Reading Time: 2 minutes

אסתר בנק

Reading Time: 2 minutes

הפרויקט הזה הוא חלק מפרויקט סיפורי נשים בשואה. לעמוד הראשי של הפרויקט:
ייחודיות הגורל הנשי בשואה

אספה: יעל גז

אסתר נולדה ב-28.7.1934 בברלין.

הוריה, מאיר ובינה, היו ילידי פולין שחיו בברלין ועסקו בסיטונאות פרוות. הם חיו בברלין חמש שנים ולכן איבדו את אזרחותם הפולנית.

בשנת 1938, לא יכלה אסתר להתחיל את הגן כיוון שהמשטר הנאצי לא איפשר לילדים יהודים ללכת למוסדות חינוך ציבוריים. הוריה, רשמו אותה לגן יהודי שהיה חלק מבית כנסת וזמן קצר לאחר מכן הנאצים שרפו את בית הכנסת הנ"ל בליל הבדולח. עם עליית הנאצים היה אסור ליהודים להחזיק עסקים כך שהם נאלצו לנטוש ולברוח מברלין. הוריה של אסתר, שיחדו חברת משפחה שהייתה אשת הקונסול הפולני במעיל פרווה על מנת שהקונסול יחדש את אזרחותם הפולנית.
במרץ 1939 הם נעלו את דירתם ברחוב מומזן שטרסה 59 על כל תכולתה ועברו לפולין לעיר בשם למברג (Lemberg) – משם עברו ללבוב, בעזרת נהג מונית ששיחדו. בפולין, רבקה יכלה ללכת שוב לגן.

באוגוסט החלו לגייס את הגברים אזרחי פולין לצבא ולכן אביה של אסתר היה עוזב את הדירה מדי יום ומטייל ברחובות על מנת שלא יגויס לצבא הפולני. מדי כמה שעות הוא היה דופק בחלון הבית בכדי לברר אם כבר באו לקחת אותו והאם השטח פנוי.

ב1.9.1939 תכננה המשפחה לעזוב את פולין כשנשמעה אזעקה ברחבי העיר. לאחר הרגיעה, הם יצאו במונית לעיר-גבול בשם זלשסקי (ZALESZCYKI). המונית הייתה אמורה לחזור למחרת בכדי לקחת את משפחת דודתה של אסתר שלא יכלה לנסוע כי בתה בת השנתיים הייתה חולה, אך היא לא יכלה לחזור כיוון שאזל לה הדלק. הדודה ומשפחתה- רוזל הרמן ופיה פוטשטר – נשארו בפולין וניספו באושוויץ.

שלושה ימים אחרי שעזבו את לבוב, זלסשקי הופצצה והמשפחה ברחה ברגל לגבול עם רומניה וחצתה אותו עם פליטים רבים אחרים בניסיון למצוא מקלט ולברוח מהנאצים. הם נלקחו ליער ושם צעדו במהלך הלילה ועשו את דרכם לעיר בשם צ'רנוביץ (Csernovitz). מצ'רנוביץ המשיכו לעיירה בשם בוטושאני (Botoshani) ומשם לבוקרשט.

בבוקרשט אסתר הלכה לגן במשך כשנה עד שהנאצים צעדו לרומניה. בספטמבר 1940, משפחת בנק נמלטה לנמל בשם קונסטנקה (Constanca) ובסירה הפליגו לטורקיה. לאחר שלושה חודשים הפליגו שוב בספינה שהובילה כבשים לפלסטינה במסע שנמשך שמונה ימים. את כיתה א' התחילה אסתר בפלסטינה.

רוצה לקרוא עוד כתבות כאלה? תמיכה קבועה בסכום לבחירתך תאפשר לנו להמשיך לעשות תקשורת פמיניסטית ולהעלות למודעות הציבורית את הנושאים שחשובים לך

Sharing is Caring

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך:

ידע פמיניסטי נשי מיוצג בידי עיניים נשיות על רקע יער

נקודת עיוורון: ב-2021 אנחנו שוב מוחקות ידע פמיניסטי

Reading Time: 7 minutes ידע פמיניסטי אמור להיות חוד החנית של החשיבה הפמיניסטית. הוא נותן מקום למה שהפטריארכיה השתיקה: חוויות, תפיסות וייצור ידע של נשים. כשמתודות מחקר ומידע נשיים מוחרמים גם ב-2021 – אנחנו נותרות מושתקות.

קראי עוד »

לשנות מציאות

Reading Time: 5 minutes נשים בתקשורת – עיתונאיות כותבות לפוליטיקלי קוראת: קרן נויבך על ההתמדה הנדרשת מעיתונאים בסיקור סיפורים על מנת לשנות מציאות

קראי עוד »

על חבל דק

Reading Time: 4 minutes נשים בתקשורת – עיתונאיות כותבות לפוליטיקלי קוראת: אבירמה גולן, שהייתה במשך שנים "האישה היחידה בחדר" על החבל הדק עליו כולנו מהלכות

קראי עוד »

כתיבת תגובה