזבו לגלות שהוא מכחיש כי חצה את הגבול, מתמצת את הסאגה כ"פתטית" ו"סליזית" בלבד ולרגע לא מפנה את תשומת ליבו לפן הפוגעני שבמעשיו.

המקרה של ארז דריגס מבהיר כי בעולם התיאטרון, כמו בעולמות תרבותיים ומקצועיים אחרים, כפי שנחשפנו לאחרונה בתחקיר על חיים דעואל לוסקי מעולם האקדמיה ורועי צ'יקי ארד מעולם השירה, מופעל על נשים לחץ לספוג עוולות מצד בעלי הכוח. אם יעזו להתנגד – עתידן המקצועי מוטל על הכף. גם אם לא מדובר עדיין בהטרדות מיניות על פי חוק, מדובר בהתנהלות שמייצרת הדרה אקטיבית של נשים ומונעת מהן להתקדם או לפחות, להרגיש בנוח בסביבה. בעולם האקדמיה נוהגים לכנות את זאת "אקלים צונן", כלומר, הרגשה של חוסר נוחות במרחב בו את פועלת. 

בשל החשש הזה, מובאים בתחקיר הבא עדויותיהן של ארבע נשים בלבד כשבפועל, המספר גבוה משמעותית. חלק מהסיפורים שנגנזו כוללים ניצול בוטה של יחסי מרות ומדגימים היטב את מאבקן של נשים לשוויון בשוק התעסוקה, שלעיתים רבות לא מסתכם במכשולים מקצועיים בלבד.

"מה חדש? עדיין בתולה?"

"הייתי בת 17, אולי אפילו 16, וזה נמשך שלוש שנים! שלוש שנים של הטרדות והודעות בלי סוף", מספרת דר (שם בדוי, כמו כל שמות המרואיינות בכתבה). "תודה לאל שלא הסכמתי להיפגש איתו והיה לי קצת שכל בגיל הזה למרות שהערצתי אותו. לא עניין אותו שאני ילדה, לא רוצה לדעת מה היה קורה אם…"

את דריגס, שהיה אז בן 30, היא הכירה במהלך סיור כיתתי בבית הספר למשחק "יורם לוינשטיין", מטעם מגמת התיאטרון בה למדה. ארז היה אז מורה בבית הספר הגבוה למשחק, והותיר על תלמידת התיאטרון הנלהבת רושם רב. בעקבות הסיור, שלחה לו דר בקשת חברות בפייסבוק. מהתכתבויות שמסרה לנו עולה כי דריגס זיהה אותה מהרגע הראשון, ידע מה גילה ולמרות זאת הפציר בה לספק את צרכיו המיניים.


כיום, דר חשה אשמה ובושה על שהמשיכה לשוחח עם ארז דריגס ולא חסמה אותו ברגע שלקח את השיחה למחוזות מיניים. היא הייתה אז רק נערה מתבגרת, אך גם נשים מבוגרות ממנה נשאבו לשיחות ארוכות איתו חרף אי הנעימות. 

"כולה הצעתי לך פינוק"

ענבר, שהוטרדה על ידי ארז ב-2016, אינה קשורה לעולם התיאטרון, אך כן לעולמות הסמוכים אליו. באותה תקופה הייתה שוחרת תיאטרון אדוקה. "הייתי בת 24 מטומטמת שמעריצה כל מי שאיכשהו קשור לתיאטרון", להגדרתה. ענבר מספרת כי ארז דריגס פנה אליה בפייסבוק. ברגעים הראשונים, התרגשה מהפניה של היוצר המוערך אך ברגעים שאחר כך, פחות. 

דריגס הציע "לפנק" אותה בשלל דרכים, תיאור פופולארי לפעילות מינית, מסתבר, בתחום עבריינות המין. "בשלב מסוים פשוט התחלתי לסנן אותו כי הבנתי שהניסיונות שלי להסיט את השיחה להיכרות לא ממש עובדים", היא אומרת.

"אני יכולה להגיד שלקח לי זמן להעז לצפות ב'חזרות'", מודה ענבר. "את הפרק הראשון התחלתי והפסקתי שלוש פעמים עד שראיתי אותו במלואו. וזה בהחלט היה לי לא פשוט לראות את הסדרה ואת כל המהללים מסביב". השיתוף הזה של ענבר חשוב, מפני שהוא מחדד מדוע נשים נזכרות "דווקא עכשיו". כאשר אדם שפגע בך נמצא מחוץ לטווח הראייה והשמיעה, קל יותר להשאיר את הפגיעה מאחורייך. כשהוא מרוח על שלל המסכים והעיתונים על בסיס יום יומי, עטוף באהבה וסגידה, קשה שלא להתכווץ בכאב.

עדות נוספת היא עדותה של צליל, שחקנית צעירה, שהוטרדה על ידי ארז דריגס לפני כשלוש שנים. "בעקבות הצגה שעלתה בזמנו בתיאטרון צוותא, עלו לי כמה שאלות לגבי משחק ובימוי", היא נזכרת. "אני, באותם ימים סטודנטית שנה ראשונה בתחום המשחק, חשבתי לתומי שאוכל לפנות אליו באין מפריע דרך הרשת החברתית". 

הסטודנטית פנתה לדריגס בפייסבוק, ובין השניים החלה התכתבות שגלשה במהרה מהמקצועי אל המאוד-לא-מקצועי. "דריגס הציע שניפגש, אני סירבתי", לדבריה. "הוא החמיא על המראה החיצוני שלי, והחל לספר לי על איך הוא 'חרמן' כרגע, תיאר איפה הידיים שלו נמצאות כרגע ומה הן עושות, ואף שלח תמונה של איזור החלציים. הוא היה לבוש, ובכל זאת, זה לא היה נעים ולא בהסכמה.

