Reading Time: 5 minutes

האנסים מסתתרים מאחורי המספרים

האונס האחרון באילת זעזע את כולנו אבל לא בטוח שמהסיבות הנכונות. על מחדלי האבטחה ועל הפרקטיקה התקשורתית של הסנגוריה. וגם על הדרך בה שימוש במספרים מאפשר למערכת להתנער מאחריות. סקירה
Reading Time: 5 minutes

ביום רביעי בשבוע שעבר נחשפנו לסיפור האונס המזעזע באילת. על פי הפרסומים בתקשורת, קטינה בת 16 נאנסה בבית מלון "הים האדום" באילת על ידי שלושים גברים.

את המספר שלושים זרקה לחלל האוויר התקשורתי עורכת הדין עופרה סיבוני, המייצגת את אחד החשודים, בן 27, שנעצר בעקבות התכתבויות עם המתלוננת, בהן טען שברשותו סרטונים של המקרה. עורכת הדין צוטטה בדיון בהארכת מעצרו של החשוד, שהתקיים בבית המשפט באשקלון, בגין עבירות של אונס, קשירת קשר לביצוע פשע ואי-מניעת פשע:

"הגרסה של הלקוח שלי היא שבחלק מהזמן הוא היה בחדר ובחלק לא, ולא יכול היה למנוע בערך מ-30 אנשים לשכב איתה. הוא פחד מהם. היא זו שקראה להם (…) מדובר בבחורה צעירה שקיימה יחסי מין עם מספר רב של גברים-נערים במלון. לחלק מהם, לפי גרסת החשוד, היא אף קראה (…) חברה שלה הייתה עמה ואיש לא ראה בכך בעיה. אף אחד לא צעק 'הצילו'".

לאחר שנחשפנו לסיפור האונס המזעזע, התמלאה הרשת החברתית ואולי התודעה הציבורית כולה באימרות גנאי וזעזוע, בעיקר מעצם המספר – 30 – של הגברים שאנסו את הנערה. נכון להיום, נעצרו שני חשודים במעשה, כשמצלמות האבטחה של בית המלון מספרות סיפור על מספר רב של אנסים שלקחו חלק בפשע. עם זאת, מלבד אותה אמירה של עורכת הדין סיבוני, אין אימות למספר שנזרק לחלל האוויר.

למה זה משנה? 

ובכן, למען האמת זה לא משנה בכלל – אונס התבצע, בלי שום קשר למספרם של הגברים שביצעו אותו. הנערה שעל בשרה נעשה המעשה המזעזע בוודאי עוברת ימים קשים, בלי קשר למספר האנסים שהשתתפו בפשע. ובכל זאת, הפרקטיקה של ניפוח מספרים, דווקא על ידי עורכי דין של נאשמים, מוכרת לנו היטב ממקרה שהתרחש לא רחוק מפה, לפני זמן לא רב.

גם אז, בקפריסין, השתמש עורך הדין של החשודים במספר המנופח שנזרק לאוויר בתחילה, על מנת לקעקע את אמינותה של הנאנסת ולא רק – מאחר וההתעניינות הציבורית, במקרה בקפריסין וכן במקרה הנוכחי, גוברת ומתלהטת סביב המספר המזעזע – שלושים – קיים חשש סביר שהיא תדעך ותיעלם ברגע שיתברר שמדובר במספר פחות כלשהו.

#בואו_נרד_כולנו_ממספריםאונס הוא אונס והוא נורא גם כשהוא מבוצע בידי אנס בודד. עכשיו תיראו, המספר 30 הוא מספר שעלה בדיון…

Posted by Avi Blecherman on Friday, August 21, 2020

כל זה, כאמור, לא משנה את העובדה שהתרחש אונס. אונס שצולם במצלמות אבטחה ועבר מתחת לראדר של אלה שאמורים לשמור על בטחונן של הנופשות. מבלי קשר לכמות הגברים שביצעו אותו, אונס התבצע בבית מלון בו, כמו כל מלון אחר, קיימת מחלקת ביטחון וקיימים קב"טים שאמורים בכל משמרת לסייר על פי הנוהל ולעקוב אחרי מצלמות האבטחה במעגל סגור שנמצאות להם ממש מול העיניים.

