"פשוט ככה": תמונת קידום

חברות של נשים זה "פשוט ככה": ההמשך של "סקס והעיר הגדולה"

סדרת ההמשך של "סקס והעיר הגדולה" חשובה בדיוק בגלל ההמשכיות שבה: "פשוט ככה" הופכת את גיל המעבר הנשי משקוף לנוכח, ומראה שבמבחן הזמן, אחרי הבאז סביב "הגבר הנכון", דווקא החברות שלנו הן השותפות המתמידות לחיינו
Reading Time: 3 minutes

בספרה ״כל הנשים הרווקות: צמיחתה של אומה עצמאית״ טוענת העיתונאית רבקה טרייסטר כי  ״בשביל נשים רבות החברות הן השותפות העיקריות בחיים. הן אלו שעוזרות לנו לעבור לדירה החדשה, מחלצות אותנו מיחסי זוגיות קשים, נמצאות איתנו בזמן לידה ומחלות. זה נכון גם לנשים נשואות. זה נכון בתחילת דרכנו כנשים בוגרות, וגם בסוף – אחרי גירושין קשים או מותו של  בן זוג.״

סוג החברות הקרובה שעליו כותבת טרייסטר הוא אחד הנושאים המרכזיים בסדרה "פשוט ככה" (Just Like That)  סדרת ההמשך של ״סקס והעיר הגדולה״. שלושת החברות מסדרת האם: קארי, מירנדה ושרלוט (סמנתה התנתקה מהחבורה ומתגוררת בלונדון) הן בנות 55, כבר לא צעירות אבל עדיין לא זקנות. בפרק הראשון כולן נשואות וחיות בשגרה נוחה, וניכר שהחברות מעורבות מאד בחיי היומיום של כולן.

בניגוד לסדרה הקודמת בה צפינו במעלליהן של ארבע רווקות רעננות, שנונות מתוחכמות ומשפיעות בשנות השלושים לחייהן, בסדרת ההמשך "פשוט ככה" שלושת הנשים הן כבר הרבה פחות רלוונטיות. הסדרה החדשה מתמודדת עם נושאים פחות זוהרים, בלשון המעטה, כמו אלמנות, גיל המעבר, בעיות בריאות, שעמום בנישואים, חיפוש זוגיות בגיל המבוגר, ועוד.

אפשר לסמוך על החברות הוותיקות שיגיעו לקונצרט התלמידים המשמים בו מנגנת לילי בתה של שרלוט. גם כשביג בעלה האהוב של קארי מת אחרי אימון על הפלאטון, החברות הטובות לא עוזבות אותה לרגע . בזמן הראשון לאחר האסון הן ״עוטפות״ אותה. כלומר החברות הטובות הן לצידך בטוב וברע.

חברות ותיקות וחדשות במסלול החיים של נשים  

אבל יחסים עם חברות ותיקות הם יחסים מורכבים. מצד אחד הן אלו שתומכות בך ואוהבות אותך, או כפי שאמר מייקל פטריק קינג יוצר הסדרה: ״החברות הן שם בשבילך כשהנורא מכל קורה, והן עוזרות לך לחזור לחיים״.

ומצד שני דווקא בגלל המחויבות וההיכרות רבת השנים יש להן נקודות עיוורון ולעיתים הן לוקות בשיפוטיות יתר. אם שכחת מי את או איבדת את הדרך, הן שם כדי להזכיר לך. אבל קשה להן יותר להתמודד עם שינויים מבחירה, או שלא מבחירה. בעלילה של "פשוט ככה", כמו בחיים האמיתיים, כדי להשתנות, לצעוד בדרך חדשה, או להימנע מביקורת יתר של חברותייך הטובות יש צורך למצוא חברות חדשות, מעבר למעגל המצומצם והמוכר.

כבר מהפרק הראשון "פשוט ככה" מדגים את ההתפתחות הזאת בחייהן של שלושת החברות. שרלוט מכירה דרך בית הספר של בנותיה אמא שהיא מוצלחת לא פחות ממנה (הפרפקציוניסטית) ואולי אפילו יותר . מירנדה, עורכת הדין, מחליטה לחזור ללימודים. היא שבסדרה הקודמת מצאה בכל מצב את המילים הנכונות עומדת נבוכה ומבוישת מול כיתה שלמה של צעירים המדברים בשיח אותו היא כלל לא מכירה. באופן לא צפוי, לאחר התחלה מביכה שבה עשתה את כל הטעויות האפשריות, היא מתיידדת עם הפרופסורית שלה, אקטיביסטית שחורה, המאפשרת לה ללכת לדרך חדשה.

