קים קרדשיאן ביקרה יחד עם בעלה, הראפר (המהמם!) קניה ווסט, בארץ הקדוש שבוע שעבר והתקשורת הישראלית ניצלה את ההזדמנות כדי להוציא את כל השוביניזם והסקסיזם הטמוע בה.
כמעט כל אחת מעשרות הכתבות שהביאו רייטינג רב לכותביהן ולעיתונים שפרסמו אותן ועסקו בקרדשיאן, נפתחה בשאלה מי זאת בכלל קים קרדשיאן? או בשליחת עקיצה עסיסית (וקלה להפליא) על כך שהיא "מפורסמת בכך שהיא מפורסמת", "מפורסמת על לא כלום" ועוד.
קרדשיאן היא אשת עסקים מצליחה. מדובר באישה שהונה מוערך בכ-45 מיליון דולר, שמרוויחה כל שנה יותר מחמישה מיליוני דולרים. היא השיקה קווי בגדים, בשמים, משחק פופולרי לסמארטפון, כתבה ספר שהגיע לרשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס. היא פעלה כדי לזכות בהכרה בינלאומית לשואה הארמנית, תורמת לשלל ארגוני צדקה ומככבת בקמפיינים בינלאומיים. היא גם מככבת בתוכנית טלוויזיה מאוד מצליחה ובעברה הייתה קורבן לפשע כשקלטת סקס שלה הועלתה לאינטרנט כנגד רצונה.
במה שונה קרדשיאן שהתפרסמה תודות לכך שהיא פועלת ללא הרף במספר תחומים שונים כדי להרוויח כסף ולזכות במעמד מכמעט כל אדם מפורסם אחר שלא מוכר בשל הישג משמעותי אחד ויחיד?
מה בין קים קרדשיאן ליאיר לפיד?

Kim_Kardashian_2009
"Kim Kardashian 2009" by Toglenn – Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons –

כמו קרדשיאן, לפיד החל את חייו הציבוריים כ"בן של", ממש כמו קרדשיאן, תודות לקשרים של משפחתו הוא התקדם בעולם התקשורת הישראלי, בעוד שקרדשיאן התקדמה בזה האמריקאי. הוא כתב מספר ספרים (אף אחד מהם לא פופולרי כמו של קרדשיאן ואחיותיה), הוא כיכב במספר סדרות טלוויזיה (אף אחת מהן לא מצליחה כמו של קרדשיאן), פרסם כמה בנקים, הגיש את החדשות, כתב טורים בעיתון ולבסוף פנה לפוליטיקה.
יאיר לפיד מפורסם בעיקר בגלל שהוא הגיע ממשפחה מוכרת בעלת קשרים. קים קרדשיאן מפורסמת מאותה הסיבה. שניהם לקחו את הפריבלגיות שניתנו להם והשתמשו בהן כדי לבנות את עצמם לשם דבר בתחומים מסויימים. אפשר לבקר את מעשיהם, את הישגיהם, את השקפות העולם שלהם. אבל השאלה "למה היא מפורסמת בכלל?" שואלת משהו אחר. היא מפקפקת בזכות של קרדשיאן לקחת חלק בשיחה. בזכות שלה לדברים שהשיגה.
יאיר לפיד זוכה לקחת חלק בשיחות הפוליטיות בארץ מבלי שהעיתונות מפקפקת כל רגע בזכותו לשבת סביב השולחן. קים קרדשיאן בסך הכל רצתה להטביל את ביתה ולראות קצת את עיר הקודש וגם זה נראה לרבים מהעיתונאים הישראליים כצעד איום ונורא.
מה כל כך מפחיד אותם?
איך ייתכן שידיעות אחרונות מוכנים לפרסם "טור" של מאיר שלו שכל כולו מתייחס לאשת העסקים המצליחה הזאת כ"תחת"?.
מתי הפעם האחרונה שהיה טור שלם באותו עיתון שבו פנו ליאיר לפיד בשם התואר "הבלורית"?