במהלך החודש האחרון נסעה קטינה לנפוש עם חברתה ועם קבוצה נוספת של נערים שחלקם, כך נטען, אף נסעו עימה ברכב בדרך לאילת. בערב המקרה, לאחר של חשה בטוב, עלתה הקטינה בשלב כלשהו לשירותים של אחד החדרים במלון. שם, לטענתה, נאנסה. במהלך חקירת המשטרה עלה כי אחד החשודים הציג עצמו כחובש והציע לעזור לנערה. הוא ניצל את מצבה, תחת השפעת אלכוהול, על מנת לאנוס אותה. עוד עולה מן החקירה, שיש שהציעו עצמם ל"עזרה" לנערה והפצירו בחברתה ללכת להביא אמצעי עזר. בזמן שחברתה הלכה, הם אנסו אותה. על פי עדותה של אותה חברה, כשחזרה וראתה את ההתגודדות סביב החדר, היא ניסתה להיכנס אך הגברים לא אפשרו לה. היא גם ניסתה להזעיק עזרה מסביב, אך ללא הועיל.

את התלונה במשטרה הגישה הצעירה ביום שישי שעבר, יומיים לאחר התרחשות האונס. התלונה הוגשה כשלאחר המקרה פנו כמה מהחשודים לנערה ואמרו שהם מחזיקים בסרטונים שלה ואף הציעו לשלוח לה אותם. על פי משטרת ישראל, הסרטונים כבר נמחקו מהמכשירים הניידים של החשודים. עורכת דינה של הצעירה, שני מורן, דרשה מהמשטרה לדאוג לשחזורם.

לאחר הגשת התלונה, נעצרו שני חשודים בני 27 שהתכתבו עם הנערה בנושא הסרטונים. אחד מן החשודים הללו מיוצג על ידי עורכת הדין עופרה סיבוני המצוטטת בתחילת הכתבה. את השני מייצג עורך הדין ליאור רונן שמסר לתקשורת כי "התיק מתנהל בדלתיים סגורות ואיסור פורסם. נוכל לציין שהצעיר מכחיש כל קשר לפרשה"

בתחילת השבוע עוכבו לחקירה שבעה נערים שהכירו את הנערה, עליהם נטען שהם חברי ילדות שלמדו עימה. חלקם אף נסעו איתה ברכב לאילת. מעצרם של שניים מתוך שבעת הנערים הוארך ביומיים ונבדקת מידת מעורבותם באונס. עד כה, נחשדים שלושה עצורים באונס: שני העצורים בני ה27 ונער נוסף בן 17. המשטרה ממשיכה לעצור חשודים ולנסות להבין כמה השתתפו באונס, כמה צפו מהצד וכמה צילמו ואף הפיצו סרטונים – דבר המהווה כשלעצמו עבירה.

כולם מדברים על חשודים, אף אחד לא מדבר על המערכת

בעלת המלון, פנינה ממן, טענה בשבוע שעבר שלא נראתה התגודדות מחוץ לחדר. מנגד, במשטרה טוענים שישנם צילומי אבטחה המראים בוודאות התגודדות בסמוך לחדר בו התבצע האונס לכאורה. מצלמות האבטחה של המלון הוחרמו על ידי המשטרה. בנתיים, הגיבה בעלת המלון בכך שסיפרה שהיא עצמה קרבן לאונס, בגיל 14. מנגד, על פי נציגת המשטרה שנכחה בדיון שהתקיים בבית משפט השלום באשקלון, בעלת המלון חשודה בשיבוש הליכי חקירה ואי-מניעת פשע. עוד הוסיפה נציגת המשטרה שבעלת המלון נכחה במקום העבירה ולא עשתה דבר כדי למנוע את האונס.