"אמרתי לו שאני מרגישה לא בנוח עם כיוון השיחה הזה. הוא התנצל, אבל אמר שזה נגרם כתוצאה מזה שהוא כל הזמן חרמן ומאונן. סגרתי את השיחה. הרגשתי מושפלת ונגעלת, וניסיתי ביני לבין עצמי להבין איך מהשאלות שלי השתמע שאני מעוניינת בסוג כזה של תקשורת. עד היום אני לא מצליחה להבין".  בשל אי הנוחות שהתעוררה אצלה בעקבות השיחה, צליל מחקה את ההתכתבויות ולכן אינן מובאות כאן. 

"יצא לי לספר על המקרה לחברה כמה שנים אחר-כך, והיא סיפרה לי שגם לה קרה דבר דומה", משתפת צליל. "מסתבר שמדובר במטרידן סדרתי ושזה ידוע, שם דבר. הרבה בנות, בעיקר מתחום התיאטרון, מכירות את הנושא". צליל מדגישה שאף כי תופעת ארז דריגס מוכרת, היא רחוקה מלהיות הבודדה בתחום. "יש הרבה, הרבה, הרבה יותר מדי חלאות שכמוהו במקצוע הזה", לדבריה. "הלוואי שהייתי יכולה לתת את כל השמות של הבחורים שהטרידו אותי ולפרסם יחד עם תמונה. פשוט יותר מדי".

"אקלים צונן"

גם אם ארז דריגס לא תקף אף אחת פיזית, הוא דאג לייצר אווירה לא נעימה בה עליך להשלים עם הפניות הבוטות והמטרידות שלו או, כאישה הפועלת בעולם התיאטרון או מבקשת להשתלב בו, להתמודד עם העובדה שהקריירה שלך עלולה להיפגע. 

כך עולה מעדותה של נוי, יוצרת תיאטרון צעירה, שדחתה את ניסיונותיו של ארז דריגס בזהירות מקסימלית, אך הדחייה עלתה לה בפגיעה מקצועית. את דריגס הכירה לפני כחמש שנים, כשהייתה נערה. "ראיתי הצגה שלו בתיאטרון חיפה וממש הערצתי אותו", היא משחזרת. "אחרי ההצגה ניגשתי לכניסת אומנים להגיד לו שזאת אני עם הכרטיסים ושהיה יפה וראיתי שהוא בתוך מין גוש ענק של מלא בנות, כולן בגילי וצעירות יותר. משהו בזה ממש הגעיל אותי אז הלכתי משם". 

שנתיים לאחר מכן, כשהייתה בת 19, נתקלה נוי במקרה בפוסט שפרסם ארז דריגס אודות הצגה חדשה שלו, ולחצה "לייק". בעקבות זאת, הוא הציע לה חברות והחל לשוחח איתה. "אני, במלוא טמטומי והערצתי, חשבתי שהוא מדבר איתי כדי להגיד לי משהו על הכתיבה שלי", היא מספרת, במידה רבה של הלקאה עצמית. הייתה לה סיבה טובה לחשוב כך: באותם ימים, הציעה נוי טקסטים פרי עטה עבור פרוייקט שדריגס עמד בראשו. "מסתבר שלא הכתיבה שלי עניינה אותו", לדבריה. 

"הוא התחיל לשדר לי שהוא מעוניין בי מהר מאוד, באגרסיביות. ניסיתי לדחות אותו סופר בעדינות כדי שזה לא יפגע בסיכויים שלי להתקבל. כמה חודשים אחרי הגיעה דחייה מהפרוייקט, וכמה ימים אחריה הוא שוב כתב לי, ניסה לראות אם שיניתי את דעתי מהפעם הקודמת". נוי השיבה שיש לה חבר, מה שהיה נכון, ומספרת כי ארז כעס על התשובה שלה. "הוא התחיל לתחקר אותי, וכעס על זה שהחבר שלי צעיר יותר", לדבריה.

אך הנקמה האמיתית הגיעה לפני כשנתיים, כשנוי קיבלה תפקיד מסוים באותו פרויקט שנתי ונאלצה לעבוד תחת ארז דריגס – שנה לאחר ההיתקלות הקודמת. "זה היה מאוד מביך", היא אומרת. "זה היה דברים קטנים, קטנים במידה שלא יכולתי לדעת אם זה הוא היה מעורב בהם או שזה היה במקרה". את תחושת הבלבול שמתארת נוי, חולקות נשים רבות שפנו אלינו וחשו כי נפגעו מקצועית בשל דחייתן את דריגס – אך בדרכים חמקמקות מכדי שנוכל להניח עליהן את באצבע.

בכל זאת, נוי יכולה להניח כמה אצבעות על דברים שלא התנהלו כסדרם: "נניח, הייתי היחידה שלא רשמו בפוסטר או בשום אזכור של הפסטיבל", היא נזכרת. מבדיקה שערכנו, מסתבר ששאר בעלי התפקידים הזהים לתפקידה של נוי אכן קיבלו קרדיט על עבודתם בעוד היא נותרה בחוץ. 

"כשהייתי מבקשת ממנו דברים בהודעות או אפילו מדברת אליו ישירות, הוא לא היה עונה לי. הבמאית והמחזאית בהפקה שלי לא הבינו למה אני נכבית לידו וסיפרתי להן אז הן עזרו במה שיכלו". 

נוי מספרת על המורכבות שחוותה בצפייה בסדרה "חזרות". "זה היה מורכב ברמות", לדבריה. "מצד אחד הסדרה מדהימה ויש בה כל כך הרבה אנשים נהדרים שהם לא הוא, וזה הווי עם חברים וכולם רואים, אז מה אני, עכשיו אהיה המבאסת שלא? עד שעושים סדרה על תיאטרון… ומצד שני, לראות אותו זה קשה, לא נעים. ראיתי את הסדרה עם בן זוג שלי שיודע הכל על מה שקרה לי עם ארז, ושנינו חווינו אמביוולנטיות כלפיו".

