כנס טיפולי המרה בחסות משרד החינוך?

הבוקר, אחרי פרסום ראשון של פוליטיקלי קוראת, שטף את הרשת פרסום לכנס אבן ישראל ה-3 "מורה נבוכים", על זהות יהודית בעידן פוסטמודרני. תכנית הכנס לא עוסקת בשום נושא יהודי או זהותי, פרט לנושא המגדרי. במשך יום שלם מוזמנים מורות ומורים לעבור הרצאות בשמות כמו "משיכה או בחירה", "אידיאולוגיית הטרנס", "תפקיד המחנך בהתמודדות עם נטיות הפוכות" וכדומה. את ההרצאות מובילים השמות המוכרים לנו בתחום הפצת השנאה. טל קרויטורו שמקדישה את ימיה להפצת מידע כוזב על טרנסיות וטרנסים, הרב יגאל לוינשטיין שהוקלט לא פעם ולא פעמיים מסית את תלמידיו נגד להט"בים וכמובן, מיכאל פואה ונעמה זרביב מפורום הארגונים למען המשפחה, שאת עבודתם הלוביסטית פרסמנו כאן בפוליטיקלי קוראת לפני כחודשיים.

הפצת שנאה ומידע כוזב, ארוזים יחדיו בכנס לאנשי ונשות חינוך זה דבר אחד – אך חדות העין תשמנה לב שעל פי הפרסומים, נוכחות של מורות ומורים בכנס תוכר עבורם כהשתלמות לכל דבר. כמו כן, יתקיימו מפגשים נוספים בזום, שיוכרו גם הם כשעות השתלמות. אנשי החינוך יכולים גם להגיש עבודה בתום המפגשים ולקבל עבורה הכרה בשעות השתלמות נוספות.

המשמעות – עידוד של מורות ומורים להגיע לכנס שהאידיאולוגיה שמניעה אותו רחוקה מלהיטיב עם חייהם של תלמידות ותלמידים שנמצאים במשבר מגדרי כזה או אחר.

תכנית כנס "אבן ישראל" השלישי
תכנית כנס "אבן ישראל" השלישי

טיפולי המרה ברישיון

מלבד השמות המוכרים, בכנס יתרחש גם פאנל מטפלים אותו יאיישו שלושה גברים עם תארים מקצועיים: יונתן ברנסקי, עו"ס קליני ופסיכותרפיסט, חגי מלר – פסיכולוג קליני וחינוכי מומחה ודוד שוורץ, מטפל במוזיקה. הימצאותם של השלושה בכנס מייצרת מצג של כנס מקצועי ואכן, מדובר בשלושה אנשי מקצוע. אך בדיקה של פוליטיקלי קוראת מגלה שמדובר בשלושה אנשי מקצוע ששניים מתוכם הקדישו את הקריירה שלהם למלחמה בלהט"בים.

חגי מלר הוא פסיכולוג קליני וחינוכי מומחה, עוסק בעבודה עם בני נוער מהאוכלוסייה החרדית. את עבודת הגמר שלו לקבלת תואר MA עשה בנושא טיפולי המרה באוניברסיטה העברית. במחקרו הוא מכנה את הטיפולים "טיפולים פסיכולוגיים לשינוי אוריינטציה מינית" וכותב כי הוא "רואה את המיניות כחומר ביד היוצר שניתן להטותו לכיוונים שונים".

יונתן ברנסקי, מפקד אוגדת עזה לשעבר והמנחה המקצועי של עמותת "חוסן", עמותה המספקת טיפולי המרה לגברים וכן מנפקת סדנאות והכשרות לאנשי חינוך, הורים ועוד.

"עמותת חוסן קמה במטרה לסייע למתמודדים עם נטייה הומוסקסואלית בלתי רצויה בעיניהם, המחפשים עזרה בטיפול בנטייה זו ומבקשים לבנות את חייהם באופן המתאים לעולם הערכים שלהם" (מתוך האתר של עמותת חוסן)

ברנסקי מתגורר עם משפחתו בהתנחלות "עלי" ומגיע מזרם הציונות הדתית. בעבר התמודד בפריימריז של מפלגת הבית היהודי מול נפתלי בנט על הנהגת המפלגה. הוא היה מהמתנגדים הבולטים לחוק איסור טיפולי המרה ובעבר, התבטא כלפי שר הבריאות לשעבר ניתן הורביץ כך: "הוא לא יישאר שם לנצח והאקטיביזם שלו בנושא הלהט"ב הוא כל כך בוטה שכל מי שיבוא אחריו יאלץ להחזיר את הגלגל לאחור". בתכנית הכנס מוצג ברנסקי כעובד סוציאלי קליני ופסיכותרפיסט. המאמצים להחזיר את הגלגל מאות שנים לאחור אכן ניכרים.

חגי מלר, יונתן ברנסקי
חגי מלר (מתוך האתר המקצועי), יונתן ברנסקי (צילום: במחנה)

מוכר או לא מוכר כהשתלמות?

