בעקבות ביטול האפשרות להפלות בארה"ב

מאת גבריאלה בלייר
תרגום: קרן שפי

אני אם לשישה – ומורמונית. אני מכירה היטב את הטיעונים בסוגיית ההפלות, הטיעונים הדתיים וגם כל השאר. הקשבתי לגברים עושים הצגות בנושא הזכויות של נשים על גופן, ואני משוכנעת שלאמיתו של דבר, יש לגברים בדיוק אפס עניין לשים סוף להפלות. הנה למה:

אם רוצים לשים סוף להפלות, צריך למנוע הריונות לא רצויים. וגברים אחראים למאה אחוז מההריונות הלא-רצויים. באמת. אולי חשבת עכשיו: צריך שניים! כן, צריך שניים בשביל הריונות מכוונים. אבל כל ההריונות הלא-רצויים נגרמים על ידי פליטת זרע לא אחראית של גברים. נקודה. קשה לך להאמין לי? אני יכולה להראות לך למה.

גבר יכול לגרום ליותר מאלף הריונות לא רצויים בשנה אחת

בתור התחלה, נשים יכולות להיכנס להריון בערך יומיים בחודש, ורק למספר שנים מוגבל. בשנה אחת, יוצא שיש כ-24 ימים שבהם אישה יכולה להיכנס להריון. אבל גברים יכולים לגרום להריון 365 ימים בשנה. למעשה, אם אתה גבר שגומר כמה פעמים ביום, אתה יכול עקרונית לגרום כמה הריונות לא-רצויים ביום. בעיקרון גבר יכול לגרום יותר מאלף הריונות לא רצויים בשנה אחת. ולמרות שאיכות הזרע שלהם יורדת עם הגיל, גברים יכולים לגרום להריונות לא-רצויים מרגע הבגרות המינית ועד מותם. אז אפילו רק עם ביולוגיה בסיסית ולוח שנה, קל לראות שגברים הם הבעיה כאן.

מה לגבי אמצעי מניעה? אם אישה לא רוצה להסתכן בהריון לא רצוי, למה שהיא לא פשוט תשתמש באמצעי מניעה? אישה שמסוגלת לעשות הפלה בטוח יכולה להשתמש באמצעי מניעה, לא? שאלות מעולות.

הגלולה למניעת הריון היא אולי ההמצאה הכי גדולה במאה העשרים, ואני אסירת תודה עליה, אך היא גם ברוטלית מאוד. עבור הרבה נשים, יש לה תופעות לוואי מחרידות. עד כדי כך, שכאשר נוצרה גלולה למניעת הריון לגברים, מנהל המזון והתרופות לא אישר אותה בגלל תופעות הלוואי שלה. ורשימת תופעות הלוואי שלה היתה בערך בשליש האורך של רשימת תופעות הלוואי הידועות של הגלולה לנשים. רק על הסיפור הזה היה אפשר להתעכב הרבה, אבל אני רק אצביע על העובדה, למקרה שלא שמת לב אליה, שכחברה, לא ממש אכפת לנו אם נשים סובלות, פיזית או מנטלית, כל עוד זה מקל על החיים של גברים.

אבל היי, גברים, חדשות טובות: למרות תופעות הלוואי האיומות, נשים עדיין ממש מוכנות להשתמש בגלולות. למרבה הצער, הן לא נגישות כמו שהן צריכות להיות. בשביל להשיג אמצעי מניעה, נשים צריכות תור לרופא ומרשם. זה לא חינם, ולעתים קרובות זה לא זול. אי אפשר להשיג גלולות לנשים בקלות או ברגע האחרון, והן לא עובדות מעכשיו לעכשיו. גלולות למניעת הריון תובעות שימוש יומיומי ולא משאירות הרבה מרווח לטעות, לשכחנות, או להפרעות לא צפויות בלו"ז היומי. ושוב – תופעות הלוואי עלולות להיות ברוטליות. אני עדיין אסירת תודה על הגלולות בבקשה אל תיקחו אותן מאיתנו.