חבל שהמטרידים לא משקיעים עשירית מהאנרגיה שמשקיעות המתלוננות במחשבה על הצד השני

נשים רבות שנפגעו מהיחס של ארז דריגס לאורך השנים מתארות קונפליקט פנימי קשה במהלך הצפייה בסדרה. מצד אחד, הן נהנו מאד מהיצירה. מצד שני – התקשו להכיל את האהבה התקשורתית הרבה לה זכה דריגס כאדם. הן חשו אשמות על "חוסר הפרגון" שלהן ליצירתו, והתחושה הזו, כמו גם הפחד להסתכסך ולחטוף ריקושטים, מנעה מהן עד עכשיו לדבר.

אך מתחת לפני השטח, בשיחות שבינה-לבינה, מסתבר כי דריגס היה ידוע כמטרידן סדרתי. "שמעתי במהלך השנים האחרונות מכיוונים שונים על מקרים של התנהגות סליזית כפייתית ומטרידה מצידו", מספרת ענת, במאית תיאטרון. "מרגע שעלתה הסדרה, עברה לי מדי פעם המחשבה מתי זה יתפוצץ ושזה לצערי רק עניין של זמן".

ענת אמנם צפתה את התפוצצות הפרשה, אך לא את היקפה. "אחרי שאופיר (סגרסקי) העלתה את הפוסט נדהמתי מכמות הסיפורים של נשים שנפגעו ממנו", לדבריה. "לא היה לי מושג שאלו המסות". הגם שהיא שמחה בהוצאת הדברים לאור, יש בה צער עבור הקולגה. "יש עצב וכאב גדול על איש מאוד מוכשר שבשלב כל כך נפלא וחשוב בקריירה שלו – חפר לו בור", היא אומרת.

ענת מזכירה כי גם היום (בעידן "מי טו", מה שנקרא) קשה להציף פגיעות מהסוג הזה, בשל האשמות שעדיין מוטחות במתלוננת מכל כיוון. "צריך להבין שזאת סיטואציה מאוד לא פשוטה, וספק גדול אם מישהי מפיקה ממנה עונג", היא מבהירה. "הרבה מאוד נשים בחרו בזהירות יתרה לחשוף או לא את החוויות שלהן, דווקא מתוך רצון שלא לבצע שיימינג או שחיטה ציבורית שלו. גם בגלל הערכה רבה ליצירה שלו וגם כדי חלילה לא להיתפס כנוקמות, פופוליסטיות או צרות עין בהצלחה שלו ובהצלחה של הסדרה. הלוואי והרגישות הזו הייתה נחלתו של ארז ונחלת גברים כה רבים בעולם התיאטרון, שעדיין מטרידים בקלות, בלי להשקיע עשירית מהאנרגיה או מחשבה לפני או בדיעבד על איך הצד השני מרגיש".

מתוך "חזרות"
צילום מסך מתוך "חזרות" | כאן 11

"נשים אמרו לי: 'תיזהרי מהשחקן הזה', 'ההוא לפעמים שולח ידיים'"

נעה וגנר, במאית וחברה בפורום יוצרות התיאטרון וכן, המרואיינת היחידה שהסכימה להתראיין בשמה המלא, מספרת כי עם כניסתה לעולם התיאטרון נחשפה לתרבות ההטרדות והשתיקה סביבן. "נשים אמרו לי, 'תיזהרי מהשחקן הזה', 'ההוא לפעמים שולח ידיים' ואפילו 'ככה זה פה והיה עוד יותר גרוע'", היא מספרת. "זה היה הדיבור. אומרות את זה בשושו כדי שתדאגי לעצמך, ויודעות שאם תגידי בקול רם זה לא יעזור לך". 

להשקפתה של נעה וגנר, הטרדות מיניות אמנם נפוצות בתחום – אך לא יותר מבכל תחום אחר. עם זאת, היא מודה כי בתעשיית הבידור קשה יותר לדבר עליהן, מכמה סיבות. "זו תעשייה קטנה – כולם חברים של כולם, כולם מכירים את כולם", לדבריה. "יש הפחדה סמויה וקשרי שתיקה שנוצרים מחוסר נעימות". סיבה נוספת אפשרית לשתיקה אל מול ההטרדות היא אסכולה ישנה ומיושנת לפיה "הבמאי הוא הדיקטטור". לפי האסכולה הזו, לדברי וגנר, "צריך לקבל כל מה שהבמאי אומר או עושה". השחקנים, שחונכו לצייתנות מלאה, נמנעים מלהשמיע קולם גם כנגד התנהלות שחוצה את הגבולות המקצועיים.

אבל האם בכלל ניתן להציב גבולות ברורים כאלה בעולם התיאטרון? וגנר מתקשה לענות על השאלה הזו, אך מבהירה כי על במאים ובמאיות להיות קשובים למצפן הפנימי שלהם, בתקווה שמצפן כזה אכן קיים. "בתור במאי או במאית יש לך אחריות גדולה על השחקנים שלך", לדבריה. "כשעוסקים במיניות, צריך להיות מאוד מקצועי בכוונות שלך".

חשוב לציין שהטרדות רבות בתעשיית הבידור, כמו ההטרדות בעדויות שלפניכן, נמצאות ב"תחום האפור" ורק לעיתים רחוקות מגיעות לפגיעה פיזית של ממש. כך או אחרת, גם להטרדה ה"אפורה" יש השלכות נפשיות ומקצועיות קשות עבור הנשים שנפגעו, שפעמים רבות חוששות להתלונן, בשל העובדה שמדובר בתעשייה כל כך קטנה, בה כולם מכירים את כולם והיכולת שלך להתקדם תלויה במה שחושבים עליך. 

