Reading Time: 4 minutes

"הפעם הראשונה שנגעתי בזין": התסריט הטרגי של גברים ונשים

נשים רבות חוו חוויות מיניות לא נעימות ומרגישות שוב ושוב פגועות ומנוצלות. דניאל שוורץ מנסה להבין את התסריט הטרגי שכובל גברים ונשים למיניות פוגענית. לשם כך היא חוזרת אל אותו הלילה במגדל השמירה
Reading Time: 4 minutes

מאת: דניאל שוורץ

מאז שהתפרסם התחקיר על צ'יקי ארד אני מוצאת את עצמי חושבת הרבה על חוויות מיניות לא נעימות שהיו לי, והיו המון כאלה. איך זה קרה לי? איפה הייתי? איך הגעתי שוב ושוב למצב שבו אני מרגישה פגועה ומנוצלת? איך מצאתי את עצמי פעם אחר פעם במיניות לא נעימה שהשאירה טעם רע?

אין לי כוונה להאשים את עצמי וחלילה לא אחרות. אני מנסה להבין את התסריט הטרגי הזה, שלא רק לגברים יש בו חלק. להבין באמת, מעבר להאשמות ומעבר לטובים ורעים.

אני חושבת למשל על הפעם הראשונה שנגעתי בזין. זו לא הייתה חוויה נעימה.

1.

זה היה בצבא.  הייתי "לוחמת", שזה אמר בזמנו בעיקר לשבת שעות במגדל שמירה באמצע שום מקום ולנסות לא להירדם. בבסיס נידח ששמרתי בו פעם הכרתי חייל אחד מהמם – תל אביבי אליטיסט, בן של שחקנית מפורסמת. דוגמן כזה, שרמנטי. היה ברור לי שאני לא לרמתו, אבל איכשהו נוצר ביננו קשר ומפה לשם התחלנו להחליף מבטים ומשפטים נבוכים וחסרי משמעות. פעם אחת דיברנו מחוץ לחדר האוכל לפני שעליתי לשמירה. הוא אמר שיבוא לבקר אותי במגדל מאוחר יותר.

והוא בא.

2.

זו לא הייתה תקופה טובה, בלשון המעטה. בתיכון הייתי תלמידה מצטיינת, אבל בצבא לא הצטיינתי אפילו בלהיות חיילת גרועה וכבר לא היה לי במה להתנחם. לא הצלחתי לבטא את עצמי או לממש את עצמי בשום צורה. הכל מסביב היה בעיני מטומטם ודוחה. שנאתי את המפקדים שלי, שנאתי את הגוף שלי. הרגשתי שאף אחד לא רואה אותי ואף אחד לא מבין אותי, והסקתי שאין מה לראות או להבין.

עד אז מעולם לא היה לי קשר עם גבר, למרות שמאוד רציתי. מישהו ניסה לנשק אותי בכיתה י' וכל כך נבהלתי שנתתי לו סטירה ובכך תמו יחסי עם בנים עד להודעה חדשה. כמהתי לקשר רומנטי, אבל הייתי לא נגישה איכשהו וזה לא התממש, למרבה הייאוש. הסתכלתי מסביב וראיתי שאני בפיגור נוראי. בראש שלי לכולן כבר היה ניסיון, כולן עשו סקס, כולם כבר התנשקו, לכולן היה חבר.

בלילות בטירונות הייתי שמה לעצמי יד על המותן במיטת השדה ומדמיינת שזה החבר שלי ישן איתי. כל כך רציתי חבר. קשר עם גבר היה מאשר שאני טובה וראויה. זו היתה יכולה להיות הוכחה שאני נסבלת או אפילו מושכת. אילו רק היה מישהו שהיה רוצה בי ובוחר בי על פני כולן.

3.

בלילה, בשמירה, שמעתי אותו עולה אלי במדרגות המתכת. כולם ישנים למטה בבסיס, ואנחנו עומדים במגדל שמירה חלוד בגודל מטר על מטר. אני מנסה להיות קולית, לא מאמינה שהנה זה קורה ואנחנו מתנשקים, ולא סתם – הוא כולו עלי, דוחף אותי בתשוקה כנגד קיר המתכת המזוהם, ה-M-16 שלי ביננו, ואני גאה בתפקידי בסצנה הלוהטת הזו, ובמקביל גם ממש מבוהלת כי אין לי מושג מה קורה פה ואני לא מוכנה לזה בכלל.

הייתי בת עשרים. זו הייתה הנשיקה הראשונה שלי.

הכל קרה כל כך מהר. הוא קרע לי את מחשוף החולצה במשיכה חזקה, כפתורים נתלשו וחשפו חזיית סאטן שאמא שלי קנתה לי בדיוק לנסיבות כאלה, כנראה. אני שמחתי שהחזה שלי לבוש יפה אבל גם נבהלתי מהכוח וממה שכבר אי אפשר היה לכסות.

ואז פתאום הוא שלף את הזין שלו.

