מאת: גל כץ

על אונליפאנס כבר שמעתן? זוהי אפליקציה בה כל אחד ואחת יכולים לפרסם תוכן, בעיקר בעל אופן מיני, תמורת תשלום מהמעריצים שעוקבים אחריו או אחריה. האפליקציה תפסה תאוצה בעולם, ועל פי ויקיפדיה, ונרשמים אליה מדי יום אלפי משתמשים חדשים.

אחת המשתמשות הישראליות הבולטות ביותר היא מיה ונטורה, דוגמנית עירום בשנות העשרים המוקדמות. לאחר חצי שנה בלבד באפליקציה, היום היא כבר הישראלית המצליחה ביותר באונליפאנס. בשיחה, שאלתי אותה איך בכלל הגיע לאונליפאנס

"פתחתי משתמש באונליפאנס בחודש מאי, באמריקה זה מאוד נפוץ, לכל החברות האמריקאיות שלי יש, זה ממש כמו אינסטגרם שם", מספרת מיה, "בזמן הקורונה היה לי משעמם, וחשבתי על הכנסה צדדית נוספת. התקשרתי לחברה, ישבתי איתה יחד עם הבן זוג שלי, והיא סיפרה לנו כל מה שהיא יודעת, ישר אחר כך נרשמתי ל"אונליפאנס" ופתחתי חשבון".

עוד לפני העיסוק ב"אונליפאנס", מיה השתמשה במדיה החברתית כדי לבטא עצמה, למשל באינסטגרם. עד לפני חצי שנה היו לה עשרים אלף עוקבים באינסטגרם, ובזכות ה"אונליפאנס", עוקבים אחריה עכשיו מאות אלפי עוקבים באינסטגרם, ומבקרים באתר האינטרנט שלה. 

תמונה של מיה ונטורה
תמונה מעמוד האינסטגרם של מיה ונטורה

בשיחה עם מיה ונטורה

שמעתי על "אונליפאנס" יותר ויותר בזמן האחרון, והסתקרנתי לגלות יותר על האפליקציה, שצמחה לא מעט בחודשים האחרונים, מאז תחילת מגיפת הקורונה. כשנתקלתי בפרופיל של מיה, ישראלית כמוני, רציתי לשוחח איתה על הסיפור שלה ועל הדרך שלה ל"אונליפאנס".

מיה, מתי הבנת שאת אוהבת לדגמן, ותחום העירום והפורנוגרפיה מעניין אותך?

"תמיד אהבתי להצטלם. מגיל 16 אני מעלה תמונות לאינסטגרם. התחלתי בגיל 19 את צילומי האופנה, הייתי דיילת אוויר והצטלמתי בניו יורק לכל מיני הפקות. האהבה לעירום הגיעה רק אחרי הצבא. הגעתי למצב שיש לי בגלריה המון תמונות עירום שלי שאני אוהבת אז החלטתי לפתוח פטראון, בו אני מעלה רק עירום אמנותי כבר שנה.

בפטראון אסור להעלות תמונות של איברים פרטיים. ולכן התחלתי לפרסם עירום מלא רק בחודש מאי, כשפתחתי את ה"אונליפאנס". בפעם הראשונה שהצטלמתי בעירום באופן מקצועי צילמה אותי צלמת, וזה הרגיש כל כך טבעי ונוח, משם המשכתי. היום אני הישראלית הכי מצליחה באונליפאנס".

מה את חושבת ששונה בך מפורנו אינטרנטי?

"אני שונה מכל פורנו אחר, הישראלים מחפשים מישהי שמדברת איתם בעברית, הם אוהבים את זה. האמריקאים אוהבים שאני נראית שונה, הם מחפשים לראות מישהי שונה, יש לי מוצא שונה וזה מסקרן אותם".

היומיום של מיה, באפליקציה, גם הוא שונה מפורנו. "כשאני עולה ללייבים באונליאפנס אני יכולה להעלות לייב בעירום מלא. הם רוצים להכיר אותי יותר, שואלים על הנשיקה הראשונה שלי, על החוויות המיניות הראשונות שלי, מה אני אוהבת יותר ומה פחות. לא חשבתי שככה זה יהיה, זה מאוד אישי, יש הרבה דיבורים. אני אוהבת את זה. זה נחמד".

