Reading Time: 3 minutes

מאת: עדי עזוז – עו"ד וחוקרת משפט ומגדר באוניברסיטה העברית
צילמה: לילי פרגמניקוב

המקרה המחריד שקרה באלנבי 40 עורר סערה ציבורית גדולה. נראה שאחת הסיבות לכך היא שאזרחיות ואזרחים רבים בישראל מקיימים יחסי מין תוך כדי שכרות. האם כל אחד/ת כזה יכול להיות מואשם באונס? האם כל אחת כזאת נאנסה? נראה שאלנבי 40 מעלה כמה שאלות חשובות אודות מהו אינוס, אם לא לפי חוק המוסר אז לפי חוק העונשין.
נטייה הישרדותית של בני האדם היא להגן על עצמם מפני סכנות. אחת הסכנות הגדולות ביותר עבור נשים היא האפשרות להיאנס. אנחנו נעדיף לחנות בחניון מואר על פני חניון חשוך, גם אם האחרון בחינם, אנחנו נלך דרך ארוכה יותר ולא נעבור בקיצור הדרך למרות שזה הרבה יותר נוח לנו אבל הוא קצת חשוך והמדרכה בו צרה מידי, אנחנו נעדיף גם ללכת על הכביש ולספוג צפצופים של מכוניות והערות "תעלי למדרכה מטומטמת!" ולא נלך בתוך הפיגומים הארוכים בעיר שמסדרונם מוסתר מעיני העוברים והשבים, כי עדיף להידרס מאשר להיאנס. אלה הן רק מקצתן של ההחלטות שאנו לוקחות ביומיום. אנחנו עושות הכל כדאי לשמור על עצמנו מהאפשרות להיאנס ובכך מספרות לעצמנו ש"לנו זה לא יקרה". זה לא יקרה לנו כי לא נשתה אלכוהול לשוכרה בבר, תמיד נהיה בשליטה. אם נאבד את השליטה, יכול להיות שהסיפור של א' יהיה גם מנת חלקנו. אז אנחנו מגינות על עצמנו. שומרות על הכוס שלנו.

נערות ונשים יקרות, הרשו לי לומר לכן, זכותכן לשתות, גם לשתות לשוכרה ושמנה לב- לאף אחד/ת אסור לנצל לרעה את מצבכן ולאנוס אתכן בפומבי, לעודד, לעמוד מנגד, לצלם ולאחר מיכן להפיץ את זה.

רבים טוענים שהמושג "אינוס" עובר זילות לאור הפרשה של א'. האמנם?
בחוק העונשין יש איסור על אינוס, מהו אינוס? "הבועל אישה שלא בהסכמתה החופשית". הו, אבל אז מגיעה הטענה שהיא הסכימה לקיום יחסי המין, הרי זה מה שהיא אמרה. נכון, זה מה שהיא אמרה, אבל היא גם הוסיפה "הסכמתי, אבל לא הייתי שפויה" ו"מצב אחר" הוכר בפסיקה כמצב של שכרות, ערפול חושים, שינה וכדומה. ובכלל, מי אתם אנשים שמסתפקים ב"הסכמה חופשית" לשכב אתכם ולא מחפשים רצון, ממש רצון אמיתי, כזה שמתלהב מכם ורוצה לקיים אתכם יחסי מין? יכול להיות שתרבות הפורנו דפקה דור שלם לגמרי? אולי.
א' עלתה על הבר, התחילה לרקוד ולפי עדותה, בשלב מסוים מישהי עלתה לבר והסירה ממנה את בגד-הים ובכך היא נותרה עירומה על הבר. ובכן, נכון שהיא לא התנגדה להפשטה הזאת בפומבי ומשם לכל מופע האימה שהתחולל בה, אבל אני שואלת, כאשר אתם רואים אדם שנשדד ברחוב אתם שואלים את עצמכם "רגע, יכול להיות שהנשדד רצה את זה? יכול להיות שהיתה לו הסכמה חופשית להישדד? מדוע הוא לא התגונן מפני השודד ואפילו נתן לו את הארנק?". אני אעזור לכם, אף איש או אישה בתרבות האונס והמיזוגניה במדינתו לא היה עוצר לשאול שאלות אלה. מתי כן שואלים? כאשר הקורבן היא אישה והפשע הוא אלימות מינית.

