Reading Time: 2 minutes

על השחרור

Reading Time: 2 minutes

מאת: חמוטל ורוניקה סונג

אני רוצה להתחיל עם הרעיון של בית חולים לבריאות הנפש.

בית חולים הוא מקום חירומי. בכל מצב שהוא לא מצב חירום, עדיף ולפעמים חובה להיות במקום אחר.

הייתי מאושפזת בבית החולים "שלוותה" למעלה משבעה חודשים. זאת היתה תקופה שבה הייתי חייבת להיות שם. הסבל שחוויתי, החרדה והעצב איתם חייתי – לא אפשרו לי להיות בבית התומך והאוהב שלי. הטיפול שהייתי זקוקה לו, מה שנקרא טיפול מאד “מחזיק”, היה אפשרי רק במסגרת שהיא מלאה ומשגיחה. הייתי אובדנית. התאשפזתי במחלקה מאד מיוחדת בעולם הטיפולי הקונבנציונלי: מחלקת דכאון ומשברי חיים.

כעבור קצת יותר משלושה חודשים עברתי להיות מטופלת יום במחלקה.  השהות המלאה בבית החולים הפסיקה להועיל לי, ובחלקה הפכה למזיקה. המשך הטיפול היה חייב להעשות כשאני עטופה בבית שלי, באילה שלי, בכלבים שלי. הייתי במצב קשה מאד, וההחלטה הזאת הצריכה כוחות שהיה כמעט בלתי אפשרי לגייס. יוני, המטפל שלי, היה חלק עצום מההתמודדות הזאת, שכמעט מוטטה אותי לא מעט פעמים.

ועכשיו, אחרי עוד שלושה וחצי חודשים, עשיתי את ההחלטה הבאה בטיפול שלי. גם היא נבעה במידה רבה מהיחודיות של השיחות שלי עם יוני, המטפל שלי. גם הוא, באופן שהיה לי ממש לא מוכר, עודד את המקום החזק בי, המקום של ידיעה והבנה  שהדרך בה מתנהל הטיפול קשורה לחלוטין בדרך שלי, בבחירה שלי. ואז הגיעה ההחלטה להשתחרר. הגיע זמן לשחרר את עצמי.

אני ממשיכה בטיפול בשיחות פעם בשבוע, אבל אני כבר לא חיה בתוך המעטפת שהאישפוז נתן לי. מעטפת שמחזיקה, ותומכת, אבל ללא שום ספק לוקחת גם הרבה מהתחושה שההחלטות שלי לגבי המצב שלי הן קודם כל שלי. שעצה של רופא היא בדיוק זה – עצה (גם אם רצינית ומשמעותית), לא תכתיב ממקום נישא, ובלתי ניתן לערעור. לא אמירה שחייבת להיות נכונה ולכן לא מצריכה שיקול או מחשבה.

הדבר הכי משמעותי שהבנתי הוא שהתמודדות עם כאב, וסבל, וזכרונות שפוצעים כל פעם מחדש – התמודדות כזאת שייכת לחיים.

אם כבר קוראים לזה "פוסט טראומה מורכבת", הדבר הכי משמעותי שאני יכולה לקחת מהשם, זה שזה באמת מורכב. והמורכבות הכי גדולה היא לחיות, לבחור לחיות, בלי לחכות שזה יעבור. בלי להיות פחות רגישה, בן אדם לא עצוב, אישה לא פגועה. להיות כל הדברים האלה – ולעבוד, באמת לעבוד, על עוד דברים אחרים שהם גם אני. לא כשאני ארגיש פחות עצובה, עכשיו. ולחיות.

 

תמונה בכותרת: Image by Sebastian Ganso from Pixabay

רוצות לקרוא עוד כתבות כאלה? תמכו בנו באופן קבוע או חד פעמי על מנת שנוכל להמשיך ולעשות תקשורת פמיניסטית

לפוסט הזה יש 6 תגובות

 1. Avatar
  נילי פירסט צ׳צ׳יק

  חמוטל יקרה מקסימה שאת. הפתיחות והשיתוף שלך כה מרגשים ומאפשרים, כך אני בטוחה, לאנשים רבים נוספים לקבל ממך כוחות גדולים להתמודדותם.
  שולחת חיבוק גדול
  נילי פירסט

 2. Avatar
  אלה לב

  חמוטל יקרה
  הכתיבה שלך נוגעת ללב.
  חזקי ואמצי
  והצליחי
  באהבה רבה
  אלה לב

 3. Avatar
  סמדר לומניץ

  את מרגשת מאוד חמוטל יקרה. תודה רבה על הפוסט החשוב הזה, שנוגע בי מאוד. הרבה כוחות וטוב לך.

 4. Avatar
  יעל

  מרגשת, אמיצה. תודה על זה וחיבוק גדול

 5. Avatar
  מירב

  מרגש מאד ונוגע. חשוב גם למטופלים וגם למטפלים

 6. Avatar
  עפרה

  חייבות לחיות, כי יש כם הנאה ואהבה ושמחה: הכלבים, אמא, איילה, מוזיקה, קולנוע, חברות, סקס, בגדים מהממים, קעקועים, עוד חברות, לק מדהים, סדרות טלויזיה מצחיקות או עמוקות והופעה של אדי ביולי. אוהבת אותך וגאה בבחירה לחיות

כתיבת תגובה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד באותו נושא:

חטאתי לפנייך ואני לוקח אחריות

Reading Time: 5 minutes התנצלות, מרחב החלמה ולקיחת אחריות אמיתית הם חלק מהתהליך המורכב שקורבנות מתמודדות איתו לאחר פגיעה. אך, מובן מאליו ככל שזה יישמע, טרם הבנו את המשמעות הרחבה של הדברים

בעקבות האימהות – יומן מסע

Reading Time: 12 minutes השיטה פשוטה – הם קודם כל מפצלים בין המפגינים. מרחוק אנחנו רואות אימהות אחרות, אנחנו מקוות שזה עוזר. כמה דקות אחר כך הן מופיעות עם עיניים אדומות ומספרות שהפעם, האלימות הופנתה גם אליהן.