Reading Time: 3 minutes

יסמין הלוי: לגופו של עניין

Reading Time: 3 minutes

לעמוד הראשי של הפרויקט 

מאת: יסמין הלוי

בהתחלה את בהריון. טוב. נגיד שיש לך הריון סבבה. בכל זאת כמה שבועות טובים את מתה מעייפות? מ-תה? הלכת לנמנם רגע בצהריים ובארבע וחצי בקושי אפשר לקלף אותך מהספה? פה ושם בחילות יש לך? את בוכה פתאום מפרסומות למכונית משפחתית?

אחר כך מגיע השלב שבו סוף-סוף את מרגישה נורמלי ואפילו טוב ואת נראית נהדר ועסוקה בהמון דברים אבל אז כל העולם רואה פתאום שאת בהריון והדבר היחיד שכולם שואלים אותך זה איך הבטן. כאילו דה? איך הבטן. אין לך עבודה, חיי אהבה, תחומי עניין, שאיפות אישיות, עיסוקים בעולם. לא. יש לך בטן. טוב. מובן שאף אחד לא מעלה בדעתו איזה חרמנית נהיית פתאום ואילו דברים מסוגלים לגרות אותך ובאילו שעות.

טוב ואחר כך מגיע החלק האחרון ואז את כבר כולך הר של סימפטומים. כבר התרגלת למחשבה שאת בהריון, הפסקת להכחיש את זה, להתנהג כאילו הכל רגיל ולנסות לקטוף שסק ישר מצמרות העצים, אולי אפילו התחלת ליהנות מהפוזה, מלקקת לך ארטיקים בלי חשבון ומסנג'רת את האיש, זוללת שקדים בשעת לילה מאוחרת כדי להבריח את הצרבת, מתנהלת בכבדות ובוא נניח שאין לך טחורים, אבל הברזל מחרב לך את הבטן לגמרי.

ובוא נניח גם שלא הגעת לישורת האחרונה בשיא הקיץ בשפלת החוף כי על זה אני בכלל לא מסוגלת לכתוב וזה מאוד לא ידידותי לסביבה כל המזגנים האלה.

טוב. עכשיו צריך ללדת. ילדת. וגם אם נניח שילדת לידה טובה ובריאה וחלקה יחסית ואפילו בבית – עדיין כמו שמישהי כתבה פה זה קצת כאילו דרס אותך טרקטור, וגם אם את לא יודעת את זה הגוף שלך יודע שהוא די נכתש. לטווח ארוך.

מזל טוב! נגמר ההריון, נגמרה הלידה, מתחילה ההורות.

ואת חשבת אולי שעכשיו התינוק הוא מחוץ לגוף שלך? שעכשיו הגוף שלך הוא רק שלך ויחזור להיות כמו קודם? ובכן יקירתי טעית. בענק.

קודם כל הרבה דברים עוד כואבים. הרחם כואב; השדיים כואבים; התפרים כואבים; והגב עדיין לא כואב אבל אל תדאגי מותק, יש לך מלא חלב והתינוק בן פורת יוסף שיהיה בריא עולה יפה במשקל אז זה עניין של שבועות ספורים.

בשבועות הבאים את הופכת להיות מסננת. מכל חור נוזל ומשפריץ ומטפטף לך משהו אחר, וגם התינוק שלך נוזל ומשפריץ ומטפטף עלייך משהו אחר מכל חור. וכל בגד שאת לובשת מתחיל כעבור כמה שעות להריח כמו מגבנה, ריח החלב החמוץ מלווה אותך בכל אשר תלכי. ועל כל חור שלך ושל התינוק שלך את שמה שלל ריפודים ומחסומים כדי לשמר את האשליה של יובש מהוגן והיגייני. ואת גם לא יכולה ללבוש כל דבר כי זה תמיד צריך להיות בגד נוח להנקה, כלומר להתערטלות מינימלית ושליפה מהירה. וגם לא לאכול ולשתות ולעשן כל דבר כי כידוע הכל עובר בחלב, וגם אם חטפת את הכאב ראש של הלייף את תסבלי בשקט ולא תיקחי אדוויל כי זה אסור בהנקה.

