לפני שבועיים הזדעזעה המדינה מכתבת היח"צ של חדשות ערוץ 2 על מסיבות רווקים ברומניה. הזעזוע ממה שמתרחש רחוק מהעין לגיטימי אבל אסור לנו לשכוח להסיט את אותה העין הביקורתית גם פנימה. בעקבות תלונות שהגיעו למערכת פוליטיקלי קוראת בנוגע לפרסום שירותי מין בלוח המודעות הפופולרי "יד 2", יצאנו לחקור את הנושא.

למערכת "פוליטיקלי קוראת" הגיעו תלונות חמורות על כך שאפילו לוח המודעות הפופולרי, "יד 2" מאפשר פרסום שירותי מין.
באתר הפופולרי ישנה לשונית בשם התמים "אלטרנטיבי" הכוללת חמש קטגוריות: עיסוי, רוחניות וניו אייג', רפואה משלימה, ספא כושר ותזונה ומיסטיקה וקבלה.
בדיקה שלנו גילתה שאת חלק הארי של הקטגוריה מרכיבות מודעות ל"עיסוי" – מתוך 1758 מודעות, 1527 השתייכו לקטגוריית זו.


המודעות בקטגוריה כוללות ניסוחים מחשידים דוגמת, "עיסוי משחרר" ו"לרציניים בלבד".
רוב המודעות בקטגוריה התפרסמו בימים האחרונים – לפחות 800 ביממה בה ערכנו את הבדיקה – מה שמצביע על כך שהמדור פעיל מאוד.
לחלק מהמודעות (אך לא לכולן) מצורפת הודעה קטנה מטעם מערכת יד 2 שמבהירה כי – "חשוב לדעת ! מפרסם מודעה זו הצהיר כי השירותים הניתנים הינם שירותי עיסוי בלבד."

אולם גיגול פשוט של מספרי המודעות המופיעים באתר מבהירים כי חלקם שייכים למכוני ליווי או לנשים העוסקות בזנות.

במספר שיחות שערכנו למוקד שירות הלקוחות של האתר, נציגי השירות הסבירו כיצד לנסח מודעה כך שתעקוף את איסורי האתר שנועדו למנוע העלאת מודעות פרסום הקשורות לזנות – ישנו איסור על העלאת תמונה של המעסה לאתר, איסור על שימוש בשפה מסויימת הכוללת את גילה של ה"מעסה" או מוצאה, כפי שניתן לראות בתמליל קטע מהשיחה שלנו עם המוקד:

"מוקד: אז באמת לא יאשרו לך את המודעה עם תמונה של המעסה אז באמת תמנעי מזה כי המודעה לא תאושר. ובאמת בתוכן לא לציין מי המעסה אם היא צעירה או מבוגרת מוצא שלה או גיל, שלא יהיה פרטים פשוט על המעסה. פרטים אח"כ תוכלי לתת בטלפון כשיתקשרו, אבל באמת באתר כדי שהמודעה תהיה תקינה אסור גם לכתוב מה שאמרתי לך בתוכן. עכשיו, בכל מקרה כשתעלי את המודעה, אם תעלי משהו שהוא לא בסדר אז כאילו נבקש שתצרי איתנו קשר או שאנחנו ניצור איתך קשר.

תחקירנית פוליטיקלי קוראת: הבנתי, אבל אני שואלת אותך תכלס כשאני מעלה מודעה כזאת, אנשים ידעו למה אני מתכוונת?

מוקד: אממממ….

תחקירנית: כאילו, אתה מבין למה אני מתכוונת?

מוקד: כן, כן כן. כן… תנסחי את עצמך. אם תהיה בעיה עם הניסוח. נגיד לך. ובאמת, מבחינת התמונות, אסור להציג את המעסה ובתוכן אמרתי לך לא לרמוז על מי המעסה או אילו שירותים. זה אחרי זה, בטלפון."

הנושא אינו חדש. בשנת 2011 נשמעה מחאה ציבורית כנגד פרסום שירותי זנות באתר ובתגובה שינו מנהלי האתר את הנוהל ועל פניו הפרסום נפסק.

