עברנו בדיוק את קו החצי של העונה השלישית, שכוללת 8 פרקים בסך הכל, וזה אומר שאנחנו בשלות להסתכל מקרוב על ווסטוורלד.

סיקרנו כבר את הפרק הראשון של העונה, שנראה היה שהציב כמה אופציות מעניינות להתפתחותן של שתי הדמויות הנשיות שבמרכז הסדרה – דולורס ומייב. אולם מאז, הסדרה התפתחה במספר כיוונים וכהרגלה, הפכה מסובכת יותר בכל רגע.

הגיע הזמן לחזור שוב ולהתעמק ברעיונות שבפרקים, או לפחות לנסות להבין אילו מסרים יכולים לעלות מהסדרה.

***ספויילרים לפרק 5, עונה 3 של ווסטוורלד מכאן והלאה!***

פרק 5 מציג כביכול הרבה תשובות לשאלות שעלו לאורך העונה. בו זמנית, הוא מעלה שלל שאלות חדשות שלא ידענו אפילו שאנחנו אמורות לשאול.

הקוסמת מארץ ווסטוורלד

השאלה הכי מרתקת בווסטוורלד, וזו שמוצעות לה הכי פחות תשובות, היא "מה דולורס רוצה?". היא גם זו שמשמרת את הערך הפמיניסטי של הסדרה, למרות שבפרק הנ״ל כמעט ולא ראינו דמויות של נשים חוץ מדולורס עצמה.

הכוח המניע את העלילה היא המזימה של דולורס לשחרור בני מינה (ועל הדרך אולי גם לשחרור בני האדם באשר הם). כמה נדיר לראות עולם שמתומרן על ידי אישה והתוכניות ארוכות הטווח שלה.

אבל, עד כמה שנחמד לראות את דולורס מקדמת את החזון שלה, מנצחת את הרעים, ובאופן כללי מתנהלת כמו גיבורת האקשן שתמיד חלמנו עליה: ברגע שמתעמקות בה ובאסטרטגיה שלה אנו מבינות שלמעשה אנחנו לא יודעות עליה הרבה.

לא רק שהתכנית של דולורס נסתרת, אלא שגם דולורס עצמה קצת נעדרת בעונה הזו. הצהרה מצחיקה לאור העובדה שבפרק הקודם למדנו שדולורס בעצם מקיפה אותנו מכל עבר: היא שכפלה את התודעה שלה ושכנה בגופם של שרלוט הייל, מוסאשי ומרטין, איש האבטחה של ליאם דמפסי.

ועדיין, לא למדנו הרבה על דולורס המקורית. העונה הראשונה והשנייה היו מושקעות בסיפור של דולורס. לא רק באירועים שעוברים עליה, אלא גם בדרך שבה היא חווה אותם, בדרך שבה התודעה שלה מתעצבת ומתקדמת.

אולם העונה אנחנו לא זוכות להציץ בה כמעט בכלל. אני מאמינה שלא מדובר בהתפתחות מקרית. התכנית של דולורס, ולכן גם הלך הרוח של דולורס, הם כנראה לב העונה, ולכן יתגלו ממש רק לקראת סופה.

איך מגיעות אל הארץ המובטחת?

אנו לא זוכות להבין לעומק את מה שעובר על דולורס כרגע, אבל למעשה מדובר בשאלות הכי מסקרנות. לא רק כי מעניין לחשוב על התודעה האינדיבידואלית של דולורס ואיך היא עובדת, אלא כי מדובר בשאלות פוליטיות מהותיות. אז בואו נשאל אותן רגע: דמיינו שאתן ישות כל יכולה שצריכה לדאוג להמשך בני מינה. מה הייתן עושות?

האינסטינקט הבסיסי של בני האדם במצבי קיצון הוא להלחם או לברוח, flight or fight,  ונראה שבעונה הקודמת אלו אכן היו שתי האלטרנטיבות. הן התגלמות ההתנגשות בין החזון הפוליטי של מייב וברנרד לחזון הפוליטי של דולורס.

מייב רצתה להוביל את המארחים אל הארץ המובטחת, אל העמק שמעבר, אל ה״ענן״. שם יוכלו לחיות ללא גוף פיזי מיותר, כתודעות וירטואליות מאושרות, הרחק מבני האדם המעפנים. דולורס רצתה, במשך רוב העונה, נקמה.

בסוף העונה, שתיהן למדו שהחזון שלהן לא היה מושלם. דולורוס הבינה שגן העדן של המארחים לא קיים במנותק מהעולם של בני האדם, והתעקשה שכל עוד זה המצב, גן העדן הזה לעולם לא יהיה בטוח. וכך, אחרי שמייב הקריבה את עצמה בכדי לוודא שביתה ומארחים נוספים יצליחו לעבור אל גן העדן של המארחים, הייתה זו דולורס ש״נעלה״ את אותו עולם והצליחה להגן על המארחים מבני האדם.

