מאת: סאנגיטה שחר

עריכה: קלי רוזן

״צדק זה רק שם של כוכב. תראי, זה כתוב פה על לוח המודעות שלי״ אמר שוטר במשטרת ישראל. שוטר שתפקידו להגן על נשים שחוששות שבן הזוג ירצח אותן. אמר, והצביע על לוח המודעות שלו. זה קרה לפני יותר מעשור, הגעתי לתחנת משטרה בתל אביב וסיפרתי לשוטר שחיי בסכנה. השוטר היה מקסים ואני בטוחה שמאוד רצה לעזור לי, אבל יש לו הנחיות והן הזויות.

בסך הכל הודעתי שאני רוצה להיפרד כי לא טוב לי, וזה כבר הספיק לפסיכופט שהייתי נשואה לו. הוא איתר את הכתובת של הדירה שאליה עברתי, ארב לי מתחת לבית, איים שהוא יכול לעשות לי הכל, חתך לי את הצמיגים. פעמיים. באחת הפעמים גיליתי ששני הצמיגים חתוכים רק שאיבדתי שליטה על הרכב וכמעט עשיתי תאונה.
הפסיכופט הזה טס אחרי עד תאילנד, זרק את הטבעות שלי לים, רץ אחרי בחוף עם טירוף בעיניים וצרח: ״אני לא יכול לחיות בלעדייך, את המשפחה שלי, אם לא תהיי איתי לא יהיה לך טוב״. אם החברה המלאכית שלי לא הייתה שם בזמן כדי לשמור עלי מפניו, לא הייתי יכולה לכתוב את השורות האלו עכשיו. 

אז אל תגידו לי שזה אדם שלא יכול לרצוח!

כיצד הפילו ארגוני הגברים את חוק האיזוק האלקטרוני?

פעם אובססיבי תמיד אובססיבי

הפסיכופט הזה נשוי עכשיו למישהי שמאמינה לשקרים שלו. הוא אמר לה שהיו ענייני זוגיות ביננו שנידונו בבית משפט והסתיימו. הוא לא סיפר לה שהוא מסוכן, נוכל, מטרידן, סרבן גט.

גם לי הוא לא סיפר איך כשהאקסית שהייתה לפני נפרדה ממנו, הוא ארב לה מחוץ לבית והסתכל על החדר שלה. כשהיא הורידה את התמונה שלהם מהקיר, הוא זרק אבנים על החלון ושבר אותו.
גם אני כמוה האמנתי שהוא אדם טוב. בסוף גיליתי בדרך הקשה – פעם אובססיבי אלים, תמיד אובססיבי אלים.
אחרי מאמצים הצלחתי להוציא נגדו צו הרחקה. חושבות שזה מנע ממנו להגיע להדריך במקום העבודה שלי? לא. או מנע ממנו לארוב לי ליד הבית ולהטריד אותי? גם לא.
הוא לא פחד כי הוא ידע שאף אחד לא יעצור אותו. הוא יכול להמשיך להתעלל חופשי. אם יזמנו אותו לחקירה משטרתית הוא יגיש עלי תלונה מטופשת כלשהי ויזמנו גם אותי, הקורבן, לחקירה באזהרה. 

איך מרגיש פחד

אני פונה אליכם מקבלי החלטות, גורמים משפיעים באשר אתם, אם אכפת לכם מנשים שעוברות התעללות, אלימות מילולית, אלימות פיזית, מפחדות לצאת מהבית, מפחדות לעזוב אותו כי הוא יכול לרצוח אותן, נשים שהן בחזקת אישה חיה-מתה מבפנים, דעו שאנחנו צריכות אתכם!
אם הייתם יודעים איך זה מרגיש לפחד מאדם שיכול לרצוח אתכם בשם האהבה ובשם האגו, הייתם עושים עבורנו יותר. כולכם. תשמרו עלינו כפי שהייתם שומרים על הבת שלכם, על אחות שלכם, על אמא שלכם. האם הייתם מוכנים להפקיר אותן לגורלן ולהסתכן בכך שאדם שפל ירצח אותן?
גברים פסיכופטים, אובססיביים, נרקיסיסטים, פושעים בחליפת ׳אני אדם טוב׳. כל הגברים האלה קיבלו הגנה מכם כשחוק האיזוק האלקטרוני לא עבר. הם קיבלו לגיטימציה להפוך את החיים של האישה שאיתם לסיוט ולבסוף גם לרצוח אותה.

