Reading Time: 3 minutes

רוצות לפרק את הפטריארכיה? תתפקדו לליכוד

Reading Time: 3 minutes

כתבה: נועה מורג

אחרי כל מקרה מחריד בהיבט המגדרי שמתפרסם, רבות שואלות: מה ניתן לעשות.

כמובן שיש הרבה דברים שאפשר לעשות במיקרו: לכתוב פוסט זועם בפייסבוק, לחתום על עצומה או אפילו לארגן הפגנה.

אבל הזיכרון של רובנו קצר, ושכחנו שבשנת 2011 חצי מיליון ישראלים יצאו לרחובות בנחישות וקראו לעשיית צדק חברתי. כמו ששמנו לב, מאז קרה בערך הכל חוץ מצדק חברתי.

אז מה כן ניתן לעשות, אתן ודאי שואלות?

ובכן, כמו שכולנו יודעות, הפטריארכיה דואגת לשמר את עצמה, וגברים מעולם לא העלו אינטרסים של נשים לראש סדר יומם. לכן הדרך היעילה להלחם בפטריארכיה ברמה המערכתית היא להכניס נשים לעמדות כח. אנחנו צריכות שופטות שלא ימסמסו עונשים של אנסים, מפכ"לית שתנער את המשטרה ואת הנורמות שלה בכל הנוגע לעבירות מין, מנכ"לית ביטוח לאומי שלא תנגוס בקצבאות של נשים חד הוריות, או בכירות במשרד החינוך שיכניסו תכנים מגדריים לתכניות הלימוד בכל בתי הספר.
כל עוד תחומים אלו ואחרים נשלטים על ידי גברים, ההשפעה שלנו בהם תהיה מזערית. למען האמת – אין באפשרותנו למנות נשים עם השקפת עולם פמיניסטית רדיקלית למשרות אלו, לכל היותר אנחנו יכולות לתמוך בהן אם הן מציגות מועמדות לתפקידים אלו.

אז איפה כן יש לנו אפשרות להכניס נשים לעמדות כח?
התשובה היא לכנסת, במפלגות שיש בהן פריימריז. תתפקדו לליכוד, לעבודה, למרצ, אפילו לבית היהודי.

למה לא להקים מפלגה חדשה על טהרת הנשים, אתן שואלות, ובצדק?
לאחרונה, אחוז החסימה עלה ל-4 מנדטים. לכן, על מנת להכניס מפלגה חדשה לכנסת, צריך ש-150 אלף נשים יצביעו לה. הרבה מפלגות עם קהל בוחרים עצום נפלו ב"סינון" הזה, ואין שום סיבה שמפלגה נשית חדשה, מוצדקת ככל שתהיה תעבור את אחוז החסימה.
אפילו מרצ, חביבת הפמיניסטיות, כמעט ולא נכנסה לכנסת האחרונה מסיבה זו, ולא בטוח שתיכנס לכנסת הבאה.

אז מה כן, אתן ודאי שואלות?

ובכן, יש בסך הכל ארבע מפלגות שבוחרות את הח"כיות העתידיות בפריימריז: הליכוד, העבודה, הבית היהודי ומרצ.
זאת אומרת שמי שבוחרת בפריימריז תשפיע פי 1400 (!!!!) על הכנסת ח"כ לכנסת ממי שמצביעה רק בבחירות. מעבר לזה, חברי הכנסת המכהנים עובדים עבור מצביעים פוטנציאלים מתוך המפלגה. לכן רואים את התלהמות האין-סופית בליכוד, שנאת הנשים, ערבים וכו'.
או במילים אחרות – חברי הכנסת לא מתעניינים בציבור הרחב, הפגנות, עצומות או אפיל פוסטים נוקבים בפייסבוק או כתבות בהארץ, אלא באיך לרצות את מתפקדי המפלגות כדי שיצביעו עבורם בפריימריז הבאים.

השתכנעתי להתפקד למפלגה עם פריימריז. למי כדאי?

קודם כל – מותר להתפקד רק למפלגה אחת. התפקדות למספר מפלגות היא עבירה פלילית.

כמו שכתבתי קודם – מרצ פועלת רבות במסגרת כוחה המועט למען נשים, וגם העבודה לא טומנת ידה בצלחת. אם המחשבה של התפקדות למפלגת ימין גורמת לך לחלחלה, אז תתפקדי בבקשה לעבודה. תמיד נשמח להראות לבוז'י את הדרך הביתה, ולדאוג שח"כ שפיר, סבטלובה ומיכאלי ישארו גם בכנסת הבאה. למרצ לדעתי אין טעם להתפקד. מעבר לזה שלא בטוח שהיא תישאר בכנסת בעתיד, גם ככה היא מחוייבת לערכי השיוויון וההומניזם.
קחו בחשבון שכל עוד המפלגה שהצבעתן בפריימריז שלה נמצאת באופוזיציה, היכולת שלה להשפיע מועטה מאד, ואם היא מצליחה, זה רק בזכות שיתוף פעולה עם הקואליציה.
להתפקדות לעבודה

החלטתי להיות פרקטית ולהתפקד למפלגה שנמצאת בקואליציה, וככל הנראה תהיה גם בממשלה הבאה. מה עדיף?
שתיהן עדיפות!
בבית היהודי שולי מועלם מקדמת את חוק הפללת הלקוח. איילת שקד היא שרת המשפטים, מה שאומר שאם היתה לה מוטיבציה פמיניסטית, היא היתה יכולה להעמיד את הפרקליטות במקומה, לבצע הדרכות רלוונטיות לשופטים העוסקים בעבירות מין, לקדם בחירת שופטות, ואולי אפילו לעשות אי אילו רפורמות בבתי הדין. שני חברי כנסת (שזה רבע מהסיעה, או שליש, אם מנכים את חברות הכנסת) הטרידו מינית נשים. אנחנו לא רוצות אותם בכנסת הבאה.
להתפקדות לבית היהודי

נאמר שאני לא דתיה, אז מה נשאר? הליכוד? איכסה! את באמת אומרת לנו תתפקדו לליכוד?
האמת שחוקת הליכוד לא כזאת גרועה. באמת – הנה היא.

