מאת: איאת אבו שמיס

מאז ומתמיד הייתה אלימות משטרתית ביפו מופנית נטו אל תושבים יפואיים ערבים. לפני כמה שנים הגיעה התנהלות זו לשיא, עם רצח בחור צעיר וסגירת התיק בעניינו במח"ש.

בשבועות האחרונים, בעקבות סגר הקורונה הנוכחי, משטרת ישראל הולכת ומהדקת את אלימותה ביפו. אולי מפני השעמום או המחסור באקשן. כך או אחרת, לפני שבועיים, בעוד העין הציבורית הופנתה אל ההנחיות של משרד הבריאות והממשלה הישראלית, תקפו שוטרים כמה בחורים צעירים ביפו. אחד מהם הותקף בעקבות צילום האלימות של אותם שוטרים. בנוסף, נכנסו שוטרים אחרים באותו השבוע ללא צו או התראה, לבתיהם של אנשים. בחלק מהבתים מתגוררות נשים דתיות, שמחויבות בכיסוי ראש מול זרים, אך את השוטרים זה לא עניין והם התפרצו לבתים מבלי להמתין.

https://www.facebook.com/politicallycorret/photos/a.591747104219676/3073758689351826/?type=3&theater

אתמול התפרצה שוב אותה "אלימות בחסות החוק" והפעם – בתירוץ הקורונה. ישנן כמה גרסאות למה שקרה כאן בימים האחרונים. הראשונה שעלתה דיברה על הערבים שהפרו ועברו על חוקי הסגר בהתקהלות של 15 איש. בגרסא אחרת, נער בן 15 הפר צו בידוד ולכן המשטרה הגיעה אליו.

ועכשיו, לגרסא האמיתית (שאף פורסמה בחדשות "כאן"): הנער בן ה15 שהותקף על ידי המשטרה לא הפר שום בידוד מאחר והוא לא היה בבידוד. מעדויות התושבים עולה שהנער ישב ליד ביתו ואז פנו אליו שוטרים ודרשו ממנו להזדהות. הנער התווכח איתם על אופן פנייתם אליו והדבר התפתח לאלימות קשה, בה קבוצת שוטרים מכים נער בן 15, בעקבות ויכוח. כנראה שלדבר בכבוד אל נער בן 15 לא קיים בלקסיקון של העבריינים במדים הכהים ואני מוכנה להתערב שהסיטואציה הייתה מסתיימת אחרת אם היו פונים אליו בצורה פחות תוקפנית.

גישה אנושית ומקצועית רחוקה משוטרי המדינה הציונית ולאחר שנשמעו צעקות הנער, רצו אביו ובני משפחתו לעברו, בעוד השוטרים בועטים בו. המשפחה שניסתה להגן עליו חטפה אף היא מכות מהשוטרים והאירוע התסיס את השכונה כולה. גברים, נשים, נערים ונערות קיבלו מכות. נשים ממשפחתו של הנער הושלכו באגרסיביות על הרצפה ובאחד הסרטונים ניתן לראות שוטרת חונקת אישה ממשפחתו של הנער.

הסרטון שהופץ בעקבות האירוע – אזהרה: תיעוד אלימות קשה

ואם זה לא אלימות משטרתית, אני לא יודעת מה זה. אם זאת לא התנהגות של עבריינים אלימים איני יודעת מה זה.

אך התנהגותם של השוטרים לא הפתיעה אותי כלל. כתושבת יפו, הייתי עדה לאלימות משטרתית מגיל אפס. בתוכה, אלימות כלפי קטינים. אני יודעת מצוין כיצד שוטרים מתייחסים לקטינים, בני עבר זאת עוד בטרם מלאו לו 15 שנים, אך התלונה שהגשנו למח"ש, על התנהגות אלימה ואיומים ממשיים, נסגרה.

לכן אינני מצפה לדבר מהמשטרה ואם לומר את האמת, גם מהתקשורת הישראלית שמצופפת שורות, נצמדת לגרסאות השוטרים ומצדדת במשטרה פעם אחר פעם, גם כשהיא ממציאה גרסאות על הפרות תנאים שמעולם לא התרחשו.

צעירי יפו יצאו להפגין עם כעס בעיניהם בתגובה לאלימות הזאת, שהופנתה כלפי גברים, נשים וילדים. גם את ההפגנה הזו פיזרה המשטרה באלימות. בתקרית עצמה נעצרו כמה צעירים.

לסיום, אציין שאין לי עניין להשוות בין בני ברק ליפו מאחר והאלימות שהתרחשה ביפו לא התרחשה על מנת לאכוף תקנות חירום בעת הקורונה הנוכחית, אלא באה ממקום אחר לגמרי כשהקורונה מהווה רק סיפור כיסוי. אולי מהניסיון "להפוך את יפו לעזה", כפי שסינן אחד השוטרים שתקפו יפואי צעיר לפני שבועיים.

התמונות בכתבה באדיבות Mahmad Babay

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.