מאת: מריאלה יאבו ומאיה רומן 

*****ספוילרים ל"הטובות לקרב" עונה 4 פרק 5 *****

פרק נוסף של "הטובות לקרב" מקרב אותנו בצעדי ענק אל עבר סוף העונה אבל לא מקדם כל כך את העלילה. הפרק הנוכחי נתן לנו קצת זמן לחשוב על העונה הנוכחית בכללותה, ולנסות להבין את מערכות היחסים והכוח שמעצבים את עולמה.

מאיה: 

מקום טוב להתחיל לדבר על "הטובות לקרב" עונה 4 פרק 5 הוא דווקא בפרק הקודם. בין התגובות שקיבלנו לביקורת שלנו על הפרק הרביעי בעונה, חברתנו רחל בית אריה, אמרה שלדעתה הסדרה כבר מזמן לא מה שהייתה, ושאפילו אוהדות מכורות שכמונו צריכות להודות בכך.

למרות אהבתי הבאמת עצומה לסדרה, האמירה שלה נשארה איתי וחשבתי עליה לא מעט. אני חושבת שהפרק הזה קצת מראה על מה היא מדברת. ועדיין, אני ממשיכה לבטוח בחזון של רוברט ומישל קינג עד לסוף ה(כנראה) מר!

אז הפרק הזה באמת לא חזק כמו פרקים קודמים. לפעמים זה מרגיש שהסדרה לא מאה אחוז בטוחה מה היא רוצה לומר. זה מוביל לתחושה של פיזור, שיש מי שלא מתחברות אליה.

מריאלה:

גם אני קראתי את התגובה של רחל וגם איתי היא נשארה. ספציפית, רחל כתבה על העלילה של מזכר 618 ועל התמימות הלא ברורה של דיאן סביבו, כאילו שזו פעם ראשונה שהיא נתקלת בשחיתות.

אני מתחברת לביקורת הזאת וגם התייחסתי אליה בסיכום הפרק הקודם. אני פירשתי את זה כתגובה שיכולה להיות מוסברת על ידי המעמד המאוד פריבילגי של דיאן. אבל האם יכול להיות שמדובר רק בכתיבה עצלנית? לא בטוחה!

האמת היא שהפרק של השבוע לא עזר לי להחליט בנושא. כמו שכתבת, מאיה, לא קרה בו הרבה. ואני לא בטוחה שאני מבינה את מה שכן התרחש.

מאיה:

אני מסכימה עם הביקורת הזאת. אכן, משהו בדמויות העונה מרגיש קצת לא מחובר, כאילו הן לא עצמן במאה אחוז. בו זמנית, אני חושבת שייתכן וזו אכן כתיבה מכוונת, שרק מבהירה למה הסדרה הזו כן מצוינת. כי היא לוכדת את הרגע הנוכחי שבו אנחנו נמצאות: את הבלבול וחוסר הגיון שמחלחל לכולנו.

הפרק הזה הוא דוגמא מושלמת לשני הצדדים של הטיעון כנראה. כל העלילות השבוע עוסקות בכך שטוב ורע, ניצחון והפסד, הם כבר לא מונחים בעלי משמעות אמיתית.

למשל, העלילה שהכי הלהיבה אותי היא של ג׳וליוס, שסוף סוף החליט ללכת עם האמת שלו ולהפסיק לשחק את המשחק, גם אם במחיר קידום. לרגע ממש צהלתי. כשדיאן באה אליו והציע לו להיפגש כדי לדבר על מזכר 618, ממש קפצתי מהספה והנפתי את זרועי באוויר, כי סוף סוף לוחמי הצדק שלנו יוכלו לחבור יחד.

אבל שנייה אחרי זה מצאתי את עצמי מפחדת. כי "הטובות לקרב" לא אוהבת להציג את הגרסא ההוליוודית לדברים. ולכן, אני ממש חוששת לחייו של ג׳וליוס עכשיו. בעולם שבו אנחנו חיות, אנשים לא יוצאים נגד המערכת ומנצחים.

מריאלה:

בסיפור הזה של ג'וליוס, אני מודה שלא אהבתי את השימוש בשחקן ששיחק את "ג׳וליוס" בהצגה הסאטירית שראינו בפרק הקודם. כביכול זו הייתה דרך לג'וליוס להתעמת עם עצמו, אבל זה לא עבד בעיניי. זה היה "גימיק" לפרק אחד, מה הוא עדיין עושה שם?