ומה בדבר האחריות של הג'נטלמנים באלנבי 40? הם אחראים ועוד איך למעשיהם. מדוע? כי לפי חוק העונשין אדם אחראי למעשים שביצע כשהיה שיכור אם היה בשליטה כאשר בחר מרצונו לשתות. אז למה הם אחראים והיא לא? כי החוק מכיר בפער יחסי הכוח בין גברים ונשים. עבירת האינוס עברה גלגולים רבים, בהתחלה היא שקפה נקודת מבט גברית פטריארכלית, למשל לבעל היה מותר לאנוס את אשתו; אישה היתה צריכה להוכיח התנגדות לאינוס; ועד שנת 2001 העבירה דרשה שימוש בכוח כך שאם לא נשברה לך יד או רגל במהלך האינוס מצבך הראייתי היה רע מאוד. אולם, גברים, לרוב (הכללה גסה מאוד) תוקפים חזרה כשהם מותקפים. נשים, איך לומר, פחות. אונס מבוצע במעל ל85% בין מכרים כך שלרוב לא נעשה שימוש בכוח וכך הלאה. זה חריג בחוק כמו שאדם שמנסה להתאבד לא עובר על החוק אבל אדם שמסייע לו להתאבד כן עובר על החוק. מובן ההיגיון של המחוקק? נהדר.
ולכל אלה שצפו בסרטונים וביניהם גם אלה שהעבירו אותם, דעו לכם שהעברה והפצה של הסרטונים אסורה על פי החוק ובמקום להתרברב על איזה מקושרים אתם שהגיע אליכם הסרטונים, תתביישו בעצמם: 1. על זה שזה הגיע אליכם, תגידו לי מי החברים שלכם ואגיד לכם מי אתם 2. על זה שצפיתם למרות שאין מחלוקת שהם צולמו ללא ידיעתה והסכמתה של א' 3. על זה שלא דיווחתם לרשויות אלא "בדקתם" מה בדיוק היה שם, שופטים דגולים.

אם כן, תפסיקו לפחד מהאפשרות שאנסתם מישהי, שזה לא יכול להיות שכל גבר ששוכב עם אישה ששתתה הוא אנס. כי לפי החוק, זאת בהחלט אפשרות, תלוי נסיבות כמובן. אז מה כן תעשו? תבררו קודם את מצבו/ה של הפרטנר/ית, שהוא/היא באמת רוצה או לכל הפחות, תסתפקו בהסכמה חופשית (רמז, כשלא היא מורידה לעצמה את בגד-הים, פה תחשדו).

IMG-20151020-WA0000
בתמונה: כותבת הפוסט, ביתה, וחברה.

רוצה לקרוא עוד כתבות כאלה? תמיכה קבועה בסכום לבחירתך תאפשר לנו להמשיך לעשות תקשורת פמיניסטית ולהעלות למודעות הציבורית את הנושאים שחשובים לך

לשיתוף הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך:

Evan L'Roy/The Texas Tribune

מדברות הפלות

Reading Time: 29 minutes נשים מדברות על הפלות שעברו, על הקושי, על הצורך בהפלה, על מה שצריך להשתנות במנגנונים ועל החוויה המורכבת של בחירה (או אי בחירה) בהפלה

קראי עוד »
A 'pro-life' activist holds a sign during a demonstration in front of the US Supreme Court on June 29, 2020 in Washington, DC [Alex Wong/Getty Images/AFP]

כשהפלה לא חוקית, נשים מתות

Reading Time: 3 minutes בשנת 1973 נקבע בארה"ב פסק דין תקדימי, הידוע בכינוי "רו נגד וויד", שהתיר הפלות חוקיות על בסיס הזכות לפרטיות, בהתבססות על התיקון ה14 לחוקה. עד לפסיקה זו, נשים שידן לא הייתה משגת ולא יכלו לנסוע מחוץ למדינתן, עברו הפלה לא חוקית, לא בטוחה, שסיכנה את חייהן וחיבלה בעתידן. נשים רבות שילמו על כך בחייהן והמצב היה חייב להשתנות. בסופ"ש האחרון, אחרי עשורים של מסע שמרני בבית הנבחרים ובבית המשפט, הפך ביהמ"ש העליון בארה"ב את ההחלטה הזו על פיה

קראי עוד »
תמונה: ©Zuma Press/Alamy

"כידוע, אנחנו רק רוצות להפיל כל היום"

Reading Time: 3 minutes בסוף השבוע האחרון הפך בית המשפט העליון בארה"ב את ההחלטה המתירה הפלות בכל מדינות ארה"ב. מעתה, כל מדינה תחליט האם לאסור או להתיר הפלות בעצמה. נשים בארה"ב נשענו במשך כמעט חמישים שנה על הפסיקה שהתירה הפלות. מקבלי ההחלטות מעולם לא טרחו לעגן את החקיקה (שהתקבלה במשפט "רו נגד וויד") וכך, החקיקה הרופפת, שנשענה על שיווי משקל פוליטי עדין, קרסה באחת. האם זה יכול לקרות גם כאן?

קראי עוד »