הפחד של העיתונות מקרדשיאן והצורך של עיתונאים ותיקים ושל אנשים רבים לרדת על קרדשיאן ולפקפק שוב ושוב בזכותה לקחת חלק בתרבות הפופולרית שלנו מעניין בעיקר בהינתן שהם אלו שבסופו של דבר תורמים לפרסומה. הרי אילולא אותן כתבות שבכל אחת מהן תוארה קרדשיאן כטראש או כמפורסמת על לא כלום, ייתכן שכלל לא היינו יודעות שהיא הגיעה ארצה.
לידיעות אחרונות אין בעיה להרוויח רייטינג וחשיפה כתוצאה מאזכור או רמיזה גסה לקים קרדשיאן אך בו זמנית הם מבקרים שוב ושוב את עצם קיומה במרחב הציבורי. הצביעות כאן היא בלתי נסבלת. קרדשיאן היא אשת עסקים שהפכה את העיסוק בה ובגופה לעסק מגלגל מיליונים. הארץ, מאקו וידיעות אחרונות לוקחים חלק באותו עסק ובו זמנית תוהים מה בכלל קרדשיאן עושה – היא מייצרת עבורכם כסף, זה מה שהיא עושה. תגידו תודה ותשתקו.

Kim_Kardashian_2010
"Kim Kardashian 2010" by The Heart Truth – Kim Kardashian backstage at The Heart Truth's Red Dress Collection. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons –

הסיבה שקרדשיאן, אולי יותר מכל מפורסם אחר בעולם, זוכה לכזה בוז ודה-לגיטמציה היא לא רק מכיוון שהיא אישה מצליחה אלא כי היא אישה שהצליחה, בין היתר, מניצול גופה והמיניות שלה. על פניו, היא התגלמות הקפיטליזם. היא אמורה להיות סמל שכל ליברטריאן מנופף בו ברחובות. סמל לאישה משוחררת שמרוויחה כסף על חשבון החברה המחפצנת המגעילה בה אנו חיות.
אפשר לדון בשאלה האם מדובר בצעד פמיניסטי – תביעת בעלות על המיניות שלנו או בצעד שוביניסטי ששוב מבהיר שאישה יכולה להרוויח כסף רק על ידי גופה. זו שאלה מורכבת ולא קלה אבל לא היא מרכז הדיון כאן.
הרי אפשר לומר שכל דוגמנית או שחקן מרוויחים כסף מגופם, ישנם גם פוליטיקאים מסויימים שמרוויחים כוח מכיוון שהם נאים וכריזמטיים אבל הם לא זוכים לבוז שלו זוכה קרדשיאן.
זה כי אותן דוגמניות ושחקניות הן פחות חתרניות מקרדשיאן. הן "יודעות את מקומן".
אם כיכבת בסרט פורנו אז מקומך הוא באזורים נשכחים של האינטרנט, אם את שחקנית מקומך במדור רכילות, אם את דוגמנית אולי תופיעי על שער של מגזינים ברחבי העולם. קים לא מסתפקת במקום שהקצו לה. היא לא מוכנה שיזכרו אותה רק כמי שקלטת סקס שלה הועלתה לרשת כנגד רצונה או כמי שמככבת בסדרת ריאליטי או כאשתו של קניה ווסט. היא כל הזמן שואפת להשיג עוד – עוד כוח ועוד השפעה והשאפתנות הזאת היא שמפחידה את מאיר שלו ואת הארץ.
קים קרדשיאן לא מוכנה להישאר בקופסה הקטנה שהחברה הפטריארכלית ייעדה לה, היא משנה את הסדר הקיים וזה מפחיד את כל אותם גברים לבנים מבוגרים בעלי מעמד שיושבים במגדל השן שלהם ורואים איך מישהי חדשה ושונה משתלטת על פרנסתם. אני מבינה שזה מפחיד וכשאנשים מפחדים הם עלולים להתנהג בצורה לא רציונלית. אבל עדיין, אם מה שמפחיד אתכם זו הדרדרות התרבות הגבוהה והיקרה שלכם אז למה אתם כותבים טורים שלמים שעיקרם עיסוק ב"תחת", או ברכילות אודות קים? היא ניצלה את הביקור שלה בארץ כדי לבקר במקומות קדושים ואת ביקורה בארמניה כדי להעלות מודעות לשואה הארמנית, אתם אלו שניהלתם דיון שלם סביב איבר גוף באותו הזמן. אז מי כאן הטראש האמיתי?

