שאלת המשמעות של גלולה למניעת הריון לגברים על גבריות, על יחסי גברים-נשים ועל יחסי מין היא שאלה שהולכת והופכת משמעותית יותר, בעקבות פיתוחים טכנולוגיים שעשויים לאפשר את אמצעי המניעה החדש בקרוב. שאלה זו גם הופיעה במאמר במוסף גלריה של הארץ. הקשר בין שימוש באמצעי מניעה ליחסי כוח בין נשים לגברים היא אחת השאלות המעסיקות נשים בכלל ופעילות פמיניסטיות העוסקות במיניות מאז הטבעת המושג "תכנון משפחה" ו"מניעת הריון". במצב בו רוב האחריות להריון אפשרי נופלת על נשים, הטיעון לפיו גברים לא רוצים להשתמש בקונדום כי זה "פוגע להם בהנאה", שעולה פעמים רבות בדיונים אלה, הוא פופוליסטי ומשרת פריבילגיה של גברים. הטלת האחריות על הקונדום כמה שמונע הנאה מגברים, והתעלמות מגורמים אחרים, היא מופרכת. במובן זה, הדיונים סביב גלולה למניעת הריון לגברים עשויים לאפשר שיחה חדשה על תפקידי המגדר ולהציב שאלות חדשות סביב תפיסות שהתקבעו בנוגע למין, הנאה ממנו וחלוקת הסיכונים בהקשר אליו.

אמצעי מניעה פעלו תמיד בתוך מבנה של יחסי כוח בין גברים לנשים, כאשר ידם של הראשונים על העליונה. גם הפיתוח של אמצעי מניעה הורמונליים כמו גלולה למניעת הריון הם תולדה של מציאות בריאותית קשה של נשים ומשפחות, ולא כתוצאה מדרישה של נשים על גופן. מאז ומעולם היו נשים שידעו למנוע הריון ולתכנן ילודה. נכון, לא תמיד ביעילות גבוהה מספיק, אבל הן ידעו. זאת מעולם לא הייתה הבעיה. הבעיה הייתה, ועודנה, שגברים נכנסו לגופן של נשים ללא רצונן החופשי וללא הסכמתן. התחתנת? את מחויבת לספק שירותי מין. אין דבר כזה לא. גופן של נשים לא היה שלהן כך שלא היה ניתן להגיד "היום לא כי זה הזמן בחודש בו אני עלולה להיכנס להריון". נשים שלא התחתנו היו זמינות לכל עובר ושב, שכן חוקי עבירות המין לא היו קיימים עד אמצע המאה העשרים. כתוצאה מכך, נשים רצו אמצעי מניעה יעיל, שאינו תלוי בגחמותיהם של גברים, כדי שלפחות בסיטואציה של היעדר כוח, תהיה להן שליטה בסיסית על פריונן. במציאות בה אין לנשים זכות על גופן, לפחות שתהיה להן זכות על התוצאה של חדירה לגופן.

הגלולה למניעת הריון אמנם אפשרה לנשים לבחור באימהות, לרווח בין לידות, לפחד פחות להיכנס למיטה אם הן לא נשואות, וכמובן הצילה נשים ממוות, נידוי וחיי עוני קשים. אבל המצאת הגלולה למניעת הריון הולידה יחסי כוח חדשים לחלוטין. מעתה לנשים הייתה היכולת לשלוט על התוצאה של חדירה לגופן, אבל האם זה אומר שהגלולה הגדילה גם את השליטה על החדירה עצמה לגופן? האם נשים באמת חופשיות לגמרי לסרב לחדירה, ושאם היא תתקיים, היא תתקיים תחת התנאים שלהן? התשובה היא חד משמעית לא.

אין אמצעי מניעה מושלם

בכל מפגש מיני יש מובן מאליו. אחד מהמובנים מאליו הוא התסריט המיני המוכר לנו גם מייצוגים רבים בתרבות הפופלרית בו מתחילים בנשיקה וגומרים בחדירה שתסתיים באורגזמה של הגבר. המובן מאליו השני הוא שבזוגיות מונוגמית ארוכת טווח, האחריות על אמצעי מניעה היא על האישה והגבר פטור לגמרי מהאחריות, זו הממשית אבל גם זו הכלכלית והבריאותית. במין מזדמן, לעומת זאת, רוב האחריות נופלת על הגבר שישים קונדום, אך במרבית הפעמים הדבר מצריך משא ומתן מתיש על השימוש בקונדום וגם אז זה בבחינת עשיית טובה תוך תחושה שמדובר בפשרה על איכות הזיון שיהיה לו.

ופה הזמן לסמן משהו חשוב: שימוש באמצעי מניעה הוא תמיד פשרה. אין אמצעי מניעה מושלם וגם אין אמצעי מניעה המונע הריון ב-100%. אנחנו הרי עושים ועושות משהו שחורג מהביולוגיה כך שאין ספק ששימוש באמצעי מניעה הוא פשרה. נשים עושות פשרה ענקית כשהן משתמשות באמצעי מניעה הורמונליים, פשרה שהיא הרבה יותר מ"הגבלת התחושה המענגת של הסקס", פשרה שעלולה לעלות לנשים בבריאותן הנפשית והגופנית, ואף בחייהן.

הדרישה מהגבר לשים קונדום היא דרישה בחלוקת הסיכון למנוע הריון לא מתוכנן ומחלות מין, סיכון שנשים לוקחות בכל פעם שהן נכנסות למיטה עם גבר כלשהו, בין אם הן משתמשות באמצעי מניעה הורמונלי ובין אם לאו. בואו נחשוב על זה ככה: אם אישה רוצה למנוע מחלות מין, אין לה מה לעשות בעניין אם הגבר שאיתה לא מוכן לשים קונדום. וכן, יש הרבה מאוד גברים שלא מוכנים לשים קונדום.

חלק נוסף מיחסי הכוח הוא זה שנשים צריכות כל הזמן להיות בהיכון במיטה: מתי הוא יהפוך אותי וינסה לזיין אותי כמו בפורנו? מתי הוא בטעות יפליק לי על התחת כמו שחברים אמרו לו לעשות? ומה אם הוא פתאום יחליט לעשות לי משהו שלא דיברנו עליו ושאני לא רוצה לעשות? ומה לגבי זה שכואב ושורף כבר מחדירה שנמשכת כל כך הרבה זמן? האם הוא הוריד את הקונדום שהוא הואיל בטובו לשים לאחר משא ומתן מתיש שמסתיים ב״עשיית טובה״? לזה אין התייחסות פעמים רבות.

סוגייה נוספת שעולה בהקשר זה היא נושא "גניבת הזרע". אחת האמירות שלי בנושא היא שזרע אינו נמצא במדף בסופר ועל כן הוא אינו ניתן לגניבה. לייחס זאת לנשים היא מיזוגניה. כמו שכבר אמרתי, נשים מסתכנות בכל פעם שהן נכנסות עם גבר למיטה, הן מבחינת החשש שגבולותיהן ייחצו והן מפאת הסיכון להיכנס להריון לא מתוכנן. גברים צריכים להיכנס למיטה עם אותה תודעת סיכון בדיוק. לחדור לאישה מהווה סיכון עבור הגבר למצוא את עצמו אב ללא תכנונו. ועל כן חובה עליו להשתמש בקונדום. לא השתמשת? תתמודד עם התוצאות של המעשים שלך, גם אם היא אמרה שהיא משתמשת באמצעי מניעה. סמוך רק על עצמך.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.