ראשון לציון מקדמת חינוך לניצול נשים

Reading Time: 3 minutes

בתחילת הקיץ הודיעה העירייה על טורניר ספורט לבני נוער בחוף הים בדף הפייסבוק של העירייה – "משחקי ליגת אורבן פוצ'יוולי" שיובא לעיר על-ידי "עמותת כדורגל-עף חופים".
נותנת החסות לטורניר היא חברת "אורבן" , חברת נדלן שהוקמה על ידי סוחר נשים בשם דודו דגמי . מתוך המקום הכי חם בגיהנום : " בתיקים הללו כלולים אישומים בדבר ניסיון אונס, סחר בנשים, סרסרות, סחיטה באיומים והחזקת סמים. דגמי הוא אחד מסוחרי הנשים הגדולים ביותר שנתפס בישראל אי פעם ונחשד שהיה הרוח החיה בפרשת סחר בנשים שכללה הברחה לישראל של מאות נשים ממזרח אירופה והעסקתן בזנות" נגד דגמי נפתחו 24 תיקים חמורים, וכולם נסגרו בעקבות חתימתו על הסכם עד מדינה בתמורה להסגרת שותפיו . לפני כשבע שנים, הקים דגמי את חברת "מיזמים" , לימים "אורבן" והפך בן לילה, מסרסור מוביל – לאיל נדל"ן.
הסיפור מאחורי חברת "אורבן" כבר ידוע לרבים בזכות התחקירים של שרון שפורר, ואכן מיד עם פרסום הפוסט תושבי העיר הגיבו וקבלו על שיתוף פעולה ומתן חסות לפרסום חברה מפוקפקת.

בתגובה לביקורת, העירייה הגיבה שהנושא בבדיקה – "לאור המידע שעלה, הנושא בבדיקה מול מנהלי ליגת הפוצ'יוולי".

אך בנתיים דגלי הפרסום המשיכו להתנופף, ולכן פרסמתי את התמונה בפוסט הזה ופניתי לעירייה לבדוק מה קורה עם ה"בדיקה".

הפנו אותי למחזיק תיק החופים ואגמים אשר ענה לי את התשובה הבאה:

"היי מיכל, קודם כל עצוב מאוד לשמוע שיש כאלה אנשים בנינו… דבר שני אני לא מכיר את הבחור, עמותת הפוציוולי הביאה את נותן החסות, בכל מקרה אשמח שתשלחי לי מכתב רשמי מסודר ואני אדאג לקיים ישיבה עוד השבוע בנושא, להתייעץ גם עם ראש העיר וגם עם היועצת המשפטית לעירייה."

מהרתי לנסח מכתב המגולל את כל פרטי המקרה ושלחתי אליו, לראש העיר ולשאר חברי המועצה.

להלן תוכן המכתב: "משחקי ליגת אורבן פוצ'יוולי", יובא לעיר על-ידי "עמותת כדורגל-עף חופים" כאשר חברת "אורבן" נותנת חסות בילד-אין בעסקה.

ברצוני לידע אתכם כי חברת הנדל"ן אורבן היא בבעלותו של סוחר הנשים האלים דוד דיגמי שכשהרגיש שהטבעת מתהדקת סביבו, חתם על הסכם עד מדינה והשיג בכך את הזכות לממן בכספו המזוהם המשך פעילות עסקית, תחת שם חדש, מבלי שידבק בו רבב. באמצעות חברות "אורבן" (לשעבר "מיזמים") ושותפו דוד זהבי. בן לילה, הפך מסרסור מוביל – לאיל נדל"ן.

בהחלטה, בה התיר בית המשפט לפרסם את שמה של החברה בהקשר לדגמי כתב השופט כבוב, סעיף 20 (שורות 20-22, 27-29 בעמ' 8):

"במי שהיה מראשי האופרציות ניהל רשת הסחר חובקת מדינות בעולם שבמסגרתה ניהל העד יחד עם הנאשמים בתי בושת ועסק בסחר בנשים בהיקף נרחב מאוד, ומשעד המדינה הן עובר לחתימת ההסכם והן לאחריו, לא חדל מפעולותיו הלא חוקיות […] הן המשך פעילותו הלא חוקית (אף אם לכאורה ואף שטרם הוכרע כתב האישום שהוגש כנגדו) והן המשך פעילותו בתחום הנדל"ן ופעילות סחר אחרות- מצדיקות העדפת האינטרס של טובת הציבור והזהרתו מפני העד […]".