על פי משרד החינוך כנס "אבן ישראל" השלישי, שאמור להתקיים בסוף החודש הקרוב, לא מוכר כשעות השתלמות, טוענים בדוברות משרד החינוך. על פי הודעתם, מארגני הכנס פרסמו אותו כך על דעת עצמם, לפני שתכנית הכנס עברה לידי הגורמים הרלוונטיים. מה גרם להם לחשוב שתכנית הכנס תאושר?

לא הצלחנו לקבל תשובה מארגון "אבן ישראל". קו אחד של הארגון מנותק והשני שולח למענה קולי. כך נותר רק לנחש שמה שהניע את מארגני הכנס בפרסומו כהשתלמות הוא העובדה שבמשך השנתיים האחרונות, קיבלו הכנסים שלהם הכרה רשמית ממשרד החינוך ואנשי ונשות החינוך שהגיעו לכנסים, הגיעו אליהם על תקן השתלמות מוכרת.

בשנת 2021 כותרות ההרצאות היו עדינות יותר: "מבנה הנפש של התלמיד הפוסט מודרני" (ד"ר מיכאל אבולעפיה) או, "תורה וריבוי אמיתות" (הרב יגאל לוינשטיין), כמו גם פתיחה של הכנס על ידי ד"ר גדי טאוב המזוהה עם פוליטיקה שמרנית. הכנס השני של "אבן ישראל", שהתקיים בשנה שעברה והיה מוכר גם הוא על ידי משרד החינוך כהשתלמות, הביא לחיינו את עו"ד רוני ססובר, שארגנה השנה את ההפגנות נגד הילד הטרנס* בגבעת שמואל. גם בשנה שעברה היו כותרות ההרצאות עדינות ולא ישירות.

תכניות כנסים 2021 ו-2022 (מימין לשמאל)
תכניות כנסים 2021 ו-2022 (מימין לשמאל)

בשנת 2023 האג'נדה האנטי להט"בית, אנטי פמיניסטית ובעיקר, אנטי שוויונית, כבר לא מטושטשת כלל. הדברים מונחים מולנו, על השולחן. ארגוני "חינוך" מזמינים מורות ומורים לכנס שכל עניינו – טיפולי המרה. שעות שלמות יושקעו בלימוד אנשי החינוך כיצד להמיר את ה"נטיות ההפוכות" של התלמידים שלהם וכיצד להגיב ל"אידיאולוגיית הטרנס", כלומר, כשנער או נערה פונים אליהם בסוגייה מגדרית אישית ומורכבת.

בינתיים, הודיעה העירייה כי הכנס לא יתקיים בהיכל התרבות העירוני בפסגת זאב. בהודעה שפרסם סגן עיריית ירושלים הוא אף משרטט קו אדום, מכנה את הכנס "כנס טיפולי המרה" ומודיע שעיריית ירושלים לא תעמיד את נכסיה לטובת קיצוניות מרסקת נפשות של צעירות וצעירים.

 

נמשיך לעקוב.

בהכנת הכתבה השתתפה לירון לביא

תגובת חוש״ן

מור נהרי, מנכ״לית חוש״ן – ארגון החינוך של הקהילה הגאה: ״קיום כנס נוטף שנאה עם תכנים כל כך חשוכים עבור קהל יעד של מורות ומורים, אלו שאמונים על הביטחון של הנוער שעות רבות כל כך ביום ושאמורים להיות עוגן ומקום מוגן עבור תלמידים.ות, הוא דבר שלא מתקבל על הדעת. מערכת החינוך צריכה להיות מקום מוגן עבור כולם.ן, ללא יוצא מן הכלל. עשה נכון משרד החינוך שהודיע באופן מיידי שההכשרות הללו, שכל תכליתן שנאה ובורות, לא יקבלו הכרה לגמול השתלמות, ועשו נכון הרשויות המקומיות שהצהירו שלא יתנו מקום לכנסים האלו בשטחן. אנחנו בחוש״ן לא נעצור, ונמשיך לפעול בכל דרך ובכל אפיק כדי להמשיך לייצר מרחבים בטוחים לכל נער ונערה באשר הם, ונמשיך להדוף ולהלחם בכל מי שיבקש אחרת״.

תגובות

תגובה אחת

  1. שלום רב.
    אני. סכימה עם כל מילה ומקווה מאוד שהכנס המבעית הזה יבוטל כליל. ברצוני להסב את תשומת ליבכם שיש לכם טעות בהקשר לדוד שוורץ. ובכן, זה לא אותו האדם שאתם חושבים שהוא. דיוויד שוורץ הינו מטפל במוזיקה שעובד במשרת מרצה מן החוץֶ באוני׳ בר אילן במגמה לתרפיה במוזיקה ובמכללת דויד ילין, גם כן בתכנית לתרפיה במוזיקה. במשך שנים מר שוורץ עושה טיפולי המרה בנוסף להיותו מטפל במוזיקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

נשים בעלות דעות שונות, אמונות שונות נפגשות ומדברות על כל מה שדומה וגם על השונה, בכבוד, הקשבה והכלה. מחפשות את המשותף מתוך כאב על המצב בחברה, על הפילוג והכוחנות. גם בזמנים כאלה אפשר ונכון למצוא ולתת מקום לדומה ולמחבר.

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.