Reading Time: 2 minutes

אשת העולם הגדול: נלחמות על הזכות להפלה בצפון אירלנד

Reading Time: 2 minutes

מאת: טלי קורד

בשנת 1967 חוקק בבריטניה חוק שסיפק הגנה משפטית לנשים שמבקשות לעבור הפלה והסדיר הפלות, כל עוד הן נעשות בידי אנשי מקצוע המוכשרים לכך, ובשני תנאים: שההריון מהווה סיכון לבריאות הפיסית או הנפשית של האשה או לילדיה, ושהסיכון גבוה יותר מזה שמהווה ההפלה. החוק הבריטי נחשב בזמנו לאחד מחוקי ההפלה הליברליים ביותר באירופה, ומאז עבר שינויים קלים בלבד ונותר על כנו.
ליתר דיוק, הוא נותר על כנו ברוב בריטניה – אנגליה, סקוטלנד ו-וויילס, אך אינו תקף בצפון אירלנד, שהתפצלה מאירלנד והצטרפה לממלכה הבריטית בתחילת שנות ה-20 לאחר מאבק ארוך ומדמם.

ההצטרפות לבריטניה היה כרוכה בחלוקת סמכויות מורכבת, שנבעה מההתנצחות הפנים-צפון-אירית בין אלו שראו עצמם חלק מהאיחוד (יוניוניסטים) ואלו שרצו עצמאות לאירלנד מאוחדת (לאומנים). אחד התחומים שנותרו באותו תהליך בידי צפון אירלנד עצמה היה מדיניות שירותי הבריאות, ובתוכה כמובן גם נושא ההפלות.
מסיבה זו לא חל על צפון אירלנד אותו חוק הפלה בריטי מ-67', ובמקומו הבסיס המשפטי לנושא הוא חוק משנת 1861, הקובע כי הפלה מכוונת היא עברה פלילית. למרות החוק המיושן, על פניו המצב סביר: בשנת 45' נוסף לחוק סעיף חריגה שמאפשר לבצע הפלה אם קיים סיכון לחיי האם, או אם יש סיבה לחשוב שהמשך ההריון יגרור השלכות חמורות לבריאות הפיסית או הנפשית שלה.

אלא ש"על פניו" היא ביטוי המפתח. בפועל קיים במדינה איסור כמעט גורף לחלוטין על הפלות, אפילו במקרי אונס, גילוי עריות ומומים קשים בעובר. סעיף החריגה דורש סיכון קריטי מאוד ומחמיר עם הבקשות, ולעומת זאת העונש האפשרי לאשה על הפלה הוא מהקשים באירופה – עד מאסר עולם. ואכן, בחודש שעבר דיווחו העיתונים על אשה בת 21 שלפני שנתיים נכנסה להריון לא רצוי, גרמה לעצמה להפלה בעזרת כדורים שקנתה באינטרנט, ונשפטה על כך ל-3 חודשי מאסר על תנאי.
זו הייתה פסיקה נדירה והסיפור עשה כותרות בדיוק משום נדירותו – הצעירה הייתה ככל הנראה אחת הראשונות, אם לא הראשונה, לעמוד בסיטואציה כזאת. אבל בשבועות שעברו מאז הספיקה להצטרף אליה אשה נוספת, בת 35, שהואשמה כי רכשה כדורי הפלה דומים וסייעה לבתה הקטינה להפטר מהריון לא רצוי. ההליכים במקרה הזה נדחו בינתיים עד שיכריע ביהמ"ש אם התיק בכלל תקף על פי אותו חוק מ-1861.

בינתיים התייצבו לצד אותן נאשמות נשים וגברים רבים בהפגנות ואפילו יונייט, האיגוד המקצועי הגדול ביותר בבריטניה יצא בקריאה לבטל את האישומים ואף הזהיר מהחמרה אפשרית ומצב בו נשים שיגיעו לבתי חולים בעקבות הפלות יעברו תחקור אישי כדי לוודא שזה לא נעשה בכוונה ובצורה בלתי חוקית. מן העבר השני נעמדה – שלא במפתיע – צמרת הכנסייה הקתולית במדינה, אחד הגורמים העיקריים לכך שאותו חוק מיושן לא מצליח לעבור רפורמה.227168_pro-choice_rally_in_support_of_21_year_old_woman_charged_with_abortion_half

הכנסייה הודיעה כי היא מפצירה באנשים שלא לתמוך בפוליטיקאים שמנסים לשנות את החוק ובמקום זאת להשאר נאמנים לדרכה של הכנסייה ולעמוד לצד אותם נציגי ציבור שמתנגדים ל"מאמצים להפוך לחוקי את הרצח של תינוקות שעוד לא נולדו". למרות כל הידע המדעי והרפואי שהצטבר מאז שהתגבשה דרכה של הכנסייה (ולצורך העניין גם מאז שחוקק חוק ההרשעה), ראשי הכנסייה הקתולית בצפון אירלנד עדיין רואים בעוברים יצורים שווי ערך וזכויות לאדם בוגר.
למעשה הנסיון לרפורמה בחוק אינו חדש – הוא עולה מחדש כל כמה שנים ורק לפני כמה חודשים נדחה שוב לאחר דיון ארוך. עושה רושם שישנם לא מעט גורמים במדינה שרוצים לראות שינוי ולגרור את היחס לנשים הרות (ובכלל) לתוך המאה ה-21, אבל כל עוד שולטת הדת במדינה ומכתיבה בצורה כה בוטה את סדר היום הפרטי, קשה לראות כיצד זה יצליח.

 

רוצה לקרוא עוד כתבות כאלה? תמיכה קבועה בסכום לבחירתך תאפשר לנו להמשיך לעשות תקשורת פמיניסטית ולהעלות למודעות הציבורית את הנושאים שחשובים לך

Sharing is Caring

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך:

ג'יני וג'ורג'יה: תמונת קידום

"ג'יני וג'ורג'יה" בנטפליקס: "בנות גילמור" פוגשות בעולם האמיתי

Reading Time: 3 minutes "ג'יני וג'ורג'יה" מזכירה את בנות גילמור, אבל הקסם טמון דווקא בהבדלים ביניהן. הסדרה החדשה של נטפליקס לא מספקת אסקפיזם קסום, אך הגרסא הריאליסטית של סטארס הולו היא צפייה מהנה בפני עצמה, כזו שלא תרצו להחמיץ

קראי עוד »
נשות אמבש בראיון אצל אורלי וגיא

נשות אמבש הפכו מקורבנות לתוקפות: כיצד ראוי שייענשו?

Reading Time: 4 minutes בכת של דניאל אמבש התעללו בילדים ובנשים. מהכלא הוא ממשיך להפעיל 4 מנשותיו, שפועלות בצורה שפוגעת בשיקום הילדים, ולא נענשות על פשעי ההווה והעבר. אבל השאלה האמיתית שמעלה הסיפור היא כיצד לעשות ענישה יעילה ומשקמת?

קראי עוד »
תמונה של בילי אייליש ובריטני ספירס

ילדות טובות הולכות לגיהנום? סרטי הדוקו על בילי אייליש ובריטני ספירס

Reading Time: 5 minutes הדוקואים על בילי אייליש ובריטני ספירס מעלים שאלות כמו מי שולט או שולטת בחיים שלהן, למי יש "אייג'נסי" בחיים שלה ולמי לא, מי מספר או מספרת את הסיפור שלהן, והאם יש משמעות חברתית להבדלים ביניהן?

קראי עוד »

כתיבת תגובה