…כעיר החורתת על דיגלה חינוך, אני מבקשת להצביע על דיסוננס מטורף. מסר כפול. לא ייתכן שעירייה המתהדרת בהישגי חינוך, תקדם אירוע לצעירים המשמש עלה תאנה לפרסום חברה שהמקור לכספיה הוא לכאורה מאלימות וניצול נשים.

עלינו להצהיר קבל עם ועולם ובאופן ברור שחינוך שכזה – לא בבית ספרנו!

כתושבת העיר ואמא לשתי בנות, אני מבקשת לשקול בכובד ראש את ביטול קשרי החסות לאירוע.

לאחר שבוע נוסף בו עדיין נתקלתי בים בדגלי החברה ופניתי שוב למחזיק תיק החופים והאגמים האחראי על האירוע ("אמרת שתקיים ישיבה על עניין חברת אורבן בשיתוף פעולה עם אגף הנוער. מבקשת לדעת מה קורה עם זה"), קיבלתי את התשובה הבאה:

"אני בחו״ל , לפני שטסתי קיימתי שיחה עם כל הגורמים, לאחר שהחברה העירונית בעלת ניסיון רב עם ספונסרים והיא הגוף שמטפל ומפיק את האירוע הם יקבלו החלטה בנושא".

מובן שהטורניר המשיך להתקיים כסדרו ודגלי אורבן המשיכו להתנופף בגאון ומאז פורסם פירוט נוסף ומזעזע במיוחד של אותו סוחר נשים אותו צירפתי לפוסט נוסף.

בעיני הסיפור הזה הוא המחשה מעולה לכמה עיריית ראשון לציון מספרת לנו שמשקיעה בחינוך אבל בפועל משתינה עלינו מהמקפצה.

 

רוצה לקרוא עוד כתבות כאלה? תמיכה קבועה בסכום לבחירתך תאפשר לנו להמשיך לעשות תקשורת פמיניסטית ולהעלות למודעות הציבורית את הנושאים שחשובים לך

לשיתוף הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך:

Evan L'Roy/The Texas Tribune

מדברות הפלות

Reading Time: 29 minutes נשים מדברות על הפלות שעברו, על הקושי, על הצורך בהפלה, על מה שצריך להשתנות במנגנונים ועל החוויה המורכבת של בחירה (או אי בחירה) בהפלה

קראי עוד »
A 'pro-life' activist holds a sign during a demonstration in front of the US Supreme Court on June 29, 2020 in Washington, DC [Alex Wong/Getty Images/AFP]

כשהפלה לא חוקית, נשים מתות

Reading Time: 3 minutes בשנת 1973 נקבע בארה"ב פסק דין תקדימי, הידוע בכינוי "רו נגד וויד", שהתיר הפלות חוקיות על בסיס הזכות לפרטיות, בהתבססות על התיקון ה14 לחוקה. עד לפסיקה זו, נשים שידן לא הייתה משגת ולא יכלו לנסוע מחוץ למדינתן, עברו הפלה לא חוקית, לא בטוחה, שסיכנה את חייהן וחיבלה בעתידן. נשים רבות שילמו על כך בחייהן והמצב היה חייב להשתנות. בסופ"ש האחרון, אחרי עשורים של מסע שמרני בבית הנבחרים ובבית המשפט, הפך ביהמ"ש העליון בארה"ב את ההחלטה הזו על פיה

קראי עוד »
תמונה: ©Zuma Press/Alamy

"כידוע, אנחנו רק רוצות להפיל כל היום"

Reading Time: 3 minutes בסוף השבוע האחרון הפך בית המשפט העליון בארה"ב את ההחלטה המתירה הפלות בכל מדינות ארה"ב. מעתה, כל מדינה תחליט האם לאסור או להתיר הפלות בעצמה. נשים בארה"ב נשענו במשך כמעט חמישים שנה על הפסיקה שהתירה הפלות. מקבלי ההחלטות מעולם לא טרחו לעגן את החקיקה (שהתקבלה במשפט "רו נגד וויד") וכך, החקיקה הרופפת, שנשענה על שיווי משקל פוליטי עדין, קרסה באחת. האם זה יכול לקרות גם כאן?

קראי עוד »