Reading Time: 2 minutes

חוקים כמו חול ואין מה לאכול

אתמול נדונה הצעת החוק בנושא אלימות כלכלית בכנסת. השיח הציבורי התמקד בסערה שהתחוללה בכנסת בדיון - אך מה עם מהות החוק עצמו? דעה
Reading Time: 2 minutes

עו"ד שירי זיידמן

אמש התעוררנו כולנו לבוקר של דיונים בכנסת על נושא האלימות הכלכלית. הדיון התעורר בשל החוק שיזמה עמותת רוח נשית וקידמה בחמש השנים האחרונות. בכנסת קידמה את הצעת החוק ח"כ קרן ברק ביחד עם שר המשפטים אבי ניסנקורן. החוק אושר בממשלה ועליו, כעת, לעבור להצבעה בכנסת. מטרת החוק היא לאפשר לנשים להתמודד עם אלימות כלכלית שמופגנת כלפיהן מצד בן הזוג או הבעל. עוד עולה כי החוק יקבע מהו ארגז הכלים הנתון לאותן נשים, בין היתר, האפשרות לבית המשפט להוצאת צו משפטי היורה על הפסקת האלימות, צו משפטי לבנקים ולחברות אשראי שיחייב העברת מידע לאישה ועד אפשרות להגשת תביעה נזיקית.

בצל שני מקרי הרצח של נשים על ידי בני זוגן אתמול, טיעונים ל"קדושת המשפחה" וזילות המילה "טרור" בשימוש במילים טרור מגדרי…

Posted by ‎פוליטיקלי קוראת‎ on Tuesday, October 20, 2020

חוק חשוב. אך האם זה המיטב? 

מבחינה של החוק החדש עולה השאלה המרכזית והיא, האם זו הדרך הטובה ביותר שמצאו המחוקקים להתמודדות עם אלימות כלכלית, אלימות חמורה לא פחות משאר סוגי האלימות המופגנות כלפי נשים?

התשובה, לצערי, היא לא. החוק הזה הוא ממש לא הדרך הטובה ביותר לשפר ולשנות את מצבן של נשים מוחלשות, הסובלות לעיתים מאלימות פיזית בביתן, לצד אלימות מילולית וכלכלית – שכולם יחדיו משפיעים על חייהן ועל חיי ילדיהן.

נשים שסובלות מאלימות כלכלית יסבלו לעיתים קרובות גם מסוגים נוספים של אלימות, בראש ובראשונה, מהתעללות רגשית. תביעה נזיקית, כפי שמציע החוק החדש, לא תיתן מענה מיידי ובוודאי שלא תשרת את רוב אוכלוסיית הנשים. הרי מדובר בתביעה הכרוכה בייצוג של עורך דין, מלווה בעלויות כלכליות, בהשקעה רגשית בתהליך ארוך טווח – ובעצמאות, שבהינתן מצב של אלימות מכל סוג – קשה להגיע אליה.

אלימות כלכלית, בדומה לאלימות פיזית חייבת מענה מיידי, מלבד צו למניעתה. ח"כ ברק והשר ניסקורן יכלו לעשות טוב יותר ולשפר המצב עם חידוד החוק והסמכויות שלו, לדוגמה: הגדרה ברורה של אלימות במסגרת חוק העונשין. יתרה מזאת, קביעה כי אלימות כלכלית דינה כעבירה פלילית אשר בצידה ענישה. אף תיקון חוק למניעת אלימות במשפחה כך שאלימות כלכלית תקבל מענה במסגרת צווי הגנה ובמקרה הרחקה.

אז מה כן?