בימים שעברו מאז נחשפה הפרשה דלפו לרשת פרטיה האישיים של הנערה, כולל חשבונות האינסטגרם והפייסבוק שלה. כמובן, רבים מחפשים אחר הסרטונים מאותו אונס. עקב חשיפת פרטיה של הקטינה ועקב איומים שהתקבלו על חייה, הוצמדה אבטחה לביתה. מנגד, היא זוכה לתמיכה רבה שמתבטאת בהפגנות ברחבי הארץ עם אמירות שונות: "אף בגד הוא לא הזמנה לאונס", "תפסיקו להסיר אחריות מאנשים בוגרים", "אני איתך", "I was not born to make you happy", "גם באילת חשוב חדר 4", "מאמינה לך" ועוד. במקביל, הורה שר הבריאות יולי אדלשטיין על הקמת חדר אקוטי באילת; אחרי מאבק ארוך שנים של פעילות פמיניסטיות בנושא.

לא היה לי זמן כל היום לשבת רגע ולכתוב שתי מילים על מה שקרה כאן היום.היסטוריה.פשוט כך.ב2014 התחלתי להילחם על החדר…

Posted by Yael Sherer on Thursday, August 20, 2020

החקירה בעניין האונס שאירע באילת הולכת ומתקדמת. ביום ראשון האחרון נודע כי בימים הקרובים יוגשו הצהרות תובע כלפי חמישה מהקטינים המעורבים. ביום שלישי, ככל הנראה, יוגשו הצהרות תובע כלפי שני הבגירים הנוספים המעורבים – כך על פי עורכת הדין שני מור המייצגת את הנערה שנאנסה.

אירוע האונס פורסם בשבוע שעבר, כשבכל אתרי ועמודי החדשות, דווח שהקטינה מסרה תלונה במשטרה לאחר שהנאשמים אמרו לה שיש בידיהם סרטונים מאותו ערב ושאלו אם היא רוצה שהם ישלחו לה אותם. בדומה לזריקת המספרים הקיצונית שנעשתה, גם היא, על ידי עורכת הדין של אחד הנאשמים, גם לטענה שהתלונה נמסרה במשטרה בעקבות הצילומים, אין בסיס עובדתי. בכל זאת, הטענה הזו מושמעת (ולא בפעם הראשונה) על גבי כל עמודי החדשות, בצורה שמובילה (ולעיתים אף נכתבת שחור על גבי לבן) לשאלה: "אולי זה היה בהסכמה והיא פשוט נלחצה מזה שאמרו לה שיש סרטונים ואז בגלל הפחד, היא התלוננה על אונס?"

למען האמת, כך על פי עורכת הדין של הנערה, ההחלטה להגיש תלונה הגיעה לאחר שהקטינה דיברה וסיפרה להוריה מה אירע באותו ערב. את התלונה במשטרה הגישה בליווי שלהם, עם הסרטונים או בלעדיהם. על פי עו"ד מור, הטענה שהתלונה הוגשה בעקבות הסרטונים מגיעה מכיוון החשודים ועורכי דינם. כמו כן, מוסיפה מור, מדובר בטענה מגוכחת שכן, אם היה שם אירוע מצולם בהסכמה – יהיה קל מאד להוכיח שלא מדובר באונס, כך שלהגשת תלונה אין כל טעם.

"אנחנו פחות מתעסקות באחריות של המלון. אין עדיין ממצאים לגבי חקירת מעורבות המלון או נושא אחריות המלון. המשטרה עדיין בודקת", אומרת עו"ד מור לשאלה לגבי מעורבות בית המלון בנושא. "אני כן קוראת למקומות אליהם מגיעים קטינים וישנה מעורבות של אלכוהול לשים לב להתנהלות כי אחרי הכל, אם מצליח לקרות מקרה כזה בשטח של מלון, זה אומר דרשני. הגיע הזה שהם יבינו שיש להם גם אחריות חברתית – זה לא סותר חינוך או דברים אחרים, אבל אם נערים ובכלל, אנשים, הגיעו לשטח של מלון, ישנה אחריות חברתית. האירוע הזה משנה את השיח הציבורי במובן הזה ואמור לעורר מודעות – צריכה להיות אחריות חברתית ומוסרית גם לעובדי מלון, בעלי המלון לבדוק מה קורה בשטח המלון. האירוע הזה צריך להוות דגל אדום". 

