מאת: לירון כהן

פסטיבל דוקאביב בפתח ובין התאריכים 23.05-01.06 יוקרנו עשרות סרטים תיעודיים מקומיים ובינלאומיים. בהקרנה מיוחדת לקראת הפסטיבל הוקרן הסרט "לצלם את המאפיה".

הסרט מגולל את סיפור חייה של לטיציה בטאליה, אישה שנולדה וחיה בסיציליה בשנים בהן המאפיה שלטה שם. כילדה ונערה מרדנית, מספרת לטיציה שנכלאה בביתה לאחר שעברה הטרדה מינית ברחוב ואחרי כן, נשלחה ללמוד במנזר.

לטיציה התגלגלה בין שליטה גברית אחת לאחרת עד שכאשר התחתנה עם גבר פטריארך ומדכא והחליטה לעשות את הבלתי נתפס באותה תקופה – ולהתגרש ממנו. לאחר גירושיה, הפכה לטיציה לצלמת הראשונה והיחידה בסיציליה של אותה תקופה.

לטיציה צילמה את פעולותיהם האלימות של אנשי המאפיה הסיציליאנית מנקודת מבטה – של אישה המביאה את הטרגדיה של המאפיה הרצחנית למרכז הפריים.

עד היום, מצטיירת ומוצגת המאפיה בסיציליה באופן "רומנטי" ו"מרתק". הדמויות הבולטות הן דמויותיהם של הגברים: ראשי המאפיה, השוטרים והבלשים שבעקבותיהם וכן השופטים וראשי המדינה שנלחמו בהם.

נקודת המבט הייחודית של לטיציה על שליטת המאפיה עוברת היטב בצילומיה. היא מביאה את הקולות שלא נשמעו, את קולותיהן של קרבנות השליטה הגברית מחוסרת הרסן שלקחה את חייהם של אלפי גברים ונשים מדי שנה.

לטיציה מתמקדת בכאב של נשים וילדות לנוכח קרוביהן הנרצחים בשם מדיניות ההפחדה שהונהגה, היא מציגה את אטימותו של השלטון ואת שיתוף הפעולה שלו עם המאפיה. בצילומיה ניתן לראות כיצד ההתקוממות של תושבות ותושבי סיציליה באותן שנים, הביאה לקץ שלטון המאפיה.

לאורך הסרט, מספרת לטיציה את סיפור חייה המסקרן של אישה שראשה ונפשה נמצאות מחוץ למיינסטרים. כך נולדה, כך התבגרה וכך היא חיה היום, בשנות השמונים של חייה.

אירלנד / ארצות הברית 2019, 94 דקות, אנגלית ואיטלקית, כתוביות בעברית ובאנגלית עדשת המצלמה של לטיציה בטאליה היא ששפכה אור ראשון על מעשי הרצח האכזריים של המאפיה הסיציליאנית. צלמת העיתונות הראשונה והנועזת תיעדה את הקוזה נוסטרה בצילומי שחור-לבן וסיפרה לעולם את האמת על הערך האפסי של חיי האדם, רציחות פולחניות ושליטה מוחלטת בכלכלה ובחברה באמצעות איום מתמיד. בטאליה, עקרת בית שמאסה בדיכוי האישי בנישואיה, התגרשה ופנתה כמעט במקרה לצילום ("עד אז לא הייתי בן אדם"), המשיכה את המלחמה במאפיה גם בקריירה פוליטית, וניהלה אורח חיים לא שגרתי, שכלל בין השאר שורה של מאהבים צעירים. חייה ועבודתה שלובים בקטעים של סרטים קלאסיים, בסרט שנדמה לעתים כמו מותחן מצמרר, אף שהוא אמיתי לגמרי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.