"אונליפאנס" הפכה לרשת חברתית לכל דבר, כפי שמיה מספרת. "יש עוקבים שאני מכירה אותם אישית. אני יוצרת קשר עם אנשים, הם שולחים לי הודעות אישיות מאוד, מספרים לי על בעיות בתפקוד המיני והזוגי שלהם. מישהו כתב לי שלא היה פעיל מינית בגיל מבוגר יחסית, ושבזכות האומץ שלי הוא מנסה להיפתח מינית".

"אני לא סקסולוגית או יועצת מינית, אבל אני מנסה לעזור. אני מחפשת להראות משהו שהוא לא פורנו, שאפשר למצוא בכל פינה באינטרנט. אני מראה מישהי אמיתית. יש לי אנשים ששולחים לי תמונות של הכלב שלהם, מבקשים ממני ברכות יום הולדת. הם יכולים לראות להיכנס לראות עירום בכל מקום. אבל הם מחפשים מישהי לדבר איתה, ואני מעניקה להם את זה".

תמונה של מיה ונטורה
צילום: Asher Marely

אני מניחה שמעריצים שולחים לך המון בקשות, האם יש בקשות שסירבת להן? למה?

"בהתחלה הייתי מקבלת תמונות מזעזעות. דיקפיק למשל זו הטרדה מינית וירטואלית בעיני. אנשים חושבים שאני קלה, שולחים תמונה של איבר המין ורושמים דברים לא נעימים. הפסקתי לקרוא הודעות אישיות באינסטגרם בגלל זה. יש לי מישהי שעוזרת לי ולפעמים קצת קוראת, כי עכשיו אני מקבלת אלפי הודעות ביום, ואני לא יכולה לענות לכולם.

לצלמים, דוגמניות כתבים וכו', אני עונה. הודעות מגברים – מוחקת. הם רואים שאני לא עונה באינסטגרם. אם הם רוצים לדבר איתי בפרטי, הם יכולים לשלם מנוי באונליפאנס ולדבר איתי שם".

"הטוויטר של אמא שלי מלא בתמונות של רבנים, ואז יש פתאום תמונה שלי" 

גם בעידן הרשתות החברתיות, הבחירה של מיה אינה כזו שאנחנו שומעות עליה לעיתים קרובות. במיוחד בחברה הישראלית בה "כולם מכירים את כולם", ניסיתי להבין כיצד מיה מתמודדת עם הסביבה.

מה היו התגובות של החברים והמשפחה? 

"אני באה מבית יחסית דתי, אמא שלי חינכה אותי לאהבה ללא תנאי ואמרה שתקבל אותי בכל מצב שהוא, אם אני אהיה חלק מהקהילה הלהט"בית, חסרת בית, או אעבוד במקצוע שהיא לא מכבדת. היא אישה מאוד דתייה, ועדיין תומכת בעשייה שלי. בטוויטר שלה למשל היא מעלה תמונות שלי. כל הטוויטר שלה מלא בתמונות של רבנים, מגללים בפרופיל שלה ואז  גם יש פתאום תמונה שלי, יחסית צנועה, והיא כותבת: הבת שלי, עלי והצליחי, אוהבת אותך, תעקבו אחריה. היא כל כך תומכת בי.

"שאר המשפחה פחות מקבלים, סבתא שלי אמרה לי פעם: " זה מגעיל את בחורה מאוד אינטליגנטית, ויש לך המון דברים אחרים להציע״. היום היא יותר בסדר עם זה, כי הסברתי לה כבר את הכל".

אמרת שיש לך בן זוג, איך הוא מסתדר עם זה?

"אונליפאנס היה רעיון של שנינו, הוא יודע  את הסיסמה שלי, ויודע על כל מה שקורה שם. יש לו גם משתמש, יחד איתי. רוב התמונות והסרטונים שלו שם הם איתי, אנחנו עושים סקרים יחד ועונים לנו עליהם. כל מי שעוקב אחריי יודע שיש לי חבר".