הייתי בשוק. בחיים לא ראיתי זין, וזה הפחיד אותי. הייתי מאוד מבולבלת. הוא לקח ושם את היד שלי עליו. לא ידעתי מה לעשות איתו וזה הביך אותי וגם דחה אותי ממש. הסכמתי לגעת בו רק דרך המכנסיים אבל הוא התעקש. הוא שם את היד שלו על שלי והראה לי איך להזיז אותה למעלה ולמטה. ניסיתי, בחיי שניסיתי, אבל הייתי מאובנת מזעזוע וסלידה. לא היו בי הנאה או עונג – רק רצון לרַצות אותו, וניסיון כושל ולעמוד בקצב, בלי אוויר. הוא נזף בי שאני לא עושה את זה טוב, ואני הייתי מאוכזבת מעצמי ונבוכה שאני כל כך גרועה ולא מיומנת.

ואז הוא השעין אותי שוב נגד הקיר ותחב את היד שלו דרך המכנסיים שלי לתוך התחתונים ולתוך הפות. אני זוכרת שזה כאב. אף פעם לא נגעו בי ככה. ניסיתי להנות, כי היה נראה לי שאמורים. קיוויתי שתיכף אתרגל. ואז הוא הרגיש משהו, נבהל, שלף את היד, הסתכל עלי ואמר לי בזעזוע "מה, אתה בתולה? למה לא אמרת?" ואסף את עצמו וירד מהמגדל.

פתאום אני לבד. הייתה לי הזדמנות ופספסתי אותה. אני דפוקה ומפגרת. אין לי תקנה.

אח"כ ראיתי אותו בבסיס אבל לא דיברנו. בעצם מעולם לא דיברנו. לא לפני, לא אחרי, ולא תוך כדי.

4.

שנים אח"כ פחדתי מזין. לא יודעת אם רק בגלל זה, אבל זין הגעיל אותי – נראה ל כמו דבר פולשני, תוקפני וגס. רק בשנים האחרונות גיליתי שזין הוא איבר עדין, רגיש ונעים שאפשר ללטף ולנשק ולדבר אליו ולחבק אותו, ולהניח עליו ראש ולחי ולהתנחם בו.

5.

לפני כמה שנים סיפרתי לחברה על הלילה הזה, והיא אמרה שזו תקיפה מינית. זה היה נשמע לי הגיוני, כי ככה זה הרגיש – תוקפני ומפחיד וכואב. היה נראה שאנחנו לומדות לקרוא בשם לתקיפות שלא הכרנו בהן ככאלה.

אבל ככל שאני חושבת על זה אני מגיעה למסקנה שזו לא היתה תקיפה, אלא אי-הבנה טראגית. אי הבנה שהיה לי בה חלק פעיל.

אני חושבת שהייתי פאסיבית באופן אקטיבי, כי ככה דמיינתי שמצופה ממני בתסריט שהיה לי בראש. לא חיפשתי חוויה, אלא דימוי; לא הנאה, אלא אישור. ולכן גם לא יכולתי להגיד "לא". אם הייתי מחפשת עונג, הכאב היה גורם לי להתרחק מיד. אבל מה שרציתי זה את החיבה והאישור שלו, ולכן פעלתי למצוא חן ולרַצות. חששתי שאם אגיד "לא" אני עשויה לאכזב או להעליב אותו וחלילה להיעֶזב, ואז הייתי במקום אפילו יותר נורא מאיפה שהתחלתי. העדפתי לעזוב את עצמי מאשר שהוא יעזוב אותי.

האדם הוויטרובי, לאונרדו דה וינצ'י

אני מנחשת שגם בשבילו עונג לא היה כל העניין, שגם הוא חיפש תיקוף, תחושת ערך והוכחה של הגבריות שלו. גם הוא היה שחקן בסצנה אירוטית-לכאורה, כמו לקוחה מסרט, שלא התרחשה במציאות של המפגש ביננו אלא בדמיון, ובתוכה לתחושות שלנו לא היה מקום. שנינו גיששנו בחושך, כמו שני חולדים עוורים, מנסים לפלס דרך אל חיבור ומפגש, ומה שיצא לנו היה כואב ומאכזב ומזעזע.

6.

דיברתי על זה עם חברות שלי – איך חוסר הביטחון שלנו הוביל אותנו לצוד את הציידים שלנו שוב ושוב. ניסינו לקבל תשומת לב אירוטית כי משהו אחר לא היה, כי לא היינו "אחד מהחבר'ה", אז לפחות זה. ומתוך תחושות של חוסר ערך ושייכות ויציבות, צמחה כמיהה ליחס מיני, אפילו שיהיה לא קשוב ולא נעים ולא מדויק. כי אם אני נחשקת אז יש לי ערך, ומיניות מצדיקה את הקיום שלי. אם מישהו נמשך אלי ורוצה בי אז אני ראויה לחיים ולאהבה.

אני זוכרת בכאב את המגע שלו בי. את התחושה של האצבעות שלו נתחבות לתוך הנרתיק שלי, תחושה שחוויתי מאז עוד הרבה פעמים. ואני זוכרת בכאב גם את האילמות: את חוסר היכולת להגיד שזה לא נעים לי, שזה לא מה שאני רוצה, לא ככה, לא עכשיו. המחשבה שעוד רגע אני אגיד, כשרק אמצא את המילים המתאימות – בלי להגיד "פות" או או "כוס", כי אלו מילים מגעילות. אני אמצא דרך לרמוז. אני אנחה את היד שלו באלגנטיות נעימה, בלי להרוס את הכל. אני לא רוצה לעשות סצנה. אני לא רוצה לכעוס או להרחיק.

