הארלי באמצע של ערוץ דיסני היא אכן באמצע. מצד אחד גיבורה ראשית וחובבת מדע בסדרה שלא מיועדת רק לבנות, ומצד שני מחסור בולט בדימויי גוף מגוונים, וחלוקת תפקידים הוריים שלקוחה הישר מהפיפטיז.

מאת: הילה קראוזה ישראל

הארלי באמצע היא סדרה לנוער בערוץ דיסני, על משפחה בת תשע נפשות. בפרבר האמריקאי בו מתרחשת הסדרה מדובר באנומליה מלאת כאוס, לעומת השכנים בעלי המשפחות הקטנות יותר. הסדרה מציגה את נקודת מבטה של הארלי הילדה הרביעית-כלומר האמצעית. ילדה נבונה, טובת לב, מוכשרת וממציאנית בעלת כישורים טכניים פנטסטיים.

למה כדאי לראות?
ראשית, הגיבורה היא מודל מוצלח לחיקוי: ילדה חכמה מאוד, המתמחה בתחומים מדעיים שנערות בדרך כלל בורחות מהם בגלל חוסר בטחון מוסלל. שנית, מפתיע לטובה שה"סייד קיק" של הארלי, זה שעוזר לה ומשקף לה את המציאות כשצריך, הוא אחיה. מרענן לראות 'עזר כנגדה' ולא ההיפך.
עוד סיבה טובה לראות את הסדרה היא ההורות המציאותית של ההורים של הארלי. הם בלגניסטיים, מעגלי פינות, אין להם כוח לילדים האהובים שלהם חלק ניכר מהזמן ובסך הכל הם רוצים לגמור את היום שלהם בשלום עם שבעה ילדים חיים, זה הכל (בפראפראזה על המשפט של רוזן בר). דמויות הוריות שגידול ילדים אינו תמצית אושרם הוצגו בעבר בסדרות 'רוזאן' (הנ"ל) ו'נשואים פלוס', אבל הן היו דמוניות ומוגחכות. ההורים של משפחת דיאז הם לגמרי אני ואתה ואת. טוב, לגמרי אני בכל אופן.

אחוז הבנות בין הגיבורים והאינטראקציה ביניהן
אמא, אבא, ארבע בנות ושלשה בנים הם כוכבי הסדרה. בנוסף יש את השכנה המעצבנת ובתה-החברה הטובה של הארלי. אחוז הבנות גדול יותר ובכל זאת זו לא סדרה "לבנות", יש מספיק בנים כדי שהנקודה הזו תהיה ברורה לצופים.

נופלים בסטראוטיפ? בין מגזר למגדר
למרות שהארלי בנויה בכל מאודה כמדענית מחוננת אין ברירה אלא להודות שדמויות המשנה סטראוטיפיות במובהק. כמו בספייס גירלס, גם כאן לכל אח ואחות יש תפקיד מובהק – האחות הגדולה היא קלישאת הפרחה האמריקאית, יש אח רוקר, שבעצם חוץ מלבוש מגניב ושיער ארוך רוב הזמן עוזר להארלי בתכניותיה הזדוניות להציל את משפחתה מעצמה (רק חסר שהוא יגיד "אחי כבר שנתיים לא נגעתי בגיטרה, אין לי מוזה" וזה יהיה מושלם). הספורטאית היא ממש רק ספורטאית, התאומים הקטנים שובבים ורק האחות הקטנה דפני מצילה את המצב כביצ'ית ממולחת בלבוש מלאך, עם פמליית בובות צ'אקי שמלוות אותה לכל מקום. הסטראוטיפ ההורי ממוקם בפיפטיז – אמא דיאז היא עקרת בית נואשת, כמו גם שכנתה המצוחצחת שמזכירה בעיקר את שושנה השכנה מקופיקו במראה ובמהות. אבא דיאז מופיע רק בחלק מהפרקים, כי אתם יודעים – הוא בעבודה.

הבת של השכנה ממול? דימויי גוף בסדרה
משפחת דיאז די נראית כמו דיאז. זו לא משפחה בלונדינית כחולת עיניים שקראו לה דיאז רק כדי לרצות את המגזר הלטיני. זו הבשורה הטובה. כולם גם די חתיכים חוץ מהשכנה המעצבנת-בשורה פחות טובה אך צפוייה.
ה'בשורה' המרגיזה שמובילה אותי ממש לפתוח ג'ורה, קשורה לשימוש המוגזם במכשיר הפן, ש"הארלי באמצע" היא רק דוגמה מקרית שלו… הדמויות בסדרה, כמו ברוב הסדרות של ערוץ דיסני לנוער (כך אני למדה מהפרומואים לפני ואחרי השידור) חלקות שיער כמו הדפים בבלוק הציור הקרוב לביתכם. כלומר… יש בהארלי מתולתלת אחת. היא כמובן הספורטאית הלוזרית.
משנחשפתי לתופעה, ביצעתי מחקר דל אמצעים בעמוד הפייסבוק שלי, כלומר שאלתי חברים אם הם מכירים דמות ראשית נשית מתולתלת בסדרה לנוער. החברים עשו מאמץ עליון למצוא לי דוגמאות. עלו בחכה בעיקר כמה בנות בשיער גלי בתפקידים משניים בסדרות לילדים… עוד שני שמות שבו ועלו – פיליסיטי וסיסטר-סיסטר. אם שכחתם מהסדרות הללו זה כי הן היו בניינטיז! אלו הגיבורות המתולתלות האחרונות הבולטות שנערות הוזמנו להזדהות איתן.
עוד עלה מהמחקר שבסדרות על חבורות דווקא כן ניתן למצוא דמות אחת מתולתלת! לרוב היא לא הדמות הראשית. היא המצחיקה, או המוזרה, לפעמים החכמה, מדי פעם הספורטאית. על כל פנים היא לא זו שנהנית מהתפתחויות רומנטיות משמעותיות. פשוט לא.
בישראל ואירופה זה פחות מובהק מבארה"ב כנראה, ובכל זאת עבור ילדות רבות כל כך (גם אני כילדה כמובן) מדובר באחד התסכולים הכי מיותרים שיש. מתי ולמה המציאו שחלק זה נשי ומכובד ומתולתל זה מופרע קצת? אני חושבת שיש מחקרים בנושא, אפשר אולי להתחיל לחפש את המידע אצל מנהלות העמוד "מתולתלות" https://www.facebook.com/metultalot.co.il/


השוס האמיתי
דפני, האחות הקטנה, ללא ספק. קשה להסביר את התופעה אבל תענוג לצפות – לבוש הנסיכה, הבובות המאופרות, המבטים האפלים וההצעות שאי אפשר לסרב להן כדי לא למצוא ראש של בובת סוס במיטה שלך… מישהו ממש נהנה לכתוב את הדמות הזו והיה מעניין לברר מה היחסים שלו עם בת או בן הזקונים במשפחה בה הוא גדל או גדלה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.