 

חוק האיזוק האלקטרוני נדחה

מגיע לך לחיות

אישה אהובה, דעי, מגיע לך לחיות בטוב. עצרי את הסבל לפני שיהיה מאוחר מידי. אם לא טוב לך במערכת יחסים אל תהי שם. אם את מזהה שהוא פסיכופט או מסוכן, אל תיפרדי ממנו לבד, העזרי בליווי של עמותות או בני משפחה.

איך תדעי אם את נמצאת בקשר שלא טוב לך?

  • אם את נשארת איתו למרות שלא טוב לך כדי לא לפגוע בו, או פוחדת שהוא יפגע בך.
  • אם הוא רוצה לדעת בכל רגע איפה את ועם מי את נמצאת. אורב לך, בודק הודעות בסלולרי שלך ובאופן כללי רוצה שליטה מלאה על כל מה שקורה איתך בחיים.
  • אם הוא שולט על הכסף שלך. החשבון שלכם משותף, אבל הוא זה שמאשר או לא מאשר לך להשתמש בכסף.
  • אם הוא מרחיק אותך מחברים, חברות ומשפחה או מאשר לך להיפגש איתם רק בנוכחותו.
  • אם הוא אלים כלפייך. כל סוג של אלימות. לאף אחד אין רשות לפגוע בך. גם אם הוא בעלך, הוא לא הבעלים שלך.

לאחר הרצח של דריה לייטל ז״ל, החלטתי לספר את הסיפור שלי ולעשות כל מה שאני יכולה כדי למנוע את הרצח הבא. אני מקבלת אלפי הודעות מנשים שנמצאות במערכת יחסים מסוכנת. כולן מפחדות להירצח ורוצות לחיות. אם כל אחד ואחת מאיתנו יעשו את כל שביכולתם למנוע פגיעה באישה על ידי בן הזוג שלה, נצליח למנוע סבל.

״כל המציל נפש אחת, כאילו הציל עולם ומלואו״

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

בשבוע האחרון יזמו אקטיביסטיות פמיניסטיות מחאה נגד הופעותיו של אייל גולן בעיר. הן חילקו פליירים על מכוניות שחנו בסמוך לאיצטידיון בלומפילד בו כתבו על מעשיו של גולן מתוך תיק החקירה בו הוא הואשם בניצול מיני ואלימות מינית של נערות. כעת הן מסבירות מה עמד מאחורי היוזמה ומדוע הן בחרו לעשות זאת.
אלירן מזרחי שם קץ לחייו לאחר שחזר ממילואים בעזה ולקראת קבלה של צו גיוס חדש. מזרחי התמודד עם פוסט טראומה והתקשה להתמודד עם החזרה לשגרה ולא ראה מוצא ממצבו. גיל אליעזר, מתודד עם פוסט טראומה בעצמו, כתב לנו מונולוג שמכוון כלפינו, החברה כולה, ומבקש לראות ולא להעלים עיניים.
האלימות המינית המוצגת ב'אייל קטן', הופכת קרביים דווקא משום שאינה מציגה אונס שנעשה תוך תקיפה פיסית והפעלת כוח. זו כוחה של הסדרה. היא שמה זרקוק על סיפור פגיעה רחב מימדים ומאפשר לנו לחשוב מחדש על דינמיקה של פגיעה מינית

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.