Reading Time: 3 minutes

עונשים והטפות לא ימנעו את פרשת קפריסין הבאה

בסולם ההתפתחות המוסרית האנושית הצעירים מפרשת קפריסין ממוקמים בשלב הטרום מוסרי, ובו תגובות כמו הטפות וענישה אינן הפתרון היעיל ביותר. מה כן? לילי הלפרין מציעה לקדם לימודים של חשיבה מוסרית, כדרך לצמצם אלימות כלפי נשים.
Reading Time: 3 minutes

מאת: לילי הלפרין

מימון ההמונים שהסתיים בימים אלה כדי לסייע לצעירה הבריטית מפרשת איה נאפה במאבק לטיהור שמה, והתחקיר של אורלי וגיא על שאירע שם, מחזיר אותנו שוב לקיץ 2019 וטוב שכך. אל לנו לשכוח את מה שאירע ביולי האחרון בעיירת הנופש הקפריסאית בין חבורת הצעירים מישראל לבין התיירת הבריטית. נושא אשר העסיק את הציבור ואת התקשורת.

גם אם יסתבר כי במעשיהם לא עברו על החוק, והתנהגות חברי הקבוצה המעורבת אינה פלילית, מעלה הפרשה שאלות נוקבות הנוגעות למוסר וערכים, הבחנה בין טוב לרע וגבולות ואיסורים. לא רק אצל הצעירים עצמם, אלא גם אצל סביבתם ואצל חלקים מהחברה הישראלית, אשר קיבלו אותם כגיבורים ואת התנהגותם כנורמטיבית.

הופעתם בתקשורת וברשתות החברתיות, הפצת סרטוני וידאו אינטימיים בהם תועדה הצעירה והסבריהם על חלקם באירוע, משקפים כולם כשל ערכי והיעדר חשיבה מוסרית.

התנהלותו של כל אחד מחבורת הצעירים אופיינה באי לקיחת אחריות, התעלמות מצדק וממידות אנושיות. לא זכינו לראות ולו קורטוב של חמלה לנפגעת הצעירה, לא הובעה סליחה או חרטה על הסבל הפיסי והרגשי ואף לא על תיעוד האירוע בסרטונים אשר צולמו והופצו בלא ידיעתה.

אף אחד  מהם לא התאמץ להיראות כ"אדם טוב" ובעל מצפון. אדרבא, שוב ושוב דחו הצעירים או באי כוחם את הטענה על תקיפה מינית או שהיא הייתה קורבן לאונס. לדבריהם מדובר בתלונת שווא ואת האחריות לאירוע כולו הטילו על הצעירה עצמה "שרצתה את זה".

סולם ההתפתחות המוסרית: הצעירים מדורגים בשלב הטרום מוסרי

לורנס קולברג, אחד החוקרים הבולטים בתחום החשיבה המוסרית, חילק את ההתפתחות המוסרית והאוניברסלית של האדם לשלשה שלבים, זאת בהתבסס על ראיונות בהם הוצגו למרואיינים דילמות מוסריות מתחומי חיים שונים.

תשובותיהם של הנשאלים, ובעיקר הנימוקים שנלוו לבחירה, שקפו לדעתו של קולברג את התייחסותם לבעיות אתיות, את יחסם לחוק ואת הבנתם של ערכים.

בסולם אותו פיתח, מתאימה התנהגות הצעירים לשלב הראשון הטרום מוסרי. ברמה זו המוסר והציות לחוק אינם נשענים על מוסכמות חברתיות, הם אגוצנטריים בלבד וללא כל התחשבות באחרים. השיפוט המוסרי ברמה זו מתבסס על שיקולי כדאיות – אם כדי לחמוק מעונש ואם לשם קבלת פרס.

התנהגותם רחוקה מהשלב המתקדם יותר בסולם זה בו השמירה על החוקים החברתיים מופנמת על ידי הפרט. ברמה זו האדם בעל המצפון האישי, מגלה רגישות לזכויות האחר ורואה את עצמו כחלק מן הסדר החברתי, ומכללי המוסר היהודי המחייבים לא רק את "סור מרע" אלא גם את "עשה טוב".