מדברות הפלות

גברים לא אוהבים קונדומים

אני רק אומרת שאמצעי מניעה לנשים הם לא פשוטים או קלים. בניגוד לכך, בואו נסתכל על אמצעי מניעה לגברים, כלומר קונדומים. קל לקנות קונדומים בכל שעה. הם זולים, נוחים, ולא מצריכים מרשם. הם יעילים ועובדים מיד ברגע שצריך אותם. גברים יכולים לשמור מלאי שלהם למקרה הצורך, ולהיות מוכנים תמיד. מדהים! הם כל כך יותר קלים לשימוש מאשר אמצעי מניעה לנשים. וכבונוס, רוב הנשים מאוד שמחות כשגברים משתמשים בקונדומים. הם מגינים עלינו ממחלות מין, הם לא מפחיתים את העונג שלנו בזמן סקס או מונעים מאיתנו לגמור. והחלק הכי טוב? כל כך הרבה יותר קל להתנקות אחר כך – אין צורך לדדות לשירותים עם השפיך שלכם נוזל במורד הרגליים שלנו. אז למה לכל הרוחות יש אי פעם הריונות לא-רצויים? למה גברים לא פשוט משתמשים בקונדום כל פעם שהם עושים סקס? נראה כל כך פשוט, נכון?

אה. נזכרתי. גברים לא אוהבים קונדומים. למעשה, לעתים קרובות גברים לוחצים על נשים לעשות סקס בלי קונדום. קורה אפילו שגברים מורידים את הקונדום בזמן סקס בלי רשותה או ידיעתה של האישה. (טיפ למתקדמים: זו תקיפה מינית).

למה שגברים ירצו לעשות סקס בלי קונדום? שאלה טובה. נראה שזה בגלל שבמשך החדירה, להיות בלי קונדום מעצים את העונג שבחוויה. אז יש גברים שמוכנים להסתכן בלהכניס אישה להריון – לסכן את חייה, פשוטו כמשמעו, את הבריאות שלה, את המעמד החברתי שלה, את מערכות היחסים שלה, ואת הקריירה שלה – כדי שיוכלו לחוות כמה דקות של קצת יותר עונג? באמת? כן. כן באמת.

על מה אנחנו מדברים כאן מבחינת העונג? אם יש סקאלה של עונג, כשכאב מתחיל מאפס ויורד למספרים השליליים, וגירוד בגב זה חמש, ואורגזמה בלי קונדום היא עשר, איפה נופל סקס עם קונדום? שבע, שמונה?

אז זה לא שסקס בלי קונדום זה לא כיף, הוא פשוט לא כיף באותה מידה. שמונה במקום עשר. אני רוצה להדגיש את זה שוב: גברים בוחרים שוב ושוב להעמיד נשים בסיכון רציני על ידי סקס בלי קונדום, כדי לחוות כמה דקות של קצת יותר עונג.

תזכרו, לטובת מי שבאמת לא יכולים לסבול קונדומים, שלגברים יש גם אמצעי מניעה ללא-קונדום, מוכן-תמיד, שמגיע בילט אין, זה נקרא לגמור בחוץ. זה אמצעי מניעה לא מושלם, יש עליו הרבה בדיחות, אבל הוא גם יעיל ברמה מסוימת. אז בטוח שאפשר לצפות מגברים שלא שמים קונדום לפחות לגמור בחוץ כל פעם שהם עושים סקס, נכון? לא. ולמה לא?

אז שוב, מתברר שזה קצת יותר מענג להגיע לשיא בתוך וגינה מאשר, נניח, על הבטן של הפרטנרית. אז גברים מוכנים לסכן את החיים, הבריאות והרווחה של נשים, כדי לחוות טיפטיפה יותר עונג במשך הבערך חמש שניות של האורגזמה.

