מאת: פאולה רוזנברג

אני שומעת יותר מדי אנשים מסביב חוגגים את תוצאות המשפט בין ג'וני דפ לאמבר הרד מבלי להתעמק בפרטים. הם משטיחים את תוצאות הדין ל: "ג'וני צדיק, אמבר שקרנית ופושעת". אך לכל מי שמהלל את ג'וני דפ, כאילו הוכח שהוא מלאך עלי אדמות שנפל קורבן להתעללות מצד הרד, בואו נעשה רגע סדר, כי האמת היא כמו תמיד, הרבה יותר מורכבת.

אז נכון, אמבר הרד היא כנראה לא האישה הכי אמינה בעולם, בלשון המעטה. אני מודה שהיא ממש לא מעוררת בי חיבה, ואפילו להיפך, משהו בהתנהלות שלה מעורר בי סלידה. אני מתארת לעצמי שזו חוויה משותפת לרבים, אבל דווקא הרגשות השליליים כלפיה, הם אלו שמונעים מאיתנו לראות את העובדה שהטענות לכך שדפ נהג בה צורה מתעללת מינית, תוקפנית וחסרת שליטה בזמן שהיה תחת השפעת סמים ואלכוהול, קיבלו אישור בפסק-דין של בית משפט בבריטניה לפני פחות משנתיים.

ויש עוד בעיה ברמה התרבותית: התעללות מינית בין בני זוג נשואים היא עבירה שלא מזעזעת את הציבור כמו העובדה שאישה תקפה את בעלה במכות או שיקרה לגבי מערכת היחסים ביניהם. בחברה שלנו בשנת 2022, אישה שמשקרת ומרביצה הרבה יותר מזעזעת אותנו מאשר גבר שהכריח את אשתו לקיים איתו יחסי מין בניגוד לרצונה, במהלך מערכת היחסים המתעללת ההדדית ביניהם. כאילו יש וייב כזה שאומר: היא שקרנית? אז שתסבול. הכל מגיע לה.
ככה לפחות זה מרגיש ברשתות החברתיות.

ומה קרה בפועל?

אמבר הרד וג'וני דפ נמצאו שניהם אחראים בגין לשון הרע בתביעותיהם זה נגד זה ביום רביעי, כאשר חבר מושבעים פסק פיצויים לשניהם. (זוהי תביעת לשון הרע שבה דפ תבע את הרד על טור דעה שכתבה, בה טענה שהיא שורדת אלימות במשפחה. היא תבעה אותו בתביעת לשון הרע גם כן). המושבעים פסקו שדפ והרד הכפישו זה את זה. הם הכריעו כי כל שלוש הטענות של דפ אמינות לדעתם. הם הכריעו כי טענה אחת של הרד נכונה. נמצא שהרד השמיצה את דפ בשלוש הצהרות נפרדות. נמצא שדפ השמיץ את הרד פעם אחת באמצעות עורך הדין שלו.

 

השטח האפור

כמה מחשבות שמטרידות אותי, במיוחד לאור העובדה שאני מודעת לזה שאני מלכתחילה מחבבת את ג'וני ולא מחבבת את אמבר:

1. היתה הפסקה של עשרה ימים באמצע המשפט, בה המושבעים נחשפו לעליהום התקשורתי על הרד באופן וודאי ולדעות של הציבור כנגדה. אי-אפשר לנתק את זה ולא נדע לעולם עד כמה זה השפיע על שיקול הדעת שלהם. למשל, ב-TikTok, ההאשטאג #justiceforjohnnydepp קיבל מיליארדי צפיות ומסתבר שהמושבעים לא מוגבלים בשימוש בטלפון שלהם, לכן אין סיכוי שלא נחשפו לכך. תוסיפו לכך את העובדה שלאורך כל המשפט, המעריצים של דפ מילאו את ספסלי בית המשפט במבטים אוהדים כלפיו והתאספו ברחוב כדי לעודד את דפ וללעוג להרד בכל פעם שחלפה על פניהם. האם זה השפיע על המושבעים? יהיה קשה לחשוב שנשארו לגמרי אדישים לכך.

