"אם שיקרת לאישה שתתחתן איתה אבל בסוף השתמשת בה וזרקת אותה, תהיה מוכן, אנחנו באים אליך"

הנציב האזורי של דאר א-סלאם בטנזניה, שנאסרה כניסתו לארה"ב בשל הפרת זכויות אדם, בהצעת חוק חדשה: גברים יתבקשו להעביר ארבעים אחוזים ממשכורתם החודשית לנשותיהם
Reading Time: 2 minutes

הנציב האזורי של העיר דאר א-סלאם בטנזניה, פול מקונדה, הודיע ב8 במרץ, במסגרת חגיגות יום האישה הבינלאומי ​, על כוונתו להגיש לפרלמנט של טנזניה הצעת חוק לפיה גברים יתבקשו להעביר ארבעים אחוזים ממשכורתם החודשית לחשבונות הבנק של נשותיהם.

"אעתור לאסיפה הלאומית להכניס חוק שיורה כי ארבעים אחוז ממשכורתם של גברים בעבודה רשמית ינוכה ויוחזר לחשבונות הבנק של בנות זוגם עקרות הבית"

לדברי מקונדה, הרעיון נהגה כיוון שהוא אינו רוצה שנשים תהיינה מתוסכלות בגלל מחסור בכסף. כמו כן, אמר כי יש צורך בחוקים מחמירים המחייבים גברים לציין בצוואותיהם כי נשותיהן יהיו האפוטרופוסים הבלעדיים על רכושם במידה וימותו לפניהן. מטרתו של מקונדה בהעברת חוקים אלו היא לפתור את בעייתן של נשים אלמנות רבות הפוקדות את משרדו בבקשות להתערבותו לאחר שאיבדו את כל מה שהיה להן, עם מות בעליהן.

מאידך, ההצעה של מקונדה עוררה זעם בקרב הטנזנים שהביעו את מורת רוחם ברשתות החברתיות:

 

 

 

באוגוסט 2019 עורר מקונדה סערה נוספת, כשאמר שהוא והממשל שוקלים לחשוף את זהותם של כל הגברים הנשואים בטנזניה באתר אינטרנט ממשלתי. מקונדה קיווה שעל ידי כך יפסיקו גברים נשואים לנצל במרמה רווקות שאינן יודעות את הסטטוס המשפחתי שלהם. לדברי מקונדה, במידה והצעה זו תתקבל היא תציל נשים צעירות רבות בדר א-סאלם מ"שברון לב מיותר".

"קיבלתי הרבה תלונות מנשים צעירות. נשים רבות מאזור דר א-סאלם הונו והולכו שולל פעמים רבות ונמאס להן. גברים הבטיחו להתחתן איתן ואז נטשו אותן. זה משפיל. אם נסתכל על החוקים שיש לנו במדינה, יש סעיף שמגן על נשים, שהובטחו להן נישואין, רק כדי להשתמש בהן ולהשליך אותן. אנו רוצים להשתמש בסעיף זה על מנת להביא שפיות למערכות יחסים"

מקונדה המשיך ופנה ישירות גברים

"אם שיקרת לאישה שתתחתן איתה אבל בסוף השתמשת בה וזרקת אותה, תהיה מוכן, אנחנו באים אליך".

מקונדה ידוע במאמציו להעצמת נשים כנציב האזורי של דר א- סאלם. רק לאחרונה הציג קו טלפוני אליו נשים יכולות להתקשר בבקשת עזרה ממשרדו. גישתו של מקונדה יוצאת דופן במדינה השמרנית שזכתה לאחרונה לגינוי בינלאומי לאחר שחוקקה חוק האוסר על נערות בהיריון ללכת לבית הספר. לפני כשנתיים הפעילו רשויות החינוך במדינה יחידה מיוחדת שמטרתה היתה לאסור נערות בהיריון הישר מבתי הספר.

החברה הטנזנית היא חברה שמרנית ופטריארכלית ברובה והחוקים הנוקשים נגד תלמידות בהריון מהווים ביטוי של תפישות חברתיות עמוקות על מקומן ותפקידן של נשים. אלה מגיעים מנורמות מסורתיות שעדיין פופולריות מאוד במדינה. ובעוד החוקים מבקשים להרחיק צעירות בהיריון, הם לא מדברים כלל על הצעירים שהכניסו אותן להיריון.

על מנת שהצעותיו של מקונדה יתקבלו, יהיה עליו להתגבר על המנהגים המקומיים שנטועים במסורתיות שלעיתים נתפסת כאנטי-קולוניאליסטית או אנטי-אימפריאליסטית.

בעוד שעושה רושם כי מקונדה פועל רבות לצורך קידום מעמדן של נשים במדינתו, בתחילת השנה אסרה ארצות הברית על כניסתו לשטחה לאור "מעורבותו בהפרות חמורות של זכויות האדם, הכוללות את ההכחשה הבוטה של הזכות לחיים, חירות או ביטחון של אנשים" מירב הביקורת על מקונדה הינה על רדיפה של הקהילה הלהט"בית בטנזניה לאחר שבנובמבר 2018 איים לעצור את כל ההומואים בדאר א-סלאם.

#מגדרבאפריקה 6"אם לא נקבל שירותים, אנחנו נמות" דו"ח של Human Rights Watch שופורסם ביום שני האחרון סוקר שורה של הפרות…

Posted by Miriam Gvaram on Friday, February 7, 2020


הרפובליקה המאוחדת של טנזניה היא מדינה השוכנת במזרח אפריקה. וגובלת בקניה, אוגנדה, רואנדה, בורונדי, קונגו, זמביה, מלאווי, מוזמביק והאוקיינוס ההודי. הרפובליקה הוקמה כאיחוד של טנגניקה וזנזיבר.

תמונה בראש הכתבה: plus tv africa

רוצה לקרוא עוד כתבות כאלה? תמיכה קבועה בסכום לבחירתך תאפשר לנו להמשיך לעשות תקשורת פמיניסטית ולהעלות למודעות הציבורית את הנושאים שחשובים לך

לשיתוף הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך:

בלאדי מורי ללא פילטרים

Reading Time: 8 minutes לפני שבועיים הסתיימה העונה הראשונה של "בלאדי מורי", קומדיה רומנטית קלילה (אפשר להתווכח על זה), המביאה למסך את הסוגיות של נשים ברווקות מאוחרת. ישבנו לשיחה עם סתיו אידיסיס, יוצרת הסדרה

קראי עוד »