"מספיק שתגידי משהו לא נכון, ומי שיש לו יותר כוח בתעשייה יכול לשנות את העתיד שלך"

 "התחושה היא שמספיק שתגידי משהו לא נכון, ומי שיש לו יותר כוח בתעשייה יכול לשנות את העתיד שלך", לדברי הבמאית. "עכשיו זה קצת פחות מפחיד אותי מפעם, כי אני יודעת שקשה לי לא לעשות את מה שצו הלב שלי אומר. המחיר גדול יותר. אבל בעבר פחדתי, וגם לא רציתי להיראות קרבן. את לא רוצה שיזכרו אותך בתור מי שדיברה על האיש הזה והזה, או שעשו לה ככה וככה. את רוצה שיעריכו אותך בזכות איך שאת עובדת, היכולות שלך, הבימוי שלך". 

מלבד הקונפליקט אל מול העולם החיצון, מתארת וגנר את הקונפליקט שעוברים מוטרדים ומוטרדות אל מול עצמם. "את שואלת את עצמך למה לא הגבת בזמן, למה נזכרת להתלונן עכשיו", היא אומרת. "נשים גם מתבלבלות, כי במשך המון שנים היינו אובייקט מיני וזה היה בנורמה, אז זה טבוע גם אצלנו בראש, לא רק אצל גברים. לפעמים גם הפגיעה עצמה היא מורכבת. אם מישהו תוקף אותך ברחוב בסמטה חשוכה, זה לא בסדר, זה ברור. אבל את לא יודעת תמיד להגיד למה מפריע לך האופן שבו במאי או שחקן התקרב והניח לך יד על הכתף".

הפחדים והתחושות אותם מתארת וגנר משותפים לנשים רבות, בין היתר בשל האשמות נפוצות כלפי נפגעות תקיפה מינית שבקלות הופכות להאשמות עצמיות. לפני שאת מתלוננת, תובעת או פוצה פה, את כבר מאשימה את עצמך בחיפוש "צומי", בחוסר פרגון, בהוצאה מפרופורציה, אובססיביות ובכיינות. או כפי שתיארה צליל – את קודם כל בודקת מה בהתנהגות שלך הוביל את התוקף או המטריד להתנהג כפי שהוא מתנהג. 

חשיפת הדפוס של האדם המטריד היא צעד בדרך לניקוי התרבות שלנו מסקסיזם – אבל היא גם צעד בדרך לריפוי עבור הנפגעות שיכולות סוף סוף להפסיק להאשים את עצמן.

תגובתו של ארז דריגס:

הפוסט שכתבה אופיר סגרסקי בעקבות הריאיון שלי בידיעות אחרונות, הציף התנהגות שלי, התנהגות שפגעה בה, התנהגות שפגעה גם באחרות. אני מודע לכך, אני מבין זאת היטב ולכן עוד לפני הדברים שהיא כתבה עשיתי כל מה שדרוש כדי להשתנות.

חלק מהשינוי הזה היה כתיבת הסדרה חזרות, שהציבה בפריים טיים צדדים מביכים ולא ראויים שעליהם אני מצטער ומתבייש. במסגרת השינוי הזה גם חשפתי באותו ראיון בידיעות את ההודעות, שהפירוט שלהן מובא בחלקו כאן.

התהליך הזה הוא אישי, הוא עדיין לא הסתיים ואני מקווה שאוכל בבוא העת להתנצל בפני אלו שפגעתי בהן, אבל חשוב לי להדגיש שמעולם לא נתתי לשום עניין אישי להשפיע על החלטות מקצועיות. לעולם גם לא אתן ואני דוחה על הסף כל רמיזה שטוענת אחרת.

תמונה בכותרת הכתבה: צילום מסך מתוך "חזרות" | כאן 11

רוצה לקרוא עוד כתבות כאלה? תמיכה קבועה בסכום לבחירתך תאפשר לנו להמשיך לעשות תקשורת פמיניסטית ולהעלות למודעות הציבורית את הנושאים שחשובים לך

Sharing is Caring

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך:

תמונה ממחאת העו"סיות: מתי אצל פסיכולוגיה?

במבט פנימה: המחיר של פסיכולוגיה שמנותקת מהמציאות החיצונית

Reading Time: 5 minutes הפסיכולוגיה המסורתית ממוקדת במציאות הפנימית ובקבלתה, ופחות בעוולות החברתיות במציאות החיצונית. התוצאה? הפרדה מלאכותית בין הפסיכולוגי לחברתי בחדר הטיפולים, והימנעות מאקטיביזם מחוץ לחדר. המחירים? משפיעים על המטופלות, על התחום, ועל תנאי העבודה. הגיע הזמן לשינוי

קראי עוד »
כותרת

בצל המלחמה | פרויקט מיוחד

Reading Time: 11 minutes בשנים האחרונות, השיח על אודות פוסט טראומה הולך ותופס מקום נרחב בחברה הישראלית. אולם למרות המודעות הגוברת, משפחותיהם של הלומי קרב וכן הנשים לצידן, נותרות בצללים. ביום הזיכרון הזה פגשנו אימהות, בנות ובנות זוג שמתארות בכנות ובאומץ את המחיר של הנרטיב הישראלי.

קראי עוד »

לפוסט הזה יש 33 תגובות

 1. Avatar

  איך קוראים לבית משפט ששומע עדויות רק של צד אחד?

