תמונה של סבטלנה טיחנובסקיה

הומלסית פוליטית: נשים מתאחדות להפיל את שלטון הרודן בבלארוס

סבטלנה טיחנובסקיה בת ה –37 מבלארוס, שעד לפני רגע הייתה מורה לשפות, מתמודדת מול רודן המדינה, כחלק ממחאת נשים כנגד שלטון דיקטטורי ופטריארכלי. מה המחאה שלנו יכולה ללמוד מהמרד של נשות בלארוס?
Reading Time: 3 minutes

סבטלנה טיחנובסקיה בת ה –37 מבלארוס, שעד לפני רגע הייתה מורה לשפות, היא מועמדת האופוזיציה בבחירות לראשות הממשלה. היא רצה מול אלכסנדר לוקשנקו המכונה "הרודן האחרון באירופה", שמקיים בבלארוס משטר דיקטטורי כבר שנים רבות.

לא מעט פעמים אנחנו נושאות עינינו החוצה בתקווה למצוא את התשובה לפלונטר הפוליטי שאנו שבויות בו. והיום: הומלסית פוליטית יוצאת לחו"ל, לשלוש נשים שמתאחדות מול שלטון רודני ופטריארכלי.

בינתיים בישראל, השבוע נוכחנו לעוד אמירה שרק מדגישה את המציאות הפטריארכלית והרודנית שאנחנו חיות בה, במדינה בה לגברים יש כוח אינסופי והם לא יהססו להשתמש בו כלפי כל מי שלא מתיישב להם טוב. זו מציאות בה אין מספיק נשים בפוליטיקה, אין נשים בעמדות ההנהגה, וזה מעניין את ראש הממשלה שלנו כמו שמעניינים אותו רמזורים אדומים בלילה, מסתבר.

השבוע, על רקע המשבר הגלובלי הפוקד אותנו ותפקודם הלקוי של הנהגת המדינה בניהול משבר הקורונה, פנתה השרה מירב כהן לראש הממשלה בנימין נתניהו בשאלה לגיטימית המעסיקה את מדינת ישראל יותר מתמיד "למה אין נשים בקבינט הקורונה?". ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, פטר עצמו מתשובה עניינית והגיב בלגלוג: "גם אני שואל לפעמים באמצע הלילה למה הרמזור אדום?"

רמזור אדום לרה"מ – לא מקבלים החלטות מכריעות בלי נשיםהבוקר בישיבת הממשלה הגיש ראש הממשלה נתניהו הצעה להקים את קבינט…

Posted by ‎פוליטיקלי קוראת‎ on Monday, July 27, 2020

לוקשנקו – רודן שמבוסס על דמוקרטיה ומשטרה, וטיחנובסקיה – אישה שמערערת עליו

בבלארוס שולט כבר 26 שנה הדיקטטור אלכסנדר לוקשנקו, שמשתמש בכל אמצעי כוח שיש בידו לשמר את מנהיגותו. מתקיימות שם בחירות אחת לכמה שנים אך אלו בחירות בסגנון איראן: המועמדים מהאופוזיציה נבחרים על ידי הממשלה, ורק כאלה שלא מאיימים עליה מורשים לרוץ מול לוקשנקו בבחירות. מועמדים פופולריים נאסרים ונפסלת מועמדותם. כן, גם דיקטטורה צריכה להציג מצג שווא של בחירות דמוקרטיות כדי לצאת טוב מול העולם.

יש לא מעט מחאות נגד השליט בבלארוס, והן מדוכאות בברוטליות. לפני כעשור, למשל, פעלה תנועת "FEMEN": תנועה של פמיניסטיות אוקראיניות שהיו מוחות עם חזה חשוף במזרח אירופה נגד הפטריארכיה. הן מחו נגד לוקשנקו ונתפסו על ידי הק.ג.ב הבלארוסי. אלה דרשו מהן להתפשט, איימו עליהן באלימות, לקחו אותן לאזור מיוער, שם שפכו עליהן נפט ואיימו ש"יציתו אותן". המחאות בבלארוס נגד השלטון לאורך השנים לא פסקו, אך דוכאו על ידי המשטר.

