הומלסית פוליטית: מפלגת עבודה פמיניסטית בראשות מרב מיכאלי?

גם אם מרב מיכאלי תיבחר לראשות מפלגת העבודה, קשה להאמין שהיא תוביל את המערכה משמאל או שתצליח לקדם ממפלגה פמיניסטית. בזמן שהיא תשקיע את זמנה בשיקום מפלגה קורסת, הגברים האשכנזים ימשיכו להקים מפלגות ולקבל כותרות.
Reading Time: 3 minutes

באפריל האחרון, קצת אחרי מערכת הבחירות השלישית, הצעתי שמרב מיכאלי תהיה זו שתוביל את המערכה משמאל בבחירות הבאות.התרסקותה של מפלגת העבודה אל מתחת לאחוז החסימה, ואף היעלמותה מהסקרים הותירו חלל ריק בראשות המפלגה, אותו מיכאלי סביר להניח תצליח למלא היום (24.1) בפריימריז לראשות מפלגת העבודה.

אבל גם אם מיכאלי תזכה במירוץ לראשות מפלגת העבודה: את המערכה משמאל סביר להניח שלא היא תהיה זו שתוביל. להגיד שהיא עסוקה בלנסות לשקם מפלגה ש"אבד עליה כלח" יהיה אנדרסטייטמנט.

נדמה שמקומן של נשים בראשות מפלגה יכול להגיע רק לאחר שגברים ריסקו לה את הצורה. בזמן שנשים מנסות להדביק את הקצב של גברים, שדרכם אל הפוליטיקה סלולה ודרכן של הנשים לשם נחצבת בעודן צועדות, הם מצליחים להותיר מאחוריהם חורבות של מפלגות.

לדוגמא, שלי יחימוביץ' קיבלה לידיה את מפלגת העבודה ב-2013 לאחר שאהוד ברק הוריד אותה לשפל של 13 מנדטים. בשנה הראשונה לכהונתה כראשת המפלגה יחימוביץ' פעלה לשיקומה והצליחה להקטין את חובות המפלגה מ-128 מיליון ש"ח ל-30 מיליון בלבד וחידשה את פעילותה ברחבי הארץ. היא גם הצליחה לחזק קצת את כוחה של המפלגה בבחירות הבאות. ועדיין – יחימוביץ' הוחלפה בטענה שנכשלה.

הפוליטיקאיות שמקבלות את שאריות המפלגה

זה עצוב אבל זוהי תופעה מוכרת משוק התעסוקה, בשם פמיניזציה. מקצועות שמאבדים מיוקרתם ומערכם הכספי עם פריצת הנשים לתחומים אלו והשתלבותן בהם. ניתן לראות בתחומי הרפואה והאקדמיה, למשל, מקצועות ש"מונמכים" בעקבות כניסה של נשים אליהם.

גם המרחב הפוליטי הגברי מתנהג באותה צורה, כך מתברר. נשים לא רצות להקים מפלגות כמו שורת המפלגות שבראשם גברים אשכנזים שצצו כמו ניצנים אחרי הגשם. כי זה עולה כסף, המון כסף. כי נדרש בטחון עצמי בשמיים לחשוב שאני יכול פשוט להקים מפלגה מאפס. כי נשים לא עושות צעדים כאלו, כי ההתרסקות תהיה עצומה מדי אם זה לא יצליח.

תמונה של מרב מיכאלי
מרב מיכאלי. צילום: יוסי זמיר, שתילסטוק

כי היחס לאישה שתקים מפלגה לא יהיה זהה ליחס שיקבל גבר. התקשורת לא תרוץ לסקר אותן ברגע שהן תחלטנה על מהלך כזה כמו כל גבר אשכנזי שני שהקים מפלגה. דני יתום "מפלגת הגמלאים", ירון זליכה "הכלכלית", רון חולדאי "הישראלים", גדעון סער "תקוה חדשה – אחדות לישראל", עפר שלח "העצמאים" ועוד גברים אשכנזים: על כל אחד מהם נמצא כתבה באחד העיתונים, והמשא ומתן הפוליטי שלהם ייפתח מעל פני הבמה הציבורית שניתנת כמעט באופן אקסקלוסיבי לגברים אשכנזים.