  רמז: כמו הדיינים של הרבנות הראשית, רק הפוך

 2. Avatar
  גליה

  שאני אבין – אסור לי להתכתב באופן מיני עם בחורים כי אני מטרידה אותם? ? או שפמיניסטיות רוצות את המגבלה הזו רק על גברים – כדי שנשים חסודות חלילה לא יגלו שיש סקס בעולם?

 3. Avatar
  אורנה

  בתור אישה, הוא צריך לתבוע אותה לדעתי – על הוצאת דיבה ( שיחה מינית ביניהם בשיתוף פעולה שלה)
  ועל פגיעה בפרטיות ( חשפה תכתובת אישית)
  לו היא הייתה מתכתבת עם אישה-שחקנית – הרי לא היה כאן אף אייטם נכון?
  נשמע כמו עוד קמפיין מיזאנדרי .

 4. Avatar
  אוהד

  אם הם קטינים, אסור לך.
  אם הם הבהירו שהם לא מעוניינים – וגם התעלמות תופסת לצורך זה – אסור לך.
  אם את שולחת להם תמונות מיניות מפורשות בלי שביקשו – אסור לך.
  המעשים האלו, ברוב המקרים, נופלים תחת ההגדרה החוקית של הטרדה מינית. מעבר לציווי המוסרי והחברתי להתייחס בכבוד לאחר ולרצונותיו, ולא לכפות עליו אינטראקציה שלא נעימה לו, המעשים הללו גם אינם חוקיים במדינת ישראל.
  ואם את מודאגת מכך שנשים לא יודעות שיש סקס בעולם, אולי תפני את הביקורת כלפי משרד החינוך, שלא משקיע מספיק משאבים בחינוך מעמיק ואיכותי למיניות מיטיבה וחיובית עבור בני.ות נוער מכלל קבוצות האוכלוסיה. כנראה שאם המצב הזה היה משתנה, היו פחות ארז דריגסים שחושבים שיש משהו תקין בתקשורת הזו, ויותר אופיר סגרסקיות שפועלות ומדברות כדי לחשוף אותם.

 5. Avatar
  אורנה

  אם הם בני 16-17 הם מעבר לגיל ההסכמה – ולכן מותר בהחלט.
  אתה בטח מודע לכך שבישראל מגיל 17 אפשר להתחתן, נכון? אז להתחתן ולהשאר בתולות ?
  זו הציפיה שלך מאיתנו הנשים החסודות? נשמע כמו מוסר כפול מדכא נשים, הרי לגבר לא היית אומר את זה.

 6. Avatar
  ירון

  אני עם ארז!
  נכון רוב ההתכתבות היא נטולת טעם, בטח הקטע עם הקטינה. אולי אפילו וולגארי שלא לצורך, אבל אין כאן שום דבר בכפיה ואין כאן עבירה ואם בחורה לא יודעת להתמודד עם סקסטינג של אדם עם שליטה מוגבלת על החרמנות שלו – אז אני לא חושב שהבעיה היא בארז.
  הנשים שפרסמו את זה דפקו לארז את הקרירה כשבסך הכל עסקינן באדם נורמטיבי עם צורך מיני מוגבר ואולי עם ליקויי התנהגות, את הקריירה. כמה קל לעשות לאדם שיימינג ולהרוס לו את הקריירה.
  התביישו לכן!

 7. Avatar
  יחזקאל

  ההתכתבויות שרואים בכתבה הן הדדיות לחלוטין.
  אין כאם שום הטרדה.
  לו היה כותב מסרים מיניים לאחר בקשה מפורשת להפסיק אזי זו אכן היתה הטרדה.
  השמצת שווא בהטרדה היא דבר מאד חמור שיכול להרוס חיים של אדם.
  צריך להקפיד לדווח רק על הטרדות ולא על התכתבויות מרצון גם אם הן סליזיות.

 8. Avatar
  אכפתלי

  אתה רציני? לפי התכתובות הבנאדם מציק בואכה אובססיבי. מה זאת אומרת שליטה מוגבלת על החרמנות שלו? ולמה נראה לך שזה לגיטימי שהנשים אמורות להתמודד עם חוסר השליטה שלו, אדם זר שחודר למרחב הוירטואלי שלהן שוב ושוב?
  לכל אישה\נערה או גבר\נער מותר לשנות את דעתו בכל רגע נתון והשינוי הזה חייב להיות מכובד על ידי האדם השני, אחרת מה אנחנו עושים פה בכלל?
  אני לא הסמכות אבל נשמע שלבנאדם יש התמכרות וזו אך ורק באחריותו לשנות אותה. מילים לא משנות כלום. מצער.

 9. Avatar
  רוית

  וואלה יופי, אני רואה שהcancel culture הגיע גם למחוזותינו הצנועים.
  אישית, כואב לי הלב שהשיח הפמיניסטי, שהתחיל ממקום כל כך טהור בשורה התחתונה מנסה לקדם שוויון, ואני מדגישה- שוויון, בין המינים, מנוצל על ידי טרמפיסטיות שמחפשות תהילה בשקל או סתם הזדמנות לעשות רע למישהו .

  אז להלן מספר שאלות לי אליכן, אלו שמצדדות ב"כתב התביעה":
  1. נסו לחשוב האם היינו שומעים על זה לולא היה דריגס מתפרסם והולך להיות דמות מדוברת ? אם היה סתם אדם אנונימי, הכותבת הייתה טורחת לנבור בארכיון על מנת להכפיש את שמו ולכסח לו את הקריירה?
  2. נסו לחשוב האם היינו שומעים על מקרה דומה- כזה שבו הגבר מקבל הודעות מיניות מאישה (סקסטינג) ונסוג מהם (אך לא מתנגד באופן מפורש) ומביע סלידה.
  3. הבנאדם נהג בוולגאריות ואובייסלי נימפומן או משהו מהסוג הזה. אבל האם הוא עשה משהו לא חוקי ?
  חצי מגברברי הארץ ניהלו שיחה בעלת אופי דומה לזו לפחות פעם אחת בחייהם . אז עכשיו נעלה חצי מהמדינה למשפט? יפה, מתחיל להישמע כמו רוסיה הקומוניסטית. ועוד בלי הליך משפטי. ככה סתם .