תמונה של מיה ונטורה
צילום: Asher Marely

מגעילה או מעוררת השראה? מיה ונטורה שמעה את הכול 

וכשאת  כל כך ויראלית, התגובות לא מאחרות להגיע, בטח בימים בהם הרשת גועשת, ודנה בנושאי מיניות באופן יומיומי. תעשיית הפורנו נתפסת על פי רוב כתעשייה בעייתית מאוד שמנצלת את עובדיה, ומציגה מציאות מעוותת לחלוטין. הבחירה להצטלם בעירום ולקחת חלק בתעשיית המין מעוררת לא מעט אמוציות בקרב עוקביה של מיה. חלקם בזים לתעשייה ובטוחים שהעשייה של מיה מגיעה ממקום חלש, וקשורה לפטריארכיה, שעבוד נשי, תודעה כוזבת. אבל, גם יש מי שמרגישים שמיה מחזקת את הנושא של מיניות בריאה וגוף בריא אצל נשים ומשחררת את הגוף הנשי מדיכוי חברתי ארוך שנים, ואלו מתייחסים אליה בצורה אוהדת ומחזקת.

אילו תגובות את מקבלת?

"אני מקבלת תגובות מעורבות, תגובות נגד תעשיית הפורנו וגם בעד העשייה שלי. רוב התגובות הן מגברים כי הם רוב העוקבים שלי. תגובות שליליות מצד גברים כמו: למה אני עושה את מה שאני עושה, למה זה עוזר לי, גם שואלים אותי אם אני צריכה כסף. גם נשים מגיבות, מישהי שלחה לי שחבר שלה עוקב אחרי באינסטגרם, שאלה אותי למה אני עושה את זה ואמרה שאני מגעילה אותה.

"אבל יש גם תגובות חיוביות, לא מזמן בחורה מבוגרת כתבה לי שאני מעוררת השראה, או מישהי שעוקבת אחרי באונליפאנס ושילמה מנוי, קנתה אצלי פרסום. באינסטגרם נשים מפרגנות גם, שואלות אותי מאיפה האיפור למשל. עשיתי הגדלת חזה לא מזמן, ושאלו אותי פרטים עליה, כמו מי המנתח ואיך הרגשתי.

"יש בנות צעירות שעוקבות אחרי באינסטגרם, שם אני לא יכולה להעלות עירום.  אני מנסה להעביר שם את המסר שלי – לא לתת למוסכמות חברתיות להכתיב אותנו ואת איך שאנחנו נראות. אני לא עורכת את הגוף שלי בתמונות, והאמת שלי חשובה לי".

לקריאת מאמרים נוספים בנושא עירום לחצו כאן

תמונה בראש הכתבה: מחשבון האינסטגרם של מיה ונטורה.

תגובות

4 תגובות

  1. איך בדיוק היא הגיעה לעובדה שהיא הישראלית הכי מצליחה באונליפאנס? איך כולן אוהבות לצאת בהצהרות

  2. פורנו לכל דבר ועניין .
    אין מקום להתיפייף ולומר שזה לא פורנו,והאם זאת הדוגמא שהחברה רוצה להעביר לדור הבא? תצליחו בחיים שתצלמו את עצמכם מקיימים יחסי מין מצולמים לכל מבקש בעד כסף? מה הדוגמא? אותי זה מביך שנותנים לתופעה הזאת מקום של כבוד כאילו הבחורה באמת עושה משהו חשוב לעולם מעבר לאורגזמה והחשבון בנק שלה..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

מיקי פורת הייתה הנערה הראשונה שהתקבלה לבית הספר לקציני ים, לאחר שכתבה מכתב למנהל בית הספר על הפליה כנגד נערות באי קבלתן לבית הספר. מגיל צעיר היא שמה לב לאי שוויון מגדרי ובזכותה נסללה הדרך לנערות בבית הספר לקציני ים. היא מתארת את החוויה להיות הראשונה ואיך הרגישה במסגרת שעד אז הייתה רק גברית
השמאל העולמי מפנה גב לשמאל הישראלי, הימין רודף ומשתיק. עם המלחמה שהחלה בטבח בדרום, חווה השמאל הישראלי רגשות קשים של ניכור וחוסר מקום. אלה הרגשות שחוויתי אני מהשמאל הישראלי. אז אנחנו חייבות לדבר

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.