אם הן יכולות להרשות לעצמן מבחינה כלכלית, נשים רבות מעדיפות לגור בגפן, בדירה משל עצמן. בימים כתיקונם באמת נעים לגור לבד, את לא צריכה לנקות ולסדר אחרי אף אחד, וכשאת חוזרת מהעבודה סוף סוף יש לך קצת שקט.

אבל כמו שנשים רבות שחיות לבד יודעות, במיוחד המבוגרות שבינינו, הכל משתנה כשאת חולה. ובעצם גם אם את צעירה זה יכול להיות ממש לא נעים.

לפני שבועיים, ביום האישה הבינלאומי, העברתי סדנה במרכז אישה לאישה בחיפה בשאלה, איך הפמיניזם יכול לעזור לנו לאורך החיים? אחד הנושאים שעלה הוא חיים משותפים של נשים המתגוררות יחד בבית או בבניין או בשכנות. משתתפת מגרמניה סיפרה שהיא מכירה קהילות כאלו במקום מגוריה. גם בארצות הברית, בקליפורניה למשל, ישנן קהילות שבהן גרים א.נשים מגילאים שונים ובמצב משפחתי שונה חיים יחדיו בסוג של שיתוף.

חלום הפוסט-קורונה שלי הוא לראות דווקא קהילות של נשים. יהיה נפלא אם הן תהיינה מורכבות מנשים בגילאים שונים, עם ובלי ילדים. אם תחפוצנה בכך המבוגרות יותר, יכולות להיות קצת סבתות לילדים ואם יש להן זמן, גם הצעירות יכולות להיות חברות מיוחדות של הילדים.

לאמהות יחידניות, קהילה שבה יש עזרה הדדית, אכפתיות וסולידריותֿ, יכולה להיות הקלה משמעותית בעומס החיים, אבל גם לנשים אחרות סוג תומך כזה של מגורים יכול לעזור.

מבחינת שכר הדירה כל אחת תשלם לפי יכולתה (אולי משרד השיכון שישתנה בעקבות הקורונה יעזור כיוון שסידור כזה הוא חסכון אמיתי).

אני רואה בדמיוני גם חדר אוכל שהוא גם חדר ובו סוג של סלון, חדר כביסה וגינה שבו מגדלות ירקות ועשבי תיבול.

מבחינת גודל הקהילה לדעתי עד 30 נפשות אבל גם קהילות קטנות יותר יכולות לשגשג.

לא כל אחת יכולה או רוצה לחזור לבית ההורים בגיל 30 ולשכב על הספה כשיש לה חום גבוה. אבל כל אחת תשמח לקצת עזרה ואמפתיה מקהילה שהיא חלק ממנה.

תמונה בראש הכתבה: Gerd Altmann from Pixabay 

תגובות

תגובה אחת

  1. רעיון יפה! קראתי בעבר על מיזם באנגליה אמנם לנשים מבוגרות (כלומר לא מגוון גילאית) ונראה היה ממש יפה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

מירים קורונל פרר
החלטה 1325 של האו"ם הכירה בהשלכות ההרסניות במיוחד של סכסוכים חמושים על נשים וילדות ועל ההכרח בשילוב שוויוני של נשים בתהליכי קבלת החלטות ובשיחות שלום ופירוק מנשק. עשרים שנה אחרי, בעיצומו של משבר עולמי, יצאנו לבחון מה ממסקנות ההחלטה יושמו, ומה מצבה של ישראל ביחס לעולם (ספוילר: לא טוב)

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.