  מביש ומביך שזה לאן שהתדרדרנו.
  חכו שזה יבוא לכן ההפוכה (אגב, זה כבר 🙂
  ובעקבות התרבות הזו שמכפישה כל אדם (גבר , זה תמיד יהיה גבר אם תשימו לב) על מעשים שעשה במחי מקלדת, יבוא גל של אנטגוניזם שיחזיר אותנו כל כך אחורה.

  תתביישו , תתביישו ושוב תתביישו .

 10. Avatar
  אבישג

  התגובות כאן מזעזעות אותי הוא פאקינג הטריד אותן ואתם נותנים לזה תירוצים זה לא משנה באיזה גיל הן היו זה לא משנה אם הם פנו אליו או הוא פנה אליהן הן לא רצו לדבר על זה הן ניסו לשנות את השיחה הן הרגשיות לא בנוח יש להן טראומות לכל החיים
  ואני בטוחה שאתם לא רוצים לחיות עם טראומה לכל החיים שרק לראות את אותו הבן אדם גורם לכם לרע בכל הגוף

  1. Avatar
   יובל

   "טראומה לכל החיים" מטקסט שקיבלה ממישהו שהייתה יכולה לחסום אבל לא חסמה? צר לי , אבל סף הטראומה הזה נמוך מדי. דריגס כתב הודעות מגעילות אבל בזה זה התחיל ובזה זה נגמר. האינפלציה המילולית לפיה כל אי נוחות הופכת לטראומה וכל התנהגות מגעילה להטרדה גורמת נזק יותר מתועלת.

 11. Avatar
  TALI

  למי שיש "טראומה לכל החיים" מסקסטינג שהייתה שותפה לו, נמנעה מלחסום אותו – או להגיד בבירור ששינתה את דעתה – WELL – צריכה טיפול שיאפשר לה להיות אסרטיבית ברמה של ילד בן עשר שלא רוצה ללכת לטיול שנתי.

 12. Avatar
  רועי

  נו די כבר, לכולנו יש אנשים שיש איתם משקעים מהעבר, ולכולנו יש אנשים שאנחנו מעדיפים לא לראות…
  אבל מפה ועד להרוס לבנאדם את הקריירה כי הוא ישיר מדיי בהודעות שלו?
  יש פה זילות נוראית בשימוש במונח 'הטרדה', וההשלכות של זה יכולות להיות הרסניות על החברה שלנו.

 13. Avatar
  יותם

  כנופייה של נשים ממורמרות שראו אותו מצליח והתחילו להציף התכתבויות !לפני עשור..תפסיקו להרוס לאנשים את החיים..מטונפות שכמותכן

 14. Avatar
  חזרות

  אובר הגזמה במונח הטרדה באופן קשה, ולו רק במטרה לחבל לאדם בקריירה.
  כן , הפניית שיחה לאזור המיני – פסול
  אבל גם להמשיך ולהמשיך להתכתב ולענות ולהעביר ביקורת ולענות ולהיגעל עם "חחח" ולענות, לא ממש תורם למונח הזה.
  משהו מטריד אותך? סגרי, תמחקי, תנעלי, תשתמשי באמצעי הרשת העומדים לרשותך.

  יש פה המון התכתבויות אשר קורות בכל מקום וירטואלי בעולם עם אנשים שאינם מעניינים כמו ארז דריגס, אך העובדה שהוא מפורסם גרמה למוציאה לאור להכפישו ברבים.

  כן אולי יש לו בעיית חרמנות יתר ולקיחת שיחות למחוז מיני, היי תתפלאי, יש גם נשים שמחבבות את הדיבור הזה.
  גם ילדה בת 17 יודעת לחסום מישהו בפייסבוק אם ממש ממש ממש הייתה רוצה בזה.
  אם הוא היה מתחיל להגיע הביתה ולדפוק על הדלת עד שתממש את צרכיו, ניחא, אבל הבנאדם מקליד הודעה וירטואלית מקילומטרים והיא ממשיכה? מוסר כפול מוגזם מאוד. זה 2021.

 15. Avatar
  א.א.מ.ה.ה

  המילים שלו חרא, אין על זה עוררין.
  תוכן קלאסי של מכור למין שלא רואה בעיניים תוך כדי התקף ואחרי זה כשגומר יודע שעשה טעות אבל כבר עמוק בתוך ההתמכרות אז יודע רק לעשות עוד מאותו דבר.
  השאלה, אם הוא מטופל, ולדוגמא עוסק בדיוק בנושא ההתמכרות שלו באופן ממוקד ועובר שינוי בתחום ובאמת רוצה להשתנות ואולי אף השתנה כבר, האם יש מקום לזה בשיח שלנו? או שהוא מקבל על מעשיו עונש "כרת" ואין כפרה על העבר?
  הבנאדם בבירור בתהליך. לא מגן על מעשיו, שואל אם יש מקום "לחזור בתשובה" מבחינת השיח על מעשים כאלה. מישהו טרח לברר איפה הוא בימים אלה מבחינת ההתנהגות המינית שלו והאחריות שהוא לוקח עליה?
  התמכרות למין מביאה להתנהגויות דומות למאניה, שמאופיינות באיבוד שליטה ובוחן מציאות מה תקין ומה לא בדיבור וההתנהגות המינית. האם היינו שופטים אותו דבר אדם ביפולארי על התנהגויות שלו בזמן מאניה?
  מאחל כל טוב למי שמרגישה פגועה ושתצליחו לסגור מעגל עם ובלי מי שפגע בכן, וחושב שהשאלות שהעלתי ראויות להשאל. תודה.