בימים אלו המחאה במינסק, בלארוס ובערים נוספות רק הולכת וצוברת תאוצה לקראת הבחירות בעוד שבוע (9 באוגוסט). זאת על אף שהמשטרה עוצרת מאות בני אדם בכל הפגנה בניסיון לדכא את המחאה. היא גם כלאה את ראשי האופוזיציה, ביניהם סרגיי טיחנובסקי, בלוגר פוליטי פופולרי. לוקשנקו, כמו רודנים אחרים המוכרים לנו היטב, טוען שהמוחים הם כנופיית פושעים שמלבים תסיסה ומנסים לעשות הפיכה שלטונית בתמיכת רוסיה ופולין.

סיפורי קונספירציה נגד השלטון, ניסיונות לדכא מחאות דרך אלימות משטרתית, אזרחים שאומרים די: כל אלו הם חלק ממחזה המוכר לנו טוב מאוד בישראל בימים אלו, על רקע המחאות בבלפור ובתל אביב נגד נתניהו.

סולידריות נשית: התקווה של המפגינות והמפגינים בבלארוס

בבלארוס איחדו כוחות, בימים האחרונים, שלוש נשים שהכריזו על סולידריות נשית נגד הרודן אלכסנדר לוקשנקו. באופן חריג הוא לא ביטל עדיין את מועמדותן. אולי כי הוא מאמין שנשים לא יכולות להנהיג, והוא לא צופה שאישה תוכל להפיל אותו. לא מפתיע כשמדובר בארץ בה גורמים במוסדות המדינה מאיימים על נשים בתקיפות מיניות ובמסירת ילדיהן לרשויות הרווחה.

מתקפה בטוויטר על אריאנה מלמד
בלארוס או תל אביב? מתקפה בטוויטר על אריאנה מלמד

 

אחת משלוש הנשים האלו היא סבטלנה טיחנובסקיה, אישתו של סרגיי טיחנובסקי, האופוזיציונר שנאסר. היא חברה לורוניקה צפקלו, אשתו של ולרי צפקלו, המועמד השני (שנעצר), ולמריה קולסניקובה, מנהלת הקמפיין של ויקטור בבריקו, המועמד השלישי (שנפסל).

הן ישבו במשך כמה שעות וסיכמו שהמועמדת החדשה לאופוזיציה היא סבטלנה טיחנובסקיה והמצע שלה כולל שלושה סעיפים: שחרור האסירים הפוליטיים, ביטול השינויים שנעשו בחוקה כדי לאפשר את הדיקטטורה, ובחירות חדשות, אמיתיות, תוך חצי שנה.

המועמדת החדשה, סבטלנה טיחנובסקיה, כבר הוציאה מעל ל – 30,000 א.נשים לרחובות ובנאום שנשאה אמרה: "אני לא פוליטיקאית ואני לא צריכה כוח פוליטי, אבל בעלי בכלא ונאלצתי להסתיר את ילדי למען בטחונם. עייפתי מלחכות, עייפתי מלפחד – ואתם? אתם עייפים מלהיות סבלניים? עייפתם מלשתוק? עייפתם מלפחד?"

לוקשנקו כבר מדביק לה אג'נדה פרו-רוסית כדי להסית את הציבור נגד כוונותיה האמיתיות: שיחרור בלארוס מהרודן הפסיכופת שמצליח לתעתע בציבור עם שלל תיאוריות מופרכות שנועדו לנטוע פחד מרוסיה, מהאיחוד האירופאי ומהמערב. כך הוא משחק בהפחדת הציבור לצרכיו הפרטיים. נשמע מוכר?

המהלך המפתיע של שלוש הנשים מהאופוזיציה מעודד מאוד ומעורר תקווה גדולה בקרב אזרחי בלארוס ששבעו משלטון דיקטטורי. האם ישתנה משהו בפועל? נגלה בעוד מספר ימים.

חברות הארגון femen בהפגנה במוסקבה
מימין: חברות הארגון femen בהפגנה במוסקבה לאחר הבחירות ברוסיה. משמאל: נשים מוחות בהפגנה בבלפור נגד מדיניות ראש הממשלה נתניהו.

מיהי סבטלנה טיחנובסקיה של ישראל?