ועוד לפני המילים, הקושי להבין בעצמי שאני לא רוצה את זה – כי למרות הכאב, משהו בי כמהה לזה. כי זה לא עונג שאני מחפשת, אלא תיקוף ואישור שאני שווה, שאני מישהי של מישהו, מישהי שמישהו רוצה אותה ונוגע בה ועושה לה דברים ולא יכול להוריד ממנה את הידיים. וזה אמנם כואב, אבל להישאר לבד כואב יותר.

לקריאה של מאמרים נוספים בנושא מיניות לחצו כאן

תמונה בראש הכתבה: geralt ותמונת זוג Lumapoche מאתר pixabay  

רוצות לקרוא עוד כתבות כאלה? תמכו בנו באופן קבוע או חד פעמי על מנת שנוכל להמשיך ולעשות תקשורת פמיניסטית

לפוסט הזה יש 10 תגובות

 1. Avatar
  א

  כתבת בצורה מרגשת ומטלטלת
  תודה ששיתפת
  ניכר שזו כן תקיפה מינית אבל אינני גורם משפטי
  כך או כך – חוויה מטלטלת
  יישר כוח

 2. Avatar
  עדי

  כאילו כתבת את סיפור נעוריי שלא ידעתי שיש לו מילים. תודה!

 3. Avatar
  עדי

  הרגת אותי עם הטקסט הזהב באת לי בול בזמן!

 4. Avatar
  סיון

  כתוב מדהים! זה המשפט הכי חזק בעיני: אם הייתי מחפשת עונג, הכאב היה גורם לי להתרחק מיד.

 5. Avatar
  נועה

  תודה שהארת את החשיכה הזאת.. כל מה שכתבת – מוכר להכאיב.. אבל עכשיו יותר מובן
  עדיין מיותר כל כך.. התבגרנו בכאב רב.. ובבדידות..

 6. Avatar
  שושנה קירש

  נועז ומרגש וגורם להזדהות. של מי האיור המיוחד שמשום מה לא קיבל קרדיט?

 7. Avatar
  ייאוש

  כתבתי תגובה מאוד ארוכה וחשובה.
  לחצתי "פרסום תגובה" וקיבלתי שלא עניתי נכון על ה- Capcha.
  לחצתי Back.,
  אין Capcha וגם כל מה שכתבתי נמחק.
  אז לעזאזל עם זה

  1. Avatar
   דניאל שוורץ

   אוי, תכתבי שוב בבקשה!

 8. Avatar
  נעה

  תודה לך על זה
  קראתי ונסחפתי והתגבשה יותר ההבנה שאני לא היחידה שהרגישה ככה בשנים האלה

 9. Avatar
  אלון

  תודה רבה על הטקסט המאיר הזה 🙂

  גם כגבר , אני זוכר חוויה דומה שהייתה "אמורה" להיות נעימה לי ומצאתי את עצמי פאסיבי מאוד ומתקשה להודות בגועל, בחוסר האונים שלי וברצון שלי לברוח משם. בעייני היה מאוד מעניין מה שכתבת על הדימוי שמלווה אותך ומונע ממנך להקשיב בכנות לסיטואציה הקיימת ומוביל להכחשה של התחושות האמיתיות הקיימות.

  תודה על האומץ !

כתיבת תגובה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד באותו נושא:

הומלסית פוליטית: על פוליטיקה פמיניסטית קווירית

Reading Time: 5 minutes הפוליטיקה הגברית המסורתית כולאת אותנו בזהויות פוליטיות שכובשות אותנו ודורשות ויתורים. פוליטיקה פמיניסטית קווירית יכולה להרשות לנו תנועה בעמדות ובזהויות הפוליטיות שלנו, כזאת שמתאימה למציאות מורכבת ויכולה גם לקדם פוליטיקאיות ופוליטיקה של נשים

יום המאבק באלימות כלפי נשים: למה לפעול אם אפשר לדבר?

Reading Time: 3 minutes יום המאבק באלימות כלפי נשים 2020 אפשר לנו להשתתף במגוון פאנלים, כנסים, מפגנים, ולהיחשף לתכנים שיעוררו מודעות. אבל כבר שנים שהמודעות הגוברת לא ממגרת את התופעה. מה כן יכול לעזור לנו להיאבק באלימות שמופנית לנשים?

יציאת יהודי ארצות ערב ואיראן: המירה את הכסף לצמיד זהב ונסעה

Reading Time: 3 minutes טוני גדלה בקהילה היהודית באלכסנדריה, חלמה להגיע לישראל, והצטרפה למחתרת הציונית. לאחר כט בנובמבר ארצות ערב פנו כנגד היהודים, והיא מצאה עצמה "מזרחית" בישראל. ביום לציון יציאת יהודי ארצות ערב ואיראן, זהו סיפורה