ביטחוניסטית מזרח תיכונית #23

טהראן

בספטמבר 2022, לפני שנה וחצי, פרצו באיראן וברחבי העולם מחאות עממיות בעקבות מותה של צעירה איראנית על רקע פגיעה של משמרות הצניעות. מהסה אמיני הצעירה הסתובבה ברחוב כשהחיג'אב שלה לא מתוח עד הסוף וחלק משערה נחשף, היא נעצרה על ידי משמרות הצניעות והוחזרה למשפחתה גוססת עד שנפטרה מפצעיה בבית החולים.

באיראן החלה תסיסה אזרחית ספונטנית של נשים וגברים נגד המשטר, במה שאז תואר כאתגר הגדול ביותר למשטר האייתולות מאז עלייתו לשלטון ב1979. 550 אזרחים נהרגו בעת דיכוי המהומות.

העולם הצטרף למוחים. "מימים" של נשים המזדהות עם מהסה אמיני עלו לרשת וצעדות הזדהות התארגנו ברחבי העולם עם הסלוגן "נשים, חיים וחירות" – שמקורו במיעוט הכורדי באיראן, אליו השתייכה מהסה אמיני. המיעוט הכורדי באיראן, לצד היותו מיעוט סוני החי תחת שלטון שיעי, הוא מיעוט מדוכא, שנאסר עליו להשתמש בשפתו.  צעדות מחאה נראו גם בקרב המיעוט הכורדי בעיראק השכנה.

מותה לא יהיה לשווא

קולומביה

השבוע, פרסם עלי חמינאי, המנהיג העליון של "הרפובליקה האיסלמית", פוסט המשבח ואף ממסגר מחדש את ההפגנות באוניברסיטאות בארה"ב. לצד תמונה מההפגנות – בה שני דגלי ארה"ב תלויים ממבנה ומתחתם, המון מפגין לצד דגלי פלסטין ודגל חיזבאללה, כל זה במתחם של קמפוס אמריקאי יוקרתי, מצייץ חמינאי על הצורך להתנגד לדיכוי.

איראן בידלה עצמה מהמערב שנים רבות, אבל אז הגיעה חמאס, תנועה שהאלסטיות שלה מרשימה: מחד, ארגון טרור שנוהג באזרחיו ובאזרחי אויביו כאחרון תאי דאעש והטאליבאן. מאידך, תוך שימוש בשפה פרוגרסיבית שמאלנית, ממסגר את פעיליו כלוחמי חופש. את האלסטיות הזו, מאמץ עכשיו גם חמינאי וממצב מחדש את איראן לצידם של לוחמי זכויות נשים ומיעוטים.

"מה שממשלות מערביות קוראות לו טרור, הוא למעשה ההתנגדות של אנשי העולם החופשיים לדיכוי". חמינאי עושה מעשה חמאס וקופץ לבריכה של סטודנטיות.ים מקולומביה וייל. הוא מאמץ את שפת הדיכוי הפרוגרסיבית, של מדכא-מדוכא, שפה שסטודנטים אמריקאים דוברים על בוריה. באמצעותה, מתאר את דגל חיזבאללה המונף כמעשה התנגדות של אנשי העולם החופשי, לדיכוי.

שומט לסת? מגוחך? בהחלט. בכל זאת, המהלך של ציר הטרור המשרת את המעצמות העולמיות המתנגדות לארה"ב, מצליח להחליש את ההגמוניה האמריקאית והוא עושה זאת מתוך האוניברסיטאות של ארה"ב.

איסטנבול

מאיסטנבול נשמעה השבוע קריאת שלום עטורת ענפי זית. בכיר חמאס, ח'ליל אלחיה, הצהיר בריאיון ל-AP שחמאס מוכנה להניח את נשקה לחמש שנים, בתנאי שתוקם מדינה פלסטינית בשטחי הגדה ובעזה.