את יכולה להזדהות עם מה שכתוב בה? עם הרוב?
אז תקשיבי לזה: דוד ביטן נבחר עם 6213 מתפקדים
נאוה בוקר עם 5505 מתפקדים
ג'קי לוי עם 2930
דוד אמסלם עם 2423
יהדה גליק עם 2406 מתפקדים (ההוא שרוצה רב וקאדי בוועדות למניעת הריון. אנחנו באמת רוצות אותו בממשלה הבאה?)
מיקי זוהר עם 1906 מתפקדים
ירון מזוז עם 1550
יואב קיש (א' זה אבא) 1282 מתפקדים
ואמיר אוחנה עם סך הכל 1198מתפקדים. 1198 – זה הכל!
ואחרון חביב – חביב הקהל, הסרסור (לכאורה) וסגן יושב ראש הכנסת אורן חזן נבחר לכנסת עם 5986 מתפקדים ומתפקדות.
האם יש צורך להכביר מילים על כמה כל אישה פמיניסטית שמתפקדת לליכוד יכולה להטות את הכף לגבי הרכב המפלגה בכנסת הבאה?

האם צריך לפרט עד כמה המיקום של כל חבר כנסת בתוך הרשימה תלוי בכמה עשרות מתפקדים ולכן לובי פמיניסטי חזק יגרום לחברי הכנסת להתנהג בהתאם? עד כמה כל מתפקדת בליכוד קריטית כדי לשנות את נבחרי המפלגה ואת סדר היום שלה?

הידעתן שביבי נבחר לעמוד בראש הליכוד עם 34 אלף מתפקדים? להזכירן – להכניס הכנסת רשימה חדשה לכנסת תצריך לא פחות מ-150 אלף מצביעות!

הליכוד מורכב מקבוצות לחץ. הקבוצה הגדולה ביותר שייכת למתנחלים – לא בדיוק הקהל השבוי שלנו. הקבוצה הבא היא הליכודניקים החדשים (שאליה אני משתייכת) – קבוצה מאד ליברלית שחרטה על דגלה בין השאר את השיוויון בין המינים, ובמטה שלה יש מספר נשים פמיניסטיות ואקטיביסטיות. יש עוד קבוצות לחץ אחרות – רובן ועדים, שכמובן דואגים לאינטרסים הצרים שלהם, שמעלים לכולנו את יוקר המחייה, אה – וגם א' זה אבא. אז מי אתם רוצים שיתן את הטון במפלגת השלטון כיום וככל הנראה גם בבחירות הבאות? א' זה אבא או אנחנו?

אני מציעה לכל מי שיכולה מבחינה כלכלית להתפקד למפלגה כלשהי מהמפלגות הנזכרות למעלה. הבחירה שלי, הצעד הכי חשוב ומשמעותי בעיני כיום, הוא התפקדות לליכוד.

רוצות לקרוא עוד כתבות כאלה? תמכו בנו באופן קבוע או חד פעמי על מנת שנוכל להמשיך ולעשות תקשורת פמיניסטית

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. Avatar
    תימור יצחק

    דווקא תמונה של שרון השכל או בכלל של ליכודניקית? הממשלה לדעתי עם הכי הרבה שרות וחברות כנסת שהייתה אי פעם, ושלא עשתה דבר וחצי דבר לטובת נשים.

כתיבת תגובה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד באותו נושא:

הומלסית פוליטית: מפנטזת על ג'סינדה ארדרן ישראלית

Reading Time: 4 minutes רבות אומרות כיום "בואי" ומייחלות למנהיגה. אבל קשה לדמיין מישהי שמעולם לא הייתה. כדי להימלט מהפוליטיקה היומיומית הטראומטית, לירון כהן נעה בין פנטזיה ודיסוציאציה, בין ג'סינדה ארדרן ו"בורגן", ומשרטטת את דמותה של מנהיגות נשית נכספת

קיוטיז: נטפליקס מנרמלת פדופיליה במסווה של ביקורת חברתית?

Reading Time: 4 minutes בסרט הדרמה "קיוטיז" בנטפליקס בנות 11 רוקדות בחושניות מול מאבטחים מבוגרים כדי להיכנס למועדון לילה, המצלמה דואגת להתמקד בישבן הצעיר והמתנועע. והעולם? מאשים את נטפליקס ומתעלם מתעשייה שלמה שמפקירה ילדים באופן יומיומי

השיח הנשי משנה מציאות? הגברים בישראל כבר לא בוכים בלילה

Reading Time: 3 minutes חינוך מגדרי לגבריות מסליל גברים לקשיחות וריחוק רגשי. אבל לאחרונה גברים פונים יותר לטיפול נפשי, ומדברים גם על הטלטלה שעברו כגברים וכאבות למול "אונס השלושים" באילת ומחאות הנשים ברשת. ד"ר שלי זיתוני כותבת מהשטח

בלב מרפאת הנשים בכפר עארורה

Reading Time: 9 minutes שבת בבוקר בכפר עארורה (عاروره) שבמחוז רמאללה, במרפאת הנשים הניידת של "רופאים לזכויות אדם" הופך במהרה ליום של חסד, יום שמציע אפשרות אחרת.