רבקה מיכאלי, שחקנית ותיקה ומוכשרת לכל הדעות, צוטטה בפרשת איבגי באופן שמספר את כל הסיפור של תרבות האונס בקצרה ולעניין: "אני חושבת שאיבגי נתן את הדין ואני חושבת שעם ביצוע הגזר דין הוא צריך לגמור את הפרשה ולחזור לעבוד. אם הייתי יכולה לספק לו עבודה, הייתי כן נותנת לו. אפשר לסלוח ולהבין. אני לא חושבת שבזאת צריך לגדוע את הפרנסה שלו ולגזול מאיתנו שחקן כל כך חשוב. כי בסך הכול העונש הוא כבד והוא כבר קיבל את עונשו הגדול, הוא ספג את החלק הגדול של העונש – אם ירצה או לא ירצה, מודה או לא מודה".

במקביל, החודש התוודענו, אוהדות ואוהדי הכדורגל בישראל, ששני ״כוכבי״ פרשת הכדורגלנים והנערות לא ימשיכו לשחק בעונה הבאה במכבי ת״א. ההודעה לא הגיעה באופן רשמי אבל השחקנים, דור מיכה ועומר אצילי, לא הוזמנו למחנה האימונים של הקבוצה ונרמז להם שכדאי שיתחילו לחפש קבוצה אחרת, כי את המדים הצהובים-כחולים הם כבר לא ילבשו.

כבר עם תחילת הפרשה הרחיק מועדון הכדורגל את שני החשודים, עוד טרם החלה והסתיימה חקירת המשטרה בנושא וטרם החליטה הפרקליטות האם להגיש נגדם כתב אישום. לעומת זאת, משה איבגי נחקר במשטרה, עומת עם המתלוננות, ישב על ספסל הנאשמים בבית המשפט, הורשע וקיבל עונש (מגוחך למדי לעומת חומרת המעשים והשיטתיות שלהן לכאורה). יחד עם זאת הרחקתו מעולם התרבות בעת המשפט הייתה ״וולנטרית״ מטעמו ולאחרונה צצו קולות שונים, בינם של מיכאלי, שקראו לאפשר לו לחזור לשחק ולא רחוק היום שבו יצלמו סדרה חדשה או סרט בהשתתפותו של מי שהוא היום עבריין מין מורשע, שלא התנצל בפני המתלוננות הרבות, לא הביע חרטה אמיתית על מעשיו השפלים ועורך דינו אף הקפיד לציין כי עדיין נשקל ערעור מטעמו על פסק הדין וגזר הדין שניתנו לו. 

רבקה מיכאלי על משה איבגי, חדשות 12

הסלחנות של הגורמים השונים בעולם התרבות להתנהגות של איבגי, לעומת המסר החד משמעי של הנהלת מכבי ת״א בכדורגל מספרים לנו סיפור גדול יותר.

מכבי תל אביב וההנהלה השוויונית שלה (שני גברים ושתי נשים) בחרה לשים גבול מוסרי להתנהגות של שחקניה ולא לחכות לסיום ההליך הפלילי, באמירה ברורה לנשים ולגברים, לאוהדות ולאוהדים, לילדות ולילדים שמעריצים את השחקנים הללו: אין מקום לניצול מיני של נשים באשר הן ושלא משנה כמה מוכשרים השחקנים ותורמים לקבוצה, הם יורחקו מהמגרש, כי יש ערכים שחשובים יותר מכדורגל.  

לצערי דווקא בעולם התרבות, שנחשב בעיני רבים ערכי ומוסרי יותר מעולם הספורט, ישנה סלחנות רבה לעבירות מין, הבנה יתרה כלפי פוגעים ותוקפים וחוסר יכולת להתמודד עם התנהגות בלתי מוסרית ובמקרה של איבגי גם פלילית. ההרשעה בבית המשפט לא מספיקה כדי להרחיק אותו לצמיתות מהבמות ומהמסכים של כולנו.

ההתנהלות הזו מעבירה מסר שלילי לגברים ולנשים – לפיו, אנחנו מעדיפים את הגברים המוכשרים שלנו, גם אם הם אלימים ופוגעניים, על פני נשים שצריכות לחשוש מלהגיע למקום עבודתן, לחשוש מעתידן המקצועי שתלוי רבות בטאלנטים הללו ופשוט צריכות להתמודד עם המציאות, בה באופן קבוע, ניתן גיבוי לגברים אלימים בתעשייה. בין אם זה אייל גולן או משה איבגי, שאין ספק בכישרונם הרב, צריך להודות שהתנהגותם פסולה מבחינה מוסרית. כן, התנהלותם הפלילית אינה תואמת את הערכים והנורמות של החברה הישראלית בשנת 2020 ואולי הגיע הזמן שילמדו דווקא מעולם הספורט כיצד ראוי להתנהל במקרים כאלה. 

מועדון הכדורגל של מכבי תל אביב מבין את גודל האחריות שיש לו בעיצוב הנורמות בעיקר בקרב צעירים ובני נוער וכמובן גברים בכל גיל שרואים את ההתנהלות המרשימה של המועדון בפרשה ומבינים שהמציאות השתנתה. הלוואי שגם עולם התרבות והמוזיקה הישראלית יתקדם לשנת 2020, בין אם בהשמעת זמרות או בהרחקה של פוגעים ועברייני מין מהבמות והמסכים שלנו. כי הגיע הזמן. 

תמונת הכותרת – הכדורגלנים החשודים בפרשה. צילום: עוז מועלם

איך לעשות תקשורת בתרבות האונס: "פרשת" הכדורגלנים והנערות

תגובות

תגובה אחת

  1. איגודי הספורט מחוייבים לנורמות עולמיות. לצערי בתרבות אין חובה כזו. מעניין היה לשאול את גילה אלמגור אם גם היא סובלנית כמו רבקה מיכאלי, לאחר שעברה בעצמה את האונס על הסט, עליו סיפרה לפני מספר שנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

אלירן מזרחי שם קץ לחייו לאחר שחזר ממילואים בעזה ולקראת קבלה של צו גיוס חדש. מזרחי התמודד עם פוסט טראומה והתקשה להתמודד עם החזרה לשגרה ולא ראה מוצא ממצבו. גיל אליעזר, מתודד עם פוסט טראומה בעצמו, כתב לנו מונולוג שמכוון כלפינו, החברה כולה, ומבקש לראות ולא להעלים עיניים.

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.