השבוע, לאחר מותה בשבוע שעבר של השופטת הדמוקרטית רות ביידר גינצבורג, בחר הנשיא טראמפ בשמרנית איימי קוני בארט (Amy Coney Barrett) כמועמדת שלו לבית המשפט העליון. היא ככל הנראה תאושר על ידי הסנאט בו יש רוב רפובליקני עוד לפני הבחירות לנשיאות בשלושה בנובמבר 2020.

בארט בת ה-48 היא קתולית אדוקה ממדינת אינדיאנה, אם לשבעה שעד לשנת 2017 היתה מרצה למשפטים באוניברסיטה באינדיאנה. לפני שלוש שנים נבחרה על ידי הנשיא טראמפ לכהן בבית המשפט הפדרלי לערעורים.

היא נחשבת למשפטנית מבריקה ועמדותיה השמרניות, כולל עמדתה הנחרצת כנגד הפלות, ידועות לכל. בארט אהודה מאד על החוגים השמרנים. קבוצת האקטיביסטיות השמרניות ״רשימת סוזאן בי. אנטוני״ הפועלת נגד הפלות הייתה מעורבת באופן פעיל בבחירתה של בארט לבית המשפט העליון.

הודות לגילה הצעיר יש סיכוי שבארט תוכל לכהן בבית המשפט העליון עד שנת 2060. לשם השוואה, ביידר גינצבורג, שנפטרה בערב ראש השנה היהודי 2020, הייתה בת שישים כשמונתה על ידי הנשיא קלינטון כשופטת בבית המשפט העליון. היא כיהנה בתפקיד במשך 27 שנים, עד מותה בגיל 87.

החלפת שופטת בשנת בחירות: לכבוד טראמפ הסנאט מפר את התקדים שקבע

בארצות הברית השופטים בבית המשפט העליון, כמו גם השופטים בבית המשפט לערעורים ובבתי המשפט האזוריים, ממונים בצורה פוליטית על ידי הנשיא והסנאט צריך לאשר את בחירתם. עד כה הצליח טראמפ למנות שני שופטים שמרנים לבית המשפט העליון במהלך כהונתו. בארט תהיה השלישית. מינויה יעבור כנראה בצורה חלקה והיא תאושר בזריזות.

כאן המקום להזכיר שבראשית שנת 2016, בזמן כהונתו של ברק אובמה, נפטר השופט אנטונין סקאליה והנשיא אובמה רצה למנות שופט במקומו. המהלך נבלם על ידי מיץ׳ מקונל, מנהיג הסיעה הרפובליקנית בסנאט, שהתנגד בכל תוקף למינוי שופט לבית המשפט העליון בשנת בחירות.

מינוי שופטת קונסרבטיבית לבית המשפט העליון ברגע האחרון בידי טראמפ בעידוד הסנאט, אם כך, מתעלם מהתקדים שהסנאט עצמו קבע. לעובדה שהשופטת הזו תשנה לגמרי את התמהיל של תשעת השופטים (שלושה ליברלים מול שישה שמרנים) יהיו כנראה השלכות גם בבית המשפט העליון וגם מחוצה לו.

יתכן מאד שבית המשפט העליון השמרני יהפוך, עם מינויה של איימי קוני בארט, את פסק הדין "רו נגד וייד" משנת 1973 הקובע כי כל חוק האוסר על הפלה מלאכותית סותר את חוקת ארצות הברית בשל הפגיעה בזכות לפרטיות. פסק דין זה הוא סלע מחלוקת בין שמרנים לליברלים כבר שנים רבות.

בנוסף, בבית משפט בו יש רוב לשמרנים, המתנגדים לרגולציה, יש סיכוי שגם חוק הבריאות הציבורי (Affordable Care Act), שדיון בעניינו מונח כרגע לפני בית המשפט, לא יחזיק מעמד.

כיצד ישפיע המינוי החדש על תוצאות הבחירות?

המפלגה הרפובליקנית מקווה שהעיסוק במינוי של איימי קוני בארט ותהליך אישורו בסנאט יסיט את הדיון הציבורי ממגפת הקורונה והכשלים של הממשל בטיפול בה, יחזק את המפלגה, ויפיח רוח חיים במחנה לקראת המקצה האחרון במרוץ לנשיאות.

מצד שני יתכן שההחלטה של מחטף המינוי לבית המשפט העליון תביא לכך שמצביעות ומצביעים דמוקרטים, שאולי לא התכוונו להצביע, יחליטו שהפעם חשוב להשמיע את קולם.

