Reading Time: 2 minutes

יום האישה 2020 ברחבי הגלובוס

לרגל יום האשה 2020 יצאו אלפי נשים ברחבי תבל לצעדות, עצרות והפגנות. מאות אלפי נשים הפגינו נגד אלימות מגדרית. ארנה רז ריכזה את הרגעים המשמעותיים של היום
Reading Time: 2 minutes

לרגל יום האשה 2020 יצאו אלפי נשים ברחבי תבל לצעדות, עצרות והפגנות, ריכזנו עבורכן את החדשות והצילומים:

בסרטון זה ניתן לראות את ההפגנות במקומות השונים וגם את האלימות שהופעלה כלפי המפגינות והמפגינים

 

בטורקיה וצ׳ילה כוחות הביטחון ירו גז מדמיע לעבר צעדות נשים בעוד באיסלאמבאד שבפקיסטן אסלאמיסטיים קיצוניים השליכו אבנים ונעליים בהפגנת הנשים. בגבול בין טורקיה ויוון, הפגינו מבקשות מקלט מדיני, בדרישה להיכנס ליוון ולאיחוד האירופי. נשים וילדים עמדו עם שלטים שאמרו ״עזרו לנו״ ו״אל תהרגו אותנו אנחנו בני/ת אנוש״.

בפריז, למרות הפחד מנגיף הקורונה, נערכו עצרות. באחת מהן הפעילה המשטרה כוח שזכה לביקורת רבה:

בבישקק, בירת קירגיזסטן, רעולי פנים תקפו נשים מפגינות וקרעו את כרזותיהן. המשטרה עצרה עשרות מפגינות. דובר המשטרה אמר כי המעצר היה מיועד להגן על הנשים מפני התוקפים והתלונן על כך שלא יידעו את המשטרה על קיום העצרת.

בסנטיאגו, צ'ילה,מחו נשים בדרישה לאפשר להן גישה להפלות ולשים סוף לאלימות נגד נשים. במקסיקו סיטי, מספר שיא של נשים (80,000) הפגינו נגד רצח נשים (femicide) שהוכפל במדינה בחמש השנים האחרונות. יום האישה במדינה שסבלה לאחרונה משורה של מעשי רצח מחרידים, הפך להזדמנות להתקוממות חברתית. המפגינות יצאו להפגנה בת יומיים שהתקיימה במקביל לשביתה לאומית נגד אלימות מגדרית. המארגנות מסרו שהן מקוות שההפגנה תהפוך לנקודת מפנה בכל הקשור לזכויות נשים במדינה הסובלת מאלימות ומצ'ואיזם. רבות מהמפגינות היו לבושות בסגול, צבע המסמל את יום האשה הבינלאומי. הן הניפו שלטים בהם נכתב: "נלחם היום כדי שלא נמות מחר" ו"אנחנו קולן של אלו שכבר לא איתנו". במהלך ההפגנה בבירה תקפו רעולי פנים את המפגינות, השליכו בקבוקי תבערה וריססו בנזין שהצית שריפות במספר איזורים, כולל בסמוך לארמון הלאומי.

בגוודלחרה צבעו המפגינות באדום את המים במזרקה ציבורית על מנת להמחיש את שפיכות הדמים המגדרית ובפלאזה המרכזית של מקסיקו סיטי, "זוקאלו", רשמו פעילות את שמותיהן שלנשים שנרצחו על המדרכה. אחת המשתתפות בהפגנות ברחבי מקסיקו אמרה: "זאת זעקה למצפון של החברה שלנו, אם לא נזעק – מי ישמע אותנו?"

בפיליפינים התקיימה הפגנה נגד הנשיא המיזוגן רודריגו דוטרט ובלונדון נערכו הפגנות אחדות. נשים מקבוצת אקטיביסטיות אקלימיות הפגינו חשופות חזה ואמרו ששדיהן החשופים מסמלים את "הפגיעות של נשים ברחבי העולם לנוכח התמוטטות האקלימית". הן כתבו סיסמאות על החזה  כולל "אונס אקלים", "רצח אקלים" ו"התעללות באקלים".

תמונה בראש הכתבה: בסנטיאגו, צ'ילה למעלה ממיליון נשים יצאו לרחובות אתמול, ה8 במרץ, יום האשה הבינלאומי באמירה ברורה: הפמיניזם בחזית מול הפשיזם, הפטריארכיה והקפיטליזם.

רוצות לקרוא עוד כתבות כאלה? תמכו בנו באופן קבוע או חד פעמי על מנת שנוכל להמשיך ולעשות תקשורת פמיניסטית

כתיבת תגובה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד באותו נושא:

חטאתי לפנייך ואני לוקח אחריות

Reading Time: 5 minutes התנצלות, מרחב החלמה ולקיחת אחריות אמיתית הם חלק מהתהליך המורכב שקורבנות מתמודדות איתו לאחר פגיעה. אך, מובן מאליו ככל שזה יישמע, טרם הבנו את המשמעות הרחבה של הדברים

הייתי שם

Reading Time: 50 minutes במה פתוחה לעדויות על אלימות כלפי נשים, כחלק מפרויקט #הייתי_שם בעמוד הפייסבוק של פוליטיקלי קוראת. העדויות הללו מציגות תמונה רחבה ומעמיקה של אלימות כלפי נשים בישראל ושל המדינה, החברה והתרבות שתומכות בה.

בעקבות האימהות – יומן מסע

Reading Time: 12 minutes השיטה פשוטה – הם קודם כל מפצלים בין המפגינים. מרחוק אנחנו רואות אימהות אחרות, אנחנו מקוות שזה עוזר. כמה דקות אחר כך הן מופיעות עם עיניים אדומות ומספרות שהפעם, האלימות הופנתה גם אליהן.