זה מבעית ומבלבל להבין שזו הבחירה שגברים עושים. ובכנות, אני לא כועסת על זה כמו שהייתי צריכה לכעוס, כי אנחנו מלמדים גברים, מהרגע שהם נולדים, להאמין שלעונג שלהם יש חשיבות עליונה.

"כידוע, אנחנו רק רוצות להפיל כל היום"

על עונג וביולוגיה

אם כבר הגענו לפה, בואו נדבר קצת יותר על עונג וביולוגיה. ידעת שגבר לא יכול להכניס אישה להריון בלי לחוות אורגזמה? כלומר, אפשר להסיק שלהכניס נשים להריון זה מעשה מענג עבור גברים. אבל האם ידעת גם שגברים יכולים להכניס אישה להריון בלי שהיא תחווה שום עונג? למעשה, גבר בהחלט יכול להכניס אישה להריון בעודו גורם לה כאב בלתי נסבל, טראומה ואימה. בניגוד לכך, אישה יכולה לגמור בשרשרת, עם או בלי פרטנר.ית, ולא להכניס את עצמה להריון אפילו פעם אחת. האורגזמה הנשית פשוט לא קשורה להריון או לפוריות – הדגדגן שלה קיים לא כדי ליצור תינוקות חדשים, אלא פשוט בשביל העונג. לא משנה כמה אורגזמות יש לה, הן לא יכניסו אותה להריון. הריונות יכולים לקרות רק כשגברים מגיעים לאורגזמה. הריונות לא-רצויים יכולים לקרות רק כשגברים מגיעים לאורגזמה בצורה לא אחראית.

המשמעות של זה היא שאישה יכולה להיות ה"שרמוטה המשתרמטת" ביותר בכל העולם כולו, מישהי שאוהבת לגמור כל היום וכל הלילה, והיא עדיין לעולם לא תמצא את עצמה בהריון לא-רצוי, אלא אם גבר יופיע שם ויגמור בצורה לא אחראית. נשים שנהנות מסקס לא גורמות להריונות לא רצויים והפלות. גברים שנהנים מסקס וגומרים בצורה לא אחראית הם מה שגורם להריונות לא רצויים והפלות.

בואו נדבר עוד קצת על אחריות. גברים לעתים קרובות לא יודעים, ולא עולה בדעתם לשאול, האם הם גרמו להריון. אולי הם לעולם לא חושבים על זה, בכלל לא מקשרים בין סקס לעשיית תינוקות. למה? כי כשגברים גורמים להריונות לא-רצויים אין לזה שום תוצאות בשבילם. אם האישה מחליטה לעשות הפלה, יכול להיות שהגבר לעולם לא ידע שהוא גרם להריון לא-רצוי עם האורגזמה הלא אחראית שלו. אם האישה מחליטה ללדת את התינוק, אולי למסור אותו לאימוץ, יכול להיות שהגבר לעולם לא ידע שהוא גרם להריון לא-רצוי עם האורגזמה הלא אחראית שלו, או שעכשיו יש בעולם ילד.ה עם חצי מהדי.אנ.איי שלו.

כשהפלה לא חוקית, נשים מתות

תפסיקו לבייש נשים ותטילו את האחריות על האשמים האמיתיים

כשנושא ההפלות עולה לדיון, גברים עשויים לחשוב: "הפלה זה דבר נורא; נשים לא צריכות לעשות הפלה", בלי לחשוב בכלל על הגבר שגרם להריון הלא-רצוי. אם אתם לא מטילים על הגברים את האחריות להריונות הלא-רצויים, אתם רק מבזבזים לעצמכם זמן. תפסיקו למחות במרפאות להפלות. תפסיקו לבייש נשים. תפסיקו לנסות לשנות את החוקים שמאפשרים הפלות. אם באמת אכפת לכם ואתם רוצים להפחית את ההפלות בארץ הזאת או להפסיק אותן, פשוט תטילו על גברים את האחריות למעשים שלהם.