אלחיה טוען בריאיון כי חמאס מעוניינת להצטרף לרשות הפלסטינית ולהקים עימה ממשלת אחדות משותפת במדינה הפלסטינית שתוקם. הוא דורש גם את החזרת הפליטים מ-1967 לשטחה של אותה מדינה. לאחר מכן, טוען אלחיה, הזרוע הצבאית של חמאס תפורק, משום שכוחות הלחימה של עמים שנחלמים בעמים כובשים, הופכים לאחר עצמאות המדינה לצבא לאומי. עוד הוא מאיים שחמאס תתקוף כל כוח שאינו פלסטיני שיגיע למזח ההומניטרי שנבנה בעזה, בשל היותו כוח "כובש ומדכא".

במקביל, תנועת החמאס פנתה השבוע ל"אנשי העולם החופשיים" בתודה והערכה על תמיכתם בה בקמפוסים אמריקאים. אלחיה בשם חמאס, משחק על כל המגרש. בעיני העולם המערבי הוא מוביל תנועת התנגדות לדיכוי, ול"דה-קולוניזציה", תוך שהוא מצהיר הצהרות של "שלום". ממש נלסון מנדלה.

בתוך מגרש הבית, בציר הטרור השיעי, חמאס ממשיך לבצר את כוחה של איראן ולהחזיק כבני ערובה את העם הפלסטיני כולו – "מדיניות חמאס היא שהחזירה את הכיבוש הישראלי לעזה", הגיב דובר הרשות הפלסטינית לריאיון של אלחיה ב-AP, מזכיר לקהל הצופים שללא הכיבוש הישראלי, חמאס הוא סתם ארגון טרור המדכא את בני עמו.

חמאס – הנרטיב שלנו

הגדה המערבית

מדינות העולם מזהות פתרון יחיד למלכוד הקיומי שישראל הגיעה אליו והוא פתרון שתי המדינות. גם חלק נכבד מהישראלים מבינים שזה האופק היחיד המאפשר התארגנות מחודשת של מדינת ישראל מבחינה ביטחונית ומדינית. חלק מהעם וכמובן ממשלת ישראל, דוחים כל רעיון כזה לטובת פתרון המבוי הסתום, האין פתרון. מה כן? כלום. נמשיך להילחם לנצח ונכלה את כוחנו ואת ילדינו.

שר האוצר הישראלי ששומע את המתרחש בעולם, מבין את הבידוד בו נמצאת ישראל ומבין את הסכנה לחבל הארץ היחיד אותו הוא מטפח מזה שנים – הגדה המערבית.

על סמוטריץ' לא מאיימת המדינה הישנה, שבעת כהונתו כשר אוצר, ירדה כבר פעמיים בדירוגי אשראי עולמיים. המדינה שעומדת בראש מעייניו ובראש האג'נדה אותה הוא מוביל, היא מדינת הגדה המערבית: יהודה ושומרון. מורכבות האינטרסים הביטחוניים והכלכליים הנוגעים להישרדותה של מדינת ישראל מתגמדים, אל מול המצפן היחיד העומד לנגד עיניו: השארת הגדה המערבית בידי ישראל. חבל ארץ שהפך למצפן.

השבוע שלח סמוטריץ' מכתב לראש ממשלת ישראל בו הוא מציין כי כל הכרה חד צדדית בינלאומית במדינה פלסטינית, תיענה בהפלת הרשות הפלסטינית. לא הפלת חמאס, איראן או חיזבאללה. הרשות הפלסטינית. המכתב הפומבי מפרט איך שר האוצר הישראלי יחנוק כל העברת כספים לרשות הפלסטינית וינתק אותה מהמנגנון הכלכלי שמאפשר את משילותה בגדה המערבית ובכך, יגרום למפלתה.