כשבני אדם משתחררים מהלולאות שלהם

בסוף העונה הקודמת ראינו את ברנרד משתכנע בצדקתה של דולורס ומחזיר אותה לחיים בכדי שהיא תוכל להניע את תוכניתה לפעולה. בתחילה, נרמז שדולורס תכננה להרוג את כל בני האדם. אבל גם היא, נרמז, שינתה את דעתה, תודות לברנרד. בעונה הזו, לכאורה, יש לה תוכנית אחרת.

מה היא יכולה להיות? השלב הראשון של התכנית החדשה והמסתורית כלל השתלטות על אנשים בעמדות מפתח,  שיאפשרו לה להתעמת עם סרק ועם המערכת הממוחשבת הכל יכולה שלו, רחבעם.

בפרקים הראשונים ראינו כיצד דולורס שכפלה את התודעה שלה לגופו של מרטין, ראש האבטחה של ליאם דמפסי, אדם עם  גישה ללב המערכת של רחבעם. בפרק הקודם גילינו שדולורס הטמינה את התודעה שלה גם בגוף של שרלוט הייל וגם בגופו של מוסאשי, אותו פגשה מייב.

בפרק החמישי ראינו שלב נוסף בתכנית, במסגרתו חשפה דולורס את כל בני האדם בעולם לדרך שבה רחבעם מחשב ושולט בעתידם, לטוב ובעיקר לרע. האם דולורס עשתה זאת כי היא "משחררת העבדים"? אחת שרוצה לעזור לנו, בני האדם, להשתחרר מהתודעה הכוזבת שלנו ולצאת נגד מי ששולטים ב"מאחורי הקלעים" של העולם?

תמונה של דולורוס, נושא הפסקה, מתמונות עונה 3 שלש ווסטוורלד

נראה שברנרד חושב כך – בסוף הפרק הוא מעיר שדולורס שיחררה את בני האדם מהלולאות שלהם. אבל, נראה שלא זו הייתה המטרה העיקרית של דולורס. בעיקר, כי מעולם לא היה נראה שאכפת לה במיוחד מבני האדם.

העובדה שכל בני האדם מודעים עכשיו לגורל שרחבעם חזה / תכנן עבורם מייצרת עבור דולורס יתרון אסטרטגי: היא מציפה את המערכת הממוחשבת של רחבעם ביוצאי דופן. היא מקשה על היכולת של המערכת לנבא התרחשויות עתידיות שכן כל האנשים כבר ״לא בלולאה״ שלהם ולכן הרבה יותר קשים לחיזוי.

נראה שהתכנית של דולורס כוללת נסיון השתלטות על רחבעם, או לפחות ניסיון למנוע מרחבעם מלעצור אותה. לשם כך, היא יוצרת את הכאוס הזה, שאמור לאפשר לה לעשות משהו.

והנה שוב ההתפתחות הזו מחזירה אותנו לשאלת השאלות –  מה, בתכ׳לס, דולורוס רוצה לעשות? היא דיברה לאורך העונה על הצורך לדאוג להשרדות של בני מינה. בו זמנית, היא לא יצרה מחדש אף מארח חוץ מאת עצמה ואת… ברנרד.

"זה שאי אפשר להחליף" – מי אתה ברנרד?

לקראת סוף הפרק דולורס, בצורת מרטין, אומרת לברנרד שהוא חייב לשמור על עצמו כי הוא היחיד שהיא לא יכולה להחליף. זה מזכיר לנו שבעונה השנייה דולורס אמרה שמה שאמיתי הוא זה שאי אפשר להחליף. האם הרמיזה היא שברנרד הוא אמיתי? באיזה אופן?

דולורס הרי היא זו שיצרה את ברנרד, גם בתוך ווסטוורלד וגם מחוץ לו. על פניו, מדובר במשהו שהיא עשתה מספר רב מאוד של פעמים, אז אין שום סיבה לחשוב שברנרד בלתי ניתן להחלפה. הרי דולורס יצרה אותו מהזכרון שלה, למה שלא תוכל לעשות עוד פעמים רבות? אם כך, מסתמן שאו שהברנרד הזה שלפנינו הוא ברנרד אחר, או שהוא מחזיק בראשו משהו אחר.