טוב נו, הספקת לנוח קצת, העניינים קצת נרגעו, התחלת להתרגל, אולי לישון כמה שעות מדי פעם. ואז את מגלה שהשיער שלך מתחיל לנשור בכל מקום (האפקט מטריד במיוחד על סדינים לבנים ונוקשים שזה עתה הצעת בהם את המיטה שהתמלאה הפרשות משלל סוגים כאמור לעיל). וגם השיניים שכל ההריון שמרת עליהן פתאום מרגישות לך כמו שורה מקרית ולא מלוכדת במיוחד של אבנים קטנות, והחניכיים קצת מדממות.. והצוואר, אח הצוואר, את מיניקה בכל מיני תנוחות משונות ונרדמת בהן, והגב, כי אחרי הצהריים זה כל הזמן על הידיים…

ואז את גם רוצה ללכת לאיזה מקום, נניח אפילו שאת רק רוצה ללכת למכולת, את מתה לקפה ונגמר לך החלב ואת מרשה לעצמך מקסימום שניים ביום ולא אחרי שתיים בצהריים, אבל התינוק שלך בדיוק נרדם אז את לא רוצה להעיר אותו. או שהוא ער ואז את לוקחת אותו איתך ומתחילים החישובים: טוב אם אני כבר יוצאת למכולת אביא עוד כמה דברים, אז רגע, איך אני אסחוב? אם הוא עלי אצטרך לסחוב גם אותו וגם את הקניות, אם הוא בעגלה גם נורא לא נוח לסחוב קניות. הגוף הזה שהיה רגיל לשרת אותי כל כך טוב, עכשיו הוא כל הזמן צמוד לעוד מישהו ובכלל כל חופש התנועה של הגוף במרחב זה סיפור אחר לגמרי. וכמובן שהתינוק שלך לא מוכן לשתות משום בקבוק, כי הוא לא רגיל ועד שכבר רצית הוא סירב, אז אין מצב לעזוב אותו ליותר משעתיים וכל הזמן לבדוק אם הכל בסדר בעורף.

וגם אם נקפוץ עכשיו הרבה חודשים קדימה נגיע לתינוק נגיד בן שנה וחצי, עדיין יונק כמובן, אבל זה כבר לא העולל הרך והנזקק אלא ילדון פיצפון שקודח לך עם האצבע בפופיק או חייב ללטף לך את פנים הזרוע או למולל לך איזו קווצת שיער או איזו פעולה חודרנית אחרת שמטריפה לך את השכל ובכל פעם שאת מעזה להזיז לו משם את היד הוא שוב מתעורר ובוכה ועומד על זכותו לשמר את הריבונות שלו על גופך המובן מאליו.

אז קחי נשימה ארוכה, יקירתי, כי על זה באמת אף אחד לא מדבר. לא רק זמנך הפנוי ותודעתך עומדים כאן לשירות הציבור; ולא רק פסיכולוגית מוטל עלייך להכיל את כל מפעל הצרכים שיצרת והרית והולדת; גופך הופקע ממך, הולאם למען מטרה נעלה, ובשנים הבאות את רק מחכירה את הנכס.

רוצות לקרוא עוד כתבות כאלה? תמכו בנו באופן קבוע או חד פעמי על מנת שנוכל להמשיך ולעשות תקשורת פמיניסטית

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. Avatar
    מיצי

    רק לתקן: מותר אדוויל.

כתיבת תגובה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד באותו נושא:

הילארי קלינטון: זה מוקדם מדי, וזמנך עבר, ביקורת סדרה

Reading Time: 4 minutes הסדרה התיעודית על הילארי קלינטון חושפת את החוב שלנו לפמיניסטיות מהגל השני, אבל גם מציגה פמיניסטית שמנסה לעבוד מתוך המערכת, נשחקת ומנוצחת. סדרה שמדגישה שהגל הרביעי של הפמיניזם צריך ליצור שיטה חדשה

אלימות במשפחה מתחילה מהמונח עצמו

Reading Time: 3 minutes אני כועסת, ואני רוצה לפרק את הצורה למושג הבזוי שנקרא "אלימות במשפחה". כלומר, באופן מילולי: לפרק אותו לגורמים ולחשוף את האלימות והרוע החבויים בו.

צבא שיורה להן ברגליים: נשים לוחמות או מס שפתיים?

Reading Time: 3 minutes למרות שהתגייסו תחת הכותרת "נשים בתפקידי לוחמה", בפועל חיילות לא משולבות בתפקידי "לוחמות חוד": התנאי המקדים להתקדמות בצבא, בתעשיית הביטחון ובמל"ל. הצבא משמר תקרת זכוכית לנשים, וקו ישיר עובר משם אל כישלונות צוות היציאה מהקורונה