מה שכן אהבתי היה שנראה שאותו טריגר – איש מיסתורי שמגיע לבקר עם הכרטיס כניסה "visitor" שלו ומאיים מטעם לא ברור מי, הוא זה שהניע את ג׳וליוס לשנות גישה ולהפסיק לשחק את המשחק, והניע גם את דיאן (בפרק הקודם אחרי שהוא ביקר את קורט) לשנות גישה אבל בדיוק לכיוון השני. אותו "אורח" שלא ברור מאיפה הוא בא לנו ורק "מעביר מסר", ועל ידי אותו מסר בדיוק הוא גרם לדיאן לעזוב את המרדף ולג'וליוס דווקא לעמוד על כך שייעשה צדק!

מאיה:

זו נקודה יפה!

שינוי הגישה של דיאן היה קצת מבלבל עבורי באמת. ראינו אותה מתחילה לקשקש נקודות במחברת במקום לתעד פגישות וישיבות, בעקבות עורכת דין שהיא רואה עושה זאת.

מחד, מאוד הזדהיתי עם האינסטינקט הזה. גם אני מוצאת את עצמי בתקופה המשונה הזאת שבה אנו חיות, צוללת לעולמות נטולי משמעות ורצינות, בין אם אלה עיגולים צבעוניים או סדרות ריאליטי. אני חושבת שמדובר ברצון להתנתק פשוט מהמציאות הכל כך משונה שלנו. זה מהלך מאוד הגיוני בעיניי עבור כמעט כל דמות, חוץ מדיאן.

למרות שהרצון לברוח מאוד מעורר הזדהות, אני לא קונה את הרעיון שדיאן הייתה מאמצת אותו. דיאן עשויה ללא חת, לא מפחדת מקרב, לא בורחת לעולמות חסרי משמעות. ממש כמו שהיא לא קונה את הפארודיה על SNL, בה היא צופה בחטף בפרק הזה. אני לא חושבת שהיא הייתה מקריבה את המקצועיות שלה ובורחת אל מחוזות הנקודות. אבל זו שוב אותה סתירה שאנו רואות בה ובהרבה מהדמויות.

אני חושבת שהעמימות הזו בדיוק מופיעה בכל רחבי הפרק, כולל במשפט המרכזי, שליז וכיילב מנהלים.

כמו הרבה מהעלילות של "הטובות לקרב", המשפט הזה מבוסס על מקרה אמיתי: חייל אמריקאי בעיראק התעלל וירה לשווא בחפים מפשע, וחבריו ליחידה ניסו לעצור אותו. הוא זכה בהקלה בעונשו מטראמפ. כמובן.

בפרק, לעומת זאת, מי שנשפט הוא חבר ליחידה של אותו חייל מתעלל, שמנסה לעצור בעדו. בסוף הפרק אותו חבר יוצא זכאי, אבל רק תודות לחנינה שקיבל אותו פושע מלחמה מטראמפ. כלומר, הניצחון כאן הוא פשוט הימנעות מעיוות חמור יותר של הצדק.

"הטובות לקרב" עונה 4 פרק 5 תמונת קידום רשמית

מריאלה:

לא ידעתי שהמשפט של החיילים מבוסס על משהו אמיתי. בעייני זה היה סיפור טוב. גם מזמן לא היה "מקרה משפטי" שממש לוקח אותנו רגע לסיפור שלם, אבל רק לפרק אחד.

אהבתי גם לראות עוד נפח לדמות של כיילב, למרות שאני עדיין לא מבינה מה קשור הסיפור עם ליז ולמה זה טוב, אבל… בסדר!

וגם שמחתי לראות את השופטת הצבאית הקשוחה שהופיעה באישה הטובה! היא היתה מעולה והיה ברור שהיא וליז יסתדרו.

מאיה:

כן! איך שמחתי שהיא צצה!  אני גם עוד לא מבינה עד הסוף לאן הרומן של ליז וכיילב יילך. אבל הם יפים ביחד אז מבחינתי אין פה בעיה.

העלילה השלישית של הפרק היא אולי הכי מעניינת לדעתי. זה הסיפור של לוקה, שעדיין לא זוכה לכבוד המגיע לה בסדרה אבל תמיד משחקת נהדר.

