Reading Time: 2 minutes

קרלה פרנקל רווה

Reading Time: 2 minutes

תיעוד זה הוא חלק מפרויקט סיפורי נשים בשואה. לעמוד הראשי של הפרויקט:
ייחודיות הגורל הנשי בשואה

העדות לקוחה מתוך הספר- היהודייה שלהם: מותר ואסור בעדויות על השואה מאת לילך ניישטט בורנשטיין (הוצאת מופת, 2016)

אספו: אביטל אגמון ועתליה גבעתי דונל

 

קרלה רוזמרי פרנקל (רווה) נולדה 15 במאי 1927.

גרמניה, מרכז העיר העתיקה במלגו

בשנת 1933, היטלר התמנה לקנצלר גרמניה ומבקר בלמגו. קרלה הילה מריעה בתוך הקהל הנלהב. באפריל נעצר אביה ומוחזק בתחנת המשטרה המקומית כמה ימים.

בשנת 1934, הוכרז הרייך ה-3. היא עוברת לגור  עם הוריה ואחותה בבית הסבים.

בשנת 1939, במכתב רשמי מודיעה עריית למגו לבני משפחתה כי החל מהאחד  בינואר עליהם להזדהות בשמות היהודיים "ישראל" ו"שרה". לרגל יום השנה לעלייתו לשלטון, מכריז היטלר, כי אם תפרוץ מלחמה ייכחד הגזע היהודי באירופה. בספטמבר פולשת גרמניה הנאצית לפולין ופותחת במלחמה. יהודי למגו נאלצים להתרכז בארבעה בתים בעיר ובאוקטובר מוכרז בית משפחתה כבית יהודי.

בשנת 1942 מגורשת משפחתה של קרלה לגטו טריזנשטט. סבתה, שחשה כל אותן שנים גרמנייה ככל מכריה ושלא יאונה לה כל רע, הושלכה למשאית שקשישים רבים מילאו אותה. "מצאנו אותה אחרי כמה שעות, על הרצפה בין גופות. היא מלמלה 'אלוהים הישן מת'", נזכרת קרלה. "משפט שעד היום, 75 שנה מאוחר יותר, אני לא מסוגלת לשכוח"

בני המשפחה סיכמו שאם יפרידו ביניהם, ינסו לחזור ללמגו. הם אכן הופרדו, אבל נשלחו כולם לאושוויץ. הוריה ואחיה נשלחו מיד למשרפות "ואחותי עוד הייתה בחיים יום אחד", היא אומרת. "מנגלה בדק אותה כשעשה סלקציה וגילה על גופה פצע, הוא פחד מאוד ממגפות ולכן שלח אותה ישר לתאי הגזים".

קלרה שרדה את המחנה באושוויץ עד אשר בשנת 1945, יום לפני שמלאו לה 18 שנה, הגיע הצבא האמריקאי לשחרר את המחנה שבו היא מוחזקת. קרלה היא אחת מכ- 7500 אסירים שנותרו במחנה (כל מי שהיה חולה וחלש מכדי לצעוד) ולא יצאו ל"צעדת המוות".

בשנת 1985הגיע אל ביתה של קרלה מכתב מאישה בשם אנה פולמן, מורה שלימדה בלמגו על תקופת הנאצים, אותה מורה נשאלה על ידי תלמידיה מה קרה כאן בעיירה באותה תקופה. המורה שניסתה לחקור בכתבים ההיסטוריונים מצאה את שמה של קרלה ויצרה עמה קשר בבקשה שתיתן עדות. מכתב זה נתן פתח עבורה באותם שנות להתחיל במסע חקר אודות משפחתה.

בשנת 1986 פרסמה קרלה את ספרה "הישרדות: מסע הייסורים של משפחת פרנקל היהודית מלמגו".  במשך שלושה עשורים, עד מותה במאי 2017, הייתה חלק מקבוצת היסטוריונים מקומית שחקרה את תולדות היהודים במלגו.

 

 

רוצות לקרוא עוד כתבות כאלה? תמכו בנו באופן קבוע או חד פעמי על מנת שנוכל להמשיך ולעשות תקשורת פמיניסטית

כתיבת תגובה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד באותו נושא:

הומלסית פוליטית: על פוליטיקה פמיניסטית קווירית

Reading Time: 5 minutes הפוליטיקה הגברית המסורתית כולאת אותנו בזהויות פוליטיות שכובשות אותנו ודורשות ויתורים. פוליטיקה פמיניסטית קווירית יכולה להרשות לנו תנועה בעמדות ובזהויות הפוליטיות שלנו, כזאת שמתאימה למציאות מורכבת ויכולה גם לקדם פוליטיקאיות ופוליטיקה של נשים

יום המאבק באלימות כלפי נשים: למה לפעול אם אפשר לדבר?

Reading Time: 3 minutes יום המאבק באלימות כלפי נשים 2020 אפשר לנו להשתתף במגוון פאנלים, כנסים, מפגנים, ולהיחשף לתכנים שיעוררו מודעות. אבל כבר שנים שהמודעות הגוברת לא ממגרת את התופעה. מה כן יכול לעזור לנו להיאבק באלימות שמופנית לנשים?

יציאת יהודי ארצות ערב ואיראן: המירה את הכסף לצמיד זהב ונסעה

Reading Time: 3 minutes טוני גדלה בקהילה היהודית באלכסנדריה, חלמה להגיע לישראל, והצטרפה למחתרת הציונית. לאחר כט בנובמבר ארצות ערב פנו כנגד היהודים, והיא מצאה עצמה "מזרחית" בישראל. ביום לציון יציאת יהודי ארצות ערב ואיראן, זהו סיפורה