אבל מה זה אומר, תקשורת פמיניסטית?

עיתון פמיניסטי הוא רעיון חמקמק, שהרי ברגע שתנסי להגדיר אותו, ההגדרה כולה קצת תיהרס. אז במקום להגדיר, נספר, כפי שעשינו עד כה:

פוליטיקלי קוראת נולדה בשנת 2012 בחדר האחורי של בית קפה "אלבי" בדרום תל אביב. ארבעים נשים הגיבו לקריאה לבוא ולהקים עיתון פמיניסטי. הפגישה הזו פתחה פתח לעוד פגישות רבות ברחבי הארץ, בהן הרעיון המשיך לקבל חיים, להתחדד ולהשתנות.

כל אישה שהגיעה תרמה רעיונות, משאלות לב, ביקורת וחלומות. לכולנו היה דבר אחד משותף: צורך אקוטי לייצר ביחד גוף תקשורת שישקף באמת את חייהן של נשים בארץ הזו.

המסקנה סביבה ביססנו את פוליטיקלי קוראת הייתה ההבנה שעיתון פמיניסטי חייב להיות פמיניסטי לא רק בתוכן שהוא מייצר, אלא גם באופן עשייתו. עשייה פמיניסטית מבקשת לייצר עולם בלי היררכיות תבניתיות ועל כן, דורשת עיתון שאין בו הפרדה היררכית בין כותבות, קוראות, עורכות ומנהלות. עיתון בו כל מי שרוצה יכולה לקחת חלק. 

נכון להיום, פוליטיקלי קוראת היא גוף התקשורת הפמיניסטי הגדול בארץ שמייצר ומקדם תוכן פמיניסטי, שנכתב על ידי קהילה הולכת וגדלה של נשים המביאות אינספור נקודות מבט. התכנים שלנו מגיעים למאות אלפי נשים וגברים בארץ ובעולם מידי יום, מידי שבוע.

במרוצת השנים, שינינו מן היסוד את השיח התקשורתי בארץ, הבהרנו כיצד נכון לכתוב על אלימות מגדרית, העלנו על סדר היום את חשיבותה של הטרמינולוגיה וכמובן – את החשיבות של הצבת נשים בעמדות מפתח בתקשורת, על מנת שהדברים יסוקרו באופן הגון. ביקרנו כתבות סטריאוטיפיות, ייצרנו תחקירים שהובילו לשינוי מדיניות והגיעו עד לוועדה למעמד האישה בכנסת. מעל הכל, יצרנו קהילה של ממש שהיא המקור להמשך קיומו של הארגון. 

אתן מוזמנות לקרוא, לכתוב, להעיר לנו ואם תוכלו – גם לתמוך בנו כספית, על מנת שנוכל להמשיך ולגדול, להמשיך ולעקוב באופן מסיבי אחרי המערכות המדירות, עד שדברים ישתנו.

תמכו בנו

לתשלום באתר שלנו דרך פייפאל נא ללחוץ כאן

עוד קצת על התפיסה שעומדת מאחורי פוליטיקלי קוראת: 

מחסור בייצוג הוא דבר חמור כשלעצמו, שכן הוא מייצר הדרה מערכתית של אוכלוסיות מסוימות ממוקדי הכוח. אך מעבר לתקרת הזכוכית הנמוכה שהוא מייצר, מחסור בייצוג מתבטא בעוד שלל צורות ויש לו השלכות מרחיקות לכת על חייהם של ה"לא מיוצגים"; החל מאפליה והדרה ועל לנטרול שאיפות, חוסר ייצוג מביא למצב קיצוני של מחסור בנקודות מבט – מחסור שהופך לקריטי ביותר כשמדובר על תקשורת ועיתונות, גופים שכל תכליתם הוא לספר את הסיפורים שלנו. 

בעיתונות המיינסטרימית, גם אירועים שהשפעתם ניכרת בעיקר על נשים, מסוקרים באופן תדיר מתוך נקודת מבט גברית. הכותרות שהתרגלנו לראות בשערי עיתונים, כמו גם המהות הכלואה בסיפורים על נשים (הצלחה לא צפויה, גיבורות על, תמיד עונות על אידיאל היופי המצומצם והאחיד) מייצרים מצג שווא של נשיות ספציפית, אחידה, מצומצמת ובלתי אפשרית. בעיית הסיקור נובעת כמובן מבעיית הייצוג, שכן, קשה לספר את הסיפור באופן אותנטי כשאתה לא מכיר לעומק את מושאי הסיקור שלך. 

