אקטיביסטיות נותנות תשובות

מאת: אנונימיות

אייל גולן סגר חמש הופעות בבלומפילד. הכרטיסים נמכרו במהירות ותוך מספר ימים, כבר היו סולד אאוט. הישג מרשים ביותר לאמן, אבל מרשים פחות לנו, כחברה. מידי ערב, לאורך שבוע ההופעות של גולן, אנחנו יוצאות לרחובות הסובבים את בלומפילד ומניחות פלאיירים על המכוניות החונות, שיזכירו למי שהגיעו לשמוע אותו את המשמעות של תמיכה בו. תמיכה באיל גולן היא עמדה. לארח אותו בתכניות זה לנקוט עמדה. לראיין אותו זה לנקט עמדה וגם להינות מהופעותיו, זה לנקוט עמדה נגד הנפגעות ובעד השתקתן.

הפעולה שלנו קיבלה תהודה בכל מקום ובתגובות, נאמר עלינו שאנחנו קנאיות שלא ברור מה אנחנו רוצות מאיל גולן. אז חשבנו לענות על השאלות ולהסביר למה בחרנו לעשות את מה שאנחנו עושות. 

האם אנחנו שונאות את המוסיקה של איל גולן ומקנאות במזרחי מצליח?

אנחנו נשים מגוונות וחלקנו הגדול מזרחיות. יש בינינו מי שגדלו על שיריו של איל גולן ואהבו אותם והיום, מתבאסות שלא להקשיב להם יותר. אך בעוד שאנחנו יודעות להעריך את המוזיקה ואת הכישרון שלו, אנחנו בוחרות שלא לתת יד לפגיעה ולהשתקה ולא להתעלם מכך שגולן ניצל, לכאורה, את הכוח וההצלחה שלו על מנת לפגוע בנשים צעירות ובקטינות. 

האמת, שהרמנו גבה כבר ביום בו גולן חשב שזה סבבה לקרוא לאם ילדיו (המהממת!), בפריים טיים "סטייק אנטריקוט" ולהודות שהוא בוגד בה כי "מדי פעם צריך לאכול גם פרוסת שוקולד". 

אבל הוא יצא זכאי אז מה אתן רוצות עכשיו?

אייל לא יצא זכאי. התיק נסגר מחוסר ראיות, ולא מחוסר אשמה. וזה לא מפתיע בהתחשב בכך שהנפגעות נחקרו במשטרה בצורה מחפירה ובעקבות כך (ולכאורה גם בשל איומים שקיבלו), 10 מתוך 12 נפגעות החליטו לבסוף שלא להעיד.

מעבר לזה, גם אם משהו מותר מבחינת החוק, הוא לא בהכרח מוסרי או ראוי. הסטנדרט שלנו לחברה שבה אנחנו רוצות לחיות הוא גבוה יותר. אייל גולן והסובבים אותו ניצלו לכאורה את הכוח שהיה לו על צעירות וקטינות כזמר מצליח, ואת הרצון שלהן להיות קרובות לדמות הנערצת עליהם. הם התייחסו אליהן כאל חפץ שניתן "להעביר" מאחד לשני, ודרשו מהן לבצע מעשים מיניים כדי להשאר קרובות לאייל.

גם אם אתם לא מאמינים ומאמינות לכל מה שנאמר על ידי הנשים שנפגעו – חפשו רק את המעשים שאייל גולן בעצמו הודה בהם והסובבים אותו הודו בהם (ויקיפדיה "משחקי חברה") – זה מספיק כדי לשאול – האם זה היה בסדר אילו נהגו בי/באחותי/בבת שלי/באשתי ככה? אם התשובה שלך היא לא – למה לתמוך במעשים האלו כשהם קורים לאחרות? מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך. זו האחריות שלנו לגנות אותם ולעשות כמיטב יכולתנו כדי שדברים כאלה לא יקרו – לא לנו ולא לאף אחת אחרת.

"תיק חמור, יש פה הרבה ולא כלום כרגע"

אוקי, הוא עשה טעות, אבל הוא קיבל את העונש שלו ואפילו ביטלו לו הופעות. מה הוא אמור לעשות? להפסיק לחיות?

לא, הוא לא אמור להפסיק לחיות. מה שהוא כן צריך לעשות זה קודם כל לקחת אחריות. להתנצל. אבל לא רק להתנצל, אלא להבין שיש מחיר להתנהגות. להבין שהמעשים שנעשו בשמו ולכאורה על ידו, פגעו בנשים צעירות וקטינות וצילקו אותן. 