 16. Avatar
  יובל

  אין ספק שההודעות שלו מגעילות א-ב-ל…. יש כאן זילות של המושג הטרדה. בניגוד לתחום הפיזי בתחום הוירטואלי יש לכל אחד ואחת את הכוח לחסום ולנתק מגע, ואיכשהו זה לא קרה. מישהו מדבר איתך מגעיל? – תאנפרנדי או תחסמי. לצרור את מה שדריגס עשה באותה חבילה עם הממששים והצובטים למיניהם וה"מחמיאים" במקומות העבודה (שבהם אי אפשר לחסום או לאנפרנד) עושה עוול למוטרדות שבאמת נדחקו לפינה ללא מוצא.

 17. Avatar
  יובל

  אין ספק שההודעות שלו מגעילות אבל, וזה אבל משמעותי, יש כאן זילות של המושג הטרדה. בניגוד לתחום הפיזי בתחום הוירטואלי יש לכל אחד ואחת את הכוח לחסום ולנתק מגע, ואיכשהו זה לא קרה. מישהו מדבר איתך מגעיל? – תאנפרנדי או תחסמי. לצרור את מה שדריגס עשה באותה חבילה עם הממששים והצובטים למיניהם וה"מחמיאים" במקומות העבודה (שבהם אי אפשר לחסום או לאנפרנד) עושה עוול למוטרדות שבאמת נדחקו לפינה ללא מוצא.

 18. Avatar
  קיבלתי גועל

  הגברים שמגיבים פה לטובת ארז ולא מבינים מה גל העיניין, פשוט בא להקיא עליכם. אתם לא פחות גרועים ממנו.
  אם אי פעם תקבלו הודעה מינית ומטרידה, שממש חא היה לכם רצון בה, גרמה לכם להתכווץ הרסה לכם את כל היום, תבינו אולי מאית ממה שמדובר פה.
  אם הבת שלכם היתה מקבלת הודעות כאלה שהיא כולה בת 17 או 20????
  אתם שורש כל רע. ממש ככה. תתביישו

 19. Avatar
  ארז וולוולה

  כשהבחור יתאבד בגלל שהרסתם את חייו ואת הקריירה שלו
  תבינו שלתקשורת יש אחריות ולא להפיץ בדרמטיות "השחקן
  הטריד מינית צעירות כששלח להן הצעות מיניות בפייסבוק"

  אתם העבריינים.

 20. Avatar
  חזרות2

  לכל המתחמקות ב"אם זו הייתה הבת שלכם" – אני אחנך את הבן שלי, ואם תהיה לי בת יום אחד גם אותה, בשנייה שמישהו חוצה קו במילים שהוא אומר לכם ברשת וירטואלית, תתעלמו, תמחקו, תסירו, תחסמו, אל תדברו איתו יותר בחיים.

  כנראה שאת בנות ה17 שהמשיכו בשיחות איתו, לא לימדו את השיעור הזה ואולי הן אף חיפשו דמות אב קטנה לצידן.

  לא יעזור – הטרדה מינית זה לא. דיבור חרמני על עצמך ורצון להביא בחורה להתקרב אליו בדרך סליזית, זה כן. וזה לא פלילי.

 21. Avatar
  יניב

  אם כבר מקיימים דיון על יחס גברים לנשים בהתכתבויות במדיה החברתית ועל יחסי כוחות ומרות, לפחות אפשר לשנות את הכותרת.
  לא מבין למה לקחת משהו מהיצירה *המשותפת* של נועה וארז ולהשתמש בה בצורה כזו כדי למשוך קוראים לכתבה.

 22. Avatar
  עדי

  פמיניזם פתטי ועלוב.🤦‍♀️
  במקום לעסוק בנשים שבאמת עברו הטרדה מינית, שולפים סקטינג סליזי וחסר טעם מהארכיון ועוטפים או.תו בכותרת של הטרדה מינית. ארז לא יצא גבר מההתכתבויות שלו וזו לא צורה מכבדת להתנהל מול בחורה, וכן זה יכול להעיק ואף לפגוע. קרה לי לא פעם. אבל זהו. בחורה שזה הסב לה נזק כלשהו צריכה טיפול בלי שום קשר לארז. מפה ועד הטרדה מינית בוטה שמצדיקה פגיעה אנושה במוניטין ובקרירה של בן אדם. מה נסגר? נשים קטנות ופתטיות שפוגעות במרקם העדין של היחסים בין גברים לנשים. אתן לא פמיניסטיות אמיתיות. סתם רודפות כותרות, על חשבון חיים של אנשים.

  1. Avatar
   חזרות2

   100% צודקת. ממש לא ברור מהיכן הרצון להשפיל ברבים כך. ממתי להיות חרמן ולהביא את השיחה לנושאים מיניים על גבול ההומוריסטים ועוד בידיעה שהצד השני עוד קצת בוחן גבולות איתך, עונה לך, ולא אומר לך ביי בשנייה הראשונה, לכזה פשע?…

   מיותר, יכלו לסגור את זה בינהם גם בלי משפט הצדק.

 23. Avatar
  אחד

  אפשר לחשוב. קצת סקסטינג בין שני אנשים. תראו לי גבר אחד שיודע מה זה אינטרנט ולא עשה את זה. חוץ מזה, יש לבחור הרבה הומור ורואים שהוא נהנה מהפלירטוט הרבה יותר מאשר המעשה עצמו. סתם שוחטים בנאדם. שלא נדבר על זה שהבחורות פנו אליו. סתם חרמן. אם לא נהנה מכל מה שקשור למין, מה עוד ישאר לנו בחיים האלה. תעזבו את הבנאדם.