אופציה אחת היא, כמובן, שברנרד אוחז בראשו את המידע שמוביל לכל יתר המארחים (אלו שבסוף העונה השנייה ברחו ל״ענן״, לעמק שמעבר, ושבעצם דולורס החביאה במקום לא ידוע). זו אופציה שנראית מאוד סבירה כרגע, אבל היא קצת לא הגיונית. לא ברור למה דולורס צריכה להחביא את המידע הזה בראשו של ברנרד, במקום בכל בכל מקום אחר שאינו רובוט שנמצא בסכנת מוות רוב הזמן.

אופציה שנייה היא שברנרד שלפנינו אינו בדיוק אותו ברנרד כמו בעבר. ברנרד הרי נוצר מהנסיון הכושל של דולורס לשכפל את ארנולד אחד לאחד. כשהיא לא הצליחה בכך, היא יצרה את ברנרד, שהוא גרסא מעוותת של ארנולד ונבדל ממנו בכל מיני צורות.

אבל אולי כעת, בעולם החיצוני, דולורס מצאה דרך לייצר את ארנולד עצמו? זו אופציה אפשרית אבל לא כל כך מובנת. שהרי המשימה של דולורס היא להציל את בני מינה, למה ששכפול של ארנולד יהיה הדרך הטובה ביותר לעשות זאת?

אופציה שלישית היא שיש סיבה אחרת, שאין לנו שום דרך לעלות עליה כרגע לייחוד של ברנרד כי מדובר בווסטוורלד ולכו תדעו מה יקרה בפרק הבא.

הבלדה על סרק

כמובן שלכל השאלות בנוגע לתכניתה של דולורס, מצטרפות השאלות בנוגע לתוכניותיו ומטרתו של סרק. בפרק הזה, אנו לומדות מעט על ההיסטוריה של סרק, שיצר עם אחיו את "רחבעם". גרסא שנוצרה אחרי מספר גרסאות קודמות של המערכת: שאול, דוד ולבסוף שלמה.

על פניו, מסופר לנו שכדי ליצור את רחבעם האחים הזדקקו למידע שסיפק אביו של ליאם דמפסי: הבעלים של חברת אינסייט, שריכזה מידע עצום בנוגע לאזרחים. המערכת משתמשת בנתונים האלו כדי לחזות אפשרויות לעתיד, אך לא מסתפקת בכך. היא גם דואגת ליצור את העתיד בו היא מעוניינת באמצעות שימוש נכסים, כמו כסף בחשבונות השקעה, ולאחר מכן באמצעות שליטה באנשים בנקודות מפתח.

לכאורה, בעזרת המערכת "רחבעם", סרק ייצר עולם מסודר, שמתקדם קדימה אל עבר עתיד מסויים שהוא מכתיב. אולם, אלגוריתם החיזוי של רחבעם נתקל בבעיות: אנשים אינדיבידואלים שלא פעלו לפי המצופה מהם.

כדי להתגבר על הבעיה, סרק החליט לכלוא אותם – ואת אחיו ביניהם. אנשים אלו מכונים "הסמנים הקיצוניים" והמערכת שלחה אותם למלחמות או למחנות של חינוך מחדש ונרמז ששם סרק ערך עליהם ניסויים שנועדו להפוך אותם לצייתנים יותר.

שנתכונן למרד?

בשלב הזה, ההקבלות למציאות הפכו קיצוניות במיוחד. המערכת הכל יכולה כוללת בעיקר מידע עצום על כל אזרחי העולם. בעזרתה סרק יוצר את העולם שהוא רוצה, מבלי לתת ליתר האנשים בחירה. מי שלא מתאים את עצמו למערכת מת, או מוכרח להשתנות.

סיפורם של בני האדם העונה מקביל מאוד לסיפורם של המארחים בעונות הקודמות של ווסטוורלד – כולם מסתובבים בתוך לולאות שנוצרו על ידי יוצר מסתורי: סרק במקרה הזה, פורד בווסטרוורלד.

בשני המקרים גילינו שלא מדובר בגאון יחיד שיצר את המערכת, אלא באחד שהרג או העלים את השותף שלו, בעל הטבע העדין יותר. אחיו של סרק במקרה הזה, וארנולד בווסטוורלד.

תודות לדולורס, בני האדם זכו עכשיו להיחשף ללולאה שבתוכה הם חיים. הדבר מוביל אותם ללב המבוך, בחזרה למציאת הקול הפנימי שלהם ואל המרד.

כל ההקבלות בין הסיפור של סרק ואחיו והסיפור של פורד וארנולד, ודאי אינן מקריות. האם מטרתן לרמוז לנו שאנחנו עדיין לא בעולם האמיתי? או פשוט לייצר הקבלה מעניינת לסיפור המקורי?

בווסטוורלד, כמו בווסטוורלד, אי אפשר לדעת.