הוא צריך לבקש מהן סליחה ולהבין שהן לא חייבות לסלוח, לשלם על כל הטיפולים שהן יצטרכו לעבור כדי להתמודד עם מה שחוו, לדבר בפומבי על כך שאסור לנהוג ככה בנשים, לתרום כסף לארגוני סיוע, להוריד פרופיל ציבורי כל עוד הוא מהווה טריגר עבור הנפגעות. בנוסף, הוא צריך לטפל בעצמו כדי להבין מה מוסרי ומה לא, אילו מעשים סבירים ואילו לא. אלו חלק מהדברים שניתן לעשות. איל גולן מעולם לא לקח אחריות על המעשים שלו לכאורה ושל הסובבים אותו, ושילם עליהם מחיר פעוט בלבד. תמיכה בו כרגע היא תמיכה במעשים הנוראיים שעשה לכאורה או נתן להם יד. 

ומה עם כל הדברים הטובים שהוא עשה מאז ה-7.10?

זה טוב מאוד שגולן יודע לנצל את הכוח שלו למטרות טובות. אבל גם אם הוא עשה דברים טובים מאז, עדיין הכרחי בעינינו שיכיר בפגיעה שלכאורה ביצע וסייע לה וייקח אחריות על כך שהמעמד שלו נוצל לכאורה למטרות מזעזעות ופוגניות.

אבל יש לו ילדה, למה היא צריכה להיחשף לזה?

זה באמת נושא כואב ורגיש, והלוואי שהייתה דרך להביא את הנושא למודעות בלי שאף ילדה תיחשף לתכנים הקשים האלו. הלוואי שמעשים כאלו כלל לא היו מתקיימים ונערות לא היו נפגעות מהם. עם זאת, האחראי על המעשים האלה הוא גולן. ובהיותו אב, היה צריך לחשוב על האפשרות שמעשיו לא ישארו בחדרי חדרים, ויגיעו לאוזניה של הבת שלו.זה לא נכון לגלגל את האחריות והאשמה על מי שמציבות מראה לציבור ומזכירות את מעשיו. 

כואב לנו עבור הנשים והילדים שצריכים לשלם מחירים על פגיעות שגברים מבצעים, ואנחנו מקוות שלילדים של גולן יש דמויות בוגרות שיודעות להסביר להם שמעשים כאלו הם לא מוסריים, גם אם מי שעשה אותם הוא לכאורה אבא שלהם. זה משהו שגם גולן בעצמו יכול לעשות – לדבר עם הילדים שלו על זה שהוא טעה טעות חמורה מאוד ועכשיו הוא מתקן את דרכו ולוקח אחריות. 

ועוד משהו קטן לסיום

חשוב לזכור שיש נפגעות אמיתיות בסיפור הזה, נשים שעדיין מתמודדות עם ההשלכות של המעשים, וממשיכות לשלם מחירים כלכליים, חברתיים, נפשיים ועוד, כל זאת בזמן שאייל גולן ממשיך לצבור הון כלכלי וחברתי. אנחנו פה גם בשבילן, להראות להן שלא שכחנו, שלא נשתוק, שאנחנו לצידן ומאמינות להן.

כדי שידעו שהאומץ הגדול שהיה להן לצאת נגד הזמר הנערץ לא היה לשווא.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

האלימות המינית המוצגת ב'אייל קטן', הופכת קרביים דווקא משום שאינה מציגה אונס שנעשה תוך תקיפה פיסית והפעלת כוח. זו כוחה של הסדרה. היא שמה זרקוק על סיפור פגיעה רחב מימדים ומאפשר לנו לחשוב מחדש על דינמיקה של פגיעה מינית
צילום: סיה רם שצ'ופק
מה קורה כאשר פוגשות פוגע שמודה שפגע, לקח אחריות על מעשיו ואף ישב בכלא? אתי בן שימול פגשה אדם כזה במהלך נסיעה באוטובוס וזה הביא אותה למחשבות מרובות על אפשרויות אחרות של עשיית צדק במקרים של אלימות נגד נשים ואלימות מינית בפרט. היא מתארת לנו את המחשבות שהמפגש יצר אצלה ועל הטלטלה הרגשית אחריו
ב24/3 ציינו בארגנטינה 48 שנים להפיכה הצבאית ומאות אלפי אנשים יצאו לרחובות בדרישה לצדק עבור הקורבנות שהועלמו ונרצחו. מה ניתן ללמוד ממשתחררי השבי בארגנטינה על השבי של החטופים בעזה? כיצד ניתן ליישם צדק מעברי על נפגעות אלימות מינית, כפי שיישמו בארגנטינה.

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.