זכיה כהן ומסעודה כהן

Reading Time: < 1 minute

תיעוד זה הוא חלק מפרויקט סיפורי נשים בשואה. לעמוד הראשי של הפרויקט:
ייחודיות הגורל הנשי בשואה

אספה: מרים ראובני

זכיה כהן- תוניס

זכיה כהן היא אימי – גרה היום במבשרת ציון.

היא נולדה בשנת 1936 בעיר ג'רבה בתוניס. בתקופה זו הנשים לא הורשו להסתובב ברחובות והגברים עסקו בלימוד תורה. זכיה הייתה בת 6 כשפלשו הגרמנים לתוניס. המשפחה הייתה מסודרת כלכלית – הייתה להם חנות תבלינים. הידיעות על התקדמות הגרמנים לתוניס פורסמו דרך הרדיו.  היהודים חפרו שוחות בשדות כדי להתחבא גם מהגרמנים וגם אם וכאשר מטוסים יפציצו את העיר.

האווירה הייתה מפוחדת , היה חשש שיאנסו את הבנות. המוסלמים שהיו בקשר טוב עם היהודים , החלו לשתף פעולה עם הגרמנים ולהלשין על היהודים. זכיה מספרת שהגרמנים נהגו להגיע לבתי היהודים ולבזוז את רכושם, בעיקר הזהב.  היא זוכרת מקרה שהגרמנים נכנסו אליהם הביתה, היכו אותם  ודרשו לקבל  זהב.

היא מספרת שבג'רבה היו הרבה כוהנים ובית הכנסת "אל גריבה" במקום נחשב למקום מאוד רוחני וקדוש.  הגרמנים נכנסו לבית הכנסת ובזזו  כלי קודש מזהב.

 

מסעודה כהן – תוניס

מסעודה כהן ז"ל  היא קרובת משפחה מצד אבי – המשפחה גרה בלוד.

מסעודה  נולדה בשנת 1923 בעיר ג'רבה בתוניס. היא הייתה בת 19 כשהגרמנים פלשו לאי ג'רבה.

הידיעה שהנאצים מתקרבים גרמה לחרדה ולפחדים אצל היהודים .  הם חששו לחייהם ולגורל בנותיהם –  שלא יאנסו ע"י הגרמנים, והחביאו אותן במקומות מסתור.

גברים וילדים נלקחו למחנות עבודה – בכל בוקר החיילים הנאצים היכו אותם עם אלות. מסעודה ז"ל עבדה בכפייה במתפרה יחד עם האחיין שלה, הם תפרו מדים לנאצים.

באחד הימים הייתה פקודה שכל הנשים תמסורנה את התכשיטים שלהם וניתנה אמת מידה , אם לא יצלחו לאסוף את הכמות הנדרשת, הנשים ירצחו. בבדיקה היה חסר זהב בכמות קטנה , התנהל משא ומתן והגרמנים הסכימו לותר. מסעודה נמלטה עם אביה לכיוון מדבר סהרה , הם הסתתרו בתוך קברים שכנראה נופצו ע"י הנאצים.

רוצה לקרוא עוד כתבות כאלה? תמיכה קבועה בסכום לבחירתך תאפשר לנו להמשיך לעשות תקשורת פמיניסטית ולהעלות למודעות הציבורית את הנושאים שחשובים לך

לשיתוף הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך:

Evan L'Roy/The Texas Tribune

מדברות הפלות

Reading Time: 29 minutes נשים מדברות על הפלות שעברו, על הקושי, על הצורך בהפלה, על מה שצריך להשתנות במנגנונים ועל החוויה המורכבת של בחירה (או אי בחירה) בהפלה

קראי עוד »
A 'pro-life' activist holds a sign during a demonstration in front of the US Supreme Court on June 29, 2020 in Washington, DC [Alex Wong/Getty Images/AFP]

כשהפלה לא חוקית, נשים מתות

Reading Time: 3 minutes בשנת 1973 נקבע בארה"ב פסק דין תקדימי, הידוע בכינוי "רו נגד וויד", שהתיר הפלות חוקיות על בסיס הזכות לפרטיות, בהתבססות על התיקון ה14 לחוקה. עד לפסיקה זו, נשים שידן לא הייתה משגת ולא יכלו לנסוע מחוץ למדינתן, עברו הפלה לא חוקית, לא בטוחה, שסיכנה את חייהן וחיבלה בעתידן. נשים רבות שילמו על כך בחייהן והמצב היה חייב להשתנות. בסופ"ש האחרון, אחרי עשורים של מסע שמרני בבית הנבחרים ובבית המשפט, הפך ביהמ"ש העליון בארה"ב את ההחלטה הזו על פיה

קראי עוד »
תמונה: ©Zuma Press/Alamy

"כידוע, אנחנו רק רוצות להפיל כל היום"

Reading Time: 3 minutes בסוף השבוע האחרון הפך בית המשפט העליון בארה"ב את ההחלטה המתירה הפלות בכל מדינות ארה"ב. מעתה, כל מדינה תחליט האם לאסור או להתיר הפלות בעצמה. נשים בארה"ב נשענו במשך כמעט חמישים שנה על הפסיקה שהתירה הפלות. מקבלי ההחלטות מעולם לא טרחו לעגן את החקיקה (שהתקבלה במשפט "רו נגד וויד") וכך, החקיקה הרופפת, שנשענה על שיווי משקל פוליטי עדין, קרסה באחת. האם זה יכול לקרות גם כאן?

קראי עוד »