 24. Avatar
  פלוני

  מודה ועוזב ירוחם.

 25. Avatar
  בלה בלה

  הבחור נהג ממש על הקו הדק בתחום האפור – ניסה להתחיל עם בנות טיפה מעל הגיל המותר, ועם זיקה טיפה לתיאתרון, אבל בלי זיקה מקצועית ממש.
  אם היו טיפה יותר בוגרות, או לא קשורות לתיאטרון, זה לא היה מעניין איש, ואם היו טיפה יותר צעירות או טיפה יותר קשורות אליו מקצועית, זה כבר היה ממש הטרדה.
  המקרה של "אלינור" פה מוגזם לגמרי – מה זה "הייתי בת 24 טיפשה"? בת כמה את צריכה להיות בשביל להיות אחראית להתכתבות שלך בפייסבוק? 42? זה מה שנקרא "ניאו-מיזוגניה" – דעה לפיה אישה לא יכולה להיות אחראית על ההחלטות שלה.

 26. Avatar
  איפכא

  חרא של פמינאציות !!!

 27. Avatar
  ירון

  רק לפי התגובה של הפוסט הזה רואים שהכל כאן על טהרת המיזאנדריה. פמינים עללק. הורסים לבחור את הקרירה בגלל התכתבות מינית דוחה או לא תגידו, אתם/ן, אבל מה… חשוב לכותבת שהכותרת תהיה שנונה והומוריסטית. אטימות? חוסר אחריות? טיפשות?
  אולי זה מה שקורה ששמים קונפות ממורמרות ככותבות תוכן. שימו כוסיות ותקבלו זווית חדשה על המקרה הזה.

  ארז תבע את הכותבת על הוצאת דיבה. תפרק אותה בבית משפט

 28. Avatar
  גבר אמיתי

  לגבי מה שאמר ארז דריגס ולכל מי שמסכים איתו: להתנצל ולקחת אחריות ולטפל בעצמך זה יפה וחשוב מאוד, אבל זה לא מספיק כי ככה כל שחקן/במאי/מפיק/מורה למשחק שעושה דברים כמו שדריגס עשה (או כל מטרידן אחר או אנס) ימשיך לעשות אותם כי הוא יודע שאחר כך הוא פשוט יגיד: "אני מתנצל, אני חולה מין, אני לוקח אחריות ואני עובד על זה בטיפול!" ולכן חייבת להיות ענישה שתגרום להרתעה ועל ידי כך תציל נשים נוספות. התעשיה חייבת להוקיע את דריגס למספר שנים טובות כדי להעביר מסר ברור שהם לא תומכים בזה ומגנים את זה בכל תוקף! מדובר פה בהטרדה מינית, ניצול מעמד לרעה- פגיעה בקריירה של שחקניות שלא שיתפו איתו פעולה, והתעסקות עם קטינה .. והמשפט הזה, 'אם אני אאנוס אותך את רק תרוויחי מזה.." וואו.. זה הלם. זה חמור וזה מסוכן! ארז דריגס מוכשר מאוד וכולנו רוצים לראות אותו חוזר לככב אבל ממש לא עכשיו ולא בקרוב- קודם שישלם על מה שעשה במקביל לטיפול והודאה מלאה באשמה.

 29. Avatar
  צביקה

  זה משהו חדש ???? במנעד של ההתנהלות במפגש בין המינים ובמיוחד בקטע המיני – התחום הינו איןסופי.
  וההעדפות המיניות – ישמור אלוהים. יש שינוי והתמתנות בדרך של הבעת הענין במין- מה שהעזו לבצע לפני כמה עשורים
  לא מקובל יותר -כזכור נאמר באחת ההצגות " פורנוגרפיה הנה שאלה של גיאוגרפיה "" עם זאת בשלבי החיזור ברור שעל שני הצדדים להביע תשוקה ומתח מיני.. בלי זה הגזע האנושי יעלם לבלי שוב..
  הדרך לעורר את הצד השני על ידי משלוח צילומי זקפות , פשוט לא היה אפשרי לפני המצאת הניידים ( אשמת גובס ?? ) אבל
  בחדרים הסגורים .. הבעיה היא כמובן בקביעת גבולות הגזרה – בחינוך נכון יבינו הגברים עד כמה מותר להתקדם – וגם הבנות הצעירות ילמדו איפה יש להציב מעיל רוח או כיפת ברזל– ברור אבל שארז משלם מחירים היסטוריים , וחבל

 30. Avatar
  גלעד

  לא רוצה לחיות בעולם שאי אפשר אפילו לכתוב בחופשיות בלי לפחד מאיימת הנשים. אתן מוזילות את תנועת me2. מעניין כמה גברים יהרסו עד שתבינו כמה כוח יש לכן

 31. Avatar
  יאיר לא לפיד

  וואללא לא שמעתי על דריגס הזה עד עכשיו, איזה טורף, אנס בפוטנציה, ממש בני סלע, איש מסוכן ביותר…

  תרגיעו קצת, כולה כמה התכתבויות פרטיות וחסרות טעם בין 2 בוגרים, כשאחד מנסה להזרים לסקס, וסביר להניח שרבות נענו לו, אחרות ש"נפגעו" בנפשן העדינה יכלו לחסום ולא להמשיך להתכתב במשך שנים.
  אם אני דריגס הזה, הייתי תובע כל אחת על חשיפה של תכני שיחה פרטית.
  אגב מודה ומתוודה גם לי היו לא מעט שיחות מופרעות, לפעמים עד ל רמה של טירוף וגועל, ועם הכי מופרעת התחתנתי והיא אם ילדיי

כתיבת תגובה