2. כפי שכתבתי בהתחלה, בבריטניה נערך לפני שנתיים משפט דיבה בו דפ הפסיד. הוא תבע דיבה נגד עיתון הסאן לאחר שאמבר הרד נתנה עדות לטענות בעיתון שהוא מכה אישה. השופט אמר שהסאן הוכיח שהמאמר שלו "נכון באופן מהותי" ומצא ש-12 מתוך 14 מקרים לכאורה של אלימות במשפחה נגד הרד התרחשו. איך אפשר למחוק את זה לגמרי ולהכריע שהוא הקורבן היחיד? לדעתי, בלתי אפשרי להתעלם מזה.

3. זה מה שאמר מארק סטפנס, עורך דין לתקשורת בינלאומית בכתבה: "מכיוון שהמשפט בארה"ב היה בפני חבר מושבעים, הוא איפשר לעורכי הדין של דפ להתמקד בהרד", טקטיקה שחוקה היטב של נאשמים בתיקים של התעללות במשפחה, אך כזו שנדחתה על ידי השופט בבריטניה. הטקטיקה: עורכי הדין מכחישים שהלקוח שלהם עשה משהו, הם מכחישים שהוא העבריין האמיתי על-ידי שיטה בה תוקפים את האמינות של האישה שעברה ההתעללות, ואז הופכים את התפקידים של הקורבן והעבריין".

4. ‏יש הוכחות ותיעודים רבים להתנהגותו הבעייתית של דפ, הנה כמה מהם:

עורך הדין של הרד הקריא הודעות שבהן דפ התייחס לעצמו כ"פרא מזוין" ו"משוגע", ופינטז שיהרוג אותה. הוא כתב לחבר שלו בשם פול ביטני: "בוא נטביע אותה לפני שנשרוף אותה!!! אני אזיין את הגופה השרופה שלה אחר כך כדי לוודא שהיא מתה".

דפ נשאל במשפט לגבי טיסה שלהם במטוס פרטי, בה לטענתה של הרד הוא סטר לה ובעט בה. דפ העיד שהוא בילה את רוב הטיסה בשינה בחדר האמבטיה, והכחיש שנעשה אלים.בהודעת טקסט שתיארה את הטיסה, דפ תיאר את עצמו כ"זועם וכועס בתוך בלאק-אאוט מזוין, צורח גסויות ומעליב כל זין שהתקרב אלי".

‏במהלך המשפט הושמעו הקלטות אודיו בהן דפ נשמע אומר שהוא "קנאי אובססיבי ומטורף" לגבי אמבר הרד ועוד הקלטה בה הוא מבקש ממנה לחתוך אותו.

דפ הודה כי השחית רכוש במהלך המריבות שלהם, שבר ובעט וקרע חפצים רבים. זו התנהגות מאיימת לכל דבר ועניין.
אישית, הייתי רוצה מאוד שג'וני דפ יהיה נקי מהאשמות באופן מלא, ואני אוכל לחזור להתרפק על כוכב הילדות שלי באין מפריע, אבל כנראה שזה לא המצב בכלל. כנראה שהיא שקרנית ומופרעת, והוא גבר בעל נטייה להתקפי זעם ואלימות לא נשלטים, מכור לאלכוהול ולסמים.

ולמה זה חשוב לא להשטיח את הדיון?
כי זה מסוכן עבור מי שנמצאות ונמצאים במערכות יחסים כאלו, הן אולי יימנעו עכשיו מלתבוע צדק לעצמם מבית המשפט, בטח אם מדובר באדם מפורסם בעל כח. כי כשרואים את הפסטיבל הנוכחי ברשתות והסלחנות שמגלה הציבור לאלימות של ג'וני דפ – זה באמת מפחיד.

* תמונה בכותרת מאת: RUNE HELLESTAD / CORBIS / GETTY IMAGES

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

חיילות המועמדות לתפקיד תצפיתניות מסרבות להתגייס לתפקיד והן נכנסו לכלא במעמד גיוסן. כתבת המשך למעצרן של חיילות מפי נ', שפנתה אלינו בעקבות הכתבה הקודמת. על תנאי המעצר והסירוב לשרת בתפקיד אך לא לכולן זה מתאפשר. נ' התחילה את ההכשרה למרות שהיא זכאי לתנאי שירות קרובים לבית.

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.