איך מצב כזה ייראה? מה היה קורה אילו היה מחיר אמיתי ומיידי עבור גברים שגורמים להריון לא-רצוי? איזה סוג של מחיר ייראה הגיוני בעינינו? האם זה צריך להיות מחיר נוראי, מכאיב, מבחיל, מצלק, יקר, מסוכן ומשנה-חיים כמו להכריח אישה לעבור תשעה חודשים של הריון לא-רצוי?

למיטב נסיוני, גברים ממש אוהבים את האשכים שלהם. אילו גמירות לא אחראיות היו מסכנות את האשכים שלהם, הם היו מפסיקים להתנהג בחוסר אחריות. האם סירוס נראה כמו עונש אכזרי ומוזר? בהחלט. אבל האם זה נורא יותר מאשר להכריח חצי מיליון נשים בשנה להקיא כל יום במשך חודשים, לעלות עשרים קילו, ואז שהגוף שלהן ייקרע בלידה? האם כמה גברים שיסורסו זה דבר גרוע יותר מאשר נשים שמתות בזמן הריון כפוי ולידה כפויה? תעבירו חוק שקובע עונש של סירוס לגבר שגרם להריון לא-רצוי, תיישמו את החוק, תנו לתקשורת לספר על זה, ותוך שלושה חודשים או פחות, טא-דאם! אין יותר הפלות בכלל. הצלחת לדמיין את זה? תוך פחות משלושה חודשים אין יותר הפלות, בלי שום ניסיון לאסור אותן. מדהים. מי מכם שחושבים שהפלה זה רצח, לא הייתם מוכנים לסרס כמה גברים כדי למנוע חצי מיליון רציחות בשנה?

ואם לא, האם זה כי למעשה יותר חשוב לכם למשטר את הגופים, המוסר והמיניות של נשים, ולא להפחית או למנוע הפלות? (זו שאלה רטורית). היי, אפילו אפשר להרשות לגברים שיסורסו להקפיא זרע לפני כן – רק למקרה שהם ירצו יום אחד להביא ילד בצורה אחראית.

לא מסוגלים לדמיין עונש פיזי לגברים? למרות שנראה שאין לכם שום בעיה, אפילו להפך, עם הרעיון של עונש פיזי לנשים? בסדר. אז מה בדבר הרעיון המונע הבא: עם ההתבגרות המינית, כל הזכרים יידרשו על פי חוק לעבור וסקטומיה. זה הליך בטוח מאוד, הפיך, חודרני בערך באותה מידה כמו הבדיקה שעוברת אישה שבאה להוציא מרשם לגלולות. זה קצת צורב למשך 24 שעות, וזו בערך תופעת הלוואי היחידה. אם וכאשר הזכר יהפוך למבוגר אחראי, ואולי ימצא זוגיות, ואם הם ירצו תינוק, אפשר להפוך את ההליך, ואז לערוך אותו שוב עם תום השלב של הבאת הילדים. וכל הזכרים יכולים להקפיא זרע לפני ההליך, רק למקרה.

זה לא כזה רעיון מופרך. 80% מהגברים בארצות הברית עוברים ברית מילה, רובם כתינוקות, וברית מילה זה לא הפיך.

מה צריך להיות המחיר?

לא אהבת את הרעיונות שלי? זה בסדר. אני בטוחה שיש רעיונות יותר טובים. קדימה, יש לך הזדמנות להציע את שלך. הנקודה שלי היא שעבור מי שרוצה לשים סוף להפלות, אין היגיון בהתמקדות בנשים. הפלה היא ה"תרופה" להריון לא-רצוי. כדי למנוע הפלות, צריך למנוע את ה"מחלה" – הריונות לא-רצויים. והדרך היחידה לעשות את זה היא להתמקד בגברים, כי: גברים גורמים 100% מההריונות הלא-רצויים, או, אורגזמות חסרות אחריות של גברים גורמות ל100% מההריונות הלא-רצויים.