קו העלילה שלה ושל החברות שלה עם סופיה העשירה מאוד מעניין בעיניי. לוקה במסגרת ה״עבודה״ שלה עבור סופיה זוכה בסכום אסטרונומי (מיליון וחצי דולר) במשחק פוקר, אליו נכנסה מלכתחילה תודות לכסף שסופיה הלוותה לה. לאחר המשחק, לוקה מנסה להחליט אם לשמור את הכסף או לא.

לדעתי נגלה שלוקה לא זכתה במקרה בכל כך הרבה כסף, אלא שה״חברה״ שלה ניסתה לדאוג לכך. אולי כי היא יודעת שהיא לא באמת יכולה להיות חברה של מישהי ממעמד כל כך אחר ממנה, ומנסה לאזן את המאזניים.

הנקודה שלי היא שהנצחון הזה של לוקה הוא, מחד, חתיכת נצחון. מי מאיתנו לא מעוניינת במיליון דולר? מנגד, הוא גם מטריד ומפחיד. אנחנו יודעות שמסתתרים פה חוטים. כי אנחנו יודעות שהעולם לא עובד ככה. וכשהם יצוצו אין לדעת מה יקרה.

זו עלילה שמתקשרת בעיניי לדרך שבה כל העונה עוסקת בבעלי הון, ואיך הם יכולים לזכות בצדק אחר ובחיים אחרים ממש. קו העלילה הזה מדגיש את השאלה האם אפשר בכלל להיות חברות כשיש הבדלי מעמדות גדולים שכאלו?

מריאלה:

אני חייבת להגיד שלדעתי לא מדובר פה על השאלה האם שני אנשים ממעמדות שונים יכולים להיות חברים. כי זה לא מה שקורה פה. זה הרבה יותר מורכב.

לדעתי קו העלילה הזה מנסה לעסוק בשאלה מה כסף יכול לקנות. זה קצת כמו שמריסה אומרת ללוקה בסוף, שלעשירים אין אהבה. תמורת הכסף בו זכתה, לוקה צריכה להחזיר לסופיה בדיוק את זה: מתנה ידידותית שתגרום לחברה שלה להרגיש שהיא אוהבת אותה, ולא יותר מזה.

באמת מעניין יהיה לראות לאן הקו הזה הולך, כי כרגע זה מאוד לא ברור. אני מרגישה קצת כמו לוקה, שגם היא לא מבינה מה קורה: היא אמורה לעבוד? לא לעבוד? לשים בגד ים? מה לעשות?? בקיצור, אני מחכה להתפתחות שתגיע בקרוב. אמן.

מאיה:

האמת? את צודקת מריאלה, זה באמת יותר מבלבל מזה. ואכן, אני קצת מקווה שהבלבול יעבור. אבל היי, אני גם מקווה שהבלבול יעבור בעולם האמיתי ואין הצלחה. נראה שכל עוד שזה לא יקרה, גם ה״טובות לקרב״ לא יבהירו את הדברים.

לקריאה של הסקירות הקודמות של "הטובות לקרבלחצו כאן

תמונות בכתבה: תמונות קידום רשמיות ל"הטובות לקרב" עונה 4 פרק 5,   Patrick Harbron/CBS

תגובות

תגובה אחת

  1. לא יודעת עד כמה לא אמין שדיאן תברח למחוז הנקודות חסרות המשמעות. בכל זאת, היא השתמשה בסמים בערך כל העונה הקודמת (גם אם מדובר ב-micro-dosing, סמים הם סוג של אסקפיזם).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מה עוד מעניין אותך היום?

האלימות המינית המוצגת ב'אייל קטן', הופכת קרביים דווקא משום שאינה מציגה אונס שנעשה תוך תקיפה פיסית והפעלת כוח. זו כוחה של הסדרה. היא שמה זרקוק על סיפור פגיעה רחב מימדים ומאפשר לנו לחשוב מחדש על דינמיקה של פגיעה מינית

לראות את התמונה המלאה

פעם בשבוע אנחנו שולחות מייל שמחבר בין הכתבות ומציע לך דיון פמיניסטי מורכב.  

הדיון הזה חייב להתקיים ואנחנו זקוקות לעזרתך כדי להמשיך אותו

גם במלחמה, התפקיד שלנו הוא להביא את הסיפור האנושי ולתת במה לקולות של הנשים שלא תשמעו בשום מקום אחר.