בפרק הבא של ווסטוורלד  

הכיף הגדול ביותר בווסטוורלד הוא לא רק לחשוב על השאלות שבלב הסדרה ועל האפשרויות שהיא פותחת אלא גם על הטוויסטים הבאים שהיא אולי מסתירה. לכן, למרות הסיכון הגדול, אהמר פה על כמה כיוונים עתידיים מעניינים שהסדרה יכולה לפנות אליהם.

הראשון הוא שמייב, שלא הופיעה בפרק הזה, חיה וקיימת (כמובן) אבל בזמן שונה מזה שראינו בפרק הזה.

בכל הסצנות הכוללות את סרק, הוא מוצג או כהולוגרמה או במטוס נוסע לאנשהו. אין לנו שום דרך לדעת באיזה זמן הוא בדיוק. אנחנו גם לא יודעות מה הקשר בין המקום שהוא נמצא לזה למיקום של דולורס, ובין המקום של דורלורס לזה בו מייב שוהה.

מייב, לכאורה, נרצחה על ידי דולורס (בצורת מוסאשי) בפרק הקודם. אבל ברור לכולנו שהיא עוד תשוב. האם זה אומר שדולורס נמצאת בהדמייה ממוחשבת כלשהי כרגע? או שמייב הוכנסה להדמייה כלשהי בה היא הייתה אמורה לעצור את דולורס? לדעתי, הנקודה השנייה היא היותר מדויקת.

אני חושבת שמייב שפגשנו הייתה ״בתחילת דרכה״, זמן מה לפני התכנית של דולורס, בה צפינו בה בפרקים האחרונים. לדעתי סרק מאמן אותה כדי שתוכל לעצור בסופו של דבר את דולורס האמיתית כשתיתקל בה. אני כמובן עדיין מקווה שכשזה יקרה, השתיים יחליטו לא להלחם אלא לייסד את האומה הרובוטית יחד, אבל חלומות לחוד והסדרה לחוד.

כלב בן יפונה, רחבעם, ופיצול ישראל – גרסת ווסטוורלד

כאן המקום לומר, שאני גם חושבת שהמטרה של דולורס היא לייסד באמת מדינה שכזו, של המארחים. כזו שתוכל להתקיים לצד העולם של בני האדם אך בנפרד. במובן הזה, אני חושבת שרחבעם יסייע לה במשימתה, בין אם בכוונה או בשוגג. קוראים לו רחבעם, ואם ישנה משמעות לשמות התנ״כיים כאן, אולי שווה לזכור שרחבעם היה המלך שתחתיו הממלכה התפצלה לשניים – ממלכת ישראל וממלכת יהודה.

לבסוף, אנו נותרות עם השאלה בנוגע לכיילב. בסוף הפרק נראה שכיילב מתחיל להיזכר בפרטים בנוגע לעברו ולצאת מהלולאה שלו עצמו. מה מסתתר שם מתחת? האם כיילב הוא אחד מאותם סמנים קיצוניים ולכן הוא נשלח למלחמה ועבר איזושהי שטיפת מוח? הרי ראינו את הפסיכולוג שהוא דיבר איתו בתחילת העונה ואת אמא שלו שלא זיהתה אותו, רמזים לכך שהוא לא בדיוק מי שנראה שהוא.

או, לחילופין, אולי הוא דווקא מישהו רע, מישהו שעובד עם סרק בצורה כלשהי? כשליאם מת הוא חוזר ואומר לכיילב  ״אתה עשית את זה״. נראה שהוא מדבר על משהו משמעותי. האם כיילב הוא בעצם דמות שכבר פגשנו בעבר?

בדומה לרחבעם, השם של כיילב נראה בעל משמעות מקראית. כלב המפורסם מהמקרא הוא, כמובן, כלב בן יפונה, מנהיג שבט יהודה ואחד מהמרגלים ששולח משה לתור את ארץ ישראל. יחד עם יהושע בן נון, הוא היה היחיד שדיווח שהארץ טובה ושיש להשתכן בה. מה זה אומר? לכו תדעו.

מה שכן, כלב בן יפונה מוכר בעיקר כדמות עצמאית, כמי שיצא נגד יתר המרגלים שהיו איתו ובאומץ סיפר למשה את האמת. אולי זה תפקידו של כיילב, להיות אחד מאותם סמנים קיצוניים ועצמאיים שמספרים את האמת אל מול היתר.

כמו ברוב הפרקים של ווסטוורלד, השאלות רבות מהתשובות אבל לפחות הן שאלות מעניינות.

נתראה בפרק הבא שבתקווה יכלול קצת יותר מייב.

לעוד "ביקורת מסך" לחצו כאן 

קרדיט לתמונות:  HBO

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.