הסרת קונדום ללא הסכמה

עריכה: איילת גל
בהכנת כתבה זו השתתפה גם גלי קורין

"הוא חדר לאיבר המין שלי ללא קונדום כאשר הוא מאחוריי, ואני לפניו, כך שלא יכולתי לראות מה הוא עושה. אחרי כמה רגעים נגעתי באיבר המין שלו, והבנתי שהוא בתוכי בלי הקונדום". כך סיפרה לנו יערה אלרואי שהגישה תלונה נגד בן זוגה, שהוריד קונדום ללא הסכמתה בזמן קיום יחסי מין. יערה כתבה למערכת פוליטקלי קוראת אחרי שהתלונה שהגישה נגד ערן נסגרה וגם שני ערערים שהגישה נדחו. היא מספרת על חוויה מזעזעת ומבלבלת: "העפתי אותו ממני ושאלתי מזועזעת, אם הוא הוריד את הקונדום. הוא החל לשקר. תחילה אמר שהוא בכלל לא הוריד את הקונדום, ואז ניסה לשכנע אותי שהתבלבלתי, ואז אמר שהוא היה עם היד על המגירה כדי להוציא קונדום חדש, ואז אמר שהוא בדיוק התכוון להגיד לי שהוא הוריד אותו. לבסוף אמר: הייתי בטוח שקלטת שהורדתי את הקונדום".

Photo by cottonbro

יערה מספרת שהיא נותרה עם חוויה של אונס. היא אומנם הסכימה לקיים יחסי מין, אבל לא ככה. "הוא שאל אותי פעמיים אם הוא יכול להסיר את הקונדום, ופעמיים סירבתי. ואז הוא חדר אליי ללא קונדום בכל זאת. הוא החליט לקחת שליטה על הגוף שלי ולעשות בי כרצונו, למרות הסירוב שלי". אחרי המקרה ניסתה יערה להתעמת עם ערן בעצמה, אבל לא זה לא היה פשוט. "הוא הודה שאנס אותי ומאמין שהוא 'רק קצת' אנס אותי", היא מספרת. היא החליטה להגיש תלונה במשטרה נגד התוקף שלה. כשהגיעה לתחנת המשטרה לב תל אביב, התלונה שלה טופלה כ'בעילה שלא בהסכמה חופשית'. יערה נתנה לחוקרת מספרי טלפון של חברות שלהן סיפרה בזמן אמת על שקרה, ואף הסכימה לעימות עם ערן. אך להפתעתה אחרי שבוע נאמר לה כי התלונה נגנזה.

"הוא הוריד בלי לשאול ועשה את שלו"

הסיפור של יערה לא עומד לבד. גם שירה (שם בדוי), סיפרה משתפת חוויה דומה. שירה תבעה גבר שאיתו קיימה יחסי מין על כך שהסיר את הקונדום במהלך יחסי המין (שהתקיימו ברצון ובהסכמה) ללא הסכמתה. שירה מספרת שלפני שקיימו יחסי מין היא הבהירה לו כמה וכמה פעמים שהיא מעוניינת לקיים יחסי מין רק בתנאי שישתמשו באמצעי מניעה. מה שהיא לא ידעה זה שברגע אחד שבו היא לא שמה לב, הוא הסיר את הקונדום בלי לומר על כך מילה. כאשר היא הבינה שיחסי המין ממשיכים ללא קונדום, היא הדפה אותו ממנה והלכה מבוישת וכועסת. למחרת הוא שלח לה בביט כסף לפוסטינור.

Photo by cottonbro studio

את אותו הכאב משתפת נ', שעברה פגיעה כזו משני גברים שונים. כך מספרת נ' בת 38: "זה קרה פעמיים עם שני בחורים שונים במרווח של כמה שבועות ביניהם. פעם ראשונה רק אחרי שהוא גמר ראיתי שהוא בלי קונדום, אחרי שהוא שם בהתחלה ואז שאלתי אותו: 'מה נסגר איתך, מה קורה?' הוא אמר לי, 'לא הורדתי אותו, הוא כנראה נפל לי, לא שמתי לב.' בפעם השנייה זה היה איזה דייט עם בחור מטינדר. כשהתחלנו את עניינינו ביקשתי ממנו לשים קונדום. הוא ביקש שלא. אני התעקשתי. אחרי דין ודברים הוא שם. ואז לאורך כל האקט הוא ניסה לשכנע אותי שהוא יוריד את הקונדום ואני סירבתי, ואז בסוף אחרי שכל הזמן התווכחנו על זה וכבר התעצבנתי על זה, הוא הוריד בלי לשאול אותי ועשה את שלו. אני אפילו לא זוכרת מה הוא אמר אחרי, זה היה כבר קצת מזמן. הוא עשה גזלייטינג לגמרי של הסיפור. וגם אחר כך כשכתבתי לו שהוא דפוק ואפס ולא עושים כאלה דברים, הוא טען שאני ממציאה ואני לא יודעת על מה אני מדברת והכל היה בהסכמה".