ארה"ב ומדינות אירופה, הקואליציה שספק אם היינו שורדים לילות של מתקפות איראניות בלעדיה, מקבלות למעשה איום פומבי משר ישראלי בכיר בדבר הפלת המשטר הפלסטיני מולו הם עובדים. משטר סוני-חילוני, מהבודדים איתם ניתן לטוות סדר חדש במזרח התיכון. נכון, הרשות הפלסטינית אינה "יונת מכה" (כינוי בערבית לנופת צופים), אבל היא גורם שלטוני חילוני שמנופים בינלאומיים וכלכליים עובדים עליו. הרבה יותר מחמאס, מחיזבאללה, מאיראן או מרוסיה.

המכתב של סמוטריץ לראש הממשלה
המכתב של סמוטריץ לראש הממשלה

סוכני כאוס

מה עושים חמינאי, חליל אלחיה וסמוטריץ' השבוע? מלהטטים במילים, משלהבים את הבייס וההמונים ומאיימים עלינו בעוד ועוד כאוס שמבצר את מעמדם. ילדי פרחים, פעילים קווירים ואחרים המקימים אוהלים לתמיכה בארגונים כמו חיזבאללה וחמאס, מקבלים רוח גבית מחמינאי, מנהיג המשטר שרק לפני שנה הפגינו נגדו, כשזה תקף והרג נשים ברחוב כי לא הידקו את החיג'אב. תגובת הנגד של הרחוב האמריקאי בקנטאקי וביוטה לאותם צעירים עטויי כאפיות בייל, תגיע בכל מיני צורות, וייתכן גם לקלפי של ביידן בנובמבר. את מי בדיוק תשרת בחירתו של טראמפ לנשיאות?

ח'ליל אלחיה יושב על כיסא נח באיסטנבול המחבקת, רווי כוח וביטחון עצמי, מלהטט על יצירת "חלום שלום" בינו לבין ישראל, מציע שיתוף פעולה לרשות הפלסטינית – שבאנשיה טבח כדי להשתלט על הרצועה. חוסר האמון בהצעה שלו גדול יותר ברמאללה מאשר בירושלים, ועדיין ניתן לראות שהחיבוק שהוא מקבל מהממשל התורכי ואש המרד שהוצתה ברחבי הקמפוסים, מביאים את חמאס לנסיקה כללית.

שר האוצר הישראלי, במקום להוביל קו של שותפות עם מנהיגי העולם המערבי, אלה שחמינאי מצייץ נגדם, אלה שחמאס מסית נגדם ואלה שרוסיה וסין יחדיו, פועלות לערער – מאיים על מנהיגיהם, שלא יעזו לפעול לכיוון פתרון לסכסוך המדמם. במגרש הגלובלי, סמוטריץ', מתוך אינטרסים צרים של בייס מצביעים ותפיסות משיחיות, משחק בצד של ציר הטרור.

למדנו לדבר ערבית?

להחשיך את האופק

עלינו לזהות ולהצביע על שליטי הכוח והכאוס ועל פעילותם, או שנשקע לייאוש תהומי בעקבות חוסר התקווה המכוונת שהם מייצרים. אנחנו כרגע בשלב הסטגנציה, התקיעות. מי שנהנה מהשלב הזה הוא השליטים הקיימים. כך מתבצר שלטונם.

במקום בו תאבי הכוח מפזרים מילים, ציוצים ואיומים מנותקים לחלוטין מהעם, מההורים המקריבים מחירים בלתי הפיכים ומאיתנו, הנשחקים תחת גלגלי המלחמה הזו, עלינו לבנות אופק חדש. במקום בו הם גורסים "מבוי סתום", עלינו לגבש מתווים ריאליים לחיים טובים. מדיניות משולבת שתביא לכדי כלכלה עצמאית לפלסטינים ומשילות בערי ישראל. מדיניות שתעמוד איתנה מול ציר הטרור השיעי ותשתף פעולה עם הציר הסוני המתון במזרח התיכון. מתווה שיאפשר עצמאות מדינתית, הכרה בזכויות, שוויון וביטחון.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.