לאחר מותו של ביג קארי מוצאת חברה חדשה, ולא צפויה. סימה היא אישה רווקה וחזקה ממוצא הודי, שעל אף החוסן הנפשי שלה, בגיל 53 היא פוחדת לעמוד מול הוריה ולומר אני לא מתחתנת.  החברות עם סימה במיוחד חשובה במיוחד לקארי כיוון שהאובדן שנכפה עליה מכריח אותה להמציא את עצמה מחדש.

יצירה חשובה ואמיצה שפועלת נגד השקיפות של נשים בגיל המעבר  

צופות וצופים רבים התלוננו ש"פשוט ככה" היא סדרה מדכדכת. זה בוודאי נכון גם בלי להשוות ל״סקס והעיר הגדולה״. אבל להרגשתי זאת יצירה אמיצה וחשובה כי היא משקפת חיים של נשים בגיל המעבר בעולם בו הן כבר שקופות ולא ממש רלוונטיות.

ובכל זאת הסדרה היא אופטימית כי היא מראה שגם בגיל 55 את יכולה לצמוח ולהשתנות: לעשות טעויות וללמוד מהן, להמשיך לחיות ואפילו לשמוח לאחר אסון שהרס את חייך, לעשות לעצמך בת מצווה, להתאהב בטירוף, וללמוד לחיות בחוסר ודאות.

ולסיום, חייבות לומר שאם את רוצה ללמוד ולהתפתח עדיף שיהיה לך כסף כמו לנשים ב"פשוט ככה", אבל כיון שלא נראה שבקרוב מישהו.י תעשה סדרה על נשים מבוגרות קשות יום, אז סדרה על נשים מבוגרות בניו יורק  היא בהחלט התחלה.

אני מאד ממליצה על "פשוט ככה", גם זמן מה לאחר הצפיה אני ממשיכה לחשוב על העלילה והדמויות ומבינה עד כמה היא משמעותית דוקא לזמן הזה.

לקריאת סקירות מסך נוספות לחצו כאן

תמונה בראש הכתבה: תמונת קידום של "פשוט ככה", HBO

רוצה לקרוא עוד כתבות כאלה? תמיכה קבועה בסכום לבחירתך תאפשר לנו להמשיך לעשות תקשורת פמיניסטית ולהעלות למודעות הציבורית את הנושאים שחשובים לך

לשיתוף הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

אולי יעניין אותך:

Evan L'Roy/The Texas Tribune

מדברות הפלות

Reading Time: 29 minutes נשים מדברות על הפלות שעברו, על הקושי, על הצורך בהפלה, על מה שצריך להשתנות במנגנונים ועל החוויה המורכבת של בחירה (או אי בחירה) בהפלה

קראי עוד »
A 'pro-life' activist holds a sign during a demonstration in front of the US Supreme Court on June 29, 2020 in Washington, DC [Alex Wong/Getty Images/AFP]

כשהפלה לא חוקית, נשים מתות

Reading Time: 3 minutes בשנת 1973 נקבע בארה"ב פסק דין תקדימי, הידוע בכינוי "רו נגד וויד", שהתיר הפלות חוקיות על בסיס הזכות לפרטיות, בהתבססות על התיקון ה14 לחוקה. עד לפסיקה זו, נשים שידן לא הייתה משגת ולא יכלו לנסוע מחוץ למדינתן, עברו הפלה לא חוקית, לא בטוחה, שסיכנה את חייהן וחיבלה בעתידן. נשים רבות שילמו על כך בחייהן והמצב היה חייב להשתנות. בסופ"ש האחרון, אחרי עשורים של מסע שמרני בבית הנבחרים ובבית המשפט, הפך ביהמ"ש העליון בארה"ב את ההחלטה הזו על פיה

קראי עוד »
תמונה: ©Zuma Press/Alamy

"כידוע, אנחנו רק רוצות להפיל כל היום"

Reading Time: 3 minutes בסוף השבוע האחרון הפך בית המשפט העליון בארה"ב את ההחלטה המתירה הפלות בכל מדינות ארה"ב. מעתה, כל מדינה תחליט האם לאסור או להתיר הפלות בעצמה. נשים בארה"ב נשענו במשך כמעט חמישים שנה על הפסיקה שהתירה הפלות. מקבלי ההחלטות מעולם לא טרחו לעגן את החקיקה (שהתקבלה במשפט "רו נגד וויד") וכך, החקיקה הרופפת, שנשענה על שיווי משקל פוליטי עדין, קרסה באחת. האם זה יכול לקרות גם כאן?

קראי עוד »