Stealthing

הסרת קונדום ללא הסכמה של הפרנטנר.ית היא תופעה מוכרת, ואף יש לה שם – stealthing (או בעברית: 'התגנבות'). בעולם החקיקה בנושא הולכת ומתרחבת: מדינות כמו אוסטרליה, קנדה, גרמניה, ושוויץ מתייחסות להסרת קונדום ללא הסכמה כאל פגיעה מינית. בשוויץ, בריטניה, וניו זילנד אנשים אף הורשעו באונס על מקרים דומים. בשנה שעברה הצטרפה לרשימה גם קליפורניה, ובכך הפכה למדינה הראשונה בארצות הברית להכריז על הסרת קונדום ללא הסכמה כהטרדה ועבירה מינית. המעשה ייחשב עבירה אזרחית שמאפשרת לנפגעים.ות לתבוע את העבריינים לפיצויים אך לא למאסר כמו במשפט הפלילי.

הריונות לא-רצויים נגרמים על ידי גברים

בישראל לא הוגש מעולם כתב אישום בנושא, ונדמה שמערכת המשפט הישראלית בוחרת שלא להתמודד עם מקרים מהסוג הזה. על אף העדויות שליוו את תלונתה של יערה, הפרקליטות בחרה שלא להביא את התלונה לכדי כתב אישום בטענה שמעמדה המשפטי של העברה אינו בהיר מספיק. זאת על אף שהחוק קובע כי אינוס הוא "מעשה של בעילת אישה שלא בהסכמתה החופשית" ו/או "מעשה של בעילת אישה בהסכמתה שהושגה במרמה לגבי מהות העושה או מהות המעשה". הסרה של קונדום מבלי לומר לבת/בן הזוג עונה על שתי ההגדרות.

על אף הבסיס החוקי להעמדה לדין המקרה של יערה ומקרים דומים לא מוצאים מענה אצל רשויות החוק. למרות זאת יערה לא מוותרת, והיא מבקשת צדק עבורה ועבור נפגעות נוספות: "אני מבקשת לכל הפחות שהתוקף [שלי] יוזמן לחקירה וגירסתי תיחקר. אני מבקשת להבין כיצד ייתכן שתחנת המשטרה לב תל אביב הגדירה את המקרה שלי 'בעילה שלא בהסכמה חופשית', ואז תחנת המשטרה שכונות סגרה את התיק ללא חקירה. אני דורשת את זכותי כאזרחית במדינת ישראל לקבל את שירותי המדינה והמשטרה. ערן כפה עליי מין שלא בהסכמה. אין זה משנה אם היינו זוג, כמה פעמים קיימנו יחסי מין בעבר, ואם הסכמתי באותו ערב נורא לחדירה".

 

נפגעת? את.ה לא לבד – בכל שלב עומד לרשותך קו הסיוע
1202 קו סיוע כללי לנפגעות תקיפה מינית | 04-6566813 קו סיוע לנפגעות אלימות ותקיפה מינית בחברה הערבית | 02-6730002 קו סיוע לנשים ונערות דתיות נפגעות תקיפה מינית | 1203 קו סיוע לנפגעי תקיפה מינית | 02-5328000 קו סיוע לגברים ולנערים דתיים נפגעי תקיפה מינית

 

בתמונה הראשית: Photo by cottonbro studio: https://www.pexels.com/photo/person-holding-a-contraceptive-5713041

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

נשים בעלות דעות שונות, אמונות שונות נפגשות ומדברות על כל מה שדומה וגם על השונה, בכבוד, הקשבה והכלה. מחפשות את המשותף מתוך כאב על המצב בחברה, על הפילוג והכוחנות. גם בזמנים כאלה אפשר ונכון למצוא ולתת מקום לדומה ולמחבר.

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.