קשה להסביר רעיון מופשט בעזרת מילים, קשה לתאר מושג שעוד לא קיים בעזרת אוצר מילים עכשווי ולכן קשה להסביר מהו עיתון נשי-פמיניסטי במונחים של העולם הגברי שבו אנו חיות. יותר קל לדבר על תחושה, על רגש.

התחושה הבסיסית שהניעה את יצירת העיתון הזה הייתה התחושה שחסר לנו עיתון שאנו בוטחות בו. לא רק בוטחות בו כמקור מהימן של חדשות איכותיות אלא גם בוטחות בו להיות שוויוני, לא לתת מקום לגזענות, אלימות ושוביניזם ובמקום לתת מקום לכל סוגי הא.נשים ולעודד את כולנו לחשוב על הדברים שקורים מסביבנו.

לפני שמונה חודשים התאספנו כ30 נשים בבית קפה אלבי בתל אביב. כולנו נמשכנו לאותה פגישה בעקבות הודעה פשוטה בפייסבוק שהודיעה על הקמת עיתון פמיניסטי. לכל אחת מאתנו הייתה דעה אחרת על מה זה עיתון פמיניסטי ואיך הוא נראה ומה הוא עושה. התווכחנו על העיקר והתפל במשך שעות ובמשך פגישות רבות שהגיעו בעקבות אותה פגישה ראשונה ובכל זאת המשכנו לבוא. ערכנו פגישות בירושלים ובחיפה והמשכנו לפגוש נשים חדשות, כולן מצאו את הזמן להגיע ולהיפגש עם נשים זרות בכדי לדבר על רעיון ערטילאי לחלוטין פשוט כי הוא דיבר אליהן.

יותר מהכל, למדתי במהלך כל אותם דיונים כמה אפשר ללמוד על עצמך ועל העולם שמסביבך מלהקשיב בלי שיפוט לא.נשים שסביבך.

אחרי כל אותן פגישות, אני חושבת שאני כבר יכולה להגיד מהו עיתון פמיניסטי, עיתון פמיניסטי הוא תוצר המשקף קהילה נשית חדשותית. עיתון פמיניסטי הוא עיתון שמנסה לקרב בינינו, לעדכן אותנו בנעשה בעולם שסביבנו. עיתון פמיניסטי הוא מקום לעשייה לא היררכית, עיתון שמטרתו לא לייצר הכנסה או רווחים אלא לקשר את כולנו אחת לשנייה בעזרת דיווחים על המתרחש בעולמנו.

לכן אני בורחת מכתיבת הגדרה חד משמעית לעיתון שלנו. הוא ייהפך למה שאנו רוצות שיהיה. בבסיסו הוא מקום שבו כולנו נוכל לחלוק ולקרוא על הקורה בעולם מנקודת מבט נשית, בו נוכל לקרוא חדשות כלכליות ופוליטיות שמתחשבות באוכלוסייה הנשית של העולם ולא רק בדברי הפרשנים הצבאיים, לכתוב טורי דעה ולהגיב על האירועים שקורים ממש לידנו ורחוק מאוד, להתרגש ממאמרים אישיים, לשמוע על נשים מדהימות ובעיקר לריב, להתווכח, להתדיין, להתרגש, לבכות וללמוד המון.

בימינו, המילה עיתון ישר מזכירה לנו איפוק ורצינות. חדשות אמורות להיות אובייקטיביות ונטולות רגש. ובכן, אנחנו עיתון חדשותי ואנחנו לא מעוניינות להיות אובייקטיביות או רציניות. אנחנו רוצות לשמוע על מה שקורה מסביבנו בצורה אמיתית, מהשטח, מהלב, בלי שיגידו לנו מה לחשוב או איך לחשוב.

אז אנחנו מזמינות אתכן לקחת חלק. להיות קוראות, כותבות, עורכות, צלמות וכל מה שעולה על רוחכן. יחד ננסה ליצור משהו חדש ומיוחד, משהו שבעתיד אולי יוכל לענות על השאלה מה זה עיתון פמיניסטי?

מאיה רומן.

תגובות

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.