דוגמה מעניינת לתגובת נגד אפשרית כזו מצד הדמוקרטים היא קרוליינה הדרומית, מדינתו של הסנאטור לינדזי גרהאם, שהיה אחד המתנגדים הראשיים למינוי שופט בשנת 2016. בזמנו גרהאם הכריז קבל עם ועדה שהוא מתחייב מראש שלא להסכים למינוי דומה אם יקרה בסוף כהונת טראמפ, הוא אף אמר ״אתם מוזמנים להשמיע לי את דברי אלו״. אך ברגע האמת, נחשו מה קרה? הוא לא התבייש לסגת מהבטחתו ולהצטרף למאמציו של מקונל לארגן שימוע מהיר בסנאט ולאשר את בארט עוד לפני הבחירות בתחילת נובמבר.

בסקר שנערך לאחרונה יריבו הדמוקרטי זכה לעליה משמעותית בפופולריות שלו. יתכן שלהתנהלות חסרת היושרה של גרהאם יש קשר לתוצאה בסקר. חוקי המשחק ההוגן הם עדיין משמעותיים בתרבות האמריקאית והבוחרים בקרוליינה הדרומית דבקים בהם. האם הם יצאו להצביע למפלגה הדמוקרטית ונגד סנאטור גראהם? נחכה ונראה.

הזווית הפמיניסטית: כיצד בית משפט שמרני ישפיע על נשות ארה"ב? 

בזמן כהונתו של אובמה קיבלה רות ביידר גינצבורג מספר פניות עם בקשה שתפרוש מפאת גילה ובריאותה ותאפשר לנשיא למנות שופט.ת ליברלית במקומה. היא סירבה. פרשנים סבורים שהיא הייתה משוכנעת שהילארי קלינטון תיבחר וכך השופטת הבאה במקום גינצבורג תמונה על ידי נשיאה.

זה לא קרה, ובסופו של דבר מותה של הלוחמת הגדולה נגד אפליית נשים, רות ביידר גינצבורג, כחודש לפני הבחירות, הפך לבעיה קשה וכואבת, במיוחד עבור נשים הדואגות מכך שהזכות על גופן תישלל מהן.

לאוהביה ומוקיריה הרבים של גינצבורג, שטיפלה ביותר מ-300 של אפליה על רקע מגדרי כעורכת דין עוד לפניה שהכפה לשופטת, לא נתנו זמן להתאבל. ברגע שנודע על מותה כבר הכריזו טראמפ ואותו מיץ׳ מקונל על כוונתם למנות שופטת חדשה, הפעם שמרנית, לבית המשפט העליון.

כפמיניסטיות, חשוב לזכור גם שכרגע בבית המשפט העליון ישנם שני שופטים, במקרה שמרנים, ברט קאבנו וקלארנס תומאס. אלו אושרו  על ידי הסנאט האמריקאי על אף שהואשמו בהטרדה ותקיפה מינית על ידי נשים מהימנות שעמדו באומץ בפני אותו סנאט והעידו על התקיפות שחוו. נראה שאיימי קוני בארט לא תהיה היחידה בבית המשפט העליון שלא מאמינה בזכותה של האישה על גופה.

לטורים נוספים של "אמריקה בוחרת" לחצו כאן

תמונה בראש הכתבה: Carlos Barria רויטרס

תגובות

תגובה אחת

  1. עם מצב כמו המצב הנוכחי, עם מנהיג כמו המנהיג הנוכחי, עם רוח עיוועים כזו שנושבת היום באמריקה, קשה לי להאמין
    ש"חוקי המשחק ההוגן הם עדיין משמעותיים בתרבות האמריקאית", בארץ ענקית זו שבה לפחות 45% מהבוחרים ממשיכים להאמין בדונאלד טראמפ. אני מקווה שהדמוקרטים ינצחו למרות האלטרנטיבה הנרפית שהם מציגים, אבל הרוח הטראמפית לא תחלוף כל כך מהר לצערנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

בשבוע האחרון יזמו אקטיביסטיות פמיניסטיות מחאה נגד הופעותיו של אייל גולן בעיר. הן חילקו פליירים על מכוניות שחנו בסמוך לאיצטידיון בלומפילד בו כתבו על מעשיו של גולן מתוך תיק החקירה בו הוא הואשם בניצול מיני ואלימות מינית של נערות. כעת הן מסבירות מה עמד מאחורי היוזמה ומדוע הן בחרו לעשות זאת.
הממשלה הפלסטינית היוצאת | צילום: רויטרס
לפני כחודש התפטר ראש הממשלה הפלסטיני מתפקידו במהלך שהחל שרשרת של מהלכים ורופורמות ברשות הפלסטינית. מה מסמנים המהלכים האלה, ואיך זה ישפיע עלינו? גלי אלון בסדרת כתבות על הפוליטיקה הפלסטינית

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.