רשימת האפשרויות לשיפור המצב ארוכה מאוד. באופן כללי, לפני שמקדמים חוק חדש, כדאי לבדוק מה עם תיקון חוקים קיימים שנידונים כבר עכשיו בבתי המשפט לענייני משפחה. לרבות אלו שעוסקים בסעדים דחופים וזמניים כאשר מדובר באלימות כלכלית. לדוגמא: מזונות המיועדים לאישה ו/או לקטינים בהתאם למצב הכלכלי אליו נקלעה אישה בעקבות מצב של אלימות, גם כאשר גרים תחת קורת גג אחת, צווים במסגרת חלוקת רכוש ואיזון משאבים ששומרים על צדק ואיזון, אפשרות למתן גט כאשר מוכחת אלימות כלכלית – גם בלי הסיבוכים הקיימים כיום שעלולים לעלות בבתי הדין הרבניים ולא פחות חשוב – העלאת המועדות בקרב שופטים ובקרב גורמי רווחה לתופעה, תוך מתן כלים לאבחונה ומתן אפשרות לקבוע החלטות מהירות ולסעדים דחופים.

במילים אחרות, לפני שיוצאים בחוקים פופוליסטיים המלווים בכתבות וכותרות מפוצצות – וכמו שראינו אתמול, גם בדברי בלע ואמירות חסרות טעם מקרב נבחרי הציבור שלנו, יש לבדוק האם החוק משרת בצורה הטובה ביותר את אוכלוסיית הנשים שסובלת מאלימות כלכלית.

עמותת רוח נשית יזמה את הצעת החוק הזו וקידמה אותה בחמש השנים האחרונות. מטרת הצעת החוק לאפשר למי שנפגע.ה מאלימות כלכלית לקבל פיצוי על העוול שנגרם לו.ה. הצעת החוק אינה רשומה בלשון מגדרית והיא מיועדת לסייע לכל מי שנפגע.ה, גבר או אישה

עו"ד שירי זיידמן מתמחה בעריכת דין בדיני משפחה וייצוג נפגעי עבירה לצד תיקים העוסקים ב'ניכור הורי'. בנוסף, עו"ד זיידמן פועלת במסגרת הועדות בלשכת עורכי הדין לקידום חקיקה בנושא ומתן מענה לקטינים על מנת שלא יהפכו לבוגרים מנוכרים.

תמונה בראש הכתבה: מתוך הדיון בהצעת החוק, שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

רוצות לקרוא עוד כתבות כאלה? תמכו בנו באופן קבוע או חד פעמי על מנת שנוכל להמשיך ולעשות תקשורת פמיניסטית

כתיבת תגובה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד באותו נושא:

הומלסית פוליטית: על פוליטיקה פמיניסטית קווירית

Reading Time: 5 minutes הפוליטיקה הגברית המסורתית כולאת אותנו בזהויות פוליטיות שכובשות אותנו ודורשות ויתורים. פוליטיקה פמיניסטית קווירית יכולה להרשות לנו תנועה בעמדות ובזהויות הפוליטיות שלנו, כזאת שמתאימה למציאות מורכבת ויכולה גם לקדם פוליטיקאיות ופוליטיקה של נשים

יום המאבק באלימות כלפי נשים: למה לפעול אם אפשר לדבר?

Reading Time: 3 minutes יום המאבק באלימות כלפי נשים 2020 אפשר לנו להשתתף במגוון פאנלים, כנסים, מפגנים, ולהיחשף לתכנים שיעוררו מודעות. אבל כבר שנים שהמודעות הגוברת לא ממגרת את התופעה. מה כן יכול לעזור לנו להיאבק באלימות שמופנית לנשים?

יציאת יהודי ארצות ערב ואיראן: המירה את הכסף לצמיד זהב ונסעה

Reading Time: 3 minutes טוני גדלה בקהילה היהודית באלכסנדריה, חלמה להגיע לישראל, והצטרפה למחתרת הציונית. לאחר כט בנובמבר ארצות ערב פנו כנגד היהודים, והיא מצאה עצמה "מזרחית" בישראל. ביום לציון יציאת יהודי ארצות ערב ואיראן, זהו סיפורה