Reading Time: 2 minutes

מוציאות את גיל המעבר מהארון | טל תמיר ודנה וינברג

Reading Time: 2 minutes

 

מתישהו באמצע החיים שלנו אנחנו מגיעות אל גיל המעבר – הגיל שבו אנחנו מפסיקות לייצר ילדים, ואולי בגלל זה זכה לשמות המחמיאים "גיל הבלות" בעברית (כי אנחנו מעיל ישן שאפשר להשליך?) ו"שנות הייאוש" בערבית. בהתאמה, מגוון התופעות הגופניות, הרגשיות והמיניות שעוברות על נשים בגיל זה הוא מהנושאים הבריאותיים המושתקים בישראל.

נשים באמצע ובשיא חייהן מתחילות להרגיש אחרת. אנחנו לא תמיד מבינות ויודעות לקשר את מה שאנחנו חשות לגיל ולשינויים ההורמונליים שעוברים עלינו. לרובנו גם אין ממש את מי לשאול ועם מי להתייעץ. הדבר בולט שבעתיים כשמדובר בנשים החיות בפריפריה החברתית והגאוגרפית של ישראל. מספר הרופאים/ות שמתמחים בגיל הזה הוא זעום ומטריד מאוד. ואולי הכי מטריד הוא המחסור בידע, ההשתקה.

בישראל, מעצמת ילודה, כמעט ולא נעשה עד היום איסוף נתונים מסודר על חוויות של נשים בגיל המעבר: מה אנחנו עוברות? אצל כמה מאיתנו מופיעים הסימפטומים של גיל המעבר? למי לפנות כדי להבין איך להתמודד איתם? אילו פתרונות קיימים וכמה הם מתאימים לנו? מדובר בסוגיית בריאות מהותית שאופן הטיפול בה ישפיע על בריאותן של נשים בעשורים הבאים בחיינו. ומעבר לזה, מדובר בסוגיית איכות חיים שמשפיעה על חיינו לאורך כעשור ומעלה ויש מקום לתת עליה את הדעת.

בעמותת "נשים לגופן" אנחנו עוסקות, בין השאר, בהעלאת המודעות לעובדה שנשים הן לא רק רחם. החשיבות שמיוחסת בישראל לפיריון הופכת את נקודת המבט דרכה אנחנו נראות, נשמעות ומטופלות לכזו המבוססת על הרחם שלנו. יש לכך השפעה על תקציבי הרפואה, על המחקרים ועל צבירת הידע. כולם מופנים לעיסוק בהעלאת הפיריון במקום שיתמקדו גם בתחומים נוספים של בריאות נשים.

כדי לייצר ידע חדש שנחוץ לנו ומתבסס על הקולות שלנו הנשים, הקמנו קבוצת ידע ופעולה לנשים בגיל המעבר. בתהליך העבודה העוצמתי, למדו המשתתפות זו מזו וגם מאנשי מקצוע בתחום, גיבשו את הקול שלהן ביחס לסוגיית גיל המעבר ובחרו אסטרטגיית פעולה שמטרתה לעודד שיח ולקדם מודעות לנושא החשוב הזה שנדחק אל הארון. כך נולדו סרטון קצר וסקר להעלאת מודעות ולקידום שינוי במדיניות.

מוזמנות לצפות בסרטון ובסופו לקחת על עצמכן משימה קצרצרה וחשובה:

אם אתן באמצע החיים (לפני, תוך כדי או אחרי גיל המעבר) מלאו את השאלון (האנונימי) שיסייע לנו בריכוז הנתונים והמידע על גיל המעבר.

ולא פחות חשוב – העבירו את זה הלאה.

מוזמנות להצטרף אלינו #גיל התבונה, ללמוד על עצמנו בגיל החשוב הזה ולעשות מהפכה בסדר היום הציבורי.

 

דנה וינברג היא מנכ"לית עמותת נשים לגופן. טל תמיר היא מנהלת מרכז הידע והפעולה בעמותה.

רוצות לקרוא עוד כתבות כאלה? תמכו בנו באופן קבוע או חד פעמי על מנת שנוכל להמשיך ולעשות תקשורת פמיניסטית

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. Avatar
    אביה בלוך

    מטפלת בנשים בגיל המעבר ברפואה הסינית ואשמח לשתף פעולה בהרצאות, טיפולים, וכל מה שנחוץ.

כתיבת תגובה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

עוד באותו נושא:

מסתמן: עצירות במתקן כליאה עברו כריתות רחם ללא הסכמתן

Reading Time: 4 minutes דיווחים ראשוניים על כריתות רחם והליכים כירורגים אחרים שנעשו ללא הסכמה בנשים במתקני כליאה בארצות הברית. ברקע: היסטוריה אמריקאית של עיקור כפוי במאה האחרונה, בקרב אוכלוסיות מוחלשות – ילדות אמנה, נכות, סובלות ממחלות נפש, וכהות עור

חטאתי לפנייך ואני לוקח אחריות

Reading Time: 5 minutes התנצלות, מרחב החלמה ולקיחת אחריות אמיתית הם חלק מהתהליך המורכב שקורבנות מתמודדות איתו לאחר פגיעה. אך, מובן מאליו ככל שזה יישמע, טרם הבנו את המשמעות הרחבה של הדברים

הייתי שם

Reading Time: 50 minutes במה פתוחה לעדויות על אלימות כלפי נשים, כחלק מפרויקט #הייתי_שם בעמוד הפייסבוק של פוליטיקלי קוראת. העדויות הללו מציגות תמונה רחבה ומעמיקה של אלימות כלפי נשים בישראל ושל המדינה, החברה והתרבות שתומכות בה.

בעקבות האימהות – יומן מסע

Reading Time: 12 minutes השיטה פשוטה – הם קודם כל מפצלים בין המפגינים. מרחוק אנחנו רואות אימהות אחרות, אנחנו מקוות שזה עוזר. כמה דקות אחר כך הן מופיעות עם עיניים אדומות ומספרות שהפעם, האלימות הופנתה גם אליהן.