אנדרס רואמר הוא עיתונאי ומפיק מקסיקני ששימש בעבר גם כשגריר לאונסק"ו. במקסיקו, ארץ הולדתו, הוא מבוקש עבור שני מקרי אונס עליהם הוגשו נגדו כתבי אישום וצווי מעצר. בפועל, הוא הואשם על ידי יותר משישים נשים שונות בעבירות שונות של אונס ותקיפה מינית.

רואמר, או רוזנברג, הואשם לראשונה על ידי איצל שנאאס בוידאו אותו פרסמה ברשתות החברתיות, שם פירטה איך כלא אותה במרתף שלו. מיד לאחר פרסום הוידאו הוסיפו עשרות נשים נוספות את סיפוריהן, שכללו האשמות של כליאה, אונס, תקיפה והטרדה.

העדויות הללו החלו להצטבר בסוף חודש פברואר ברשתות התקשורת השונות במקסיקו ובתחילת מאי הוצא צו מעצר וכתב אישום כנגד רואמר. על פי מידע שהגיע למערכת פוליטיקלי קוראת, על פי מקורות מקסיקניים וכן על פי העיתונות הבינלאומית, נראה כי בנתיים, מצא רואמר מקלט בישראל, כאן כבר הספיק להטריד, לכאורה, אישה אחת.

על שמו של רואמר, יהודי מקסיקני הנחשב ל"ידיד ישראל", קרוי רחוב רואמר ברמת גן – החלטה שקיבל ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן, שהכיר את ידידו המקסיקני כשהיה בעצמו שגריר באונסק"ו. על אף שההאשמות נגד רואמר כבר התפרסמו בכלי תקשורת במקסיקו וגם אחרי שחבר מועצת העירייה אביהוא בן משה דרש לשנות את שם הרחוב, התעקש שאמה הכהן להשאיר את השם.

המתלוננות במקסיקו, חלקן חברות הקהילה היהודית, מודאגות שרואמר ימשיך את מעשיו בישראל ולכן יצרו קשר עם מערכת "פוליטיקלי קוראת" על מנת להביא את הידיעה לציבור הרחב.

כמו כן, פרסמו חברות הקהילה היהודית מכתב לשגריר ישראל במקסיקו, צבי טל, לגבי אנדרס רואמר – וזו לשונו:

״כבוד השגריר צבי טל, שגריר ישראל במקסיקו:

אנחנו קבוצה של נשים שהמשותף לנו – לצערנו – היא עובדת היותנו קורבנות של אלימות מינית מידי אנדרס רואמר. אנו כותבות כדי לשטוח בפניך מידע על מצב מדאיג במטרה להביא לידיעתך התפתחויות הקשורות בנושא.

ב-15 בפברואר החלה סדרת תביעות ציבוריות כנגד אנדרס רואמר על אלימות מינית. יותר מ-60 תביעות הוגשו עד כה. חלק מאיתנו החליט לפתוח בהליך משפטי אל מול התובע הכללי של העיר מקסיקו. כתוצאה מהליך זה, הוצא אתמול צו מעצר נגד רואמר, והיחידה למודיעין כלכלי הקפיאה את חשבונות הבנק שלו.

מדאיג אותנו מאד שב-29 באפריל הופיע באמצעי התקשורת סיפור על אשה שמתארת פגישה עם אנדרס רואמר בתל אביב, ישראל. ידוע לנו גם שיש בישראל רחוב על שמו. עובדה זו לא נאותה כשמדובר באדם שלא יכול לשוב אל ארצו בלי שפירוש הדבר יהה למצוא את עצמו בהליך משפטי שיגזול ממנו את חרותו. הדבר המדאיג ביותר הוא שרואמר יהנה מהיעדר המודעות בישראל לאלימות המינית שבה הוא מואשם ומהכבוד המשתקף מקריאת רחוב על שמו, וימשיך לרמוס את כבודן וזכויותיהן של נשים, עכשיו בישראל.

המעשים הקשים שעברנו מאלצים אותנו, כקורבנות, להרים את הקול פעם נוספת. איננו יכולות לשתוק ביודענו שהנשים בישראל לא בטוחות עם רואמר. אנחנו מבקשות למנוע שנשים נוספות יחוו את הזוועות שאנחנו חווינו. היום – כשמצאנו את האומץ לשבור שתיקה וכשההליך המשפטי מתקיים – אנו מבקשות להעביר באמצעותך לממשלת ישראל, מידע מלא על המקרה על בסיס מה שתואר כאן. אנו בטוחות שעם היוודע המצב, ישראל תנקוט עמדה מכריעה כדי להגן על הנשים במדינה.

זוהי קריאה בקול רם ונישא כדי שהסיפורים שלנו ישמעו, כדי שיאמינו בנו ויסייעו למנוע פגיעה בנשים נוספות על ידי רואמר. יהיה זה נורא מבחינתנו אם יתווספו עוד מקרים אותם היה ניתן למנוע, של נשים שנאנסו על ידי רואמר. אנחנו לא חוששות יותר. פעלנו דרך כל הערוצים המוסדיים והמשפטיים כדי לדווח על ההתעללות והאלימות שחווינו. אנו שואפות לכך שמדינות ומוסדות שבידיהם לעשות

עמנו צדק, יקחו אחריות על חלקן. נהיה אסירות תודה על עזרתך כך שבקשתנו תישמע״

גאוות רמת גן: רחוב זאב רווח פינת תרבות האונס

שגריר ישראל במקסיקו הגיב במהלך השבת למכתב וכתב: "תודה על המכתב, אני משתתף בהרגשתן ומבטיח להעביר את תוכן המכתב לרשויות הרלוונטיות"

תמונה בראש הכתבה: צילום מסך מיוטיוב

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

חיילות המועמדות לתפקיד תצפיתניות מסרבות להתגייס לתפקיד והן נכנסו לכלא במעמד גיוסן. כתבת המשך למעצרן של חיילות מפי נ', שפנתה אלינו בעקבות הכתבה הקודמת. על תנאי המעצר והסירוב לשרת בתפקיד אך לא לכולן זה מתאפשר. נ' התחילה את ההכשרה למרות שהיא זכאי לתנאי שירות קרובים לבית.

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.