מעלות-תרשיחא היא מועצה מקומית השוכנת בגליל העליון, קילומטרים ספורים מגבול ישראל לבנון.

הישוב תרשיחא מוזכר כבר במאה ה12 בתעודות מקרקעין מימי הצלבנים. בתקופת העות'מנים ובתקופת המנדט הוא היה הישוב העיקרי בדרך בין צפת לעכו. בשנת 1949 התיישבו כמאה משפחות מעולי רומניה בבתים ערביים נטושים בישוב תרשיחא, שם התגוררו כאלף תושבים ערבים. כמעט עשור לאחר מכן הוקם הישוב היהודי "מעלות", כעיירה סמוכה לתרשיחא. רוב התושבים במעלות היו עולים ממרוקו ורומניה. בשנת 1963 הוקמה מועצה מקומית משותפת למעלות ולתרשיחא, צמח שושן נשלח למקום מטעם מפא"י על מנת לשמש כראש מועצה, אך בלחץ התושבים הוא הוחלף לאחר שלוש שנות כהונה. המועצה הוכרזה בשנת 1995 כעיר. במהלך שנות התשעים הכפילה העיר את אוכלוסייתה עם קליטתם של עולים מחבר המדינות. נכון להיום מתגוררים במעלות תרשיחא כ22,000 תושבים. ראש העיר בארבעים השנים האחרונות הוא שלמה בוחבוט.

שלומית פריבר, יו"ר סיעת "יש עתיד" במעלות תרשיחא מתמודדת לחברות במועצה מטעם הסיעה.

ראיון שערכה עמה אילה גרצמן.

"באתי לשנות" אומרת שלומית, " שלטון מקומי חייב לעבור ריענון, לתת מקום למנהיגות חדשה".

היא הגיעה למעלות בשנת 1982, כשהיתה בת ארבע. לפריבר עסק עצמאי בתחום הגרפיקה, והיא מגדלת עם בן זוגה אורן שלושה ילדים.

כשהחליטה לעסוק בפעילות פוליטית, התייעצה באורן שנתן את ברכתו וביחד החליטו איך לנהל את חיי המשפחה מעתה ואילך. "דאגה שיוויונית לבית ולילדים. לא קל, לא פשוט, אבל רצים קדימה".

"פוליטיקה ואינטרסים הן לא מילים גסות בעיני". במערכת הבחירות הקודמת התנדבה לעזור במטה של ארקדי פומרנץ – המתמודד המוביל מול שלמה בוחבוט, שהפסיד בהפרש זעום של קולות. "לפני שנתיים הצטרפתי ל'יש עתיד'. החלטתי שאני רוצה לגייס קולות לעצמי בבחירות הקרובות. כיוונתי לתפקיד הסגנית והכרזתי על תמיכה בפומרנץ".

"המצב הקיים, של שלטון ארוך שנים, הביא לחיבורים של משפחות ששולטות בעיר. זה לא בריא ולא תקין. השיניי הגדול הוא ההחלפה : מנהל תקין חייב להיות ידידותי לכולם, שקוף ומשתף. הנהגה חדשה ורעננה שתעבוד לטובת העיר. השינוי העיקרי מבחינתי הוא ההתמקדות בצעירים – תרבות, פנאי, תעסוקה…"

מה הכי חשוב בעיניך בבחירות האלה?

"התקינות השלטונית. שתהיה נכונה, חוקית, מוסרית ומתחשבת בכל האוכלוסיות. מעבר לזה, שגם המועצה תהיה מקום להשמיע את קולן של הנשים, להיות בצומת קבלת ההחלטות, להוביל ולא להיות מובלות."

באילו חסמים נתקלת בדרך?

"הרבה אומרים לי שאני צריכה 'עור של פיל' כדי לעסוק בפוליטיקה אבל בעיני זה שגוי. אני אישה, אני רגישה ואני גם נחושה. אם לא אשתמש ברגישות שלי לקבלת החלטות, אהיה קהת חושים."

שלומית מציינת את חוסר הניסיון הפוליטי שלה כיתרון, לדבריה, הדבר מצביע על העובדה שהיא נקיה מאינטרסים ובאה מתוך מקום של רצון אמיתי לשנות.

מה עמדתך בנושא תופעת ההטרדות המיניות?

"יש לי דעה מאד נחרצת. שכל אחת תלבש מה שהיא רוצה. אם גבר משתמש בכוחו עבור מין הוא צריך להיות מפוטר באופן מיידי. תמיד אעודד נשים לבוא ולספר, לקבל הגנה מלאה. אם יתגלה קשר ובו שימוש לרעה בסמכות, הגבר יהיה חייב לעבור מתפקידו באופן חד משמעי. אני יודעת שהילדים שלי עדיין גדלים על חינוך פטריאכלי ועלינו לשנות את המציאות עבורם ולהשקיע במיוחד במוסדות החינוך."

האם יש לך אג'נדה נשית שאת מעוניינת לקדם?

"בעיקרון זה לא מה שמוביל אותי. העובדה שאני אישה שמובילה נשים קדימה ומעניקה לנשים שלא מעיזות אופציה, זו האג'נדה שלי. אני כן מאמינה שיש צורך בהעדפה מתקנת במקומות מסוימים אבל הבחירה, בסופו של דבר, צריכה להיות בהתאמה מקצועית. הרעיון הוא למצוא דרך להוציא את הנשים מהבית והביצוע הוא דרך פלטפורמה נכונה שתעזור להן להשתלב במסגרות קהילתיות, להרחיב את מעגל המשתתפות בחיי העיר."

מה התכניות שלך לעיר?

"החזון שלי הוא להפוך את מעלות-תרשיחא למטרופולין עירוני איזורי שיהווה אבן שואבת לכל יישובי הסביבה. שהעיר תהפוך לעוגן לסביבה בכל מה שקשור לתעסוקה, תרבות ופנאי. אני מנסה בימים אלה להרים פאנל פוליטי נשי מכל המפלגות בעיר, לקידום הנשים. אבל אני רוצה גם לחשוב אזורית, איך מביאים תעסוקה לכאן. יש דברים ששייכים למישור הארצי, שצריך להיאבק מול הממשלה עליהם. מאד רוצה לעודד עסקים קטנים, משרות לאימהות. עוד משהו שמאד חשוב לי להילחם בו הוא תופעת עובדי הקבלן בעירייה. אני מאמינה שהם צריכים להיקלט כעובדים מן המניין בהשוואה מוחלטת לתנאי שאר העובדים בעירייה".

פגשתי אישה צעירה נלהבת ורהוטה המתכננת את הריצה לטווח הארוך, מתוך אמונה שלמה בהצלחתה לזכות במספר גדול של קולות. יש לך מסר מיוחד לנשים?

"לא לפחד מהמילה פוליטיקה! לא צריך אופי מיוחד. מי שרוצה ומאמינה שצריך לשנות שתקום לשנות! לא לפחד להילחם על שלכן. מועצת העיר זה ה-מקום להשפיע, לעשות למען… לא ילדים ולא עבודה צריכים להוות מכשול. אשמח לראות גם יותר נשים בכל המפלגות ונשים שינהלו עוד מחלקות בעירייה ולא רק חינוך ורווחה."

תגובות

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.