הטפות וענישה לא יוצרות חשיבה מוסרית  

זה מוסרי לחנך למוסר, כאשר החינוך אינו מבוסס על הטפות, איומים או ענישה ומתייחס לשונות של החברה הישראלית. מקולברג ומאחרים למדנו כי אין זו הצהרה בלבד וכי חשיבה מוסרית היא יכולת מתפתחת היכולה להשתנות לאורך חייו של האדם ובחלקה היא אף ניתנת למדידה ולהערכה.

בצל האירוע הקשה ונספחיו, יש אם כן לפעול כדי לקדם את החשיבה המוסרית אצל בני נוער וצעירים ולגרום להם לבחון את עמדותיהם. על משרד החינוך להגביר את הפיתוח ואת התקצוב של תכניות לחינוך מוסרי, חברתי ואוניברסלי.

תמונה של לילי הלפרין
לילי הלפרין

במקביל יש להרחיב בידע, בתכנים ובדילמות מוסריות את תכניות הלימודים הקיימות כבר במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית והמשיקות לתחום זה. הכוונה לתכניות לחנוך לערכים, כישורי חיים, מיניות, מגדר ואזרחות.

הכשרה שתעסוק בהיבטים המרכזים של החינוך המוסרי צריכה לפעול במוסדות המכשירים את המורים לעתיד, ובהשתלמויות של הצוותים החינוכיים הפועלים כבר בתוך מערכות החינוך. הכשרה זו צריכה לפעול בקרב כלל המורים ולא דווקא בקרב אלה הממונות על התחום החברתי ערכי. היא תסייע לאנשי החינוך להטמיע ערכים אלה בקרב תלמידיהם ולהתמודד עם שאלות מוסריות העולות תוך כדי פעילותם השוטפת אם כמחנכים בשעות חינוך ואם בהוראת המקצועות השונים.

פעילות מסוג זה בתוך מערכת החינוך וחשיפת הצעירים למודלים ראויים לחיקוי של דמויות משמעותיות בחייהם – הורים, מורים ומנהיגים – הם אתגרים חשובים מאין כמותם, העשויים לעצור את השחיקה ואת הפיחות המוסרי והערכי אשר מקיפים את החברה הישראלית כעננים כהים.

הכותבת היא יו"ר מרכז אמת לסובלנות

לכתבות נוספות בנושא פרשת קפריסין לחצו כאן

תמונה בראש הכתבה: webandi מאתר Pixabay

רוצות לקרוא עוד כתבות כאלה? תמכו בנו באופן קבוע או חד פעמי על מנת שנוכל להמשיך ולעשות תקשורת פמיניסטית

כתיבת תגובה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד באותו נושא:

לומדות מהבריטיות: שש הנקודות להצלחת מחאת הנשים

Reading Time: 3 minutes אקטיביסטיות, כמו "נשים עושות שלום", עובדות למעננו ולא רואות תוצאות מיידיות. "קבוצת שש הנקודות" נותנת תקווה: סיפור של אצילות אנגליות שקידמו את מעמד הנשים. והמסקנה? בישראל ובבריטניה: הזמן למחאת נשים הוא תמיד עכשיו

סוכנות הדוגמנות שאחרי מחלת הסרטן

Reading Time: 3 minutes מחלת הסרטן השאירה את נ' עם גוף חדש. כשהמליצו לה לדגמן היא תהתה אם תוכל לייצג אידיאל יופי שחולות אחרות יתחזקו ממנו. אבל מה שקרה לה כשהגיעה לסוכנות עם הצלקות על עורה, היה אחר משציפתה

איך קומדיות רומנטיות מסכנות חיים של נשים?

Reading Time: 4 minutes קומדיות רומנטיות מציגות התנהגויות כמו מעקב, בידוד, השפלה והטרדה מינית, כחלק מפעולה רומנטית שמובילה לאהבת אמת. מחקרים מראים שהסצנות על המסך משפיעות על התנהגות בפועל, ומובילות לבסוף להטרדות, איומים ואלימות שנשים חוות מדי יום

כולנו מיכל סלה: כשהטראומה שלך היא בעצם גם שלנו

Reading Time: 3 minutes רצח הנשים בישראל מוציא אותנו לרחובות. לא רק כדי לזעוק בשם המתות, אלא כדי לשמור על עצמנו: כולנו נמצאות בקבוצת סיכון להיפגע מאלימות. רקפת גינסברג כותבת על הטראומה הקולקטיבית, שעוברת מדור לדור של נשים בישראל