"פוליטיקלי קוראת" מציגה עיתון חדשותי אלטרנטיבי, העוסק בנושאים שמעסיקים את כולנו – מנקודת מבט פמיניסטית. החדשות שלנו מתוחקרות, נכתבות ונערכות על ידי נשים כשמודל העבודה הוא מודל לא היררכי לפיו, לכל קול יש את הזכות והצורך להישמע. 

במרוצת השנים, אתר האינטרנט שלנו ועמוד הפייסבוק יצרו תחקירים שהגיעו עד לוועדת מעמד האישה בכנסת (החשיפה לפיה באתר יד2 מתפרסמים שירותי זנות), יצרו תיקון לחוסרים בידע הציבורי (למשל, טבלת המבקרות המביאה ביקורות של מבקרות קולנוע שנעדרות מהעיתונים האחרים), פרויקטים ייחודיים (הגורל הנשי בשואה, סקירה פמיניסטית של השלכות המצב המדיני על נשים פלסטיניות ועוד…) והביאו לתודעה הציבורית חדשות פמיניסטיות שבלעדינו, אף אחד לא היה דואג לסקר (קמפיין #יותרמבוכריס, שהעלה על סדר היום את מעשיו של אופק בוכריס ואת עונשו הקל לדיון ציבורי, פרויקט #הייתי_שם שהציף את העובדה שרצח נשים הוא רק קצה הקרחון בהתמודדות של נשים רבות עם אלימות יומיומית ועוד). 

פוליטיקלי קוראת הוא גוף פורץ דרך הן ברמת התוכן המיוצר כאן והן בשיטת העבודה שנוצרה עם השנים. אנו פועלות בעזרת מערכת עיתון שיתופית על מנת להציג מגוון רחב ככל האפשר של קולות. המערכת שלנו כוללת עשרים עורכות מתנדבות, כשכל אחת מהן אחראית על תפעול עמוד הפייסבוק, על כתיבת תכנים לאתר ועל הצעות לאינסטגרם ולטוויטר. לכל עורכת יש אוטונומיה מלאה על התוכן שהיא מעלה כשקבוצת המערכת מהווה בסיס עיקרי לתכנים של כל יום. קבוצת המערכת מונה מעל לאלפיים נשים שמעלות בכל יום תכנים שמעניינים אותן ומגיעים מתוך עולם התוכן שלהן.

אנו פועלות במבנה שמצמצם את הפער בין הכותבות לקוראות – הרעיון שעומד בבסיס פוליטיקלי קוראת הוא ייצור עיתון פמיניסטי במהותו, כזה שלוקח ברצינות ביקורת ומעודד את כל מי שמגיעה עם נקודת מבט חדשה, לכתוב לנו עליה, לפתח אותה ולנהל עליה דיאלוג מתמשך. 

פוליטיקלי קוראת מציעה קריאה מחדש בתכנים קיימים ויצירה של עוד ועוד תכנים נוספים, במטרה להרחיב את המבט דרכו אנו בוחנות את העולם ולשנות אחת ולתמיד את היסודות המדירים של החברה בה אנו חיות. 

עד שנת 2019 התנהל הארגון בלי שום תמיכה כספית. עשרות מתנדבות בנו את הבסיס הרעיוני לקיומו של העיתון. היום אנחנו מרחיבות את החזון, על מנת להמשיך ולעשות את מה שאנחנו יודעות: עיתונות פמיניסטית איכותית. 

נכון להיום עובדות במערכת פוליטיקלי שלוש נשים בשכר: מאיה רומן, מנכ"לית העמותה, לירון כהן, עורכת הרשתות ונועה בורשטיין חדד, עורכת האתר. רבים מהתכנים שנכתבים כאן נכתבים בהתנדבות ותכנים אחרים, יזומים ומורכבים, נכתבים בעבור תשלום. 

הרעיון שעומד מאחורי פוליטיקלי לא השתנה במהלך השנים, אך הפרקטיקות בהן הוא בא לכדי ביצוע השתנו והתרחבו. בשנת 2018 גייסנו באמצעות פרויקט הדסטארט כ250,000 ש"ח מאלפי תומכות אינדיבידואליות. התמיכה הזו אפשרה לנו להרחיב את המנעד, להגביר את הווליום ולייצר עיתון פמיניסטי אינטרנטי שלא ניתן להתעלם ממנו. היום, מצוידות באתר חדש, אנו מזמינות אתכן להמשיך אתנו את המהפכה, לתמוך בנו באופן אקטיבי, קבוע או חד פעמי ולשלוח אלינו רעיונות, כתבות וחלומות נוספים.