אם אתה גבר, מה צריך להיות המחיר מבחינתך בשביל שאף פעם לא תגמור בצורה חסרת אחריות? האם זה צריך להיות מחיר כלכלי? אולי אובדן של זכויות וחופש? כאב פיזי? תשאל את עצמך: מה צריך כדי שתעריך את החיים של הפרטנרית שלך יותר מאשר את הנוחות או העונג הרגעי של עצמך? אולי אתה אדם שקל לו יותר ללמוד בעזרת אנלוגיות? אם כן, נסה את האנלוגיה הזאת: תחשוב על עוד משהו מענג בחיים, למשל אוכל. תחשוב על הארוחה האהובה עליך, או על הקינוח או המשקה האהובים עליך. מה אילו היית מגלה שכל פעם שאתה מתענג על המאכל הזה, אתה בסכנה לגרום כאב פיזי ומנטלי נוראי לאדם שאתה מכיר בצורה אינטימית. יכול להיות שלא ייגרם שום כאב, אבל יש סיכון ממשי שכן. במצב כזה, בטח לא היית אוכל את המאכל הזה שוב לעולם, נכון? לא שווה את הסיכון!

ואז, מה אילו היית מגלה שיש משהו פשוט שאתה יכול לעשות לפני האוכל, שמונע את הסיכון לגרום כאב למישהו אחר. חדשות טובות! אבל מה – הדבר הפשוט שאתה צריך לעשות גורם לחוויית האכילה להיות קצת פחות מענגת. רק כדי להבהיר, היא עדיין תהיה מאוד מענגת, אבל קצת פחות. למשל, אולי אתה צריך לאכול את המאכל עם כף או מזלג שאתה לא אוהב במיוחד. האם היית מסכים לעשות את הדבר הפשוט הזה, ולמנוע את הסיכון שתגרום כאב לאדם שמוכר לך אינטימית בכל פעם שאתה אוכל את המאכל הזה? ברור שכן.

קונדומים, או אפילו לגמור בחוץ, הם הדבר הפשוט הזה. אל תסכן נשים. אל תבחר למקסם את העונג של עצמך אם זה עלול לגרום כאב ונזק לנשים. מי שבשלטון הם בעיקר גברים. מי שקובעים את החוקים הם בעיקר גברים. וגברים יכלו לשים סוף להפלות תוך שלושה חודשים או פחות בלי להתקרב בכלל לחקיקה לגבי הפלות או אפילו לדבר על נשים. תפסיקו לנסות לשלוט בגופים ובמיניות של נשים. הריונות לא-רצויים נגרמים על ידי גברים.

הטקסט פורסם במקור ב- "huffington post" על ידי גבריאלה בלייר. ספרה של בלייר "שפוך באחריות: דרך חדשה לחשוב על הפלה" ("Ejaculate Responsibly: A Whole New Way to Think About Abortion"), יצא באוקטובר האחרון. ניתן לרכישה באנגלית בלינק

צילום תמונת הכותרת: AFP

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

בשבוע שעבר התקיים כנס "אין בריאות נפש בלי דמוקרטיה" בו דיברו על החשיבות של הנפש שלנו מאז מלחמת השבעה באוקטובר ובמאבק לשחרור החטופים והחלפת הממשלה. אחת מהדוברות בכנס, ד"ר הילי כוכבי, מסבירה את הקשר בין הנפשי לפוליטי ומדוע הפסיכולוגיה מאז ומעולם, לא הייתה ניטרלית
אלירן מזרחי שם קץ לחייו לאחר שחזר ממילואים בעזה ולקראת קבלה של צו גיוס חדש. מזרחי התמודד עם פוסט טראומה והתקשה להתמודד עם החזרה לשגרה ולא ראה מוצא ממצבו. גיל אליעזר, מתודד עם פוסט טראומה בעצמו, כתב לנו מונולוג שמכוון כלפינו, החברה כולה, ומבקש לראות ולא להעלים עיניים.

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.