תגובות

3 תגובות

 1. Concerning me and my partner we have owned a lot more MP3 gamers higher than the yrs than I can rely, which include Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and so forth. But, the remaining pair a long time I’ve fixed down in the direction of one line of gamers. Why? Mainly because I was joyful toward take a look at how well-designed and entertaining toward retain the services of the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.
  http://www.kicksplus.fr/index.php?main_page=index&cPath=3_8 http://www.kicksplus.fr/index.php?main_page=index&cPath=3_8

 2. מאמר שכולו התממות, ניסיון להתחמק מלהישיר מבט במציאות.
  הדבר היחידי שקים קרדשיאן מייצרת הוא רכילות. ועל כך פרסומה. יש לבני אדם צורך עצום ברכילות – וקרדשיאן הפכה את הרכילות בה לעסק.
  לגיטימי? גם מכירת כדורי פלא לדיאטה זה לגיטימי. וחסר ערך באותה מידה. וכאן מבטאים עיתונאים את הפליאה: היא איך מצליחה קרדשיאן להתברג כל כך גבוה בשיח הציבורי מבלי שבעצם יצרה שום דבר.
  רק דיבור, ודיבור על דיבור.
  אז היא מינפה את הפירסום להשקת קווי בגדים ובשמים… היא עיצבה בעצמה את הבגדים האלה? היא רקחה בעצמה את החומרים לבשמים האלה? אה.. לא. דיבור. ודיבור על דיבור.
  היא תרמה עבור ודיברה בזכות כמה דברים חשובים? ייתכן מאוד שהיא בבסיסה אדם טוב. אבל כל הדברים הטובים שהיא עושה מקבלים ביטוי ברור של יחסי הציבור שלה, ושוב ממנפים אותה בתודעה הציבורית. מתן בסתר? הצחקתם אותה. דיבור, כבר אמרנו?
  ובמסגרת הרכילות מספרים כאו "בעברה הייתה קורבן לפשע כשקלטת סקס שלה הועלתה לאינטרנט כנגד רצונה"… מעניין. מי עושה על עצמו קלטות סקס, ושם אותם בצורה שניתן לגנוב ברשת? זה באמת "כנגד רצונה", או עוד מנוף יחצני?… מי אמר דיבורים ורכילות, ולא קיבל?
  דבר אחד נכון. קים קרדשיאן לא עשתה דבר רע. להיפך: היא מראה של החברה שלנו, מראה של הטמטום האנושי. ועל זה אני מצדיע לה. מכל הלב

 3. העובדה שיש לה עסקים מוצלחים והיא פעילה למען זכרון השואה הארמנית (ואולי בכלל היא בן אדם מדהים, מי יודע) לא סותר את העובדה שהיא "מפורסמת בגלל שהיא מפורסמת". והיא הרי מתדלקת את העניין הזה בעצמה עם קמפיינים אינפנטיליים כמו break the internet.
  נכון, זו צביעות שהתקשורת מבקרת אותה על הפרסום הרדוד הזה ובו בזמן מדווחת בעצמה רק על הדברים הרדודים (מקרים חמורים יותר של צביעות עיתונאית לא חסרים). אבל איך זה קשור לשוביניזם וסקסיזם?
  רק בגלל שהצלחת למצוא דוגמא, לכאורה מקבילה, בה גבר לא נשפט רק על סמך הדברים הרדודים שהוא עשה? – זו אפילו לא דוגמא טובה שכן לפיד היה חלק מכלי התקשורת, בניגוד לקרדשיאן, ולכן פחות חשוף לביקורת מעמיתיו. ובכל זאת אני בטוח שאפשר למצוא לא אייטמים בהם עוקצים אותו על היותו מתאבק, רומזים דברים לגבי רמת האינטילגנציה שלו והעובדה שהוא חסר תעודת בגרות או בכלל תהיות שונות על מקומו בחיים הציבוריים בעקבות ייחוסו המשפחתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.