באותה שנה עבר התיקון לחוק העונשין בנוגע לפרסום שירותי זנות. עד לאותה שנה, החוק ראה רק פרסום שירותי זנות של קטינים כעבירה פלילית אולם התיקון לחוק מבהיר כי גם פרסום של שירותי זנות בכלל מהווה עבירה. אף שעברו שש שנים מאז נחקק החוק, ישנה רק מעט פסיקה בנושא, למרות שפרסומים של שירותי זנות קיימים בשלל זירות אינטרנטיות וציבוריות. מספיק לגגל את המשפט "שירותי זנות ישראל" ושלל אתרים עם פרסומים עולים. הפסיקה המשמעותית ביותר בנושא היא בעניין "פורטל למבוגרים" בשם "בננה" שנקבע כנגדו עונש בגין פרסום שירותי זנות. עם זאת, כשמחפשות את העמוד באינטרנט כך נראה העמוד הראשי שלו:

מקורות בתוך "יד 2" סיפרו לנו שהחברה מודעת לעובדה כי חלק מהמודעות מובילות לשירותי מין ולטענתם, ישנו נסיון להלחם בתופעה שכולל מעקב צמוד על כל שינוי למודעה, הגבלת המילים האמורה וכן הוספת הצהרה בתהליך רישום המודעה, שהמפרסם חייב לסמן, ובה מוצהר שאין מדובר בשירותי מין.

כפי שהראינו כאן, למרות נסיונות האתר וחובתו החוקית לנטר את המודעות המתפרסמות, מודעות שמתפרסמות בו מובילות לשירותי מין, ויתכן שמדובר בחלק ניכר מהמודעות. נראה כי חיפוש פשוט בגוגל, למשל, כפי שאנחנו עשינו, היה עוזר לצוות האתר לגלות זאת. בהתחשב בקלות שבה ניתן לבצע בדיקות כאלה, יש לתהות האם באתר יד 2 באמת מתאמצים למנוע את הפרסום של שירותי זנות, או רק להמנע מאישומים פליליים? ייתכן ומבחינה פלילית הנהלת "יד 2" עושה את כל הדרוש, אבל מבחינה מוסרית וציבורית, ישנה כאן בעיה, בעיה שאפשר היה לפתור בבדיקות פשוטות, ואולי במחיקתו של מדור "אלטרנטיבי" מהאתר. לאור נזקי הזנות והעובדה שמדובר באתר גדול, מרכזי ופופולרי בישראל, יש מקום לדרוש מ"יד 2" שיורידו את המדור או ימצאו דרך אחרת לנטר אותו יותר ביעילות.

מיד 2 נמסר בתגובה, "אתר יד2 הוא לוח חינמי, אשר בכל יום מתפרסמות בו כ- 10 אלף מודעות חדשות. האתר מתנגד לעידוד שירותי מין ובהתאם הוא נוקט בצעדים רבים על מנת לשמור על כללי התקנון והמדיניות בנושא זה. בתוך כך, כל מפרסם מודעה המציע שירותי עיסוי מתבקש להצהיר כי לא מדובר במודעה המציעה שירותי מין במסווה. כמו כן צוות שירות הלקוחות סורק בכל יום את תוכן המודעות שהתפרסמו, כדי לאתר ולהסיר מודעות שאינן עומדות בנהלים אלו.
במידה ומתקבלת באתר תלונה על פרסום שירותים מסוג זה, המודעות מוסרות באופן מיידי."

תחקיר, כתיבה נוספת ודיווח: חגית, שירה הדס נקר, רחל בית אריה, תמי דינס וכל צוות "פוליטיקלי קוראת"

תגובות

2 תגובות

 1. איזה פסיקה יש על אתר בננה? זה מעניין.. לא ראיתי כזה.
  בננה כמו סקס אדיר, יד-2 אתר titi ודומיהם פועלים באין מפריע לעני כל, לא מסתתרים, הבעלים של האתרים האלו לא מתחבאים, והמשטרה ויודעי דבר יודעים שחלק מהשמות הם הברונים הכי גדולים של הזנות בישראל (הבעלים של בננה) – והרי מדובר בעבירה פלילית ולא אזרחית, אז גם אם היה קנס, סביר שזה רק חלק קטן מפסק הדין, כיוון שכל האתרים באוויר, אני לא חושב שיש פסיקה רלוונטית לעבירה. אשמח לראות רפרנס בנושא שהזכרתם..

  1. זה באמת חלק ממה שתמוה בסיפור הזה – שהייתה פסיקה בנושא העבירה הפלילית והבעלים הקודם של האתר אף קיבל עונש שכלל שישה חודשי מאסר על תנאי אבל נראה שלמרות זאת האתר ממשיך להתקיים בלא מפריע.
   הנה כתבה של העין השביעית על הפסיקה הרלוונטית:
   http://www.the7eye.org.il/211008

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.