מצבה של הנערה שנאנסה קשה, כך על פי עורכת דינה. "היא ילדה בת 16 שעברה אירוע טראומתי וקשה ובנוסף, כעת יש כלפיה ביקורת. כל זה נוגע לה ומגיע גם אליה. היום, עם ההודעה כי תוגש נגד החשודים הצהרת תובע, היא מרגישה איזהשהי רוח גבית. העובדה שהמשטרה חקרה לעומק מחזקת אותה קצת. הפרקליטות והמדינה מאמינים לה ויש סימוכין בראיות ולצד תגובות ציבוריות לא טובות, יש גם תמיכה ציבורית מסביב שגם כן מחזקת אותה קצת". 

"הלובי למלחמה באלימות מינית": "הפרשה המזעזעת של אונס קטינה באילת על ידי עשרות צעירים בבית מלון בעיר, חושפת את המחדל המתמשך של המדינה בטיפול בפגיעה מינית באילת. בביה"ח יוספטל אין חדר אקוטי לטיפול בנפגעות.ים, אין איסוף ראיות פורנזי, הקריטי להליך המשפטי, ואין מרכז הגנה לחקירת קטינים. כל אלו לא היו שם עבורה. לא יעלה על הדעת שתושבות ותושבי הדרום יופקרו על ידי מדינת ישראל. אנו פועלות ללא הפסק להקמתו של חדר אקוטי באילת ולהקמתם של חדרים אקוטיים ומרכזי הגנה לחקירת קטינים נוספים בכל הארץ. חדרים אלו מהווים נדבך חשוב ביכולתה של המדינה להרשיע פוגעים ולספק לקורבנות הליך צודק, הוגן והגון. אנו במגעים מתמשכים עם משרד הבריאות בנושא הנגשת טיפול החירום בעיר אילת ומצפות לפעולה מהירה בנושא כדי למנוע את העוול המתמשך לתושבים המבלים בעיר".

 

רוצה לקרוא עוד כתבות כאלה? תמיכה קבועה בסכום לבחירתך תאפשר לנו להמשיך לעשות תקשורת פמיניסטית ולהעלות למודעות הציבורית את הנושאים שחשובים לך

לשיתוף הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך:

עוזרת בית תמונת קידום

"עוזרת בית" בנטפליקס לא מנקה את עוולי ה"אימהות השקופה"

Reading Time: 5 minutes בחברה ובמדיה יש נטייה להפוך את האימהות למשרה נשית שקופה וטבעית, בצורה שמבטלת את עבודת ההורות היומיומית של רובנו, ממשטרת ומענישה אותנו. מ"בנות גילמור" ועד "עוזרת בית": מדוע אתגרי החיים שלנו לא מגיעים לנטפליקס?

קראי עוד »

"אמרו לי שצריך לבדוק את זה" – על סרטן השד והבירוקרטיה הרפואית

Reading Time: 5 minutes בגיל 30 הרגישה עלמה גלית גוש בשד. אחרי שהפנימה את הקמפיין על "גילוי מוקדם", היא מיהרה לרופא. משם, החלה מסכת ארוכה של בירוקרטיה מתישה – בנתיים, הגוש גדל. חודש אוקטובר הוא חודש המודעות לסרטן השד והוא טומן בחובו שאלה – האם הגיע הזמן להשקיע פחות אנרגיה בהעלאת מודעות ויותר אנרגיה בהנגשה ובקיצור הליכי האבחון?

קראי עוד »