ובחזרה אלינו. אין ספק שחלק נכבד מאזרחי ישראל חוששים ממצב כזה שבו נאלץ להתקע עם רודן שמשתמש בחוק לצרכיו ועושה בו שימוש לשמר את שליטתו. תחשבו על הקונספירציות, הפחד הנטוע מפני אויבים מכל מקום, דיכוי מחאות, ודימוי הקורבן הנצחי של מי שנמצא בעמדת ההנהגה.

ואם זה לא מספיק: זלזול בנשים או בצורך בהן בהנהגת המדינה, איסוף של אנשים סביבו שרק אומרים אמן ומשרתים את רצונותיו ללא עוררין. ומי שמערער או מערערת עליו, דוגמת שאשא -ביטון, מורחק או מורחקת מעמדת כוח כלשהי.

כל הקווים המקבילים בין המנהיג שלנו לבין מנהיג בלארוס מעוררים שאלה. אך מה שמעורר השראה הן אותן נשים בלארוסיות שמצליחות לייצר סולידריות נשית אמיתית שבמרכזה אמת מזוככת ומטרתה היא לאפשר חופש אמיתי לציבור הבוחרים הבלארוסי.

אני רוצה לסיים באמירת תודה לח"כ יפעת שאשא ביטון שכיו"ר וועדת הקורונה הפעילה שיקול דעת למרות הלחצים בהן הייתה נתונה. תודה לח"כ מירב כהן שהציפה שאלה כל כך חשובה מול גבר שביטל אותה בהינף יד. תודה לכן נשים משרתות הציבור שנמצאות שם יום יום במרחב הכי גברי, כוחני, חולה שליטה ומול תקשורת אלימה ומשסעת.

סולידריות ואיחוי במדינה יגיעו מנשים, עד אז, נישא עינינו לבלארוס בתקווה למהפך.

לטורים נוספים של "הומלסית פוליטית" לחצו כאן 

תמונה בראש הכתבהCelestino Arce/NurPhoto via Getty Images. תמונה של FEMAN: אי–פי

רוצה לקרוא עוד כתבות כאלה? תמיכה קבועה בסכום לבחירתך תאפשר לנו להמשיך לעשות תקשורת פמיניסטית ולהעלות למודעות הציבורית את הנושאים שחשובים לך

לשיתוף הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך:

Evan L'Roy/The Texas Tribune

מדברות הפלות

Reading Time: 29 minutes נשים מדברות על הפלות שעברו, על הקושי, על הצורך בהפלה, על מה שצריך להשתנות במנגנונים ועל החוויה המורכבת של בחירה (או אי בחירה) בהפלה

קראי עוד »
A 'pro-life' activist holds a sign during a demonstration in front of the US Supreme Court on June 29, 2020 in Washington, DC [Alex Wong/Getty Images/AFP]

כשהפלה לא חוקית, נשים מתות

Reading Time: 3 minutes בשנת 1973 נקבע בארה"ב פסק דין תקדימי, הידוע בכינוי "רו נגד וויד", שהתיר הפלות חוקיות על בסיס הזכות לפרטיות, בהתבססות על התיקון ה14 לחוקה. עד לפסיקה זו, נשים שידן לא הייתה משגת ולא יכלו לנסוע מחוץ למדינתן, עברו הפלה לא חוקית, לא בטוחה, שסיכנה את חייהן וחיבלה בעתידן. נשים רבות שילמו על כך בחייהן והמצב היה חייב להשתנות. בסופ"ש האחרון, אחרי עשורים של מסע שמרני בבית הנבחרים ובבית המשפט, הפך ביהמ"ש העליון בארה"ב את ההחלטה הזו על פיה

קראי עוד »
תמונה: ©Zuma Press/Alamy

"כידוע, אנחנו רק רוצות להפיל כל היום"

Reading Time: 3 minutes בסוף השבוע האחרון הפך בית המשפט העליון בארה"ב את ההחלטה המתירה הפלות בכל מדינות ארה"ב. מעתה, כל מדינה תחליט האם לאסור או להתיר הפלות בעצמה. נשים בארה"ב נשענו במשך כמעט חמישים שנה על הפסיקה שהתירה הפלות. מקבלי ההחלטות מעולם לא טרחו לעגן את החקיקה (שהתקבלה במשפט "רו נגד וויד") וכך, החקיקה הרופפת, שנשענה על שיווי משקל פוליטי עדין, קרסה באחת. האם זה יכול לקרות גם כאן?

קראי עוד »