על נבחרי ציבור כמו הרב אמסלם, שהציב במקום השני ברשימתו "עם שלם" את הילה חסן לפקוביץ', האישה החרדית היחידה במפלגות חרדיות. לא נשמע בתקשורת המרכזית(רק עיתוני המגזר הדתי דיווחו עליו). מפלגתו אמנם לא עברה את אחוז החסימה בבחירות לכנסת ה – 21, אבל גם לא "הישראלים", "הכלכלית", "העצמאים" ועוד.

האם מרב מיכאלי תהיה זו שתבסס פה את הקול הנשי כאלקטורט?

למזלנו את מרב מיכאלי התקשורת בישראל אוהבת ומחבקת לרוב, היא שחקנית ותיקה ומוכרת ואין ספק שכל צעד שלה יסוקר. יתרון גדול עבורה. כמו כן מיכאלי צברה בשנים האחרונות אהדה ציבורית נרחבת ברשתות החברתיות, ונאומיה לציבור והפוסטים במדיה החברתית נוסקים ככל שמתקרבת מערכת הבחירות לכנסת ה – 24. בראיון למאקו אמרה מיכאלי: "אני מגיעה למספרים שהם יותר מהמספרים של נתניהו בלי שאני שמה שקל אחד על הפייסבוק שלי, הכל אורגני לגמרי. יש שכר לזה שאני עושה את מה שאני מאמינה בו באמת".

אין גם ספק שהבחירה של מיכאלי, בכנסת האחרונה, לא להיכנס לממשלה ולהשאיר את פרץ ושמולי בזויים בעיני ציבור בוחריהם, הייתה החלטה שקולה שמהווה בדיעבד זרז רציני למועמדותה של מיכאלי לראשות העבודה כיום ותרמה רבות לפופולריות שלה. אך אני מניחה שבזמנו מיכאלי לא שיערה בדעתה שיהיה עליה לשקם את המפלגה אל מעל אחוז החסימה.

על מנת לשקם את מפלגת העבודה, מיכאלי צריכה ליצור ציבור חדש יש מאין, שירים את המפלגה אל מעבר לאחוז החסימה. נטייתה תהיה אולי לחבור עם "הישראלים" של רון חולדאי או עם "מרצ" בראשותו של ניצן הורוביץ. אך ידוע כי מיזוגים אלו לא תורמים בהכרח למפלגות ולעיתים אף מצמצמים את כוחן של השתיים.

מתוך מצע מפלגת מפא"י ב 1969 בראשות גולדה מאיר

הציבור הדתי הם אלקטורט, מספר מפלגות נלחמות על הקול שלהם ועל האפשרות לייצג אותם. החברה הערבית היא אלקטורט, גמלאים הם אלקטורט, השחורים והיהודים (לחוד) בארה"ב הם אלקטורט – למה נשים הן לא אלקטורט?

מפלגת עבודה פמיניסטית בראשות מרב מיכאלי תצליח אולי לשכנע כמה רבבות מפגינות וכמה מפגיני בלפור להצביע עבורה, ופמיניסטיות שיצביעו לאישה היחידה בראשות מפלגה, אך האם זה יספיק? האם היא תצליח לסחוף קולות חדשים שלא ממחנה השמאל? שאלה טובה.

מרב מיכאלי תהיה האישה שיחידה בראשות מפלגה במרכז-שמאל בסבב הקרוב, כך נראה, וזה עצוב לכל הדעות. אז כמובן שאני בעדה ואמן שתצליח להסיט את מפלגת העבודה לכיוונים חדשים והתפתחויות מעניינות. הייתי ממליצה לה להכיר בעוולות מפא"י ומשם התקדם הלאה.

לטורים נוספים של "הומלסית פוליטית" לחצו כאן

 

רוצה לקרוא עוד כתבות כאלה? תמיכה קבועה בסכום לבחירתך תאפשר לנו להמשיך לעשות תקשורת פמיניסטית ולהעלות למודעות הציבורית את הנושאים שחשובים לך

לשיתוף הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך: