נסיון לפירוק סוגיית הציצי הפוליטי

Reading Time: 3 minutes

הדיון סביב הדף "Standing with IDF" שמעלה תמונות של נשים חשופות עם כיתוב שמביע אהבה לצה"ל הוא מאוד נפיץ ומעלה הרבה שאלות בנוגע לשימוש שלנו כנשים בגוף שלנו.
הדעה שלי בנושא לא מגובשת ואני חושבת שאין עמדה אחת שיכולה באמת "לפתור" את הנושא. אני כן חושבת שמדובר בנושא מרתק ולכן אנסה לפרק אותו קצת מראות עיניי ואשמח לשמוע איך אתן רואות את הנושא.
ללא שם

כשנחשפתי לנושא בפעם הראשונה והבנתי שאישה היא שפתחה את העמוד חשבתי מעולה – זאת משמעותו של פמיניזם, לתת לנשים את שיויון הזכויות המגיע להן ולהעניק הן שליטה על גופן.
מתוך ההבנה הזאת מותר לנשים להשתמש בגופן לכל מטרה שירצו, גם בכדי להעלות את המורל של חיילי צה"ל. והיות שאת הדף הקימה אישה ומדובר בנשים שחושפות את גופן מרצון אז אנחנו אמורות לומר יאללה, כל הכבוד להן! נשים חזקות ומהממות! אל תתנו לאף אחד לומר לכן מה מותר ומה אסור לכן לעשות עם גופכן!

אבל אז מגיעה מחשבה נוספת. מה עובר לגברים בראש כשהם צופים בתמונות הללו? כשהם "זוכים" לקבל תמונות עירום של נשים כ"מתנה" על שירותם למדינה – יש כאן התייחסות לאישה כחפץ, כמתנה שזוכים בה, לא כאדם אמיתי ומורכב אלא כאובייקט וזאת בעיה. מכאן נובעת תרבות האונס בה גברים רואים בנשים אובייקטים לסיפור מיני ותו לא. העמוד הזה עלול להוביל לכך שעוד גברים יחשבו ש"מגיעה להם" אישה מתוקף היותם גברים או לוחמים ושגוף האישה הוא פרס עבורם. מדובר בהתנהגות פסולה ונוראית שחייבים להפסיק איתה מייד!

ואז מגיעה עוד מחשבה, "המבט הגברי" הזה שמסתכל על התמונות הללו ורואה בנו אובייקטים, למה שאני אשמע לו? יש פרקטיקה פמיניסטית שלמה שמנסה "להפוך" את המבט המחפצן הזה על ידי שימוש בגופנו בכדי לקדם נושאים פוליטיים שחשובים לנו.
לדוגמא, קידום מודעות לסרטן השד על ידי חשיפת גופנו או מחאות על חוקים נגד הנקה או על חוקים שלא מאפשרים לנשים ללכת חשופות חזה ברחוב על ידי חשיפת חזה. יש משהו שתובע בחזרה את הגוף שלנו מהגברים שמביטים בו כשאנחנו אלו שחושפות את עצמנו כדי לקדם מטרה שחשובה לנו. ואם המטרה הזאת היא המורל של חיילי צה"ל אז מי אני שאשפוט?
דוגמא נהדרת לקונספט הזה אפשר לראות בפרסומת בוידאו הזה שנוצרה שנה לאחר מקרה אונס מזעזע בדלהי ונועדה להעלות מודעות לאלימות מינית נגד נשים על ידי "הפיכת המבט הגברי" פשוטו כמשמעו.

אוקיי, אז האם החלטתי סוף סוף? אני בעד העמוד הזה כחלק מתביעה מחדש של נשים את הזכות על גופן גם בהינתן שגברים עלולים "לחפצן" אותו…. לא בדיוק.
כאן הדברים נעשים מסובכים יותר ותלויים בכל מקרה לגופו. כי אני כן חושבת שיש חשיבות למסר שאנחנו מנסות להעביר בעזרת גופנו. המבט הגברי לא "יתהפך" רק בגלל שנתפשט. ההיפוך הוא בכך שאנחנו משתמשות בעירום שלנו בכדי לקדם מטרות שחשובות לנו.
ובכן, תוכל יוצרת העמוד לומר, המטרה הזאת – העלאת המורל של חיילי צה"ל – חשובה לי. ומי את שתגידי לי איזו מטרה חשובה מספיק כדי שאתפשט עבורה ואיזו לא?
אין ספק שאני לא יכולה לקבוע לאישה אחרת מתי "מותר" או "אסור" לה להתפשט. בעיניי מותר לה להתפשט תמיד אם היא רוצה. אבל מותר לי גם להעיר שהעירום שלה מקדם שנאת נשים אם הוא משומש לקידום מטרות שובינסטיות.  במקרה הזה, אנחנו רואות שוב ושוב שהמלחמה הזאת מאוד מקושרת גם לתרבות האונס.
אנחנו שומעות ביטויים כמו "כנסו באמא שלהם", כמו "תזיינו אותם" ורואות שיש כאן קשר בין מלחמה לבין אלימות מינית ושליטה גברית. העמוד הזה מחזק עוד יותר את הקשר הזה ולכן גם אם השימוש בעירום בכדי לקדם את המטרה אינו פסול, המטרה עצמה פסולה ולכן יש להוריד את העמוד הזה בעיניי.

אבל, נקודה אחרונה שעולה אצלי בראש היא – למה להיטפל דווקא לעמוד הזה? יש בפייסבוק כל כך הרבה עמודים שוביניסטיים ונוראיים שמקדמים את תרבות האונס ומקדמים את הקשר בין מלחמה למיניות ועושים דברים נוראיים ורובם מנוהלים על ידי גברים. למה דווקא העמוד הזה שמנוהל על ידי אישה שלא מנצלת נשים אחרות אלא משתמשת בגוף שלה ושל נשים נוספות מודעות בכדי לקדם מטרות אלו זוכה לתקיפה כזו חסרת תקדים? לא עדיף לנו כפמיניסטיות לתקוף עמודים שמקדמים את תרבות האונס תוך ניצול של נשים?

לסיכום, כפי שקל לראות דעתי אינה חד משמעית בנושא. יש כאן סוגייה מאוד מסובכת שדורשת עוד הרבה מחשבה אבל היא גם מהווה מקום מעניין ללמוד בו מנשים אחרות על זוויות אחרות ולהבין לעומק מה פמיניסטי בעיניי כל אחת מאיתנו ומה לא.
ברגעים אלו מתנהל דיון מרתק בנושא בקבוצת הפייסבוק "שיח פמיניסטי" שכולל גם את מנהלת העמוד. אני ממליצה לכל מי שמתעניינת להיכנס לשם. רק תיזהרו, מדובר בנושא כה מורכב שהוא יכול לבלבל אתכן לימים רבים עכשיו.

מאיה רומן

רוצה לקרוא עוד כתבות כאלה? תמיכה קבועה בסכום לבחירתך תאפשר לנו להמשיך לעשות תקשורת פמיניסטית ולהעלות למודעות הציבורית את הנושאים שחשובים לך

לשיתוף הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך: